Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

casa ieftina - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Vreau sa construiesc o casa mica si ieftina într-un sat la 50km de oraș.
Ce sfaturi îmi dați pentru a ieși cat mai ieftin ? La ce capcane sa fiu atent?

Am nevoie de 2 dormitoare + 1 camera de zi + 1 bucătărie + 1 baie. Nu ar trebui sa depășească 70mp. Terenul este mare deci nu duc lipsa de spațiu . Etaj si subsol ies din discuție. Zona este fără risc seismic. Terenul plan.
Nu va fi locuita aprox 6 luni pe an dar cele 6 luni nu vor fi continue. Aproximativ 1 luna da , 1 luna nu.
Terenul are curent , apa, canalizare. Gaz nu exista in zona.


Strict din punct de vedere al costului (materiale + manopera) exista alte structuri mai ieftine decât clasicul:
-fundație continua de beton
-zidărie din blocuri ceramice + izolație din polistiren.
-acoperiș lemn + țigle ceramice ?

Sunt dispus si la alte tipuri de structuri. Nu ma interesează o casa care sa tina 100 de ani . Dar nici o casa care după 5 ani trebuie refăcuta complet.

#2
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Salut.Sunt intr-o situatie asemanatoare.Dilema la mine e bca sau panouri sandwich pe structura,eventual metalica.

#3
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
containere, sanviș, casa de lemn

Quote

La casa de zidarie clasica se aduna o suma considerabila pe manopera
la ce preturi au materialele de constructii, manopara e ultima grija

Edited by apocalipsul, 24 March 2022 - 18:47.


#4
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Depinde cat timp si ce abilitati proprii ai
La casa de zidarie clasica se aduna o suma considerabila pe manopera
La o casa din panouri , daca ai mana dreapta functionala si un pic de vointa poti economisi o  mica avere la partea de manopera


#5
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 quantico2708, on 24 martie 2022 - 18:02, said:

Am nevoie de 2 dormitoare + 1 camera de zi + 1 bucătărie + 1 baie. Nu ar trebui sa depășească 70mp. Terenul este mare deci nu duc lipsa de spațiu . Etaj si subsol ies din discuție. Zona este

Si eu vreau acelasi lucru, dar indiferent cat le-am sucit, si le-am rasucit, nu pot sa scot o suprafata mai mica de 100 mp. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 24 March 2022 - 18:54.


#6
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 pimi, on 24 martie 2022 - 18:45, said:

Depinde cat timp si ce abilitati proprii ai
La casa de zidarie clasica se aduna o suma considerabila pe manopera
La o casa din panouri , daca ai mana dreapta functionala si un pic de vointa poti economisi o  mica avere la partea de manopera
zero timp .... abilitati reduse  (am uitat sa mentionez)

 apocalipsul, on 24 martie 2022 - 18:42, said:

containere, sanviș, casa de lemn

la ce preturi au materialele de constructii, manopara e ultima grija
cam cat % din total ar fi costul materialelor la o construcție clasica ?  (aproximativ ....luând in calcul o calitate medie ,uzuala)

 Melteanu, on 24 martie 2022 - 18:24, said:

Salut.Sunt intr-o situatie asemanatoare.Dilema la mine e bca sau panouri sandwich pe structura,eventual metalica.
ai investigat aproximativ cat ar fi costul materialelor si cat ar fi manopera la cele doua variante ?

 razvan-softpedia, on 24 martie 2022 - 18:53, said:

Si eu vreau acelasi lucru, dar indiferent cat le-am sucit, si le-am rasucit, nu pot sa scot o suprafata mai mica de 100 mp. Posted Image
Am locuit doar la 2 si 3 camere la bloc . Nicăieri nu depășea 70mp (unde am stat eu). Am văzut lux si opulenta dar in cazul asta putem uita despre asa ceva.  Sigur, la casa mai faci o cămara ,un atelier ,un garaj . Dar eu o sa sar peste astea deocamdată. Poate pe viitor , daca e nevoie voi face o anexă. Terenul e f. mare.
Ar trebui sa iau in calcul si încălzirea. In zona nu este gaz. Asa ca probabil centrala pe lemne , peleti , curent electric. Cu panouri solare cred ca e o investiție de durata. Asa ca o camera tehnica pentru centrala va trebui pusa undeva.

#7
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
???!

Sczue ca ma bag ca musca-n cal ....

Daca nu ai ceva indemnare, forta si rezistenta  amici / famile destui ... si te grabesti ... depinde ce consideri ieftin. La cca 50 mii euroi  ai putea face apel la o firma specializata pe striuctira de  lemn sau metalica . Ma rog nu inotdeauna se ofera sa iti faca si fundatia .

Si scuze cauta case mexi tipizate ... Strcitira metalica si poate pana la  15 august chemi amicii la inaugurare ...

Scuze

 quantico2708, on 24 martie 2022 - 19:08, said:


Ar trebui sa iau in calcul si încălzirea. In zona nu este gaz. Asa ca probabil centrala pe lemne , peleti , curent electric. Cu panouri solare cred ca e o investiție de durata. Asa ca o camera tehnica pentru centrala va trebui pusa undeva.

Gaz ?
V ButanGas. Au si rezervoare ... ma vazut unele maricele pe langa niste restairante

Edited by Ghita_Bizonu, 24 March 2022 - 19:24.


#8
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Poate te ajuta, multi constructori pe care ii cunosc, sau din auzite, zic ca nu e deloc momentul de construit case. Toate materialele necesare s-au scumpit destul de mult.
Unele chiar cu 100%-300%.

#9
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 GaBogdan, on 24 martie 2022 - 19:33, said:

Poate te ajuta, multi constructori pe care ii cunosc, sau din auzite, zic ca nu e deloc momentul de construit case. Toate materialele necesare s-au scumpit destul de mult.
Unele chiar cu 100%-300%.
pana la prima caramida mai este mult.
Acum vreau doar sa aleg intre diferitele variante constructive. Aleg e mult spus ... ma documentez , intreb in stanga si in dreapta.

#10
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Si ce te face sa crezi ca se vor mai ieftini?

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Avand in vedere ca nu e locuita permanent, nu recomand caramida, care se incalzeste greu si apoi retine caldura. Daca vii sa stai 3 zile, primele doua bagi caldura la greu sa incalzesti peretii si cand ai ajuns la un consum de "croaziera", mai mic, tre sa pleci. Pana te intorci, iar se racesc peretii si tot asa. Cel mai potrivit, avad in vedere ca nu te pricepi si vrei sa fie si ieftina, iti recomand BCA. O poate construi si o echipa care nu e chiar "top", nu prea are ce sa dea gres. Mortarul nu cade prin gauri, la zidit, ca la caramida, blocurile de BCA sunt egale  si drepte. BCA ul inmagazineaza mai putina caldura, deci casa se va incalzi/raci mult mai rapid. Plus ca 20 cm BCA sunt aprox egali cu 10 cm polistiren, ca transfer termic. Iese si mai usoara decat cu caramida. La o casa parter sau chiar P+1, cea mai importanta e fundatia, acolo sa bagi beton de calitate, fier destul, sapat cat trebuie. Daca are o baza solida, la suprastructura erorile mai pot fi trecute cu vederea. Cu lemn si metal e mai complicat, iti trebuie materiale bune, echipe bune, manopera e multa si ea...

PS Iti vorbeste cineva cu o casa de caramida, e foarte buna, peste zi nu scade temp sub 22 grade, fara sa dau caldura. Doar noaptea merge caldura, 24-25 grade. Dar se locuieste si incalzeste zilnic.  
Da, e nasol de construit acum, la 7 lei fierul beton...acum doi ani era 2.5 lei.

#12
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 Namidee, on 24 martie 2022 - 19:52, said:

Si ce te face sa crezi ca se vor mai ieftini?
Nu a făcut nimeni o asemenea predicție sau oricare alta predicție de alt fel.

 stefan0011, on 24 martie 2022 - 20:00, said:

iti recomand BCA.

cu cat ar fi mai ieftin decât o construcție identica din cărămida ? Aproximativ  10 - 20% .....50% ?

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 quantico2708, on 24 martie 2022 - 19:08, said:

zero timp .... abilitati reduse  (am uitat sa mentionez)


cam cat % din total ar fi costul materialelor la o construcție clasica ?  (aproximativ ....luând in calcul o calitate medie ,uzuala)


ai investigat aproximativ cat ar fi costul materialelor si cat ar fi manopera la cele doua variante ?


Am locuit doar la 2 si 3 camere la bloc . Nicăieri nu depășea 70mp (unde am stat eu). Am văzut lux si opulenta dar in cazul asta putem uita despre asa ceva.  Sigur, la casa mai faci o cămara ,un atelier ,un garaj . Dar eu o sa sar peste astea deocamdată. Poate pe viitor , daca e nevoie voi face o anexă. Terenul e f. mare.
Ar trebui sa iau in calcul si încălzirea. In zona nu este gaz. Asa ca probabil centrala pe lemne , peleti , curent electric. Cu panouri solare cred ca e o investiție de durata. Asa ca o camera tehnica pentru centrala va trebui pusa undeva.

Bun, hai sa o luam babeste ( cum se zice in popor Posted Image  )!

Ce suprafete vor avea camerele tale :

1. Camera de zi = ?
2. Dormitor 1 = ?
3 Dormitor 2 = ?
4. Bucataria  = ?
5. Baia = ?
6. Camera tehnica = ?
7. Hol = ?

Apropos, o casa cu o suprafata totala de 100 mp, se poate numi oricum, numai opulenta NU ! Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 24 March 2022 - 20:24.


#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
1. nu conteaza.
2.10 polistiren=30 bca si nici nu am chef sa googlesc conductivitatea termica.
3.intradevar s-au scumpit materialele. nici dezvoltatorii nu prea mai au chef de construit.
4.de ce nu conteaza? fiindca de obicei proiectantii nostri o sa-ti faca cam aceeasi fundatie indiferenta ca faci caramida, bca, lemn, fer. asa ca iti mai ramane suprastructura, unde ai acoperis cam la fel indiferent de ce ai face.
5.depinde si unde construiesti, poti avea oameni care-ti fura. s.a.m.d. asa ca nu e mereu cea mai buna idee o casa in care sa locuiesti jumatate de an.
6.stiu ca unii nu au loc nici in 1000 de metrii patrati, dar tu incearca sa vezi daca mai poti reduce din spatiu. ma gandesc ca esti oarecum batran si mai tii o camera pentru copii, daca vin in vizita sau mai stiu eu.
7.ce casa mi-as face, casa din caramida portanta ar fi cea mai ieftina. la bca trebuie portant si alta distractie. acoperis in 2 ape. caramida de 30, cu cat mai putine ferestre, ca probabil o sa locuiesti in lunile calde si vata de 10 daca ai bani. daca nu, polistiren.

Edited by bobitad, 24 March 2022 - 20:24.


#15
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Asta a mai fost?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/us-5PxtIdAQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021

 quantico2708, on 24 martie 2022 - 20:14, said:

cu cat ar fi mai ieftin decât o construcție identica din cărămida ? Aproximativ  10 - 20% .....50% ?

Ca materiale, m-am uitat acum, e cam la fel. Dar mai sunt si alte aspecte, gen ca nu locuiesti mereu, BCA se zideste mai usor, mai drept, se fac santuri pt instalatii mai usor. Decizia e la tine, eu ti am dat niste argumente, din experienta.

 bobitad, on 24 martie 2022 - 20:23, said:

la bca trebuie portant si alta distractie
Depinde de caz, la inaltime doar parter, nu e cazul.

#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007

 razvan-softpedia, on 24 martie 2022 - 20:23, said:

Bun, hai sa o luam babeste ( cum se zice in popor Posted Image  )!

Ce suprafete? vor avea camerele tale :

1. Camera de zi = 20
2. Dormitor 1 = 12
3 Dormitor 2 = 12
4. Bucataria  = 12
5. Baia = 6
6. Camera tehnica = 12
7. Hol = 6




#18
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017

 stefan0011, on 24 martie 2022 - 20:41, said:

Ca materiale, m-am uitat acum, e cam la fel. Dar mai sunt si alte aspecte, gen ca nu locuiesti mereu, BCA se zideste mai usor, mai drept, se fac santuri pt instalatii mai usor. Decizia e la tine, eu ti am dat niste argumente, din experienta.


Depinde de caz, la inaltime doar parter, nu e cazul.
nu exista ce zici tu, nu depinde de caz. proiectantul va umple de stalpi.

Edited by bobitad, 24 March 2022 - 20:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate