Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Start up - fabrica de ciocolata sau fabrica de mobila?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Ai înțeles greșit.
Nu ”te-am atacat” în nici un fel, postarea mea trebuia să fie echivalentul unui duș rece. Conceperea, accesarea și implementarea unui proiect folosind fonduri nerambursabile este o procedură foarte complexă, în care va trebui să convingi că afacerea ta merită finanțată.
”Cum s-a comportat piața specifică în ultimii 3 ani?”;
”Descrie profilul a X clienți din zona targetată”;
”La un volum de producție de X... descrie cum vei acoperi eventuale creșteri ale cererii cu o frecvență de Y/an”;
”Explică-ți strategia de marketing + motivează respectiva explicație”;
”Proprietățile fizico-chimice ale produsului se schimbă în funcție de... timp, temperatură, presiune etc. Cum?”;
”Ce muncă faci tu și ce externalizezi? De ce?”;
Etc, etc, etc...
Cam așa ”se vorbește” în problema asta. Nu pe forum.

#20
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Presupun ca e vorba de finantarea aia de aprox. 60k euro. Ideea e cam asa: as alege chestia cu ciocolata, strict intre astea doua. De ce? Acum vreo 2 ani am facut un studiu de piata ghici pe ce? Fix mobilier mic din lemn cu insertii de rasina epoxidica. Problema cu astea e ca ajung destul de scumpe pentru ce sunt si oamenii in prima faza zic wow ce fain, vreau si eu dar cand le zici pretul au zbughit-o. Nici macar nu e o plaja ampla de produse, practic te rezumi la masute de cafea, eventual ceva mese mai marisoare si cam atat. Ciocolata macar e o chestie pentru care targetul e practic toata populatia.

Oricum gandeste-te bine daca iti doresti intr-adevar sa incepi si sa mentii un business din asta, sa incepi o afacere doar ca sa iei niste bani de care altii poate chiar ar avea nevoie reala si i-ar gestiona corect, e o porcarie in sine. Stiu pe unul care voia sa acceseze niste fonduri doar ca sa vanda utilajele dupa ce trece perioada obligatorie in care trebuie sa tii firma (nu zic ca e cazul tau, sa nu intelegi gresit dar unii cam asa planuri isi fac).

#21
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
daca nu te pricepi, n-ai activat in domeniu, sansele de reusita sunt spre zero
si dpdv al productiei pentru ca practic nu stii ce si cum se face, ce e necesar
si dpdv al lantului de aprovizionare
si dpdv al desfacerii, promovarii, etc
succes

#22
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 19.03.2022
In acest moment la tamplarie pe lemn are succes doar productia pe comanda.
Ai nevoie de inchirierea unui spatiu, un autovehicul de transport, utilaje de prelucrare a lemnului si personal.
Zic eu ca bugetul de  care dspui iti poate da impulsul necesar. Insa e de munca serios.

#23
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

tamplarie pe lemn are succes doar productia pe comanda.
nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia asta?
posibil doar daca te referi la "mobilier de gradina"...
asltfel piata de mobilier "din lemn" e fioarte nișată... din cauza preturilor astronomice fug potentialii clienti mancand pamantul
daca nu te pricepi, in niciun caz nu e un lucru de facut

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate