Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tepe in freelancing...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
CatalinCR7

CatalinCR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.11.2014
Salut. Sunt nou pe platformele de freelancing, ma descurc la calculatoare, copywriting, publicitate etc. Am luat un proiect de pe upwork care ma platea destul de bine pentru a scrie 200 de pagini in word apoi sa le convertesc in pdf pe o suma destul de mare pe acest proiect. Sunt firme fantoma, fake-uri mai pe romaneste care dau tepe sau care doar iti pierd timpul aiurea? Repet, sunt nou pe platformele de genu, ma astept la orice, la tepe si chestii de genu. Am terminat proiectul le-am trimis acel proiect, am primit email inapoi ca proiectul este ok si ca va trebui sa discut cu agentul cu care am vorbit pe telegram despre plata. Le-am cerut plata prin paypal, le-am dat acum si un email si astept. Personal nu ma astept sa primesc banii, suna de la inceput a teapa, dar mi-am asumat si ma astept la orice. Dar pentru ca e primul proiect am zis sa incerc macar sa vad ce iese. Probabil persoana cu care am vorbit pe telegram este un bot desi felul in care vorbea mi se parea destul de real. Ma rog, vreau sa stiu daca se dau tepe si pe aceste platforme, si cand zic tepe nu ma refer sa existe ceva real in spate si sa nu iti trimita banii, ci daca sunt efectiv boti la propriu care in spate sunt niste fake-uri. Ma rog, nu am pierdut mare lucru decat ceva timp. E vorba despre o firma din america, Mediavine, am cautat pe net i-am gasit, au un site destul de bine facut din ce am vazut si pare ca exista ceva real in spate. Daca ma poate lamuri cineva cu tepele de pe site-urile de freelancing as fi profund recunoscator.

#2
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
De regula se plateste un avans, iar firmele sau artistul au review din istoric.
Site-urile au si termeni, in care poti dovedi munca si respectarea termenului.
Unele site-uri cer plata catre site anterior, iar site-ul decide daca trimite banii catre artist(in cazul indeplinirii conditilor) sau returnarea catre client (in cazul unei dispute ca nu ai prestat ce s-a cerut).
Sa inteleg ca firma e prima oara cand cere un serviciu si nici nu oferta avans? Primesti bani doar dupa ce trimiti ce ai lucrat? Te risti putin, dar ce sa faci.

Edited by elless, 25 March 2022 - 13:33.


#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Daca ai luat proiectul de pe Upwork si te-ai dus in Telegram sa eviti niste comisioane, ti-o cam meriti.
Ramai pe platforma de unde l-ai luat, comunicati acolo si totul va fi bine. Unde mai pui ca, daca te prind cu d-astea, iti blocheaza contul.

Edited by sorin147, 25 March 2022 - 13:47.


#4
CatalinCR7

CatalinCR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.11.2014

View Postelless, on 25 martie 2022 - 13:31, said:

De regula se plateste un avans, iar firmele sau artistul au review din istoric.
Site-urile au si termeni, in care poti dovedi munca si respectarea termenului.
Unele site-uri cer plata catre site anterior, iar site-ul decide daca trimite banii catre artist(in cazul indeplinirii conditilor) sau returnarea catre client (in cazul unei dispute ca nu ai prestat ce s-a cerut).
Sa inteleg ca firma e prima oara cand cere un serviciu si nici nu oferta avans? Primesti bani doar dupa ce trimiti ce ai lucrat? Te risti putin, dar ce sa faci.

Știu ca se cere un avans înainte dar mi-au zis ca plata se va face doar după ce voi termina lucrarea. E vorba de o suma mare de bani, deasta zic ca e posibil sa fie o teapa o firma fake deși am cautat-o și am găsit ceva ok despre ea. E vorba de 4000$ pentru acest proiect, suna din start a teapa dar am zis ca nu pierd decât puțin timp și mai câștig și experienta... Am citit ceva despre plata prin upwork ca iti va lua și site-ul un comision dar ei au zis ca ma vor plăti prin PayPal deci upwork nu prea are ce sa ia cum sa ia. Sunt nou în domeniu nu stiu mai multe...

View Postsorin147, on 25 martie 2022 - 13:41, said:

Daca ai luat proiectul de pe Upwork si te-ai dus in Telegram sa eviti niste comisioane, ti-o cam meriti.
Ramai pe platforma de unde l-ai luat, comunicati acolo si totul va fi bine. Unde mai pui ca, daca te prind cu d-astea, iti blocheaza contul.
Tocmai ca eu nu mam dus sa evit comisioanele ci pentru ca în descrierea proiectului scria sa iau legătura cu persoana respectiva pe telegram asa cerea. Dacă nu trebuia sa vorbesc cu cineva pe telegram stateam și rezolvam pe site direct detaliile proiectului și toate cele. Nu am vrut pe telegram, nu am vrut și nici nu vreau sa evit comisioane și chestii de genu, dar asa cerea acest proiect sa iau legătura prin telegram și dacă asa mi-a cerut asa am făcut...

Edited by CatalinCR7, 25 March 2022 - 13:53.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,520
  • Înscris: 30.08.2017
Mie îmi ridică un semn de întrebare faptul că plătesc prin PayPal. Exista riscul să ceară refund și de multe ori îl primesc. PayPal are o reputație proastă la acest capitol.

Sincer, eu as fi circumspect cu cei care vor să ocolească platforma. Mai bine acceptă o plată mai mică și mergi prin platforma. Cu o parte din sumă in avans.

#6
miha_i

miha_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.03.2022
De cat timp lucrezi pe UPWORK? conteaza si vechimea ta si tipul de proiect pe care il contractezi din cate stiu sunt contrate mai sigure [unde contractorul plateste inainte la upw] si contracte aiurea intre tine si contractor fara sa se bage upw. vezi ce tip de contract ai facut.

#7
miha_i

miha_i

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.03.2022
Cere site-ului sa te ajute pe forum sau cauta in contact unde si cui te poti adresa sigur te ajuta cineva acolo

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Scuze daca am presupus ca tu ai fost capul rautatilor.
Pentru clienti noi, cel mai sigur e sa faceti transferul de informatii prin platforma. OK, poti vorbi pe alt canal cu ei, dar tot ce tine de munca efectiva, sa fie prin platforma. In caz de problema, sa ai cu ce sa demonstrezi ca tu ti-ai facut treaba.
Iar daca insista sa faceti in afara platformei, ii poti explica ca e mai sigur pentru amandoi sa ramaneti acolo sau pune-i sa activeze Milestoneul, ceva, sa vezi banii la Work In progress (Reports/Overview). In acest fel, banii sunt la Upwork pentru proiectul in cauza.

Am avut unul sau 2 proiecte asa in care, "sa discutam pe mail". Cand i-am zis ca doar prin Upwork, a disparut. Ti-e clar care era directia, nu? :)

Edited by sorin147, 25 March 2022 - 14:30.


#9
CatalinCR7

CatalinCR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.11.2014

View Postsorin147, on 25 martie 2022 - 14:29, said:

Scuze daca am presupus ca tu ai fost capul rautatilor.
Pentru clienti noi, cel mai sigur e sa faceti transferul de informatii prin platforma. OK, poti vorbi pe alt canal cu ei, dar tot ce tine de munca efectiva, sa fie prin platforma. In caz de problema, sa ai cu ce sa demonstrezi ca tu ti-ai facut treaba.
Iar daca insista sa faceti in afara platformei, ii poti explica ca e mai sigur pentru amandoi sa ramaneti acolo sau pune-i sa activeze Milestoneul, ceva, sa vezi banii la Work In progress (Reports/Overview). In acest fel, banii sunt la Upwork pentru proiectul in cauza.
Cred ca este un mare fake, asta insemnand ca sunt multe firme, companii fake pe upwork. Mai au cateva anunturi de genu toate cred ca sunt prin intermediul unor boti care raspund doar la niste intrebari standard pe care le pui. Nu sunt persoane reale in spate. Sun curios daca a mai patit cineva chestii de genu sa dea de companii fake din afara, sa vorbeasca cu boti etc...Asta si eram curios daca sunt si firme fake pe aceasta platforma upwork. Proiectul era cam asa. Primeai 200 de imagini cu niste texte, tu trebuia sa scrii textele respective in word apoi sa le convertesti in pdf. 200 de pagini pentru suma de 4200$. Am terminat proiectul in cateva ore, defapt eu le-am facut printr-un program in care am convertit pozele in word si dupa in pdf, deci practic eu am muncit vreo ora sa zic, nu ams scris nimic de mana, deci nu am pierdut decat ora... De ce am facut asta? Pentru ca nu au vrut sa plateasca in avans nimic, si ca eram foarte sigur ca e teapa dar am zis ca pierd o ora, aia e...Am primit vezi domnle si email de confirmare dupa ce le-am trimis proiectul ca a fost vazut si ca este ok. Repet, Sunt curios daca a mai patit cineva sa dea de companii de genu, cu boti si etc...Mor de ras cand ma gandesc ca am vorbit vreo juma de ora cu un bot...

View PostCatalinCR7, on 25 martie 2022 - 14:32, said:

Cred ca este un mare fake, asta insemnand ca sunt multe firme, companii fake pe upwork. Mai au cateva anunturi de genu toate cred ca sunt prin intermediul unor boti care raspund doar la niste intrebari standard pe care le pui. Nu sunt persoane reale in spate. Sun curios daca a mai patit cineva chestii de genu sa dea de companii fake din afara, sa vorbeasca cu boti etc...Asta si eram curios daca sunt si firme fake pe aceasta platforma upwork. Proiectul era cam asa. Primeai 200 de imagini cu niste texte, tu trebuia sa scrii textele respective in word apoi sa le convertesti in pdf. 200 de pagini pentru suma de 4200$. Am terminat proiectul in cateva ore, defapt eu le-am facut printr-un program in care am convertit pozele in word si dupa in pdf, deci practic eu am muncit vreo ora sa zic, nu am scris nimic de mana, deci nu am pierdut decat o ora... De ce am facut asta? Pentru ca nu au vrut sa plateasca in avans nimic, si ca eram foarte sigur ca e teapa dar am zis ca pierd o ora, aia e...Am primit vezi domnle si email de confirmare dupa ce le-am trimis proiectul ca a fost vazut si ca este ok. Repet, Sunt curios daca a mai patit cineva sa dea de companii de genu, cu boti si etc...Mor de ras cand ma gandesc ca am vorbit vreo juma de ora cu un bot...

View Postmiha_i, on 25 martie 2022 - 14:27, said:

De cat timp lucrezi pe UPWORK? conteaza si vechimea ta si tipul de proiect pe care il contractezi din cate stiu sunt contrate mai sigure [unde contractorul plateste inainte la upw] si contracte aiurea intre tine si contractor fara sa se bage upw. vezi ce tip de contract ai facut.
Sunt de o saptamana pe upwork, e primul proiect. Ce contract? Nu am avut nici un contract. Practic cineva mi-a dat niste poze pe telegram eu le-am scris in pdf si am trimis proiectul.

View Postmiha_i, on 25 martie 2022 - 14:28, said:

Cere site-ului sa te ajute pe forum sau cauta in contact unde si cui te poti adresa sigur te ajuta cineva acolo
Nustiu cum m-ar putea ajuta sau cum ar putea stopa asta...Nu vi se pare absurd ca cineva pentru 200 de poze pe care le-am facut intr-o ora sa primeasca 4200$? Te ia rasul numai cand vezi cifrele astea...Dar compania chiar exista...Asta e nostim

Edited by CatalinCR7, 25 March 2022 - 14:39.


#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
1. Cineva pune un proiect,
2. tu aplici,
3. intrati in discutii,
4. accepta propunerea ta,
5. accepti/incepi proiectul,
6. trimiti ce ai de facut.
7. inchide/ceri inchidere de proiect
8. feedback

De la 5 incolo poti fi platit.

Pentru proiectele astea de transcris, stiu ca se bat foarte multi si, implicit, preturile sunt mici.
Eu n-am intalnit asa ceva (boti), cu cine am discutat pana acum, pareau oameni. Acum, aria mea de interes si cunostinte sunt altele decat cele de transcris.


Aa, si zici de teapa.. pai tu, cu o ora de munca, 4200? Pe bune?! :)

Edited by sorin147, 25 March 2022 - 14:52.


#11
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
pe vremea Rent a coder, platforma avea servicii de escrow si nu prea luai teapa, acu astia de la upwork nu ofera escrow ?

#12
Tehnix

Tehnix

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.03.2022
din punctul meu de vedere upwork este o solutie serioasa si de incredere. Ai luat un proiect si stii ca suma este deja platita.

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Webbbob, ba da, daca faci treaba prin ei. Daca te vezi cu clientul la Mac si mananci la KFC, nu faci reclamatie la Mac ca te-ai imbolnavit.

Edited by sorin147, 25 March 2022 - 15:02.


#14
CatalinCR7

CatalinCR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.11.2014

View Postsorin147, on 25 martie 2022 - 14:50, said:

1. Cineva pune un proiect,
2. tu aplici,
3. intrati in discutii,
4. accepta propunerea ta,
5. accepti/incepi proiectul,
6. trimiti ce ai de facut.
7. inchide/ceri inchidere de proiect
8. feedback

De la 5 incolo poti fi platit.

Pentru proiectele astea de transcris, stiu ca se bat foarte multi si, implicit, preturile sunt mici.
Eu n-am intalnit asa ceva (boti), cu cine am discutat pana acum, pareau oameni. Acum, aria mea de interes si cunostinte sunt altele decat cele de transcris.


Aa, si zici de teapa.. pai tu, cu o ora de munca, 4200? Pe bune?! Posted Image
Nu ai inteles. Cand vezi ca e o teapa aproape sigura ce vroiai sa fac? Sa stau 2 zile zi si noapte sa transcriu 200 de pagini vorbind cu niste boti si dupa sa nu ma plateasca cu absolut nimic? Cand refuza sa iti puna macar 10$ in cont ca sa vezi ca macar sunt sanse mai mari sa fie legit toata treaba... Sunt niste boti, am intrebat pe persoana respectiva unde este compania si a zis ca nu intelege intrebarea...si mi-a dat block...Eu am facut proiectul super ok, practic am facut din poze word si din word pdf, exact cum mi s-a cerut. Am primit si mail de confirmare ca s-a verificat proiectul si ca este ok si sa vorbesc despre plata...Tu ce faci cand iti dai seama intr-o proportie de 98% ca este o teapa, ca refuza sa iti puna macar 10$ in cont si ca persoana cu care vorbesti nu raspunde decat la intrebari standard... Te ia rasu numai cand stii ca 98% vorbesti cu un bot deci practic singur...

View Postsorin147, on 25 martie 2022 - 14:57, said:

Webbbob, ba da, daca faci treaba prin ei. Daca te vezi cu clientul la Mac si mananci la KFC, nu faci reclamtie la Mac ca te-ai imbolnavit.
Cum sa faci treaba prin ei daca in "jobul" respectiv scrie clar ca trebuie sa iei legatura pe telegram cu cineva. Ei fac regulile nu eu, daca nu iti convine treci la alt proiect, normal, dar am zis sa incerc.

Eu am facut ce trebuia, am terminat proiectul, l-au verificat si urmeaza sa efectueze plata. Deci proiectul a fost aprobat ca fiind ok, am primit mail de confirmare.

Edited by CatalinCR7, 25 March 2022 - 15:08.


#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Daca stii sau simti ca e teapa, niciodaa nu trimiti proiectul, trimiti poze, trimiti o parte din el, ceva care sa-i demonstreze aluia ca l-ai facut dar ca nu il trimiti pe tot pana cand nu esti platit.
Si da, daca insista sa lucreze in alta parte si-ti miroase a teapa, pa!, urmatorul proiect.

#16
CatalinCR7

CatalinCR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.11.2014

View Postsorin147, on 25 martie 2022 - 15:06, said:

Daca stii sau simti ca e teapa, niciodaa nu trimiti proiectul, trimiti poze, trimiti o parte din el, ceva care sa-i demonstreze aluia ca l-ai facut dar ca nu il trimiti pe tot pana cand nu esti platit.
Si da, daca insista sa lucreze in alta parte si-ti miroase a teapa, pa!, urmatorul proiect.
Sa stii ca eu am trimis primele 100 de poze, deci jumatate, ca pdf si am cerut sa mi se efectueze jumatate din plata cum ar fi normal. Si mi-a zis ca plata se va efectua dupa ce voi termina complet proiectul. Inca o data mai zic ca proiectul a fost ok si ca mi s-a confirmat prin email asta si ca urmeaza sa ma plateasca.

#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Pai si atunci de ce zici de teapa.. asteapta banii dar da-le vreo 2-3 ani pana sa faca plata. :)

#18
CatalinCR7

CatalinCR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.11.2014

View Postsorin147, on 25 martie 2022 - 15:14, said:

Pai si atunci de ce zici de teapa.. asteapta banii dar da-le vreo 2-3 ani pana sa faca plata. Posted Image
da, ma rog, nustiu ce sa zic

Sa nu mai zic ca am dat acum de un alt job la aceeasi companie si imi cere sa pun 50$ pentru nustiu ce comision. Eu sa pun 50$ si imi va pune dupa 200$ pentru a incepe proiectul

Edited by CatalinCR7, 25 March 2022 - 15:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate