Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Preturi renovare apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 28.04.2006
La un apartament cu 2 camere de cca. 44 metri patrati, ma intereseaza urmatoarele:

- baie pus gresie si faianta
- bucatarie si balcon pus gresie (aici ar trebui si indreptat pentru ca in zona balconului exista o inclinatie)
- in cele doua camere pus parchet.

Ma intereseaza ce este mai ieftin pentru ca apartamentul o sa fie dat spre inchiriere.

Daca poate sa imi spuna cineva cam la ce preturi sa ma astept la materiale plus manopera.

#2
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Cati mp gresie? cati mp parchet? cati mp balcon?

Cam asta e parerea proprietarilor despre chiriasi in Romania, dar cand ii prezinta apartamentul ii scoate ochii ca e cotetul renovat. Sper sa gasesti sa il inchiriezi dupa minim 6 luni de la renovare.

Dupa chipul si asemanarea ta e clar ca ai doar 2 variante care ti se potrivesc:
1. le montezi tu, la parchez de 12 lei / mp nu are sens platesti montaj, sau si mai bine
2. sa le cumpere chiriasul si sa le si monteze si ii scazi tu din chirie cate 100-200 lei / luna in urmatorii 2 ani, asa te si asiguri ca nu pleaca.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Postalex1912, on 22 martie 2022 - 12:08, said:

2. sa le cumpere chiriasul si sa le si monteze si ii scazi tu din chirie cate 100-200 lei / luna in urmatorii 2 ani, asa te si asiguri ca nu pleaca.

cati chiriasi stii tu ce ar fi dispusi sa faca asta? :)

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Eu as zice asa: nu cauta ce e mai ieftin ci cauta sa fie mai rezistent pentru ca ieftin inseamna ca nu va rezista si nu cred ca vrei sa le schimbi prea des. Gresia/faianta trebuie alese sa reziste testului timpului.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postalex1912, on 22 martie 2022 - 12:08, said:

Cam asta e parerea proprietarilor despre chiriasi in Romania, dar cand ii prezinta apartamentul ii scoate ochii ca e cotetul renovat. Sper sa gasesti sa il inchiriezi dupa minim 6 luni de la renovare.
Ești rău, nu e dezvoltator. Nu merită să investești în finisaje de calitate superioară când vrei să închiriezi. Sunt prea puțini chiriași pentru care să conteze cât de scumpe-s gresia, faianța și parchetul, plus că majoritatea nu le îngrijesc cum ar face-o dacă ar fi ale lor.

#6
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 06.09.2017
300 - 400 lei pe zi manopera
preturi materiale cauti pe dedeman.ro , mathaus.ro, leroymerlin.ro etc....

#7
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Nu conteaza calitatea, daca se strica dupa doua luni, e vina chiriasului.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Manopera difera mult de la mesteri la mesteri. Asa ca intreaba mesterii.

#9
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021
N.ai de ce sa pui ce e mai ieftin. O gresie ieftina se ciobeste usor, un parchet ieftin se zgarie si se desface, o baterie ieftina trebuie inlocuita mai des si exemplele pot continua. Trebuie sa gandesti cum sa cheltui mai putin pe termen lung. Altfel, aveam o vorba la munca...do it nice or do it twice

#10
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
2000 Euro.
dar nu se va baga nimeni...

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sau cureti bine podeaua, nivelezi deformatiile si dai cu epoxy. E scumpa si aia dar nu mai platesti manopera. Si tine mai mult daca e data bine. Si poate fi refacuta usor.

Edited by Friskey, 22 March 2022 - 13:57.


#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostLensFlare, on 22 martie 2022 - 12:55, said:

cati chiriasi stii tu ce ar fi dispusi sa faca asta? Posted Image
daca le scade integral din chirie pana acopera suma (adica 2-3-4 luni) se gasesc chiriasi
am avut un coleg ce avea un apartament inchiriat. la un moment dat chiriasul a vrut sa instaleze aer conditionat si a stabilit cu colegul-proprietar sa ii scada din chirie pana acopera suma ptr AC-ul respectiv. asta inseamna ca vreo 2 luni nu a platit chirie. in felul asta chiriasul a beneficiat de racoare in casa, iar proprietarul a ramas cu unitatea de AC instalata la apatament cand a plecat chiriasul.

Edited by rex, 22 March 2022 - 13:58.


#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Multi sunt dispusi sa daca asta. Eu stiu pe altii care au dorit mobila noua si s-au inteles cu proprietarul sa cumpere/monteze ei, scad din chirie si apoi ramane mobila in apartament.
Dar si opusul, linoleum pe jos + faianta de la ceausescu, le-am propus lor sa puna parchet si sa renoveze baie/bucatarie si sa scad din chirie dar au zis ca e mare deranj, nu se poate acum, nu...si am o dilema: chiria e la acelasi nivel de vreo 8-9 ani (adica mica), nu pot/nu vreau sa o maresc ca e apartamentul praf, nu vreau nici sa-i dau afara si sa renovez, ca altfel ei sunt ok, totusi nu vor sa renoveze cat stau acolo (nu sunt de acord nici sa trimit muncitorii peste ei).
Una peste alta estimez ca m-ar costa spre 7000 lei renovarea (ap. 2 camere). Scade mult daca faci de unul singur, manopera e scumpa. Iar daca lasi meseriasul sa se ocupe de achizitia de matriale, risti sa dublezi costul (cum am facut eu cu caloriferele, m-am ales cu niste huidume cat peretii, peste 2m si care au costat pe masura; altul a spart peretii sa traga un cablu pentru termostatul de la centrala desi nu i-am zis niciodata ca pun asa ceva, aveam wireless (dar el asa stia ca se face...) =glet complet, praf gramada, timp aiurea->plata pe masura).
Ori cumpara unelte de tot felul (de la patent si surubelnite la flex si bormasina), desi te-ai astepta sa vina cu ele..

#14
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Noi suntem in curs de renovare apartament 3 camere, 70 MP, Dristor.
Greu, tataie, greu...

#15
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Apartament 50mp patrati - 3 camere.
Voiam doar la camere(vreo 38mp) sa facem urmatoarele:
- scos parchet peste tot
- refacut sapa
- pus parchet nou
- zugravit.

Oferte la manopera: intre 11000 de lei si 17000 de lei. Am facut in regie proprie pana la urma fara meseriasi.

#16
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Postrex, on 22 martie 2022 - 13:57, said:

daca le scade integral din chirie pana acopera suma (adica 2-3-4 luni) se gasesc chiriasi

View Postaeon, on 22 martie 2022 - 15:29, said:

Multi sunt dispusi sa daca asta. Eu stiu pe altii care au dorit mobila noua si s-au inteles cu proprietarul sa cumpere/monteze ei, scad din chirie si apoi ramane mobila in apartament.

Sunt dispusi sa plateasca un AC sau ceva mobila dupa ce stau deja acolo si sa recupereze banii din chirie, dar nu o sa vina niciun chirias care sa-ti monteze parchet si gresie / faianta in timp ce sta acolo sau sa plateasca lucrarea si apoi sa astepte sa termine meseriasul ca apoi sa se mute in apt. :)  Eu zic sa va reveniti din idei d-astea crete...

View Postqew, on 22 martie 2022 - 15:50, said:

Am facut in regie proprie pana la urma fara meseriasi.

Daca ai timp liber, te uiti pe youtube si probabil faci lucrarea mai bine ca un "meserias" ieftin.

#17
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 28.04.2006

View PostLensFlare, on 22 martie 2022 - 16:32, said:




Sunt dispusi sa plateasca un AC sau ceva mobila dupa ce stau deja acolo si sa recupereze banii din chirie, dar nu o sa vina niciun chirias care sa-ti monteze parchet si gresie / faianta in timp ce sta acolo sau sa plateasca lucrarea si apoi sa astepte sa termine meseriasul ca apoi sa se mute in apt. Posted Image  Eu zic sa va reveniti din idei d-astea crete...



Daca ai timp liber, te uiti pe youtube si probabil faci lucrarea mai bine ca un "meserias" ieftin.

Cred ca m-as descurca si eu, doar ca nu stiu cum poti sa tai gresia de exemplu in diverse forme, de exemplu pe la colturile usilor.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostSephh, on 22 martie 2022 - 16:38, said:

... sa tai gresia...

Cu flexul, cu disc dedicat.
Dar să ai ochelari de protecție, și mască pentru praf.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate