Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Spuma Izolare Mansarda incalzita si locuibila

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare,

Am o casa in constructie si vreau sa izolez mansarda cu spuma. Din ce m-am interesat sunt 2-3 variante, fie Celula inchisa, fie celula deschisa, fie o combinatie intre cele 2.
Avand in vedere ca o sa fie o zona incalzita si locuibila am inteles ca celula deschisa de sine statatoare nu este chiar cea mai buna solutie pentru ca pot sa apara problem cu umezeala ce trece prin ea. Banuiesc ca o folie anticonsens se poate pune peste spuma/in spatele rigipsului pentru a nu lasa umezeaza sa treaca mai departe.

Aveti ceva recomandari sau experienta personala cum ati procedat in situatii asemanatoare? Din ce  m-am interesat, spuma este varianta castigoatoare pentru ca izoleaza cel mai bine intrat peste tot datorita modalitatii de aplicare.

Multumesc

#2
Zalmoxis99

Zalmoxis99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.07.2007
Ai grijă la foc când faci izolare cu spumă!!!...Din ce am mai citit pe aici varianta câștigătoare e aia cu bazaltică!....Nu ștu coturile!..Succes anyway!....

#3
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
E un pic de studiat, si multa informatie de digerat, dar la cati bani bagi, zic eu ca merita:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ou4Xxqo5xpg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Folia montata la interior pentru a nu lasa vaporii se numeste bariera de vapori. Din pacate in piata se foloseste termenul de anticondens la aproape orice si se ajunge de foarte multe ori sa se foloseasca materialul gresit.
Personal as alege vata bazaltica.

#4
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Nu stiu costurile la vata bazaltica, dar cred ca sunt asemanatoare. La spuna sunt ~12 euro pentru 10cm de celula deschisa, se vorbeste ca s-ar scumpi, deci probabil ca o sa fie mai mult de atat pe viitor.
Sunt foarte multe info pe net si multe sunt influentate de companiile ce se ocupa cu asa ceva in pricipal, de asta am zis sa intreb din experienta celor ce au apelat la asa ceva.
Teoretic spuma aia intra in orice loc si expandeaza spre deosebire de vata bazaltica pe care o decupezi la dimensiune si o bagi intre capriori. Practic exista sanse sa ramana locuri unde nu vei putea pune perfect, nu stiu cat conteaza asta. In mod special pe langa izolarea si evitarea pierderii caldurii iarna si a incalzirii peste o limita vara in mansarda, ma intereseaza sa nu am probleme cu umezeala/mucegaiul.

#5
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Timpul tau, banii tai...tu decizi cat timp de documentare merita alegerea.  Daca e mansarda locuibila si vei placa apoi cu gipscarton, o sa traiesti un numar de ani(probabil destul de mare) cu alegerea facuta. Iar energia doar ieftina nu e.

#6
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 29.08.2006
Eu am avut dilema asta anul trecut, si nu mai am acu la indemana costurile exacte, dar la aceeasi suprafata de acoperit, spuma (celula inchisa - 18cm) ma costa dublu fata de 30cm de vata bazaltica semirigida (multirock 10cm pusa intretesut in 3 straturi). Costul asta dublu era la nivelul preturilor din mai-iunie 2021.

E drept ca teoretic la vata mai aveam de adaugat folia bariera de vapori si manopera de montaj aferenta..... Dar vata si folia am putut sa le pun eu (manopera zero...doar niste beri ca material auxiliar, ceva masca de protectie ptr ochi/nas/gura) si din economia cu manopera am pus 40cm de vata in final in loc de cei 18cm de spuma cu celula inchisa.

In termeni de izolatie termica 40cm de vata bazaltica fac pisu cu bolta peste 18cm de spuma cu celula inchisa.
Contrar marketingului agresiv "5cm de spuma e cat 10cm de vata", realitatea bate marketingul. Dupa multe insistente am primit specificatia tehnica a spumei cu celula inchisa si celula deschisa. La spuma cu celula inchisa Lambda este 0.030, iar la spuma cu celula deschisa Lambda e 0.032 ....adica sunt la nivelul unui polistiren grafitat sau a unei vate bazaltice bune, deci nici gand ca ai izolatie termica mai buna decat polistiren sau vata. Este exact la fel ptr aceeasi grosime a izolatiei....sau oricum diferenta este atat de mica incat nu merita calculata, cu atat mai mult nu merita sa platesti dublu.

Pe langa asta vata nu arde, permite "respiratia" lemnului in caz ca apare de undeva umezeala, iar daca acoperisul/invelitoarea se deterioreaza, vezi rapid ca se umezeste tavanul.
La spuma nu vezi ca ti s-or miscat tiglele si ploua prin acoperis, decat cand lemnul care a stat in apa putrezeste si se lasa, sau oricum cand e multa apa intrata in interior. Nu mai zic ca daca ai de facut reparatii la acoperis la un moment dat, vei taia acea spuma, iar inapoi nu o vei mai putea petici decat daca pulverizezi din nou spuma peste zona reparata, si cine crezi ca vine ca sa iti pulverizeze tie spuma peste 1-2-5-10mp  ? Sau ma rog, vor veni dar nu iti va conveni tie pretul cerut......

Singurul avantaj la izolarea cu spuma, pentru mine, ar fi fost ca nu lucram eu sa pun vata intre capriori, firma venea, izola, aplica spuma, lua izolatia, matura si pleca, in 1-2 zile terminam izolatia mansardei si nu miscam un deget, dar "domnia asta" trebuia sa o platesc dublu.... adica exact acea manopera o plateam.

Eu am preferat cateva zile de lucru ptr mine si sa am 10cm in plus de izolatie...parerea mea.

Edited by l_stoian79, 31 March 2022 - 14:09.


#7
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Multumesc frumos de mesaj, preturile s-au cam dus in sus de anul trecut cam la toate materialele. Nu ma deranjeaza sa fac eu, chit ca merge mai greu nu o sa fie nicio graba, important e sa termin pana da frigul ca dupa platesc gazele aiurea.

Urmaresc si montarea a 2 ferestre velux in acoperis, deci in caz ca apar probleme cu apa, chiar as vrea sa observ imediat ce apar, nu sa balteasca acolo in spuma.
Inca ma gandesc, eram aproape hotarat pe spuma, dar am zis sa mai citesc si intreb ce au mai facut si altii in situatii asemanatoare.

Daca as merge pe vata bazaltica si sa o pun eu, ca pana la urma presupune doar taierea la dimensiune, eventual cu 1 cm mai mult si inghesuirea ei intre capriori (14 cm spatiu acolo) eventual inca un strat si peste sa acopere si capriorii, vreo recomandare de un anume tip de vata bazaltica? Am vazut ca sunt mai multe variante, iar eu am o problema cand sunt prea multe variante si cu alegerea uneia. Nu m-ar deranja sa las capriorii aparenti si sa pun un 10cm de vata, din ce inteleg echivaleaza cu ce face spuma la aceeasi grosime?
Multumesc inca o data.

#8
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 06.10.2019

 Tz3posu, on 31 martie 2022 - 17:43, said:

... si sa pun un 10cm de vata, ...

10 cm de vata este foarte putin. Vara o sa te coci, iar iarna o sa ingheti !!!

#9
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 Tz3posu, on 31 martie 2022 - 17:43, said:

Multumesc frumos de mesaj, preturile s-au cam dus in sus de anul trecut cam la toate materialele. Nu ma deranjeaza sa fac eu, chit ca merge mai greu nu o sa fie nicio graba, important e sa termin pana da frigul ca dupa platesc gazele aiurea.

Urmaresc si montarea a 2 ferestre velux in acoperis, deci in caz ca apar probleme cu apa, chiar as vrea sa observ imediat ce apar, nu sa balteasca acolo in spuma.
Inca ma gandesc, eram aproape hotarat pe spuma, dar am zis sa mai citesc si intreb ce au mai facut si altii in situatii asemanatoare.

Daca as merge pe vata bazaltica si sa o pun eu, ca pana la urma presupune doar taierea la dimensiune, eventual cu 1 cm mai mult si inghesuirea ei intre capriori (14 cm spatiu acolo) eventual inca un strat si peste sa acopere si capriorii, vreo recomandare de un anume tip de vata bazaltica? Am vazut ca sunt mai multe variante, iar eu am o problema cand sunt prea multe variante si cu alegerea uneia. Nu m-ar deranja sa las capriorii aparenti si sa pun un 10cm de vata, din ce inteleg echivaleaza cu ce face spuma la aceeasi grosime?
Multumesc inca o data.
spuma este muuult mai scumpa decat vata si nu izoleaza de 5 ori mai bine cum sustin aproape toti cei care o sufla pe pereti!
la spuma nu se poate controla calitatea ei, e ca la loterie. singurul domeniu unde e mai buna spuma este la izolarea fata de curentii de aer. dar si acolo daca montezi folia bariera de vapori corect nu o sa ai probleme daca pui vata.

vata e cea mai sigura solutie din cam 90% din situatii. vata bazaltica buna au cei de la rockwool, isover, knauf.
dar poti folosi si vata de sticla de calitate cum este cea isover domo, akusto, uniroll, forte

#10
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Multumesc baieti, pana la urma am mers pe vata si ma ocup sa o pun singur. Procesul in sine este foarte simplu, un fel de lego in care dai vata la dimensiune (1-2cm in plus) si o bagi intre cappriori. Costul o sa fie sub spuma clar, dar trebuie luat in calcul si manopera unde la suma este practic inclusa, pe cand la vata daca nu o pui singur, costa si acolo montajul.

#11
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Si daca tot sunt aici, inca un mic sfat/parere. Dulapii ce tin acoperisul are 14cm latime, vata bazaltica este de 10. Ma gandeam sa mai completez cu ceva ca tot ramane spatiu si e pacat sa nu pun o izolatie cat de groasa se poate in dreptul acoperisului. As avea ca variante polistiren sau vara minerala de sticla. As evita sa pun tot bazaltica pentru ca nu este la fel de maleabila ca vata de sticla si risc sa imi apese pe rigips. Exista cumva vreo contraindicatie de a "amesteca" solutiile de izolare termina adica bazaltica cu vata de sticla ori polistiren? Pe care l-ati alege?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate