Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gard zidit

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Nu-iNimic

Nu-iNimic

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2022
​Buna,
Acum ceva vreme m-am mutat si eu intr-un duplex cu o curte micuta. Era un pamant tare cleios, asa ca m-am grabit sa pun gazon sa poate umbla si cainele prin curte dupa ploaie. Am ajuns sa imi pare rau ca am facut-o pe repede inainte cu niste oameni care au vrut doar sa isi ia banii si sa plece.

Problema este ca cei care mi-au pus boltarii sa tina pamantul nu au facut o treaba tare buna: nu au sapat mai deloc o fundatie, plus ca i-au pus si in interiorul curtii.
Vreau sa completez cu ciment locul dintre boltari si trotuar, sa imbrac stalpii in boltari si apoi sa pun scanduri WPC intre ei(https://www.leroymer...24-mm-gri/43341).

Intre timp au venit de ne-au facut si noua drumul (Fig2 inainte, Fig5 dupa), el ajungand la nivelul usii. Practic acum ar avea un pic de fundatie.

Mai jos se poate vedea golul din interior/exterior, aprox 10-15 cm latime, de la boltari la trotuar, in functie de cum le-a iesit trotuarul.
In Fig6, Fig7 se vede ce vreau sa zic mai sus.​ ​
Intrebarile mele ar fi
- ar fi riscul sa mi se darame zidul/stalpii?
- o sa prinda cimentul de plasa gardului (e vopsita), sau trebuie sa prin o plasa pentru beton?

Intr-o parte am asa - Fig1. Acolo ma gandeam sa pun niste coltare unde se imbina boltarii, m-am gandit ca asa nu e risc sa cada.
​ ​

In cealalta parte am asa - Fig3, unde este cel mai adanc s-a umplut cu pamant o inaltime de aprox 80cm. Asa arata acum, dupa ce am umplut cu pamant(Fig4).
Vreau sa mentionez ca cei care au adus pamantul l-au si tasat cu o placa vibrocompactoare si boltarii nu s-au urnit din loc.
​ ​ ​ ​

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate