Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

constructie la rosu pe ploaie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
stk30000

stk30000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2022
Salutare,

Urmeaza sa incepem santierul imediat dupa paste, am in plan constructie la rosu in doua luni mai si iunie.

Intrebarea mea este se poate construi pe ploaie?
stiu ca betoanele nu se pot turna insa restul etapelor de construire la rosu se pot face in luna iunie cand ploua in fiecare zi?


Catalin

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
daca stai in zona musonioca, nu cred ca poti

#3
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,292
  • Înscris: 19.03.2022
Se poate turna cu conditia sa acoperi cu folie .
In timpul stagiului militar turnam beton direct in apa, am lucrat la canalizarea pistei de pe aeroportul Otopeni (asa se numea atunci) .
Deci daca crezi ca betonul e afectat de ploaie protejezi cu folie impermeabila.
Doar la zidire ar fi probleme findca lucratorii refuza sa lucreze pe ploaie.

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Sunt si norme de protectia a muncii de respectat, nu?

#5
stk30000

stk30000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2022
Normal ca da, eu intreb doar daca se degradeaza ceva pe santier in special ca nu este nimic din acoperis montat.


Catalin

Edited by Dany_Darke, 30 March 2022 - 17:31.


#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Iti dai seama ca pui o intrebare de care s-au lovit toti care au construit o casa, ever?

Cea mai mare problema este ploaia in perioada saparilor pentru fundatie. In sensul ca, sa nu se surupe peretii pana pui fierul si betonul. Dar si asa, nu e chiar asa de rau cum iti imaginezi.

Betonul merge turnat si pe ploaie. Depinde de la caz la caz evident, nu cred ca a turnat nimeni pe furtuna.

Am turnat 200mp de alei in curte acum 7 ani, si a inceput sa ploua dupa ce au terminat timp de 3 zile. Nu am nicio crapatura. Intr-un singur loc mi s-a luat fata, pe o suprafata de 3mp cred. La o casa acest aspect nu e tocmai important.

In rest, te intereseaza daca pot sa faca zidaria pe ploaie? Se poate, sigur. Mai e problema sa si vrea muncitorii. Nu e tocmai fun. Trebuie asigurate materialele sa nu traga umezeala in primul rand.
Insa repet, descrii o situatie de care se loveste oricine face o casa.

Da-i inainte si vezi pe parcurs.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,753
  • Înscris: 03.02.2007
Tocmai că e nevoie de udat bine placa să iasă mai tare, să nu apară crăpături și să se impermeabilizeze. Așa am făcut eu la placa peste etaj. Am udat intensiv după turnare, a doua zi. La câteva zile, am avut ploaie torențială, acoperișul nu era încă făcut, aveam bălți pe placa de la etaj, iar la parter nu se vedea nicio picătură de apă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate