Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

casa ieftina - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postcrocko.dilul, on 24 martie 2022 - 20:44, said:


Desi mi se par un pic cam micute ( dormitoarele si living-ul ), sa facem calculele pe suprafetele zise de tine.

Adunate, toate suprafetele de mai sus insumeaza 80 mp. Daca adaugi la aceasta suprafata si " baza" peretilor exteriori, si ai celor interiori, o sa vezi ca te cam apropii de cei 100 mp de care ziceam.

In afara de asta, mai este un aspect de care trebuie sa ti cont, si anume geometria camerelor. Poate tu iti doresti un dormitor de 12 mp, dar daca din "aranjarea" in planul casei iti rezulta unul de 14 mp, ce ai sa faci ? Sau daca in loc de un hol de 6 mp , rezulta unul de 8 mp ? Esti sigur ca reusesti sa combini toate suprafetele date de tine, astfel incat sa iti rezulte o geometrie cat mai eficienta a casei ( amprenta casei sa fie cat mai apropiata de un patrat ) ?

#20
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Daca zici ca vrei sa fie ieftin si nu stai permanent, ceva de genul mi-as lua eu:
https://structurauso..._casa-modulara/
https://instalart.ro/casa-izma/

#21
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View Postrazvan-softpedia, on 24 martie 2022 - 21:09, said:


Desi mi se par un pic cam micute ( dormitoarele si living-ul ), sa facem calculele pe suprafetele zise de tine.

Adunate, toate suprafetele de mai sus insumeaza 80 mp. Daca adaugi la aceasta suprafata si " baza" peretilor exteriori, si ai celor interiori, o sa vezi ca te cam apropii de cei 100 mp de care ziceam.

In afara de asta, mai este un aspect de care trebuie sa ti cont, si anume geometria camerelor. Poate tu iti doresti un dormitor de 12 mp, dar daca din "aranjarea" in planul casei iti rezulta unul de 14 mp, ce ai sa faci ? Sau daca in loc de un hol de 6 mp , rezulta unul de 8 mp ? Esti sigur ca reusesti sa combini toate suprafetele date de tine, astfel incat sa iti rezulte o geometrie cat mai eficienta a casei ( amprenta casei sa fie cat mai apropiata de un patrat ) ?

Am pus CT 12mp pentru ca era vorba de lipsa gaze.
De fapt, varianta la care ma gandeam este: https://forum.softpe...8#entry24660806

#22
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrazvan-softpedia, on 24 martie 2022 - 20:23, said:


Ce suprafete vor avea camerele tale :


asta e primul task:  stabilesc suprafața încăperilor daca se poate valoare minima si maxima .

View Postbobitad, on 24 martie 2022 - 20:23, said:


.... asa ca nu e mereu cea mai buna idee o casa in care sa locuiesti jumatate de an.
ca probabil o sa locuiesti in lunile calde

voi locui 1 luna da 1 luna nu ....sau cu un turnus de 2 luni .>>> casa trebuie sa fie locuibila si iarna .

View Postrazvan-softpedia, on 24 martie 2022 - 21:09, said:


( amprenta casei sa fie cat mai apropiata de un patrat ) ?

pai tocmai ca eu îmi imaginam mai mult un dreptunghi est-vest acoperit într-o singura apa orientata spre sud . Ferestre usi putine/deloc pe latura nordica.

View Postrazvan-softpedia, on 24 martie 2022 - 21:09, said:




Adunate, toate suprafetele de mai sus insumeaza 80 mp. Daca adaugi la aceasta suprafata si " baza" peretilor exteriori, si ai celor interiori, o sa vezi ca te cam apropii de cei 100 mp de care ziceam.

70-80 mp utili ....construit cat o fi

(Da știu , manopera si materialele se calculează după mp construit)

#23
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postquantico2708, on 24 martie 2022 - 21:56, said:

pai tocmai ca eu îmi imaginam mai mult un dreptunghi est-vest acoperit într-o singura apa orientata spre sud . Ferestre usi putine/deloc pe latura nordica.

Din punct de vedere geometric, este bine ca amprenta casei sa fie cat mai apropiata de patrat ( la aceeasi suprafata, ai perimetrul minim ).

View Postquantico2708, on 24 martie 2022 - 21:56, said:

70-80 mp utili ....construit cat o fi (Da știu , manopera si materialele se calculează după mp construit)

Aici se pare ca am inteles eu gresit. Eu ma refeream la 100 mp construiti.

#24
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013

View PostNamidee, on 24 martie 2022 - 19:52, said:

Si ce te face sa crezi ca se vor mai ieftini?
cererea.

View PostGhita_Bizonu, on 24 martie 2022 - 19:22, said:

V ButanGas. Au si rezervoare ... ma vazut unele maricele pe langa niste restairante
E cea mai scumpa incalzire. Necesita buget generos.
Singurul avantaj e comoditatea utilizarii, dar nu cred ca e interesat colegul.

View Postquantico2708, on 24 martie 2022 - 20:14, said:

cu cat ar fi mai ieftin decât o construcție identica din cărămida ? Aproximativ  10 - 20% .....50% ?

https://forum.softpe...6#entry14704671
https://forum.softpe...6#entry14704675

View PostSean_John, on 23 februarie 2014 - 02:08, said:

Vio, cat economisesti daca optezi pentru bca?

View Postviotl, on 23 februarie 2014 - 02:26, said:

...................
2-3% din pretul casei, pe acolo cred.
...............

Edited by viotl, 24 March 2022 - 23:14.


#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
https://forum.softpe...st__p__14455933

View Postviotl, on 14 ianuarie 2014 - 22:17, said:

Uite oferta azi:
Celco-214 ; Brikston-244; PTH-263; Ytong-275. Deci, e clar ca pretul nu e un motiv.
As uita de BCA, ca prea zice toata lumea, si tu chiar le zici bine.
Dar as vrea si eu sa inteleg de ce....

Edited by viotl, 24 March 2022 - 23:47.


#26
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
vezi pe dollo.ro ca are o serie de posturi recente despre constructia unei case de lemn.

#27
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
E doar o chestiune de timp pina ce aceia ce vor o casa pe pamant vor alege casele vechi,cu sau fara modificari sau imbunatatiri,in functie de buget.In traducere daca o faci noua fa acum efortul.

#28
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
vor veni vremuri grele si foarte grele dpdv financiar cel putin, scumpiri groaznice
personal daca as avea un depozit, nu l-as risca acum intr-o aventura care nu e de stricta necesitate

#29
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrazvan-softpedia, on 24 martie 2022 - 22:07, said:


Din punct de vedere geometric, este bine ca amprenta casei sa fie cat mai apropiata de patrat ( la aceeasi suprafata, ai perimetrul minim ).


ok..... dar la ce e bun perimetrul mic ?
Presupun ca sunt mai mici pierderile de căldura prin pereții exteriori .....a căror suprafața este perimetrul x înălțimea.


Dar as prefera un acoperiș simplu , intr-o singura apa ....cu panta orientata spre sud . La care sa folosesc eventual șindrilă bituminoasa care poate e mai ieftina.
Tot eventual as pune pe acest acoperiș panouri solare care mi se par ieftine .

#30
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postquantico2708, on 25 martie 2022 - 22:06, said:

ok..... dar la ce e bun perimetrul mic ?
Presupun ca sunt mai mici pierderile de căldura prin pereții exteriori .....a căror suprafața este perimetrul x înălțimea.

In primul rand, este vorba de cantitatea de materiale folosite ( caramida, postiren, gleturi, etc. ), la tot ce inseamna pereti. Acelasi lucru se intampla si la manopera ( suprafata peretilor mai mare, implicit costurile manoperei vor fi mai mari ).

View Postquantico2708, on 25 martie 2022 - 22:06, said:

Dar as prefera un acoperiș simplu , intr-o singura apa ....cu panta orientata spre sud . La care sa folosesc eventual șindrilă bituminoasa care poate e mai ieftina.

Dupa 20 de ani de acoperisuri, eu unul nu mi-as face acoperis intr-o singura apa. Prefer sa dau putin mai mult pe acoperis ( structura + invelitoare ), dar sa am o casa mai aspectuoasa ( casa cu acoperis intr-o apa arata ca un depozit sau ca un garaj mai mare ), cu o fatada mai curata ( in cazul casei cu acoperis intr-o apa trei din cele patru laturi ale fatadei sunt practic neprotejate in cazul ploilor ).

Sindrila bituminoasa nu este mai ieftina, este doar o impresie. Daca o faci asa cum recomanda producatorul, o sa vezi ca depaseste pretul unei invelitori din tigla metalica.

#31
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

In primul rand, este vorba de cantitatea de materiale folosite
fier, mult fier, groapa...

Quote

Dupa 20 de ani de acoperisuri, eu unul nu mi-as face acoperis intr-o singura apa.
posibil nu ai auzit inca de fotovoltaice

#32
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrazvan-softpedia, on 26 martie 2022 - 05:33, said:




Dupa 20 de ani de acoperisuri, eu unul nu mi-as face acoperis intr-o singura apa. Prefer sa dau putin mai mult pe acoperis ( structura + invelitoare ), dar sa am o casa mai aspectuoasa ( casa cu acoperis intr-o apa arata ca un depozit sau ca un garaj mai mare ), cu o fatada mai curata ( in cazul casei cu acoperis intr-o apa trei din cele patru laturi ale fatadei sunt practic neprotejate in cazul ploilor ).


referitor la aspect : personal nu apreciez simetria in arhitectura. Defapt asimetria este una dintre caracteristicile arhitecturii moderne.
In acest caz costul este criteriul cel mai important dar ar fi totuși cat de cat important sa îmi placa aspectul.

#33
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postrazvan-softpedia, on 24 martie 2022 - 18:53, said:

Si eu vreau acelasi lucru, dar indiferent cat le-am sucit, si le-am rasucit, nu pot sa scot o suprafata mai mica de 100 mp.

Caută un plan de apartament comunist cu 3 camere... Posted Image  De obicei are sub 70 de m2 utili, dar nu cred că se potrivește pentru o casă.

Uite o variantă pe care i-am propus-o unui coleg aici pe forum, care dorea tot o casă cât mai mică:

Attached File  Proiect casă mică.PNG   1.77MB   73 downloads

Sau în altă configurație:

Attached File  Proiect casă mică 2.PNG   1.81MB   68 downloads

Suprafața construită este ~105 m2, iar cea utilă ~81,5 m2.

Și un tur virtual, pentru o mai bună înțelegere a spațiului: https://panorama.hom...vYwwXmiU9cjygpd

Edited by subss, 26 March 2022 - 15:21.


#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
încălzire hibrid: aparate bune de aer condiționat până la +2*C temp.ext., apoi centrală pe peleți
știu sigur că nu vrei să-ți petreci 3/4 din timpul liber tăind lemne, cărat în casă, scos cenușa, cărat afara...

când te vei îmbogăți, vei pune 3...5 kWp fotovoltaice și o vei boieri! :P

(deci neapărat o „apă” a acoperișului să fie pe S...SSV, a.k.a. 200* pe busolă)

#35
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postgushpi, on 26 martie 2022 - 17:01, said:

încălzire hibrid: aparate bune de aer condiționat până la +2*C temp.ext., apoi centrală pe peleți
știu sigur că nu vrei să-ți petreci 3/4 din timpul liber tăind lemne, cărat în casă, scos cenușa, cărat afara...

când te vei îmbogăți, vei pune 3...5 kWp fotovoltaice și o vei boieri! Posted Image

(deci neapărat o „apă” a acoperișului să fie pe S...SSV, a.k.a. 200* pe busolă)

ok. Dar care e faza cu S - SSV ?  de ce nu fix spre Sud ?

View Postsubss, on 26 martie 2022 - 15:15, said:



Uite o variantă
E ok ...cam asa ceva .
Pe planul tău ai conducte de apa in 3 locuri diferite din casa.
Ai o grămadă de hol .

#36
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postquantico2708, on 26 martie 2022 - 17:50, said:

Pe planul tău ai conducte de apa in 3 locuri diferite din casa.
Ai o grămadă de hol .

Este nevoie și de holuri pentru a separa funcțional, vizual și acustic zonele de locuit.

Costul conductelor este insignifiant în raport cu valoarea totală a investiției, deci nu cred că ar trebui să ne preocupăm prea mult de acest aspect :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate