Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare USB Hub pentru 2 PC-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! Exact cum scrie si in titlul topicului sunt in cautarea unui USB HUB pentru 2 PC-uri, respectiv pentru un PC si un Laptop deoarece in majoritatea timpului stau pe laptop dar mai sunt momente cand am nevoie sa imi desfasor activitatea si pe PC. Problema este la tastatura si imprimanta pentru ca de fiecare data cand folosesc PC-ul trebuie sa le deconectez de la laptop iar dupa aceea cand vreau sa le conectez din nou la laptop, nu se mai conecteaza pentru ca am o mizerie de USB Hub pentru laptop de la TP-Link...

Vreau sa conectez la acest USB Hub o tastatura cu lumini led, mouse wi-fi si imprimanta. Ar trebui un USB hub care sa fie alimentat separat sau este ok si unul simplu?

Care sunt recomandarile voastre? As prefera sa cumpar ceva de pe Amazon deoarece locuiesc in Germania.


Multumesc!

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Ala nu e USB hub, ci KVM switch. Ca astea https://www.amazon.d...ef=nb_sb_noss_2

Edited by __Dan__, 23 March 2022 - 14:36.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Acesta are si alimentare pe micro usb. Alimenttorul il ai prin casa. Am asa ceva si merge bine.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Pe Amazon

https://www.amazon.d...,aps,427&sr=8-1

Ok. Vad ca nu de Hub usb ai nevoie. Am 2 huburi usb din care unul TP-Link cu alimentare si de problema asta nu am auzit.

Edited by Leo2006, 23 March 2022 - 15:11.


#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Puteti folosi USB switch  https://www.amazon.c...01N6GD9JOÂ Â KWM-ul este mai scump pt ca el comută și interfața video de care nu ai nevoie

Edited by orlandobarbulescu, 23 March 2022 - 15:18.


#5
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
putin offtopic
eu imi facusem unul (diy) folosind un intrerupator basculant cu 9 pini (balansam d-, d+ si vcc) puns intre cele 2 cabluri uplink de la fiecare pc si un hub usb pt periferice (tastatura, mouse, imprimanta) (ground era comun ca plecau oricum din aceasi priza). Mergea perfect, mai ales ca nu treceam des intre cele 2 pc-uri.

Edited by neoliviu, 23 March 2022 - 15:40.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Tot se va intrerupe conexiunea usb cu unul din calculatoare. Comutatorul tine loc de scos si bagat cablul in celalalt. Cred ca hubul usb nu asigura curent suficient pentru toate perifericile. Chiar si portul usb 3.0 va asigura un curent minim pana recunoaste device-urile. Deci mai intai conectezi un stick usb 3.0 sau ramane conectat permanent si dupa aceia conectezi si restul perifericelor. Merita incercat.

Edited by Leo2006, 23 March 2022 - 15:51.


#7
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
Pai oricum nu are cum sa fie partajate perifericele la ambele PC-uri in acelasi timp

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Cu imprimanta se rezova usor daca o legi in retea sau o conectezi la un router cu print server.
Asus RT-N18U are inclus si printserver.
https://www.olx.ro/d...html#cbca8b9f09
Gasesti o tastatura si pentru pc ca sa nu te mai muti cu ea de la laptop la pc.

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Niciodata nu se pot folosi simultan mai multe periferice usb printr-un hub comun a 2 PC-uri.

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Chiar este necesar sa te muti FIZIC de la un PC la celalat?
Exista Remote Desktop nativ in Windows, exista AnyDesk, exista multe programe de lucru remote, gratuite sau cu plata modica.
Analizeaza si aceasta solutie.
Eu am un mini-mini PC cu Intel Atom pe post de seedbox. Nu are absolut niciun periferic atasat, doar este conectat la retea si la sursa de tensiune de alimentare.
Accesat remote.
Cred ca are praf de 2 degete pe el de cand nu l-a mai atins nimeni.

#11
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

View Postorlandobarbulescu, on 23 martie 2022 - 15:17, said:

Puteti folosi USB switch  https://www.amazon.c... KWM-ul este mai scump pt ca el comută și interfața video de care nu ai nevoie

Chiar pe acesta l-am gasit si eu si ma gandeam sa-l cumpar!

View PostLeo2006, on 23 martie 2022 - 16:02, said:

Cu imprimanta se rezova usor daca o legi in retea sau o conectezi la un router cu print server.
Asus RT-N18U are inclus si printserver.
https://www.olx.ro/d...html#cbca8b9f09
Gasesti o tastatura si pentru pc ca sa nu te mai muti cu ea de la laptop la pc.

Nici nu vreau sa le folosesc in acelasi timp.

Faza care este. Pe PC am Windows 7 Posted Image) si mai am cateva programare si jocuri instalate pe care le mai deschid din cand in cand, pana de curand aveam o imprimanta de la Canon pe care nu puteam sa o instalez pe Windows 10 si de fiecare data cand aveam nevoie ( o data la 2 zile) trebuia sa aprind PC-ul, sa conectez tastatura cu USB si mouse-ul de la laptop la PC si PC-ul si laptopul sunt la acelasi birou, de asta ma gandeam la o minunatie de USB Hub cu switch sau cum s-o numi..

View PostLeo2006, on 23 martie 2022 - 16:02, said:

Cu imprimanta se rezova usor daca o legi in retea sau o conectezi la un router cu print server.
Asus RT-N18U are inclus si printserver.
https://www.olx.ro/d...html#cbca8b9f09
Gasesti o tastatura si pentru pc ca sa nu te mai muti cu ea de la laptop la pc.


Da.. In urma cu 2 saptamani am cumparat un HP m28w Laser cu Wi-fi, exact cu speranta de a nu mai conecta USB-ul la laptop sau PC. O mizerie de sistem si de soft au facut cei de la HP... Nu sunt singurul care se plange, daca cauti pe forumul HP o sa vezi ca o gramada sunt nemultumiti.. Are momente cand se conecteaza foarte usor si totul decurge normal si are momente cand pur si simplu nu poti sa o folosesti, nu se conecteaza, nu poti scana, nu poti printa, o reaprinzi, iti scoate 4-5 pagini cu ce ai selectat inainte...

Acesta este si motivul pentru care am scris la inceput ca vreau sa conectez si imprimanta la USB Hub prin cablu. Ieri cand eram pe fuga, aveam de scos 4-5 pagini (contracte) si nu a vrut pentru nimic in lume sa se conecteze, imi scoatea jumatati de pagina.. Am crezut ca o arunc

Edited by IloveHp, 23 March 2022 - 21:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate