Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

casa ieftina - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Postapocalipsul, on 26 martie 2022 - 07:44, said:

posibil nu ai auzit inca de fotovoltaice

Posibil sa nu fi auzit, dar nu vad legatura, deci te rog sa ma luminezi !Posted Image
Cred ca nu ai fost atent la detaliile date de initiator: casa mica, ieftina, locuita aproximativ 6 luni pe an, terenul are curent. Intrebarea mea este: tu ti-ai pune fotovoltaice in conditiile astea ? Colegul quantico2708 cred ca nici macar nu s-a gandit sa isi puna.

View Postquantico2708, on 26 martie 2022 - 14:57, said:

referitor la aspect : personal nu apreciez simetria in arhitectura. Defapt asimetria este una dintre caracteristicile arhitecturii moderne.
In acest caz costul este criteriul cel mai important dar ar fi totuși cat de cat important sa îmi placa aspectul.

Tu ai zis: "as prefera un acoperiș simplu , intr-o singura apa" . Ce asimetrie vezi tu la acoperisul intr-o singura apa ? Este ieftin, dar urat, si nu protejeaza cum trebuie fatadele.

View Postsubss, on 26 martie 2022 - 15:15, said:

Uite o variantă pe care i-am propus-o unui coleg aici pe forum, care dorea tot o casă cât mai mică:

Iti multumesc pentru sugestie, apreciez, dar nu prea se potriveste situatiei mele ( ma refer la dispunerea dormitoarelor vis-a-vis de punctele cardinale, la amplasarea camerei tehnice, nu imi doresc dresing, etc. ).

Inca odata, apreciez efortul !  Posted Image

#38
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Posibil sa nu fi auzit, dar nu vad legatura, deci te rog sa ma luminezi !Posted Image
e vorba de acoparisul in 14 ape propus...
daca faci casa pe pozitia care trebuie si cu acoparisul intr-o singura apa ai pe viitor posibilitatea sa instalezi fotovoltaice sau panouri solare...
un mare plus fiind pretul... un acoperis intr-o apa e mai ieftin

#39
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Postapocalipsul, on 27 martie 2022 - 06:58, said:

e vorba de acoparisul in 14 ape propus...
daca faci casa pe pozitia care trebuie si cu acoparisul intr-o singura apa ai pe viitor posibilitatea sa instalezi fotovoltaice sau panouri solare...

Panouri solare poti sa instalezi si pe acoperisul in 4 ape ( nu 14 ), de care am zis eu. O sa imi spui ca suprafata pe care poti sa instalezi este mult mai mica.  Posted Image  Si urmeaza intrebarea mea : de unde sti tu de ce suprafata are nevoie ?

Daca vrei sa mai aprofundam putin partea asta cu acoperisul intr-o apa si fotovoltaicele, te rog sa te gandesti la urmatorul aspect: din cate stiu eu, in tara noastra, unghiul la care se recomanda sa iti instalezi panourile solare fotovoltaice ( in regim fix ), este undeva in jur de 45 de grade. Daca ma apuc sa imi fac o casa parter cu o lungime de 15 m si o latime de 6,5 m ( ca sa ajung la cei 100 mp de care vorbeam ), inseamna ca inaltimea maxima din pod ( zona de " coama " ), ajunge la 6,5 m . Adica spatele cladirii va avea undeva la 9,5 m inaltime. Cum ti se pare ???

Retine ca am facut calculul pentru o geometrie aiurea a casei ( un dreptunghi cu diferente mari intre latime si lungime ). Daca as face calculele pentru o geometrie ideala, ar fi jale !!!Posted Image

#40
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

O sa imi spui ca suprafata pe care poti sa instalezi este mult mai mica.
nu, nu am sa spun asa ceva... voi spune doar ca costurile cu instalarea pe 4 ape sunt mult mai mari, e necesara o structura suplimentara
nu cred ca te ridici la o inclinatie de 45o nici cu 2 ape (poate doar la munte) si cred ca in privinta inclinatiei panourilor poti face in compromis
cert este ca un acoperis in 4 ape e mai scump, mai mult jgheab, burlane, saceac, etc

Edited by apocalipsul, 27 March 2022 - 07:43.


#41
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Postapocalipsul, on 27 martie 2022 - 07:42, said:

... voi spune doar ca costurile cu instalarea pe 4 ape sunt mult mai mari, e necesara o structura suplimentara
cert este ca un acoperis in 4 ape e mai scump, mai mult jgheab, burlane, saceac, etc

La prima vedere, pare mai scump. In realitate insa s-ar putea sa nu fie asa. Gandeste-te ca la acoperisul intr-o apa de care zici tu ai nevoie de materiale suplimentare ( ex. izolatiile peretilor laterali si ai spatelui ), cat si de manopera suplimentara ( structura + izolatii + fatada, tot in zonele laterale si in spatele cladirii ).

Acoperisul intr-o apa este eficient din punct de vedere al costurilor, doar atunci cand discutam de invelitoare ( poti sa pui o tigla metalica in panouri mari, cu pierderi mici ).

View Postapocalipsul, on 27 martie 2022 - 07:42, said:

nu cred ca te ridici la o inclinatie de 45o nici cu 2 ape (poate doar la munte) si cred ca in privinta inclinatiei panourilor poti face in compromis

Daca faci un compromis in privinta unghiului, tocmai atunci cand vei avea mai multa nevoie de curent ( iarna ), instalatia ta va fi ineficienta.

#42
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ai dreptate, nu e simplu cu fotovoltaicele pe nici un tip de acoperis pentru ca e greu sa dai acoperisului unghiul necesar lor, iar transformarea acoperisului in unul perfect pt. ele e extrem de dificila, vorbim aici si de pozitia pefect sudica a sarpantei nu doar de numarul de ape si unghiul acestora. Desemenea si interventia pe acoperis implica podete metalice la care trebuie asigurata impamantare serioasa.

Eu personal daca ar fi nevoie as merge pe un sistem de ferme de panouri verticale, adica 2-3 randuri de panouri unul peste altul, amplasate dea lungul gardurilor sau chiar pe structura acestuia, la fel cum se facea la vita de vie pe stalpi metalici interconectati cu bare metalice. Suportii panourilor orientati perfect sudic, dar cu posibilitate de ajustare a unghiului pe verticala astfel incat reglajul sa fie rapid si facil. Cu acces de la sol se poate asigura astfel eficienta maxima prin spalarea usoara de praf sau prin ajustarea unghiului in fiecare sezon. Sa faci chestiile acestea pe acoperis e cam imposibil, oricum podetele metalice de pe acoperisuri ar ocupa o suprafata imensa raportat la acoperis daca ar fi puse normal la fiecare rand de panouri ca sa ai acces de mentenanta. Nu stiu cat de mare e efectul lor de oglinda si ce efecte negative ar putea avea pentru plantele care ar suferi de la prea multa lumina solara, cred s-ar putea rezolva din unghi printr-un compromis la eficienta. Unde panourile ar sta cu spatele la curte/gradina se pot planta diverse pentru a acoperi vizual. Ar fi o discutie in jurului efectului de vela pe care il au panourile, dar si pe acoperis e valabila discutia mai ales daca panourile au unghi mai vertical fara de sarpanta.

Mai e o problema ca oricum iti faci acoperisul varza daca nu pui podetele de acces la fiecare rand de panouri calcand pe invelitoare si chiar riscand sa cazi de pe casa, iar prin montarea de podete iti faci iar varza invelitoarea prin inteparea ei in sute de locuri ca sa te prinzi de structura acoperisului.

Daca vrei sa faci ceva serios pe partea de fotovoltaice costa enorm, nu degeaba unii isi fac foisoare fotovoltaice, dar daca nu e loc sau bani se poate monta macar un rand pe unul dintre garduri. Pe casa ar merge mult mai bine panouri pentru incalzit apa pentru ca sunt mici si nu necesita spalare de praf deci interventii dese la ele.

#43
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrazvan-softpedia, on 27 martie 2022 - 06:29, said:

Tu ai zis: "as prefera un acoperiș simplu , intr-o singura apa" . Ce asimetrie vezi tu la acoperisul intr-o singura apa ?


deci sigur sigur nu vezi nici o asimetrie  la un acoperiș într-o apa ?

ești conștient ca asimetrie = non simetrie / lipsa de simetrie / simetrie zero ,canci, nada  ?

View Postrazvan-softpedia, on 27 martie 2022 - 06:29, said:


Iti multumesc pentru sugestie, apreciez, dar nu prea se potriveste situatiei mele ( ma refer la dispunerea dormitoarelor vis-a-vis de punctele cardinale, la amplasarea camerei tehnice, nu imi doresc dresing, etc. ).

Inca odata, apreciez efortul !  Posted Image
amice , sugestiile îmi erau adresate mie , inițiatorul topic-ului . Presupun ...

View Postquantico2708, on 26 martie 2022 - 17:50, said:

ok. Dar care e faza cu S - SSV ?  de ce nu fix spre Sud ?


#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postquantico2708, on 24 martie 2022 - 18:02, said:

...
dom' profesor baxi de cLuJ a facut ceva iesftin si cat de cat ok.
bca lipit cu spuna...

#45
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrazvan-softpedia, on 27 martie 2022 - 08:00, said:

Daca faci un compromis in privinta unghiului, tocmai atunci cand vei avea mai multa nevoie de curent ( iarna ), instalatia ta va fi ineficienta.

Total de acord . Terenul este peste 5000mp cu lățime suficienta . Amplasarea panourilor in afara casei nu ar fi o problema.
Iarna ar fi nevoie cel mai mult de ele .
Panourile fotovoltaice nu sunt o prioritate in cazul meu.

View Postarg, on 27 martie 2022 - 10:35, said:

dom' profesor baxi de cLuJ a facut ceva iesftin si cat de cat ok.
bca lipit cu spuna...
nu stiu ce-s astea . Poti sa imi dai mai multe detalii ?
------------------------------------------------------------------------------------------------------




Aș vrea sa întreb fără a deschide un nou topic.

Ce tipuri de învelitori exista pe piața in România?

- cat costa (aproximativ/mp , incluzând structura de rezistenta a acoperișului )
- care este unghiul minim al apei pentru fiecare tip
- cat se poate ieși in consola cu fiecare dintre aceste tipuri


(Știu ca in funcție de greutatea învelitorii structura de rezistenta a acoperișului difera si implicit are alt cost)

Edited by quantico2708, 27 March 2022 - 10:50.


#46
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Postquantico2708, on 27 martie 2022 - 10:32, said:

,canci, nada  ?

ok, daca m-ai luat cu "canci" si "nada" , e bine si corect cum zici tu !!! fa-l intr-o apa, iti urez succes !!!

#47
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postrazvan-softpedia, on 27 martie 2022 - 07:20, said:

in tara noastra, unghiul la care se recomanda sa iti instalezi panourile solare fotovoltaice ( in regim fix ), este undeva in jur de 45 de grade.

View Postdanciusergiu84, on 27 martie 2022 - 09:41, said:

nu e simplu cu fotovoltaicele pe nici un tip de acoperis pentru ca e greu sa dai acoperisului unghiul necesar lor, iar transformarea acoperisului in unul perfect pt. ele e extrem de dificila

Nu există un unghi optim pentru toată țara (35-37 grade ar fi ok pentru București, de exemplu), dar chiar și așa, pentru instalațiile mici unghiul de montaj este aproape irelevant... mult mai importantă fiind orientarea sudică.

Ai putea să montezi panourile și la 20 de grade, compensând prin adăugarea unui singur panou în plus.

Pot fi făcute simulări aici https://pvwatts.nrel.gov/pvwatts.php sau aici https://re.jrc.ec.eu...eu/pvg_tools/en , respectiv o analiză interesată este disponibilă aici: https://www.solarpaneltilt.com

Edited by subss, 27 March 2022 - 14:42.


#48
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

View Postarg, on 27 martie 2022 - 10:35, said:


dom' profesor baxi de cLuJ a facut ceva iesftin si cat de cat ok.
bca lipit cu spuna...

sa inteleg ca economia a fost spuma vs adeziv?


#49
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postgushpi, on 26 martie 2022 - 17:01, said:

...să fie pe S...SSV, a.k.a. 200* pe busolă

View Postquantico2708, on 26 martie 2022 - 17:50, said:

ok. Dar care e faza cu S - SSV ?  de ce nu fix spre Sud ?

Sa fie vorba de ceata-aburii ce apar/e predominant dimineata? Ceea ce face productia scazuta in prima parte a zilei, si o orientare mai spre apus maximizeaza potentialul de dupamasa?

#50
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postbobitad, on 24 martie 2022 - 20:46, said:

nu exista ce zici tu, nu depinde de caz. proiectantul va umple de stalpi.
Nu mai scrie prostii ! N-are nevoie de stalpi pt ca e casa parter si zona :

View Postquantico2708, on 24 martie 2022 - 18:02, said:

Zona este fără risc seismic. Terenul plan.

Zidarie BCA , acoperis o apa .

View Postpimi, on 27 martie 2022 - 14:43, said:

sa inteleg ca economia a fost spuma vs adeziv?
Economia a fost eliminarea puntilor termice ( nu ca ai stii tu despre ce e vorba :)))) )

View Postquantico2708, on 27 martie 2022 - 10:48, said:


Aș vrea sa întreb fără a deschide un nou topic.

Ce tipuri de învelitori exista pe piața in România?

- cat costa (aproximativ/mp , incluzând structura de rezistenta a acoperișului )
- care este unghiul minim al apei pentru fiecare tip
- cat se poate ieși in consola cu fiecare dintre aceste tipuri


(Știu ca in funcție de greutatea învelitorii structura de rezistenta a acoperișului difera si implicit are alt cost)
Iti recomand panouri termoizolante sandwich minim 100 , cu tute mari ( pt acoperis ) . Sub ele caroiaj de lemn si spatiile umplute cu vata bazaltica.

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
stalpisori din beton armat la intersectia peretilor si centuri. indiferent de zona seismica.


#52
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Postsubss, on 27 martie 2022 - 14:32, said:

Nu există un unghi optim pentru toată țara (35-37 grade ar fi ok pentru București, de exemplu), dar chiar și așa, pentru instalațiile mici unghiul de montaj este aproape irelevant... mult mai importantă fiind orientarea sudică.

Ai putea să montezi panourile și la 20 de grade, compensând prin adăugarea unui singur panou în plus.

Pot fi făcute simulări aici https://pvwatts.nrel.gov/pvwatts.php sau aici https://re.jrc.ec.eu...eu/pvg_tools/en , respectiv o analiză interesată este disponibilă aici: https://www.solarpaneltilt.com

Nefiind un vorbitor fluent de limba engleza ( si nici un am rabdare acum sa folosesc translate-ul ), te cred pe cuvant. Eu iti spun doar ce discutii am auzit intre fosti clienti de ai mei, si cei care venisera sa le instaleze panourile ( invelitorile fiind montate de noi, si aflandu-se in perioada de garantie, trebuia sa ne ducem si noi pe acolo ca sa vedem cum vor sa le prinda, astfel incat sa nu apara ulterior infiltratii in zona respectiva ).

View Postquantico2708, on 27 martie 2022 - 10:32, said:

amice , sugestiile îmi erau adresate mie , inițiatorul topic-ului . Presupun ...

Postarea colegului fiind imediat dupa a mea, am crezut ca vrea sa imi arate o solutie care se incadreaza in suprafata respectiva. Nu trebuia sa sari ca ars, puteai sa sari peste. Ai reactionat de parca ti-as fi luat ceva !!! Posted Image

View PostBaXXXon, on 27 martie 2022 - 15:37, said:

Iti recomand panouri termoizolante sandwich minim 100 , cu tute mari ( pt acoperis ) . Sub ele caroiaj de lemn si spatiile umplute cu vata bazaltica.

Detaliaza putin sistemul de montaj la care te-ai gandit, sa intelegem si noi mai bine. Oricum, panourile sandwich nu prea sunt ieftine.

Edited by razvan-softpedia, 27 March 2022 - 17:10.


#53
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Instalatorii perpetuează, din păcate, o grămadă de mituri care pot fi ușor demontate prin niște simulări relativ simplu de făcut online, pe site-uri oficiale ale UE, precum cel din al doilea link...

Sugestia mea de partiu era pentru amândoi, nu vă certați pe ea :)

#54
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 06.10.2019

View Postsubss, on 27 martie 2022 - 18:29, said:

Instalatorii perpetuează, din păcate, o grămadă de mituri care pot fi ușor demontate prin niște simulări relativ simplu de făcut online, pe site-uri oficiale ale UE, precum cel din al doilea link...

Nu este domeniul meu, nu ma pricep, dar explicatia lor parea logica ( unghiul de 45 de grade te ajuta sa obti un randament bun atat vara cand soarele este la un unghi mai mare, cat si iarna cand unghiul este mult mai mic ). Sunt convins ca pe aria dedicata fotovoltaicelor sunt facute tot felul de calcule. Posted Image

View Postsubss, on 27 martie 2022 - 18:29, said:

Sugestia mea de partiu era pentru amândoi, nu vă certați pe ea Posted Image

Nu ne certam, doar ca remarca colegului mi s-a parut putin deplasata ( a reactionat de parca ii luasem ceva ). Trecem peste . Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate