Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Ce e de facut in Lyon?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Salutare,

Prin vara o sa ajung in Lyon sa vad cum dau foc cei de la Rammstein la stadionul de acolo. Mi-am luat cateva zile in plus inainte si dupa data concertului insa nu prea cunosc zona si mi-ar prinde bine niste informatii despre ce e de facut in zona. Merg cu avionul, dar la nevoie pot inchiria si o masina. Ce ma intereseaza mai exact:
-ajung seara la 9-10pm cu avionul, hotelul e pe la 8-9km de aeroport la periferia estica a Lyon-ului. Am sansa sa ajung acolo cu altceva decat taxi?
-cam care sunt mijloacele de deplasare cele mai ieftine prin zona metropolitana? Exista trotinete/biciclete de inchiriat?
-cam ce obiective interesante sunt in zona, prefer chestii mai orientate spre familie (natura/muzee/etc) si mai putin discoteci/viata de noapte/etc.
Multumesc.

#2
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Parc de la tête d’Or e interesant pentru familii in aer liber (cu zoo si alte cateva atractii).

E un oras mare, deci exista biciclete, trotinete, uber etc.

Centrul vechi si urcat la Basilique de Fourvière le-as pune ca 'must do'. In rest muzee sunt dupa gust, in functie de ce te intereseaza :)

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007
Da, exista biciclete de inchiriat. De circulat poti circula cu busul si cu tramvaiul (bilet valabil doua ore) si cu metroul (automat, fara vatman).
Cum zicea si colegul mai sus excelentul Parc Tete d'Or, apoi Fourviere, as mai zice Muzeul civilizatiei galo-romane, muzeul automobilului, muzeul de stiintele naturii, muzeul cinematografiei (la Lyon a fost filmat primul ''film''  - de fapt o secventa de 46 secunde, din lume, in 1895) etc etc
Am stat o luna la Lyon, in 2007, apoi din pacate, nu am mai ajuns acolo.
Frumos oras...

Edited by Karhu, 28 March 2022 - 11:26.
typo


#4
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am fost vreo 3 zile in Lyon cu ocazia ultimului meci jucat de nationala de fotbal a Romaniei la un turneu final (Albania, 2016). Nu am apucat sa vad mare lucru pt ca orasul era oarecum cosmetizat cu ocazia CE2016. Dar centrul e super fain, strabatut de raurile Saone si Rhone cu poduri, promenade faine. Mancarea buna, Lyon e poate topul gastronomiei franceze.
Am ramas in minte cu imaginea unui oras ce merita vazut oricand.

#5
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006
Recent intors din Lyon.
Plus doua day trip-uri: Grenoble + Geneva.
Cine doreste detalii sa intrebe, cat le mai am proaspat in memeaca.

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Pai spune ceva impresii :)

#7
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006
Nu mai postez impresii, vremea lor a apus.
Raspund strict la intrebari, daca exista si daca stiu raspunsul.

Ca neinoculati am profitat de "portita" (pauza) aparuta in acest circ.
Aveam si niste banuti in "portofelul digital" la BlueAir si mi-au spus ca nu imi returneaza banii.
Dupa doi ani am profitat de combinatie si am ajuns in "vest", dupa trei calatorii "pandemice" in est.

Momentan am intrat in Franta cu test antigen din sputa, nu imi bag bete in nas.
In Elvetia nu sunt restrictii.
La reintoarcerea in Franta din Elvetia, cu trenul, nu ne-au mai intrebat de sanatate.
Site-ul MAE pare actualizat pentru Franta si Elvetia.

In Franta masca este obligatorie doar in transportul public, pentru cine chiar crede in asa ceva.

#8
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 17.04.2006
Voi posta doar cateva informatii seci dar utile, pentru eventualii doritori de Lyon:

Am utilizat "Lyon City Card" (varianta 48h) care include diverse intrari + plimbare vapor pe râul Saône + transport public in oras, inclusiv funicularele spre/dinspre Bazilica Notre Dame de Fourvière / LUGDUNUM Musée:

https://en.lyoncitycard.com/

Am ales sa vedem, la interior:

* Musee de Confluence
* LUGDUNUM Musée
* Musée Cinéma et Miniature
* Les Bateaux Lyonnais - Boat cruises - ora 14:15
* Museum of Fine Arts of Lyon
* Musee Lumier

La exterior:

* Bazilica Notre Dame de Fourvière + Esplanade ND de Fourvière
* Théâtre Gallo Romain de Lyon
* Cathédrale Saint-Jean-Baptiste (gratis la interior)
* Vieux Lyon
* Place des Jacobins
* Place de la République
* Place Bellecour
* Hotel de Ville
* Place des Terreaux
* Opera National de Lyon
etc.

O zi full am fost la Geneva => cu trenul faci fix 2h/sens => cost piperat (vezi: https://www.sncf.com/en) => din gara "Lyon Part Dieu".

O zi (nu full) am fost la Grenoble => cu bus-ul faci 1h30m/sens => ieftin (https://www.blablacar.fr/ sau  https://www.flixbus.fr/) => din gara "Perache".

Lyon = un oras dragut, cu un centru maricel, cladiri impunatoare si bine intretinute, curatel, linistit cat de cat, fara hoarde de turisti, aer mai curat datorita proximitatii fata de munti.
Merita 2 zile full (tras tare) sau 3 zile (mai lejer programul).

Grenoble merita 3-4 ore maxim, pitoresc si linistit, aer montan.

Transferul aeroport-oras se face:

* scump dar direct (30m) cu Rhônexpress
https://www.rhonexpr...fr/en_GB/?path=

* ieftin cu o schimbare (bus+tram) in 1h - Bus 47 + Tramvai T3
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GIlseK6Q63k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Have fun!

Edited by metalactual, 30 May 2022 - 17:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate