Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ferestre Velux Casa in constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare, urmaresc sa montez 2 ferestre velux pe o casa in constructie. Acoperisul este deja facut, deci va necesita juguire pentru ca spatiul intre capriori este de ~50 cm, deci insuficient.

Zona o sa fie o mansarda incalzita, unul dintre geamuri o sa fie intr-o baie.
Din ce oferta am primit, montajul pentru cele 2 ferestre ma duce 2500 lei (cu juguire si ce presupune montajul), iar cele 2 ferestre cu rama ar mai ajunge la ~4500 lei. Sunt Ferestre Velux ca si brand de dimensiune 66/118.

Dintre cei care ati mai facut asta recent, ati primit oferte asemanatoare? Vreo recomandare de firma pentru montaj in Bucuresti sau orice recomandare in general?

Multumesc.

#2
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
asta am primit saptamana trecuta.... montaj langa Timisoara pe acoperis din tabla faltuita (Bilka Retropanel), si nu am nevoie de juguire capriori pe dimensiunile astea. Datorita tablei de pe acoperis cadrul este putin diferit (si ceva mai scump decat la cele pentru acoperis cu tigle), 3 foi de sticla:

Trimit prețurile pentru fereastra de mansardă cu lemn îmbrăcată în poliuretan alb, rama de etansare cu kit termo-hidro, reducere produse față de prețul de lista si montaj inclus,
66x118 2928 lei
66x140 3115 lei

Edited by l_stoian79, 30 March 2022 - 13:16.


#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostTz3posu, on 30 martie 2022 - 12:50, said:


Dintre cei care ati mai facut asta recent, ati primit oferte asemanatoare? Vreo recomandare de firma pentru montaj in Bucuresti sau orice recomandare in general?

Multumesc.

Cei de la Velux mi-au recomandat Hornbach (pe motiv că cei de acolo ar fi mai puțin habarnisti decât restul). Montarea s-a făcut cu firma cu care lucrează Hornbach. Nu mai rețin prețul, dar n-au fost probleme.

Edited by george_alexandru, 30 March 2022 - 13:19.


#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am montat singur o astfel de fereastră. După instrucțiunile Velux și Youtube. Totul e bine până acum, după doi ani. Dacă nu ai două mâini stângi, poți și tu.
Ai grijă la reparațiile interioare, să faci glafurile teșite, nu drepte, să beneficiezi de lumina naturală cât mai bine.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Velux sunt scumpe cam degeaba.

Varianta 2 sunt Fakro

Tot fakro rebranduite gasesti la Hornbach pe stoc, cu numele ARON.

Am Aron de peste 10 ani si nu sunt probleme

Vezi aici deja filtrarea pt dimensiunea ta.

Din amintiri, vezi ca Velux parca nu are in pret si rama, iar Fakro are inclus.
Aron nu mai stiu...

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
mie mi le-a montat cel ce mi-a făcut acoperișul.am vreo  5 montate și nu m-a costat nimic în plus

si veluxul cam face condens

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Pui cu tripan și nu mai face condens. Acum mai depinde și de umiditatea din camera respectivă.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am cu tripan si nu am vazut vreodata condens.

#9
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Tripan vreau si eu sa montez, pentru o izolare mai buna si sa evit condensul. Asa este, rama nu este inclusa la Velux, este separata.
Legat de fereastra in sine, am inteles ca in baie trebuie pusa un tip de fereastra cu lemnul tratat astfel incat sa nu existe probleme de la umezeala. La rama la fel, sunt mai multe tipuri de rama, unele care izoleaza mai bine ca celelalte. Greu si cu geamurile astea in acoperis...

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am bipan de 10 ani, fara condens
La baie fereastra are rama de plastic la exterior.

#11
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Multumesc tututor, voi merge pe Velux in final, modelul cu poluretan pentru baie sa nu fie probleme cu umezeala si modelul clasic pentru spatiul de locuit.
Cel din baie o sa fie 66x118, iar cel din hol 94x118 pretul final fiind fix cel adugat de l_stoian79 mai sus. Ambele geamuri cu rama BDX si 3 foi de sticla.

Edited by Tz3posu, 03 May 2022 - 10:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate