Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Bransament/Racordare electricitate.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

Am un teren in Bucuresti, Sector 2, deocamdata neconstruit. Momentan astept dupa P.U.D.
As dorii sa stiu daca pot bransa/racorda la electricitate terenul inainte de a avea autorizatia de construire a cladirii ?
Ma gandesc ca oricum o sa am nevoie de curent electric si pe viitorul santier si la viitoarea constructie.

Mersi.

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Legal, cred ca doar curent electric de santier, daca ai autorizatii necesare de incepere a lucrarilor.
Ilegal, orice se poate, daca exista intelegere :))

#4
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Vreau bransament/racordare electrica legala :)

Ideea este ca P.U.D.-ul dureaza cam 5-6 luni, pe urma o sa mai dureze inca cel putin 4-5 luni avizele si obtinerea autorizatiei de construire... asta in cazul fericit in care nu apar piedici neprevazute care sa mai intarzie obtinerea autorizatiei. Asa incet merg lucrurile in Bucuresti....
Intre timp eu am banii, starea meteo este buna, am timpul necesar pentru hartogarie si lucrari.... doar ca nu gasesc o forma legala sa pot sa fac treaba :(
Nu inteleg de ce este conditionat bransamentul/racordarea electrica de autorizatia de construire a imobilului ?!
De exemplu m-am putut bransa/racorda legal la apa si canalizare fara probleme... de ce nu si la curent electric ?
Care este problema autoritatilor daca eu imi trag utilitatile inainte sa incep constructia cladirii ? Nu este logic sa ai deja utilitatile respective pe santier ? Sau este obligatoriu ca muncitorii sa se cace/pise in fundul curtii si sa aiba curent doar de la generator ?

Nu inteleg logica autoritatilor... presupunand ca ar exista vreo logica...

#5
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Pregateste-te pentru o lunga lista de situatii fara nici o logica in birocratia obtinerii ''tuturor hartiilor'' pentru constructia unei case :)

Ti-o spune unul din viitor :)  

Ex: am PUD la care am scos avizul comisiei de circulatie din PMB.  La autorizatie vor alt aviz de la comisia respectivaPosted Image

#6
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Oh, the joys of building something in Bucharest. N-as mai face asa ceva in viata mea :))))) Eu am cumparat o casa veche in S1 iar pana a iesit PUD si ulterior autorizatia de construire, am putut sa bransez la apa/canal fara probleme. La fel si la gaze. Curentul era deja tras, doar am modificat amplasamentul contoarului din casa veche la gard.

PRO TIP! Nu astepta sa ai autorizatia iesita pentru ca vei pierde minim 1 an asteptand dupa bransamente. Fa-le din timp... cu MULT TIMP inainte preferabil.

Eu cand am terminat imobilul meu am avut mare noroc ca aveam tot ce inseamna bransament realizat. Gazele au fost ultimele, prin Aprilie. Eu in August eram mutat cu totul functional.

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

 dagobar, on 30 martie 2022 - 09:12, said:

...Nu inteleg de ce este conditionat bransamentul/racordarea electrica de autorizatia de construire a imobilului ?!
Nu inteleg logica autoritatilor... presupunand ca ar exista vreo logica...
Asa sunt reglementarile si au o logica, citeste pe aici  https://forum.softpe...electrice-2021/

#8
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@kuniva
Asta este si ideea... sa le fac din timp :)

@anaki
Am sa reformulez si postez pe topicul precizat de tine. Mersi :)

#9
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
n-ai ce sa reformulezi
pana nu ai autorizatia de constructie nu poti face bransament organizare de santier
dupa ce faci receptie, treci casa la primarie si faci cadastrul si intabularea faci bransarea locuintei...
terenurile virane, campiile nu se branseaza la electricitate
poate obtii autorizatie, poate nu... never know

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate