Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Deschidere firma de recrutare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
miron1900

miron1900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2022
Buna ziua, am 30 de ani, lucrez in domeniul de petrol si gaze , sau constructii , mai exact sunt supervisor la o firma in Danemarca unde verific sudorii. lacatusii , tubulatorii etc. daca fac totul conform proiectului. Problema este ca sunt plecat destul de mult timp din tara , deci departe de familie, asta m-a facut sa ma gandesc sa-mi deschid un SRL in Romania , pentru a recruta oameni in strainatate , tot lacatusi, sudori , tubulatori, maistrii etc . Problema e ca nu stiu mai nimic legat de asta, stiu doar ca sunt unele firme deschise peste nopate care au avut un mare succes. Orice sfat de la dvs este bine venit . Cum ar trebui sa incep dupa ce am deschis firma respectiva ? Cum gasesc clientii cu care pot colabora ? Cred ca un lucru important este publicitatea, adica un site facut destul de ok , dar majoritatea clientilor ma gandesc ca vor sa stie vechimea ta pe piata si profitul anual, de asta cred ca e destul de dificil la inceput . Ce oameni ar trebui sa angajez care sa ma ajute cu dezvoltarea firmei ? Ideea este ca Europa are mare nevoie de forta de munca , mai ales in domeniul constructiilor navale , rafinarii , etc , de aia sudorii si tubulatorii sunt la mare cautare . Dupa cum am zis, orice sfat, idee , este bine venita . Multumesc mult !

#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Sunt deja n firme care fac chestia asta. Se calca in picioare.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Clientul din strainatate il gasesti. Sunt disperati dupa mana de lucru.
Problema e ca nu gasesti meseriasi.

#4
miron1900

miron1900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2022

 Testosteron, on 02 aprilie 2022 - 16:39, said:

Sunt deja n firme care fac chestia asta. Se calca in picioare.
Nu e chiar asa , primesc o multime de oferte pe linkedin de la firme din strainatate pt angajare ... Europa e in mare cautare de forta de munca

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Iti dai seama ca nu-ti va da nimeni detalii mura-n-gura ...
In linii mari ... infiintezi firma si o inregistrezi la Registrul Comertului ... urmeaza o serie de demersuri la ITM de luare in evidenta ca firma care recruteaza si plaseaza forta de munca ... demersuri pentru inregistrarea ca operator de date cu caracter personal la ANSPDCP ... pentru crewing e nevoie si de aprobare de la Autoritatea Navala Romana ... e nevoie si de polite de asigurare pentru personalul plasat in strainatate deci contract cu firma de asigurari ... la ITM trebuie sa depui copii ale contractelor de colaborare cu firmele straine ... contractele astea le gasesti si le negociezi singur ... alte "nimicuri" pe care trebuie sa le descoperi singur
Spor

#6
miron1900

miron1900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2022

 Friskey, on 02 aprilie 2022 - 16:46, said:

Clientul din strainatate il gasesti. Sunt disperati dupa mana de lucru.
Problema e ca nu gasesti meseriasi.
Daca oferi salariul potrivit si nu incerci sa te imbogatesti peste noapte, eu cred ca se gasesc si meseriasi . sunt o multime de firme care cauta tubulatori pe 15 E/ h , cand de fapt ar trebui sa se ofere de la 17 in sus

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E complicat, nu merita. Prea mare bătaie de cap. Nu se mai găsesc meseriasi, care erau buni au plecat de mult afara.

#8
miron1900

miron1900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2022

 Naijax, on 02 aprilie 2022 - 16:49, said:

Iti dai seama ca nu-ti va da nimeni detalii mura-n-gura ...
In linii mari ... infiintezi firma si o inregistrezi la Registrul Comertului ... urmeaza o serie de demersuri la ITM de luare in evidenta ca firma care recruteaza si plaseaza forta de munca ... demersuri pentru inregistrarea ca operator de date cu caracter personal la ANSPDCP ... pentru crewing e nevoie si de aprobare de la Autoritatea Navala Romana ... e nevoie si de polite de asigurare pentru personalul plasat in strainatate deci contract cu firma de asigurari ... la ITM trebuie sa depui copii ale contractelor de colaborare cu firmele straine ... contractele astea le gasesti si le negociezi singur ... alte "nimicuri" pe care trebuie sa le descoperi singur
Spor
Lucrurile astea se pot rezolva usor cu un contabil, asta e cea mai mica problema. Problema mai mare din punctul meu de vedere ar fi sa gasesc clientii cu care sa colaborez

#9
miron1900

miron1900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2022

 MembruAnonim, on 02 aprilie 2022 - 16:50, said:

E complicat, nu merita. Prea mare bătaie de cap. Nu se mai găsesc meseriasi, care erau buni au plecat de mult afara.
Inca exista meseriasi , doar ca vor salarii pe masura. Multe firme au cerinte foarte mari si ofera foarte putin , de aia nici nu gasesc meseriasi .

#10
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
in domeniul asta cel mai greu e sa gasesti meseriasi buni. si cum a spus cineva mai sus, firmele de recrutare dejs se calca in picioare

eu lucrez in IT, alt domeniu la mare cautare. de cand am pus profilul complet pe linkedin nu trece saptamana fara sa ma contacteze cel putin 1-2 "pasarici" de la firme de recrutare sau direct de la HR-ul firmelor care vor sa angajeze.

Edited by rex, 02 April 2022 - 17:05.


#11
miron1900

miron1900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2022

 rex, on 02 aprilie 2022 - 17:03, said:

in domeniul asta cel mai greu e sa gasesti meseriasi buni. si cum a spus cineva mai sus, firmele de recrutare se calca in picioare.

eu lucrez in IT, alt domeniu la mare cautare. de cand am pus profilul complet pe linkedin nu trece saptamana fara sa ma contacteze cel putin 1-2 "pasarici" de la firme de recrutare sau direct de la HR-ul firmelor care vor sa angajeze.
Nu știu ce sa zic, lucrând în domeniul asta am tot văzut firme deschise peste noapte care au avut un imens succes...

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
sudori buni se cauta demult.nu cred că unul bun vine la tine să-i dai tu de lucru.pe alte meserii ai avea șanse dar pe alea nu le cunoști tu

#13
miron1900

miron1900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2022

 EMPP, on 02 aprilie 2022 - 18:03, said:

sudori buni se cauta demult.nu cred că unul bun vine la tine să-i dai tu de lucru.pe alte meserii ai avea șanse dar pe alea nu le cunoști tu
de ce nu ar veni? Atâta timp cât sunt bine plătiți, îți zic eu ca vin

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006

 miron1900, on 02 aprilie 2022 - 16:29, said:

Buna ziua, am 30 de ani, lucrez in domeniul de petrol si gaze , sau constructii , mai exact sunt supervisor la o firma in Danemarca unde verific sudorii. lacatusii , tubulatorii etc. daca fac totul conform proiectului.

Nu mai exista scoli solide pentru calificarea oamenilor in aceste meserii.
Cred ca esti constient ca acele supercalificari nu le mai gasesti in Romania,tara care produce pe banda rulanta doar IT-isti,finantisti,economisti si agenti de vanzari.

#15
miron1900

miron1900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2022
Crede-mă ca sunt o mulțime de meseriași, doar ca ei se respecta și lucrează pe salarii decente. În Europa în special sudorii sunt foarte respectați. Vorbesc ca lucrez în domeniu, cunosc o mulțime

Edited by Dany_Darke, 03 April 2022 - 06:05.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006
Aici nu-i vorba de Europa,e vorba ca doreste sa recruteze din Romania.
Meseriasii deja si-au gasit de lucru,ei n-au nevoie de intermediari sau firme de recrutare Posted Image

Edited by adisz, 03 April 2022 - 10:04.


#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 miron1900, on 02 aprilie 2022 - 18:06, said:

de ce nu ar veni? Atâta timp cât sunt bine plătiți, îți zic eu ca vin
Bine platiti sunt oricum.tu ce oferi cu firma ta si mai ales ce le iei  -  o taxa la angajare sau comision lunar?

 adisz, on 02 aprilie 2022 - 18:22, said:



Nu mai exista scoli solide pentru calificarea oamenilor in aceste meserii.
Cred ca esti constient ca acele supercalificari nu le mai gasesti in Romania,tara care produce pe banda rulanta doar IT-isti,finantisti,economisti si agenti de vanzari.
La sudura trebuie mai mult mana buna decat scoala

#18
miron1900

miron1900

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2022

 adisz, on 03 aprilie 2022 - 10:04, said:

Aici nu-i vorba de Europa,e vorba ca doreste sa recruteze din Romania.
Meseriasii deja si-au gasit de lucru,ei n-au nevoie de intermediari sau firme de recrutare Posted Image
Nu cred ca e chiar asa, fiecare se duce unde sunt mai bine plătiți, și majoritatea patronilor vor sa se îmbogățească pe urma angajaților. O firma intermediara ia aproximativ 40 de euro pe ora pe un sudor, iar sudorului ii oferă 15-16. Da, intermediarul are și alte cheltuieli, dar totuși e un salariu destul de mic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate