Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Crapatura in podea de lemn, cum o repar/astup?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Salut

Scarile interioare sunt placate cu lemn masiv (placa de cativa cm) lacuit . Eu am intretinut aceste placi de lemn, zic eu, destul de bine, spalandu le odata pe luna cu detergent special pt lemn (nu parchet, ci lemn lacuit) care continea si ceara. Nu am facut exces de umezela, adica mop=ul bine stors in galeata iar curatarea doar cu o pelicula subtire de apa care s a sucat in maxim 10 min, deoarece fac operatia de spalare cu geamurile larg deschise

Datorita...pesemne ca umezelii anterioare din lemn si ulterior a uscarii lemnului (am obsesia sa aerisesc des si cand aerisesc , las tot deschis, deci se face curent, pentru minim 20-30 de min / zi)...au aparut niste crapaturi in lemn, dupa cum se vede in poza.

Cum as putea sa le repar, sau astup, sau sa fac ceva sa nu se propage crapatura mai mult? O rasina ceva care sa astupe crapatura la nivel de placa , plus sa o tina intraga fara a lasa crapatura sa se propage mai mult.

La Brico am vazut o gramada de ...hai sa zic ...substante...care zic ei ca au in compozitie ceara si alte minuni pentru lemn...dar...care poate avea si un fel de liant sa nu lase crapatura sa se faca mai mare plus sa arate si bine si sa o astupe

Multumesc

Attached Files



#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
hmmm... nu se fac trepte la scara din rasinoase asta in primul rand
ce ai tu acolo pare o placa formata din mai multe bucati lipite laolalta
pe langa lemn nu umbla cu apa, decat doar daca a fost lacuit corespunzator cu lac de bărci si chituit la maxim, inclusiv pe langa plinta (maxim carpa umeda)
ca sa opresti propagarea unei crapaturi trebuie sa dai o gaura la capatul ei
ca sa astupi crapatura poti folosi diverse, de la chit de cutit, chit auro, chit din rumegus + aracet/adeziv parchet
dupa care slefuire si lacuit din nou

Edited by apocalipsul, 29 March 2022 - 18:28.


#3
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022
lemnul verde lucreaza. nu prea ai ce sa ii faci.

ar trebui demontata treapta si reimbinate placile cu falt daca iti permite latimea sau biscuiti.

daca nu poti demonta incearca sa faci o pasta din rumegus de lemn la culoare si aracet de buna calitate. o bagi in crapatura si o lasi sa se usuce. slefuiesti si dai lac. gasesti si diverse paste de umplut pe la magazinele de bricolaj. fac acelasi lucru dar eu as merge totusi pe pasta de aracet cu rumegus.

Edited by dewalto, 29 March 2022 - 18:28.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Placa aia a fost incleiata cu adeziv prost. Dar nu mai conteaza asta. Ca sa repari asa o gaura mare iti trebuie o fasie taiata de grosimea rostului taiata la un circular de banc si batuta in rostul ala apoi rindeluita la fata. Apoi smecheriile cu pasta de rumegus si relacuit etc.

#5
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

 sebulbus, on 29 martie 2022 - 19:20, said:

Placa aia a fost incleiata cu adeziv prost. Dar nu mai conteaza asta. Ca sa repari asa o gaura mare iti trebuie o fasie taiata de grosimea rostului taiata la un circular de banc si batuta in rostul ala apoi rindeluita la fata. Apoi smecheriile cu pasta de rumegus si relacuit etc.

nu vreau sa ma cert dar acolo par a fi 2 placi care s-au uscat si asa a aparut acel gol. din experienta mea acolo sunt maxim 2-3 mm si solutia propusa cu inserarea unei fasii de material nu e tocmai fezabila.

asteptam mai multe detalii si poate o poza de ansamblu de la initiator.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
si eu zic tot la fel. placa din lemn verde, acesta s-a uscat si la imbinare a aparut crapatura.  nu e o fisura in material, pur si simplu placile s-au departat.

 dewalto, on 29 martie 2022 - 19:34, said:

lemnul verde lucreaza.
acolo par a fi 2 placi care s-au uscat si asa a aparut acel gol. din experienta mea acolo sunt maxim 2-3 mm si solutia propusa cu inserarea unei fasii de material nu e tocmai fezabila.


#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Rumegus amestecat cu clei . Cu pasta asta umpli crapatura, lasi sa se usuce bine, apoi slefuiesti/lacuiesti.

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Daca e lemn cumparat din magazine gen Dedeman, asta e facut din fasii lipite si presate.
In timp se separa, mai ales daca in ecuatie intra si apa.
Zici ca e gros, cativa cm ... in cazul asta ar trebui sa poti umple gaura cu rumegus+adeziv de lemn (in Dedeman au niste adeziv Moment cu uscare rapida, foarte bun), apoi sa poti prinde placile intre ele, in cateva locuri, cu niste holtzsuruburi de lemn bagate oblic (dai gaura mai mica inainte, cat de inclinat poti), ingropi holtzsuruburile cat sa le poti astupa cu rumegus+adeziv, lasat sa se usuce bine, slefuit, lacuit.

Edited by shymano, 29 March 2022 - 21:40.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 dewalto, on 29 martie 2022 - 19:34, said:

nu vreau sa ma cert dar acolo par a fi 2 placi care s-au uscat si asa a aparut acel gol.
Acolo-s mult mai multe plăci decât doar 2.
Uită-te la noduri, acolo se observă tăieturile mai bine.

#10
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
poate ii spuneti si de unde sa ia rumegus...
preferabil rumegus de șlaif
ai sa intrebi care-i treaba cu rumegusul... rumegusul se adauga pentru a obtine o culoare cat mai apropiata de a lemnului
totusi, dupa slefuire, pe chitul cu rumegus nu mai prinde baiț
iar daca folosesti chit de cutit, acesta suge baițul si devine foarte inchis la culoare

Edited by apocalipsul, 30 March 2022 - 06:58.


#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Nu m-as fi gandit ca sunt doua placi lipite iar crapatura ar fi de fapt o dezlipire a imbinarii….placa pare a fi o placa intreaga, dupa zona de unde a aparut crapatura, nu pare a fi imbinare, dar asa cum spuneti si voi, poate fi presat si slefuit.

Ok…o sa incerc solutia cu rumegusi amestecat cu clei…intrebare…ce fel de clei, de unde clei.

#12
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020
Să ferească Dumnezeu să dea cu chit de cuțit sau auto,o sa arate că un cal bălțat iar baitul nu prinde,exista un chit special pt lemn( in culoarea lemnului brad,fag,stejar etc),se găsește la eurowood Iași( budai), au site,la chitul ăla au și un întăritor special( permite practic înlocuirea lemnului pe secțiuni mai mari) dar la ce ai acolo merge simplu+ că se șlefuiește ușor( și suge baitul)

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

 dewalto, on 29 martie 2022 - 19:34, said:


asteptam mai multe detalii si poate o poza de ansamblu de la initiator.

Mai multe detalii…la ce te referi, ce ar mai trebui.

Acum m am uitat mai atent, intr adevar, par doua placi lipite, daca ma uit atent in continuarea crapaturii, de vede o linie, am senzatia ca acea crapatura in partea de sus, se va propaga pe toata linia de imbinare.

Si o poza de ansamblu

Cum o rezolv fara sa demontez placa?

 Timplarualin, on 30 martie 2022 - 07:12, said:

Să ferească Dumnezeu să dea cu chit de cuțit sau auto,o sa arate că un cal bălțat iar baitul nu prinde,exista un chit special pt lemn( in culoarea lemnului brad,fag,stejar etc),se găsește la eurowood Iași( budai), au site,la chitul ăla au și un întăritor special( permite practic înlocuirea lemnului pe secțiuni mai mari) dar la ce ai acolo merge simplu+ că se șlefuiește ușor( și suge baitul)
Merci, o sa ma uit la ei pe site

Attached Files


Edited by cuculea, 30 March 2022 - 07:18.


#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
cuculea, cred că un parchetar te poate ajuta cel mai bine. Caută unul în zona ta. Posibil să te coste mai puțin dacă remediază el problema. Că are experiență.

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

 sfantu.dracu, on 30 martie 2022 - 07:36, said:

cuculea, cred că un parchetar te poate ajuta cel mai bine. Caută unul în zona ta. Posibil să te coste mai puțin dacă remediază el problema. Că are experiență.
Greu cu meseriasii in ziua de azi...am incercat varianta, pe langa faptul ca dai extrem de greu de ei, mai dai si de panarame care se autodeclara meseriasi peste noapte si iti cer bani pe nimic. Am dat de doi, cica tamplari care se pricep si la parchet...solutia ambilor...scoatem placa si punem alta, inlocuim cu totul...nu avem domne ce sa ii facem. Merci

Plus de asta, chiar vreau sa invat ceva din exeperianta data....chit ca o stric eu si o inlocuiesc ulterior, dar macar sa raman cu ceva in cap.

Edited by cuculea, 30 March 2022 - 08:01.


#16
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

 cuculea, on 30 martie 2022 - 07:20, said:

Mai multe detalii…la ce te referi, ce ar mai trebui.

Acum m am uitat mai atent, intr adevar, par doua placi lipite, daca ma uit atent in continuarea crapaturii, de vede o linie, am senzatia ca acea crapatura in partea de sus, se va propaga pe toata linia de imbinare.

Si o poza de ansamblu

Cum o rezolv fara sa demontez placa?


Merci, o sa ma uit la ei pe site

mda. pare plecata si pe inaltime nitel daca te uiti la plinta. pe simplu inainte si fara sa te complici cauti orice atelier de tamplarie si ceri rumegus de slaif daca se poate asa cum ti-a recomandat mai sus apocalipsul. daca nu orice rumegus e bun. cumperi si un aracet la tub de ex bison si faci o pasta de consistenta aluatului de paine din rumegus si aracet. cu o cartela intreaga de tel/card de plastic/spaclu bagi cat de bine poti pasta asta in crapatura si tragi cat poti de bine la fata sa fie egala treaba. lasi sa se usuce si cauti un bait la culoare. cam asta ar fi toata treaba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate