Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Vreau sa renunt la CIM si sa ma angajez prin SRL

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 Rmdvleg, on 23 martie 2022 - 08:46, said:


Strict parerea mea, daca angajatorul doreste ca dumneavoastra sa ii facturati de pe un SRL prestarile de servicii si sa nu mai fiti angajat pe SRL lui, facturile emise lunar ar trebuie sa fie calculate in felul urmator : salariu pe care il aveti acum + darile la stat + 1 %

Calculul asta tot este mai dezavantajos: nu ai luat in calcul concediile de odihna - ce faci in perioadele alea? Emiti facturi si daca stai 3 saptamani in concediu? Poate ai si alte beneficii pe care trebuie sa le cuantifici.
Ce faci daca ai nevoie de concediu medical?!?! Mumu - ca intre doua firme nu este curios clientul ca tu - singurul prestator - esti bolnav!

Eu zic ca un calcul realist (si am avut pe vremuri exact situatia asta) ar trebui sa fie: salariul net + taxe angajat si angajator + beneficiile existente cuantificate in bani + 3-400 lei lunar pentru contabil/banci + 10% neprevazute + specificat exact in contract ce se intampla in concediile de odihna/medical, ce se intampla in caz ca partile se razgandesc (adica vrea sa te concedieze). Oricum te poate "da afara" imediat - nu iti plateste facturile 2-3 luni si te judeci ani de zile pentru banii tai = protectie 0. Ca sa nu mai zic de pensie (publica+privata... cat de proasta va fi ea, dar va fi egala cu 0 peste ani pentru ca nu ai contribuit nimic).

Pe scurt: mai multe pierzi decat castigi asa. Daca nu ai mai multi clienti nu mi se pare ca merita (adica sa fii o firma reala, nu una fake asa cum vrei tu sa fii). Te mai si trezesti cu ANAF-ul care te verifica si te baga la activitate dependenta si platesti din urma taxele pe salariu + majorari :-D

 GlCA_Contras, on 23 martie 2022 - 10:49, said:

Numai cine nu risca nu castiga...
...sau pierde! In cazul asta este un exemplu "de manual" de ce sa NU iti faci firma.

#20
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

 destrug, on 23 martie 2022 - 09:06, said:

Daca nu te intereseaza pensia fa-ti firma. Banii ii scoti cand se inchide exercitiul financiar pe anul precedent si te costa 21%. 16% impozit pe profit si 5% impozit pe dividente. Mai poti sa bagi o serie de cheltuieli cum ar fi o masina, intretinerea sediului etc.
Wow.
Ai multa experienta cu deschis firme pentru evitarea taxelor?
Nu plateste nimeni impozit pe profit 16% in cazul asta. E ori 1% ori 3%.
16 lol :lol:

#21
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

 Xman_ghio, on 23 martie 2022 - 10:56, said:

Calculul asta tot este mai dezavantajos: nu ai luat in calcul concediile de odihna - ce faci in perioadele alea? Emiti facturi si daca stai 3 saptamani in concediu? Poate ai si alte beneficii pe care trebuie sa le cuantifici.
Ce faci daca ai nevoie de concediu medical?!?! Mumu - ca intre doua firme nu este curios clientul ca tu - singurul prestator - esti bolnav!

Eu zic ca un calcul realist (si am avut pe vremuri exact situatia asta) ar trebui sa fie: salariul net + taxe angajat si angajator + beneficiile existente cuantificate in bani + 3-400 lei lunar pentru contabil/banci + 10% neprevazute + specificat exact in contract ce se intampla in concediile de odihna/medical, ce se intampla in caz ca partile se razgandesc (adica vrea sa te concedieze). Oricum te poate "da afara" imediat - nu iti plateste facturile 2-3 luni si te judeci ani de zile pentru banii tai = protectie 0. Ca sa nu mai zic de pensie (publica+privata... cat de proasta va fi ea, dar va fi egala cu 0 peste ani pentru ca nu ai contribuit nimic).

Pe scurt: mai multe pierzi decat castigi asa. Daca nu ai mai multi clienti nu mi se pare ca merita (adica sa fii o firma reala, nu una fake asa cum vrei tu sa fii). Te mai si trezesti cu ANAF-ul care te verifica si te baga la activitate dependenta si platesti din urma taxele pe salariu + majorari :-D


...sau pierde! In cazul asta este un exemplu "de manual" de ce sa NU iti faci firma.

Concediu medical pentru o persoana sanatoasa nu are recurenta mare, daca te stii persoana fara probleme de sanatate si in cazul in care racesti/covid nu cred ca ai sa fii rapus la pat mai mult de 1 sapt intr-un an sau o data la 2 ani (personal n-am mai avut CM de 4 ani dar si atunci o singura zi ).
Contributia la pensie o poti face separat cu un contract la CAS pentru plata contributiei sociale plecand de la un prag minim echivalent salariului min pe economie.
CASS daca deplasesti plafonul de 10% din 12 salarii minime oricum il vei plati si vei fi asigurat pe 1 an de zile.
Raman restul taxelor + calculezi venitul calculand zilele lucratoare din anul curent din care scazi 21-22-23 (sau cate vrei) ca sa iti asiguri un echivalent al zilelor de concediu, iar daca tragi linie si dupa ce platesti taxele la stat castigi de 2x mai mult sau chiar si mai sus decat castigi acum ( in conditiile in care ai negociat si un rate), nu vad nici o problema cu SRL-ul.
Relatia de dependenta nu se creeaza asa usor. Daca lucrezi remote, pe echipamentul tau/resursele tale nu te va incadra nimeni dependent.

Daca esti intr-un domeniu plin de oportunitati consider avantajoasa colaborarea de tip SRL fiind posibil facturari de la mai multi clienti

Edited by al3xUnder, 23 March 2022 - 11:31.


#22
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Relatia de dependenta nu se aplica doar in cazul PFA?

#23
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Ba da, dar era mai sus un coleg care îi recomanda pfa.
Pfa e cea mai proastă variantă dpdv legal și al amenzilor pasibile în caz de control.

#24
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
De regula propunerea de plata pe societate vine de la angajator pentru a-si reduce povara fiscala, in cazul veniturilor salariale mari. Merita sa faci pasul doar daca suma lunara facturata este consistenta (minim 10.000 lei). La 5000 lei nu merita...
Restul se rezolva, o firma de contabilitate iti ia lunar pt un srl cu obiect principal de activitate prestari servicii cu 1-2 angajati care emite o singura factura lunara 200-300 lei (depinde de oras). Contabilul iti va detalia solutiile, ele exista.

#25
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 al3xUnder, on 23 martie 2022 - 11:28, said:

Concediu medical pentru o persoana sanatoasa nu are recurenta mare

iar daca tragi linie si dupa ce platesti taxele la stat castigi de 2x mai mult sau chiar si mai sus decat castigi acum
Adica te bazezi ca nimic rau nu se poate intampla! Si daca iti rupi ceva la ski si nu mai poti lucra? Sau faci un accident de masina si trebuie sa stai imobilizat 2 luni? Asta este exact ca si cei cu credite ipotecare in franci elvetieni de prin 2007-2008: totul va fi ok forever! :-)

De unde sa castigi dublu cand la un salariu net de 5000 lei => total cheltuieli de aprox. 8700 lei. Mai scazi de acolo taxe, impozite si cheltuieli pe firma si rezulta un castig potential de vreo 2000 lei. Asta in cazul in care totul merge perfect... Daca merge rau poti sa ai castig 0...

 paco rabanne, on 23 martie 2022 - 12:10, said:

Relatia de dependenta nu se aplica doar in cazul PFA?
ANAF-ul poate considera ca o societate nu are "substanta economica" si este facuta ca sa eludeze taxele. Daca ai fost anagajatul societatii careia ii facturezi acum, iar firma ta are doar un singur client, nici un angajat => ai sanse mari sa "o musti"!

#26
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Eu nu vad chiar asa chestiunea.

Adica eu imi asum implicatiile renuntarii la cim si trecerea la Srl: fara concediu platit, fara asigurare de sanatate, fara asigurari sociale, fara drepturile si protectia ce decurg dintr-un contract de munca.

In al doilea rand de ce m-ar obliga Anaful sa fiu salariat daca eu nu-mi doresc si legal am si alte optiuni?

Btw, daca poti trimite referinta din lege prin care se defineste/cuantifica substanta economica as aprecia.

#27
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

 Xman_ghio, on 23 martie 2022 - 12:44, said:

Adica te bazezi ca nimic rau nu se poate intampla! Si daca iti rupi ceva la ski si nu mai poti lucra? Sau faci un accident de masina si trebuie sa stai imobilizat 2 luni? Asta este exact ca si cei cu credite ipotecare in franci elvetieni de prin 2007-2008: totul va fi ok forever! :-)

De unde sa castigi dublu cand la un salariu net de 5000 lei => total cheltuieli de aprox. 8700 lei. Mai scazi de acolo taxe, impozite si cheltuieli pe firma si rezulta un castig potential de vreo 2000 lei. Asta in cazul in care totul merge perfect... Daca merge rau poti sa ai castig 0...


ANAF-ul poate considera ca o societate nu are "substanta economica" si este facuta ca sa eludeze taxele. Daca ai fost anagajatul societatii careia ii facturezi acum, iar firma ta are doar un singur client, nici un angajat => ai sanse mari sa "o musti"!

La ce ma refeream cu venit dublu e daca renegociezi rate, si nu ma refer la aceeasi firma neaparat, sunt intr-un domeniu unde sunt niste rate-uri serioase si colaborari pe masura.

Legat de accidente, nu cred ca esti pe modelul bun de comparatie chiar deloc Posted Image, daca nu esti stapan pe miscari ca schior si stii ca ai firma nu te duci pe partia Carp la Sinaia sa iti rupi tot Posted Image) (e mai mult gluma ce am scris aici)  si ca si angajat pe CIM daca doamne fereste ai un accident grav cu sanse de sechele pe viata, concediu medical nu va fi pe viata, sunt intamplari nefericite, dar nici ca si firma nu e in avantaj sa te tina in Concediu medical cu lunile si cauta inlocuitor pentru activitatea ta, in toata cariera mea n-am auzit in afara de concediile maternale, concedii medicale cu lunile, deja atunci cand ajungi cu lunile in spital ca esti pe CIM sau nu viata oricum se va schimba.

Morala, orice decide fiecare sa fie constient de riscuri si sa isi adapteze si stilul de viata putin, asta nu inseamna ca o forma de colaborare de tip SRL, gata,  e o ghilotina. Poate multi vor sa inceapa asa ca ulterior sa se dezvolte in directia asta, sa isi extinda activitatea firmei. Toti am inceput undeva.

Edited by al3xUnder, 23 March 2022 - 14:16.


#28
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Ce ai descris tu aici este un antreprenor care are cativa clienti. Initiatorul a spus cu subiect si predicat: vrea sa inlocuiasca 1 job cu 1 firma care factureaza aceluiasi angajator :-) Nu chestiile pe care le-ai descris tu si cu care, in mare, sunt de acord.

Daca de exemplu racesti urat sau faci rujeola si stai 2-3 saptamani in CM cum mai facturezi? Nu ti se pare o chestie importanta de semnalizat? Sau ce faci daca ai 27 de zile CO in CIM, dar cand facturezi in luna August sa iti spuna ca nu iti accepta factura pentru ca ai stat 3 saptamani in concediu. Putini oameni inteleg protectia oferita de angajat-angajator fata de 2 PJ care se pot judecat ani de zile pe o speta comerciala. Ori SRL-ul lui mic nu se poate sustine nici 3 luni fara factura aia lunara, dapoi sa se mai si judece cu "angajatorul". Oamenii in general vad numai procentele alea in plus pe care nu le mai da Statului, dar nu calculeaza riscurile aferente. Aici exact asta i s-a comunicat: sunt niste riscuri semnificative pe care decide singur daca si le asuma sau nu.

 paco rabanne, on 23 martie 2022 - 13:20, said:

In al doilea rand de ce m-ar obliga Anaful sa fiu salariat daca eu nu-mi doresc si legal am si alte optiuni?

Btw, daca poti trimite referinta din lege prin care se defineste/cuantifica substanta economica as aprecia.
Nu te obliga nimeni sa faci nimic, dar nici nu poti sa faci orice cu firma! Daca ai un singur client, fost angajator al tau, prestezi servicii doar pentru el si nu realizezi nimic altceva cu firma => nu esti de fapt o firma, ci un salariat undercover :-)

In Codul Fiscal sunt prezentate vreo 7 criterii pentru persoanele fizice (deci nu in mod explicit pentru persoane juridice) pentru a clasifica activitatea ca fiind dependenta sau independenta. Dar in practica ANAF-ul, uneori in mod gresit, poate argumenta si reclasifica venituri daca activitatea economica este ascunsa, posibil frauda, etc.

#29
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Pe principul drobul de sare aluneca la vale, va prezentam ideea colegului Xman.
Ca si daca te imbolnavesti in Romania, te duci la stat sa te programeze pentru un RMN la sfantu' asteapta, tot la privat ajungi, platesti. Protectia invizibila a statului roman. :))))

Foarte buna initiativa de a trece pe SRL iar sfaturile lui Rmdvleg sunt mai mult decat ok.
Daca ar lucra toata lumea asa, ar fi perfect.

#30
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019

 al3xUnder, on 23 martie 2022 - 14:16, said:

in toata cariera mea n-am auzit in afara de concediile maternale, concedii medicale cu lunile, deja atunci cand ajungi cu lunile in spital ca esti pe CIM sau nu viata oricum se va schimba.
Eu am vazut oameni care la 30 de ani s-au operat de cancer, tumori, oameni cu accidente de masina care au stat pe tusa luni de zile. Nu e chiar asa de rara situatia asta si in plus, odata cu varsta cresc sansele de probleme medicale serioase indiferent cat de sportiv esti, ba chiar fiind sportiv poti s-o patesti bine de tot. Daca treci pe SRL sau PFA chiar daca ai o contributie la sanatate, indemnizatia pe care ai primi-o este mica. Daca incerci sa-ti faci pe cont propriu asigurare medicala privata, beneficiezi de conditii mai dezavantajoase decat o firma cu zeci, sute de angajati care are alta putere de negociere.

Succes cu trecerea la SRL, dar fa-ti bine calculele inainte.

#31
al3xUnder

al3xUnder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.03.2009

 bim11, on 23 martie 2022 - 16:18, said:

Eu am vazut oameni care la 30 de ani s-au operat de cancer, tumori, oameni cu accidente de masina care au stat pe tusa luni de zile. Nu e chiar asa de rara situatia asta si in plus, odata cu varsta cresc sansele de probleme medicale serioase indiferent cat de sportiv esti, ba chiar fiind sportiv poti s-o patesti bine de tot. Daca treci pe SRL sau PFA chiar daca ai o contributie la sanatate, indemnizatia pe care ai primi-o este mica. Daca incerci sa-ti faci pe cont propriu asigurare medicala privata, beneficiezi de conditii mai dezavantajoase decat o firma cu zeci, sute de angajati care are alta putere de negociere.

Succes cu trecerea la SRL, dar fa-ti bine calculele inainte.

Riscuri da, exista mereu, depinde cat simte fiecare ca poate gestiona si e pregatit. Poate pentru un om de 50 de ani e mai riscanta o miscare de trecere catre SRL/antreprenoriat direct daca n-are economii solide decat o persoana de 30 ani cu o conditie fizica ok si sanatos (pina in acel punct).

E cu dus intors aici Legat de ofertele medicale private, exista destule oferte echivalente ca si beneficii, dar poate un pret usor mai ridicat si nu cu mult + de asta nu toti angajatorii ofera asigurari medicale private puternice dar intr-adevar ofera mai toate abonamente la clinicile private mari din tara.

#32
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 apocalipsul, on 23 martie 2022 - 08:42, said:

de ce ai face asta? ce avantaje speri sa obtii?
banii din firma sunt ai firmei, nu poti scoate din ei fara sa justifici
fara angajati nu poti avea activitate... cine lucreaza? administratorul?
trebuie sa ai angajat part time un contabil
iti platesti asigurarile medicale si pensia din mana?
n-ai concedii de niciun fel...
Doar prostii ai scris.
1. Poti scoate prin n metode, cea mai simpla sunt dividendele (trimestrial de cativa ani, cam de cand statul a avut nevoie sa mai sifoneze bani si a scos dividende de la companiile sale, cum era in timpul anului nu a vrut sa astepte asa ca a schimbat legea).
2. Trebuie sa faci contract cu o firma de conta. Cam 300-500 lei pe luna la ce iti trebuie tie, poate gasesti mai ieftin daca nu esti in oras mare.
3. Poti plati CASS cu contract separat la minim pe economie, foarte usor. CAS, poate pe minim pe economie (esti obligat) dar nu mai mult.
4. Concediile le negociezi cu firma, e simplu. Si incluzi in tarif si perioada aceea.
5. Doar prostii ai scris. Stiu o gramada  in IT care lucreaza pe SRL/PFA, si eu am facut asa multa vreme, sunt multe avantaje. Si totul se negociaza. Doar la cei care sunt ratati si nu ii vrea nimeni le este teama ca nu mai sunt protejati de CIM cand trec pe alta forma (cod al muncii mult prea orientat spre angajati decat ar trebui, facut sa protejeze putorile).

Edited by jm2010, 23 March 2022 - 17:10.


#33
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 XtremeLnd, on 23 martie 2022 - 08:48, said:

Eh na, ai raspuns de ca si cum n'ai mai fi vazut intrebari de genul acesta pana acum. Vreau sa platesc mai putine impozite, sa imi ramana mie mai multi bani.
dacă ești angajat ai un singur client nu SRL e răspunsul.

#34
gab-riel

gab-riel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.01.2022
Salutare, vin si eu cu cateva intrebari ca sa nu mai deschid un topic.

1. Cand un SRL devine platitor de TVA?(din cate am inteles doar la SRL este cazul). Am vazut vehiculate doua plafoane: unul 82.500 Euro, altul de 300.000 Lei(care sunt ~60.000 Euro la cursul actual) pe an fiscal, diferenta e foarte mare.
2. Programatorii sunt scutiti de impozit la PFA pe norma de venit?
3. Am vazut diferente foarte mari la norma de venit in functie de localitate, pot alege ce localitate doresc pentru a deschid PFA-ul, sau trebuie sa imi schimb domiciliul?
4. Daca am un client principal la care lucrez 40h/saptamana, si unul secundar pt care ofer mentenanta o data pe an 2-8h si tarif minim(imi sunt cunostinte si le mai pica servarul din cand in cand), cu contract etc, e ok din punct de vedere al ANAF-ului pt un PFA/SRL? Sau trebuie sa imi mai gasesc si alti clienti pe care sa ii facturez mai consistent?

5. Daca imi fac doua firme si au aceelasi domeniu de activitate si aceeasi clienti/angajati, e ok? (ca sa nu depaseasca plafoanele de mai sus). Deoarece in IT nu prea sunt cheltuieli, nu o sa am deduceri de TVA, dar ar trebui sa percep TVA de la clienti daca depasesc plafonul rezultand in -19% profit pe langa impozit, dividente, salarii... Cu ce mai ramane firma?

6. Se scad cheltuielile/salariile din incasari inainte de a se calcula daca ai depasit plafonul?

#35
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Vorbește cu un contabil.
Ai lacune prea mari și oricum nu te poate învăța nimeni pe forum la câte întrebări ai pus.

Cea mai evidentă fiind lol, evident că nu poți alege cel mai ieftin loc unde să faci pfa că asta ar face toată lumea :w00t:

#36
Rmdvleg

Rmdvleg

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.03.2022

 gab-riel, on 24 martie 2022 - 01:24, said:


1. Si la PFA si la SRL poti trece la platitor de TVA daca in decursul unui an ai taiat facturi de minim 60.000 euro - 300.000 lei
2. Trebuie sa verifici pe site-ul ANAF, sa vezi in cazul in care codul CAEN la care te-ai gandit poate fi trecut la norma de venit sa platesti doar 2850 lei pe an, asta in cazul in care nu depasesti 300.000 lei/ an ceea ce la un programator mi se pare imposibil avand in vedere ce contracte si ce incasari au ei. Am clienti care lunar emit facturi de 30-40 de mii de euro. Acum depinde, o singura persoana poate fi administrator si asociat unic pe mai multe SRL-ul, asta inseamna ca poti emite facturi in asa fel incat sa nu depasesti plafonul de tva.
3. Nu am auzit sa existe diferente intre normele de venit, in cazul in care doresti ca PFA-ul sau SRL-ul sa fie inmatriculata in alt judet trebuie sa ai un contract de comodat/ contract de inchiriere a unui sediu social in judetul pe care il doresti.
4. Cum s-a discutat si mai sus, poti sa ai si un singur client si sa ai un SRL, nu conteaza cati clienti ai, nu trebuie sa ai angajati.

P.S. pentru programatori sunt mai multe coduri, poti sa o jonglezi in mai multe feluri , de exemplu:

4791 - Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet;
5821 - Activităţi de editare a jocurilor de calculator;
5829 - Activităţi de editare a altor produse software;
6202 - Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei;
6203 - Activităţi de management (gestiune şi exploatare) a mijloacelor de calcul;
6209 - Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei;
6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe;
6312 - Activităţi ale portalurilor web;
6399 - Alte activităţi de servicii informaţionale n.c.a.;
7311 - Activităţi ale agenţiilor de publicitate;
6201 Activităţi de realizare a software-ului la comandă (software orientat client)

Calculul e simplu :
Daca ai salariati platesti trimestrial impozitul pe venit de 1% din facturile emise.
Daca nu ai salariat platesti trimestrial impozitul pe venit de 3 % din facturile emise.
Niciodata nu se scad cheltuielile/salariile si altele din venit, Cifra de afaceri e cifra de afaceri, sa nu facem confuzii intre cifra de afaceri si profit. La sfarsitul anului se calculeaza profitul, totalul facturilor emise - cheltuielile totale rezultand profitul, profitul poti sa il scoti din firma platind dividende 5% din totalul lui, in cazul in care profitul depaseste 12 salarii minime pe economie, se mai plateste un impozit de 12 x darile la stat al unui salariu minim pe economie.

Edited by althea, 24 March 2022 - 09:24.
citează integral doar dacă mesajul e pe altă pagină - se încarcă topicul inutil si e mai greu de urmărit


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate