Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum pot efectua plata in siguranta pentru materiale constructii?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
pai cand spui "plata ramburs", toata lumea intelege ca platesti tot cand iti aduce livratorul marfa (excluzand vreun avans).

in plus, din punct de vedere al sigurantei platii, care crezi ca e diferenta intre plata partiaal in unui avans si plata integrala in avans? daca e sa dea peste vreun tepar, tot fara bani ramane. ba chiar sunt mai multi teparii care cer doar avans (pt ca oamenii par sa fie mai increzatori decat atunci cand li se cere plata integrala)

#20
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 _Smiley_, on 25 martie 2022 - 18:37, said:

pai cand spui "plata ramburs", toata lumea intelege ca platesti tot cand iti aduce livratorul marfa (excluzand vreun avans).

Cred ca nu ai citit atent ce am zis, sau nu m-am facut eu bine inteles. Posted Image
Eu am spus sa nu ii fie frica sa intrebe de plata ramburs. Poate furnizorul nu va vrea sa faca livrarea cu plata integral ramburs, dar poate ca ar fi de acord sa ii livreze produsele in varianta unui mic avans ( avans care sa-i acopere costurile de livrare ), urmand ca cea mai mare parte din suma sa fie platita la final, dupa receptia produselor.

 _Smiley_, on 24 martie 2022 - 21:35, said:

atunci nu-l mai sfatui sa ceara plata ramburs cand vrea sa cumpere acele produse :). cel mai probabil or sa rada de el furnizorii respectivi.

Chestia cu " nu face asta ca or sa rada ceilalti de tine " de cele mai multe ori este o mare prostie. Uite doua exemple ( asa este frumos, sa iti si argumentezi afirmatiile ) :

1. Cazul colegului nostru de forum. Suna la un furnizor ( la cateva sute de km distanta, pe care nu il cunoaste, si cu care probabil nu va mai interactiona toata viata lui ), intreaba de plata ramburs, si ii se spune ca nu se poate. Ce a pierdut ? NIMIC! Crezi ca o sa il sune dupa aceea cineva din partea furnizorului si o sa ii zica " naivule, ce a fost in mintea ta de ai crezut ca o sa iti livram cu plata ramburs ? " . Te asigur eu ca NU. Dar, S-AR PUTEA ( asa cum am spus intr-un alt post ), ca furnizorul sa vina cu o oferta avantajoasa pentru amandoi ( partial avans, partial ramburs ).

2. Cazul copiiilor. Daca ai sa le spui, pentru toate maruntisurile, copiiilor tai " nu face asta ca or sa rada ceilalti de tine ", le vei taia aripile. S-ar putea sa ai un copil genial, si din cauza ta sa ajunga un blazat. Pentru ca tu, din start, nu l-ai lasat sa isi puna in practica ideea, ca sa nu rada ceilalti de el. Atat timp cat ceea ce vrea sa faca nu prezinta un mare risc ( din punct de vedere al sanatati, financiar, etc. ), sau nu este un lucru care contravine regulilor unei societati normale ( nu o sa il las sa isi dea chilotii jos in strada, ca asa vrea el), LASA-L ! Chiar nu are nimic de pierdut !












sa-l.

#21
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017

 razvan-softpedia, on 26 martie 2022 - 06:08, said:


Cred ca nu ai citit atent ce am zis, sau nu m-am facut eu bine inteles. Posted Image
Eu am spus sa nu ii fie frica sa intrebe de plata ramburs. Poate furnizorul nu va vrea sa faca livrarea cu plata integral ramburs, dar poate ca ar fi de acord sa ii livreze produsele in varianta unui mic avans ( avans care sa-i acopere costurile de livrare ), urmand ca cea mai mare parte din suma sa fie platita la final, dupa receptia produselor.



Chestia cu " nu face asta ca or sa rada ceilalti de tine " de cele mai multe ori este o mare prostie. Uite doua exemple ( asa este frumos, sa iti si argumentezi afirmatiile ) :

1. Cazul colegului nostru de forum. Suna la un furnizor ( la cateva sute de km distanta, pe care nu il cunoaste, si cu care probabil nu va mai interactiona toata viata lui ), intreaba de plata ramburs, si ii se spune ca nu se poate. Ce a pierdut ? NIMIC! Crezi ca o sa il sune dupa aceea cineva din partea furnizorului si o sa ii zica " naivule, ce a fost in mintea ta de ai crezut ca o sa iti livram cu plata ramburs ? " . Te asigur eu ca NU. Dar, S-AR PUTEA ( asa cum am spus intr-un alt post ), ca furnizorul sa vina cu o oferta avantajoasa pentru amandoi ( partial avans, partial ramburs ).

2. Cazul copiiilor. Daca ai sa le spui, pentru toate maruntisurile, copiiilor tai " nu face asta ca or sa rada ceilalti de tine ", le vei taia aripile. S-ar putea sa ai un copil genial, si din cauza ta sa ajunga un blazat. Pentru ca tu, din start, nu l-ai lasat sa isi puna in practica ideea, ca sa nu rada ceilalti de el. Atat timp cat ceea ce vrea sa faca nu prezinta un mare risc ( din punct de vedere al sanatati, financiar, etc. ), sau nu este un lucru care contravine regulilor unei societati normale ( nu o sa il las sa isi dea chilotii jos in strada, ca asa vrea el), LASA-L ! Chiar nu are nimic de pierdut !












sa-l.


Pare cel mai pertinent raspuns cu scuzele de rigoare pentru ceilalti. Ce treaba are gura lumii cu o intelegere contractuala sau de ce nu a-si intreba? Normal ca trebuie sa intrebi doar ce poti pierde si daca furnizorul nu acepta poate acepta altii . Cum a spus si colegul poti plati un mic avans pentru o suma mica IN BAZA UNUI CONTRACT si atunci macar stii ca nu pierzi nici mult in caz de teapa sau platesc transport la o suma mai mare ma duc direct la acel depozit si il ridic si platesc personla la ridicare decat pe urma sa imi para rau de bani......

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate