Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Case prefabricate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Salutare,

In străinătate am vazut ca e foarte populara ideea de case prefabricate si au un aspect estetic mai mult decat placut. Am cautat pe site-urile din România insa am gasit doar niste modele destul de "urate", aducând mai mult a containere. Stie cineva unde as putea sa gasesc o oferta pentru astfel de case? Mi se pare o idee interesanta in loc de traditionala casa.

#2
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
In strainatate pe unde? Ce risc seismic au pe acolo? Sau pe unde trece tornada la 3 ani si trebuie sa o refaci de la 0?

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postvestale, on 01 aprilie 2022 - 14:19, said:

In strainatate pe unde? Ce risc seismic au pe acolo? Sau pe unde trece tornada la 3 ani si trebuie sa o refaci de la 0?
Zona seismica rosie e doar o treime din teritoriu. N-am auzit la noi sa treaca o tornada devastatoare (din alea inca rare) de doua ori prin acelasi loc. Pe principiul asta ai sta doar in beci - dar acolo te-neaca inundatia...

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
In strainezia e populara metoda asta din cauza de ... pret.
E mult mai ieftin dar, asta nu inseamna ca sunt si bune.
Nu cred ca vrei asa ceva in scumpa noastra patrie unde clima nu prea permite asa ceva.
E un vecin la mine in mahala care a ridicat o aratare d'asta
Acum regreta

Treaba cu design-ul (modelul) este cu dus si intors
Cu cat este mai de fitza, cu atat creste pretul - chiar si cu 25-30%
Iti proiecteaza aia ce vrei tu da' te si fac la portofel
Se mai adauga si costurile utilitatilor + avizele si autorizatiile necesare iar, la final, realizezi ca mai bine faceai una din caramida.
E mai buna decat o rulota sau cort daca vrei casa de vacanta ori cabana de pescuit sau ceva similar dar, sa fie ceva relativ mic si fara figuri.

Edited by Naijax, 01 April 2022 - 14:41.


#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002

View Post__Dan__, on 01 aprilie 2022 - 14:40, said:

Zona seismica rosie e doar o treime din teritoriu. N-am auzit la noi sa treaca o tornada devastatoare (din alea inca rare) de doua ori prin acelasi loc. Pe principiul asta ai sta doar in beci - dar acolo te-neaca inundatia...
La noi nu trec tornadele de mai multe ori, dar prin "strainezia" se mai intampla; si atunci prefera sa o faca si refaca din "carton", fiind mai ieftin. Dar depinde de zona si la ei, dar si la noi.

Edited by vestale, 01 April 2022 - 14:54.


#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View PostNaijax, on 01 aprilie 2022 - 14:40, said:

Se mai adauga si costurile utilitatilor + avizele si autorizatiile necesare
Pe astea le plătești și la casele construite tradițional.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nordicii (Finlanda, Norvegia, Suedia) au experienta in case modulare.

#8
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View PostNaijax, on 01 aprilie 2022 - 14:40, said:

In strainezia e populara metoda asta din cauza de ... pret.
E mult mai ieftin dar, asta nu inseamna ca sunt si bune.
Nu cred ca vrei asa ceva in scumpa noastra patrie unde clima nu prea permite asa ceva.
E un vecin la mine in mahala care a ridicat o aratare d'asta
Acum regreta

Treaba cu design-ul (modelul) este cu dus si intors
Cu cat este mai de fitza, cu atat creste pretul - chiar si cu 25-30%
Iti proiecteaza aia ce vrei tu da' te si fac la portofel
Se mai adauga si costurile utilitatilor + avizele si autorizatiile necesare iar, la final, realizezi ca mai bine faceai una din caramida.
E mai buna decat o rulota sau cort daca vrei casa de vacanta ori cabana de pescuit sau ceva similar dar, sa fie ceva relativ mic si fara figuri.

Poti sa detaliezi ca sa aducem si un pic de plus valoare acestui topic, nu doar barfa de samanta? No offence, ca si eu sunt interesat de subiect.
Cum a ''ridicat-o'', daca era prefabricata? De ce anume regreta, pe bune, doi cuvinte in plus ne doare mana?
In ce sens nu permite clima? Stiu ca acestor case le poti adauga cate straturi de izolatie te tine buzunarul si cat te lasa sufletul sa iei din spatiu, si inauntru, si pe.afara.
Un dezvoltator serios se ocupa de toate autorizatiile, iar unele case de.alea sunt gata in mai putin de o luna, in timp ce pentru alea traditionale poate sa treaca si anul. Au echipe specializate care ti.o moduleaza pana la stadiul specificat in contract, ca sa nu mai stai tu sa tot schimbi echipe de betivani incompetenti. Desigur, pe hartie suna foarte, dar colegul banuiesc ca de.asta a deschis topicul, sa ne punem toti drobul de sare la un loc sa vedem ce poate merge prost dincolo de reclame si promisiuni.

Edited by dimripper, 01 April 2022 - 16:02.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdimripper, on 01 aprilie 2022 - 16:01, said:

...

Pe scurt
Materialele sunt de o calitate slaba (sa nu zic execrabila) iar asa numitele materiale premium tratate cu toate cele, costa cat Casa Poporului
Umezeala, mucegaiul si condensul isi fac de cap iarna iar factura la caldura se ridica la cer
Straturile alea de izolatie de care pomenesti nu sunt gratis si pot ridica costurile la cer - cum spuneam, mai bine faci direct din caramida
Nu exista dezvoltator "serios"
De asemenea "case" se ocupa in general firme de apartament care, cum se zice pe romaneste - li se rupe
Cel mai mare dezavantaj il constituie valoarea de revanzare
Daca, din cine stie ce motiv (nu se stie cum te plezneste viata) , trebuie sa o vinzi, iei pe ea cat pe un pachet de tigari si o bere
Desigur glumesc dar ... ai prins ideea  Posted Image
Se devalorizeaza fulgerator

Eu sunt din Constanta - aici este si veciunul neinspirat care a ridicat casa aia
Asa se zice pe romaneste Posted Image
Nu vrei sa stii cum se misca casa aia cand bate vantu' la malu' marii

#10
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Exista si in Romania, nu stiu daca o sa-ti placa preturile.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SYFAd5ouumg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ad_CgDDBEzY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/br_RK3sj4ds?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Un proiect interesant prin SUA: https://www.boxabl.com/

Case prefabricate pe la noi, in ordine random:
https://karmod.ro/ (panouri)
https://www.rotarex.ro/ (metalice)
https://www.casa-ieftina.ro/ (metalice)
Eu unul nu prea sunt fan.

Sau diversi parteneri pineca:
https://www.pineca.de/ (lemn)

Edited by denisen, 01 April 2022 - 20:45.


#12
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Vad doar pareri negative pe aceasta tema, am găsit preturi destul de competitive,in România vorbesc. Vad aici persoane care sunt contra total insa in străinătate unde sunt eu oamenii prefera acest case si nu datorita prețului. De ex aici o casa veche sa o reconditionezi pleaca de la 70.000e in timp ce un astfel de prefabricat pleacă de la 140.000e, deci clar nu putem vorbi de preț ca alegere. "Strainezii" sunt mai prosti decat romanasul nostru, sau de ce fac o asa alegere daca aceste case au o calitate asa de slaba?

Edited by hustyus, 10 April 2022 - 10:52.


#13
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nu te lua omule dupa pareri fa-ti casa din chirpici daca asta vrei, nu-ti cauta aprobare pe net. Romanasu construieste in Romania. Strainezi in strainatate. Nu inteleg de ce vrei sa-i convingi pe africani ca iglu e bun...

#14
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Ar fi interesant de analizat dacă vechea tehnologie a prefabricatelor din beton ar putea constitui, în condițiile actuale, o alternativă fezabilă pentru CLT și alte sisteme...

Blocurile prefabricate cu 3-4 etaje construite în anii 1960-1970 încă se țin relativ bine, chiar dacă întreținerea acestor structuri destinate locuirii colective nu a fost realizată mereu în condiții optime, după cum bine știm.

O casă prefabricată din beton, realizată cu tehnologii moderne de proiectare și fabricare, cred că ar putea fi o soluție foarte bună, atât din punctul de vedere al vitezei de execuție, cât și al costurilor.

#15
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Nu încerc sa conving pe nimeni de nimic , doar ma interesează care e cea mai buna opțiune financiar si calitativ.

Edited by hustyus, 10 April 2022 - 13:50.


#16
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Posthustyus, on 10 aprilie 2022 - 13:50, said:

ma interesează care e cea mai buna opțiune financiar si calitativ.

Ai fi interesat și de o casă construită din elemente prefabricate de beton, de exemplu, dacă ar fi de calitate și la un preț decent?

Exemple:

https://www.shutters...eces-1410407729

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nlgYwCQsoEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Stilul clasic e cel mai calitativ si economic. Daca se gasea alternativa mai ieftina era explozie nu crezi? Pe ce se construieste mai mult indica varianta economica, vezi doar la dezvoltatori si te convingi, in zona mea caramida rules. Arunca si tu o privire pe zona ta si ti se va lumina dilema.

LE subss - ideea e deosebita, dar la fel ca toate pietrele rare, aceste idei sunt mai scumpe daca nu au rulaj.

Edited by danciusergiu84, 10 April 2022 - 15:53.


#18
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postdanciusergiu84, on 10 aprilie 2022 - 15:51, said:

LE subss - ideea e deosebita, dar la fel ca toate pietrele rare, aceste idei sunt mai scumpe daca nu au rulaj.

Într-adevăr, dacă fabrica s-ar axa preponderent pe proiecte unicat nu cred că prețurile ar fi accesibile...

Rulajul ar putea proveni din standardizare și din serializare... adică respectiva fabrică ar produce o serie relativ limitată de componente, dar bine proiectate (în sensul că din îmbinarea lor diferită să poată fi construite mai multe tipuri de case).

Beneficiarii ar avea o paletă limitată de opțiuni arhitecturale, dar în schimbul acestui compromis ar beneficia de viteză mare de construire, calitate și prețuri reduse.

Personalizarea s-ar realiza doar la nivelul decorațiunilor exterioare și paletei de culori.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate