Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Protecție ransomware

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005
Care ar fi cea mai bună alternativă anti-ransomware de pe piață? Variantă gratuită sau pe bani, nu contează cât timp nu depășește un preț de 30-40 de euro. Mersi.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Eu cred că un AV și foarte important ce e între scaun și tastatura.
Nu dai yes, ok, next fara să citești.

#3
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005

View Postdorin_2k, on 02 aprilie 2022 - 19:32, said:

Eu cred că un AV și foarte important ce e între scaun și tastatura.
Nu dai yes, ok, next fara să citești.

Da, clar. Și nu există istoric de probleme cu intermediarul dintre scaun și tastatură. Dar se vrea și ceva suplimentar mai ales că sunt și date extra care trebuie protejate.

#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Ce nu mi-e clar e daca vrei pentru business sau pentru home use. Business, cred ca cel mai complet sistem e EDR-ul de la Crowdstrike, home use.. un av unde update-urile sunt mai dese, gen Bitdefender

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Intru totul de acord cu Dorin. As mai adauga: daca datele chiar conteaza, minim un backup constient facut. Pentru siguranta, doua (unul acasa si unul in cloud - de exemplu).

#6
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005

View Postdiahim, on 02 aprilie 2022 - 19:45, said:

Ce nu mi-e clar e daca vrei pentru business sau pentru home use. Business, cred ca cel mai complet sistem e EDR-ul de la Crowdstrike, home use.. un av unde update-urile sunt mai dese, gen Bitdefender

Este un microbusiness dacă pot zice așa, nu este home use. Posted Image

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.reddit.c...rom_randomware/

#8
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005

View Post__Dan__, on 02 aprilie 2022 - 19:50, said:

Intru totul de acord cu Dorin. As mai adauga: daca datele chiar conteaza, minim un backup constient facut. Pentru siguranta, doua (unul acasa si unul in cloud - de exemplu).

Backup există și se face constant.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Cea mai buna protectie este VeraCrypt.
Nu lasa nici ransomware sa-ti cripteze fisierele, cripteaza-le tu.

#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Bitdenfeder Total Security si nu te doare capul.Te incadrezi si la bani.

#11
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 04.03.2020
@Leo2006, cand montezi container-ul sau partitia criptata, ransomware-ul obtine acces la ele.
PS: Eu folosesc Bitdefender Total Security, avand si protectie anti ransomware.

Edited by JustXXL, 02 April 2022 - 22:24.


#12
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005

View PostPiticVerde, on 02 aprilie 2022 - 21:35, said:

Bitdenfeder Total Security si nu te doare capul.Te incadrezi si la bani.
Este o variantă. Deși am avut o experiență neplăcută cu el. Am cumpărat la un moment dat varianta pentru 3 dispozitive și fix la calculatorul care era cel mai important a creat tot soiul de probleme încât în final l-am dezinstalat. Asta după câteva discuții cu cei de la suport de la ei și deși fusese plătită licența pentru 2 ani. Dar e o poveste veche de 5 ani, așa că poate îi voi acorda o nouă șansă.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Montezi volumul doar cand e nevoie. Nu instalezi din surse dubioase cu volumul securizat deschis.

#14
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Antivirusul dintre scaun și tastatură e cel mai bun, e și gratuit pe deasupra! Backup este de asemenea esențial dar nu unul care e conectat în permanență la calculatorul care poate fi infectat că atunci e degeaba! Restul de Bitdefender and shit sunt doar pentru a-ți lua banii și consuma resursele calculatorului. Ai deja un antivirus foarte capabil inclus gratuit în Windows.

Ransomware e cel mai stupid mod de a te infecta pentru că 99.999% din cazuri ți-o faci cu mâna ta dând click pe ”Yes, next, next, finish”. Un mod foarte simplu de a garanta că un program e safe e să verifici semnătura digitală a executabilului. Dacă nu are așa ceva sau nu e validă atunci pur și simplu refuzi să-l execuți și cauți altceva. Simplu ca bună ziua!

Edited by rickysyv, 03 April 2022 - 03:19.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrickysyv, on 03 aprilie 2022 - 03:19, said:

Antivirusul dintre scaun și tastatură e cel mai bun....
usor de zis, dar cand vorbesti de o afacere, aproape imposibil de facut. celebrul triunghi se aplica si aici: angajatul poate avea doua calitati din astea trei: cunoscator de IT, bun in meseria lui si cu un salariu acceptabil :)

eu as vota pt o solutie de securitate (antivirus, anti-ransomware si tot ce se mai ofera acum) si o solutie de backup (intern si extern), dar care sa fie monitorizat (n-ai ce face cu un backup al fisierelor criptate :) )

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Post__Dan__, on 02 aprilie 2022 - 19:50, said:

Intru totul de acord cu Dorin. As mai adauga: daca datele chiar conteaza, minim un backup constient facut. Pentru siguranta, doua (unul acasa si unul in cloud - de exemplu).
Pai si de ce un ransomware n-are putea sa cripteze si fisierele din backup?!

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
Ransomware se bazeaza pe faptul ca modificand un fisier se pierde informatia initiala. Gasesti o metoda prin care impiedici pierderea informatiei si ransomware-ul nu mai are ce sa-ti faca. Chiar banal cand vine vorba de backups.

#18
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Cred ca in ziua de astazi poti sta si fara antivirus. Cat timp nu executi programe dubioase, si nu intrii pe site-uri ciudate ar trebui sa fie OK.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate