Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Montaj corect tamplarie ( precadre? ) casa aproape pasiva

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
shadowc

shadowc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.12.2004
Buna ziua,

AM mare nevoie de ajutor si sfaturi.
Sunt cu casa la rosu. Am cerut oferte de pret pentru tamplarie, cam toata lumea ofera montaj standard cu spuma, rar cu spuma cu celula inchisa. Tamplaria va fi Barrier 100.
Nimeni nu vorbeste despre pozitionarea la exteriorul golului sau folosirea precadrelor de Purenit sau Triotherm si a benzii permitrale expandabile. Cel putin la Oradea.

Intrebarea mea este, ajunge sa pozitionez tamplaria la exteriorul golului si apoi sa vin cu termoizolatia de vata peste, sau sa incerc sa folosesc precadre ( de care or fi, lemn, purenit, triotherm)? Merita investitia in aceste precadre si montajul lor?

De asemenea, cum e corect, se poate gauri tamplaria pentru fixare in gol sau precadre? Sau se folosesc altfel de prinderi?

Multumesc!

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Este plin netul de detalii.


Precadre si perimetrala expandabila iti cresc costurile (in caz ca montatorii se pricep la asa ceva)

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Cu atatea dileme eu nici nu as mai pune ferestre la casa, doar pereti si gata.. cred ca deja se bat campii rau de tot cu "pasivitatea" asta.

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Se pare că asta zic studiile. Trebuie să ieși foarte în exterior cu tâmplăria ca să izoleze bine, ideal să fie în termosistem. Treaba e că tâmplăria trebuie obligatoriu fixată mecanic foarte bine, adică ar trebui niște precadre bine făcute și concepute, care sunt foarte scumpe.
Cel mai convenabil, o montezi în gol, spre exterior. Poți folosi benzi de etanșare la interior și exterior, spumă cu celulă închisă sau benzi precomprimate pe contur,. Se poate găuri tâmplăria. Păreri personale: fără bandă precomprimată, dar cu spumă cu celulă închisă, bride numai la partea de jos, în rest cu șuruburi prin ramă, benzi interior și exterior (sunt diferite).

Banda exterioară permite evacuare umidității din golul de montaj, nu permite intrarea umidității și a curenților de aer. Banda interioară nu permite intrarea umidității și a curenților de aer în nicio direcție.

Edited by Digix, 18 March 2022 - 11:44.


#5
shadowc

shadowc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.12.2004

 aeon, on 18 martie 2022 - 09:19, said:

Cu atatea dileme eu nici nu as mai pune ferestre la casa, doar pereti si gata.. cred ca deja se bat campii rau de tot cu "pasivitatea" asta.

Deci sfatul tau este sa las casa fara ferestre. Am sa ma gandesc la asta. Pana atunci, du-te sa dormi.

 Digix, on 18 martie 2022 - 11:34, said:

Se pare că asta zic studiile. Trebuie să ieși foarte în exterior cu tâmplăria ca să izoleze bine, ideal să fie în termosistem. Treaba e că tâmplăria trebuie obligatoriu fixată mecanic foarte bine, adică ar trebui niște precadre bine făcute și concepute, care sunt foarte scumpe.
Cel mai convenabil, o montezi în gol, spre exterior. Poți folosi benzi de etanșare la interior și exterior, spumă cu celulă închisă sau benzi precomprimate pe contur,. Se poate găuri tâmplăria. Păreri personale: fără bandă precomprimată, dar cu spumă cu celulă închisă, bride numai la partea de jos, în rest cu șuruburi prin ramă, benzi interior și exterior (sunt diferite).

Banda exterioară permite evacuare umidității din golul de montaj, nu permite intrarea umidității și a curenților de aer. Banda interioară nu permite intrarea umidității și a curenților de aer în nicio direcție.

Mersi de sfat. MI-ar fi fost de folos o comparatie legat de costuri, si cat anume se fac punti termice, cu sau fara precadre.
M-am gandit si eu sa pun la exteriorul golului. La suprafata pe care o am, ma costa cam 3000 euro precadrele.
Chiar nu are nimic daca se gaureste tamplaria? Am auzit tot felul de opinii diferite.

#6
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
e atat de scumpa tamplaria incat nu trebuie neglijat montajul.
https://www.marpet.r...rmoizolante.pdf

eu daca mi as face acum as alege solutia cu rama in exteriorul peretelui de caramida, prinsa mecanic pe bride speciale de metal.
montaj neaparat cu banda precomprimata si folii(daca e cazul)

ai aici si detalii:

Attached Files



#7
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Vezi ca pe la jurnale de case este cineva care si-a facut asa, pe langa costurile suplimentare si problemele intampinate omul nici nu prea vede diferente pentru care sa fi meritat toata tevatura.

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am întâmpinat probleme practice cu planeitatea ferestrelor, care nu se putea realiza cu bridele de montaj. Acestea nu conferă suficientă rigiditate, iar ramele se strâmbau sub acțiune spumei și a propriei greutăți.

Am avut un geam tip "clapă" la un garaj de exemplu L = 1500 mm X H = 500 mm. Clientul a cerut bride. Am montat cu bride, dar nu se putea închide geamul pentru că tocul a făcut burtă la jumătate, de la spumă și de la propria greutate. Brida nu a putut fixa rigid tocul de zidărie, cu toate că era vorba de grindă de beton. Soluția a fost tăierea spumei, găurită rama și dat șurub.

Bridele sunt oarecum utile jos, ca să nu mai găurești tocul pentru șurub și să elimini complet riscul ca apa meteorică, sau condensul să intre prin găurile date pentru montaj și să pătrundă în zidărie. La partea de jos, cu unele excepții, e mai puțin probabil ca spuma să deformeze tocul, având în vedere că acolo se așează sticla.

Alte probleme am întâmpinat cu banda precomprimată. E foarte frumos montajul, nu te mai murdărești de spumă, dar ramele nu se rigidizează deloc ca la spumă. Încă mai mișcă a doua zi dacă tragi tare de ele. Clientul, proprietar de firmă de tâmplărie, care știa cum trebuie să arate un montaj și care a cerut bandă precomprimată la montaj, a hotărât să se dea jos benzile și să se pună spumă.

Benzile de etanșare le consider utile. Mai apar uneori probleme de etanșare perimetrale, dintre zid și tâmplărie. Am întâlnit astfel de cazuri, în care clientul reclama că nu etanșează bine tâmplăria, dar de fapt, curentul intra pe lângă fereastră. Totuși, dacă reparațiile din jurul ferestrei se fac în mod conștiincios, se poate și fără benzi, care sunt destul de costisitoare.

 shadowc, on 19 martie 2022 - 23:44, said:

Chiar nu are nimic daca se gaureste tamplaria? Am auzit tot felul de opinii diferite.
Efectul nu e zero dpdv al punților termice, dar e aproape neglijabil.

Edited by Digix, 21 March 2022 - 21:03.


#9
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca zice cineva cu experienta atunci e bine sa luati in considerare. dar la banda nu as renunta deloc. as monta la marginea zidului dar cu banda. face toti banii, avand in vedere cat de neglijent fac unii tencuirea ulterioara a glafurilor

#10
redchris

redchris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.06.2018

 shadowc, on 17 martie 2022 - 22:01, said:

Sunt cu casa la rosu. Am cerut oferte de pret pentru tamplarie, cam toata lumea ofera montaj standard cu spuma, rar cu spuma cu celula inchisa. Tamplaria va fi Barrier 100.
Nimeni nu vorbeste despre pozitionarea la exteriorul golului sau folosirea precadrelor de Purenit sau Triotherm si a benzii permitrale expandabile. Cel putin la Oradea.

Ati gasit pe cineva in Oradea care sa stie sa monteze folosind precadre? Sau macar in exteriorul zidariei?
Acum sunt in constructie cu casa si treptat ma documentez pentru urmatorii pasi.
Am cerut si eu oferte, dar vad ca toti monteaza clasic, cu spuma.

#11
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 redchris, on 01 martie 2023 - 17:10, said:

Ati gasit pe cineva in Oradea care sa stie sa monteze folosind precadre? Sau macar in exteriorul zidariei?
Acum sunt in constructie cu casa si treptat ma documentez pentru urmatorii pasi.
Am cerut si eu oferte, dar vad ca toti monteaza clasic, cu spuma.

Eu zic ca cei care monteaza tamplaria  trebuie sa stie ,  unde te-ai intereseat nu sunt interesati de asa ceva , bineinteles ca sunt ceva costuri cu ele.

#12
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009
......Dorel-mester e din Oradea.

Edited by mmiclaus, 02 March 2023 - 08:56.


#13
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Daca te referi la mine, sunt din Arad. Lucrez si pe Oradea dar sunt din Arad.

#14
redchris

redchris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 04.06.2018

 Dorel-Jefuitorul, on 02 martie 2023 - 09:42, said:

Daca te referi la mine, sunt din Arad. Lucrez si pe Oradea dar sunt din Arad.

Si montati tamplaria folosind precadre?
Daca da, imi puteti da mai multe detalii, va rog?

Edited by redchris, 02 March 2023 - 10:23.


#15
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

 Dorel-Jefuitorul, on 02 martie 2023 - 09:42, said:

Daca te referi la mine, sunt din Arad. Lucrez si pe Oradea dar sunt din Arad.

Stiam ca esti de pe zona aia...

#16
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 redchris, on 02 martie 2023 - 10:22, said:

Si montati tamplaria folosind precadre?
Daca da, imi puteti da mai multe detalii, va rog?

Da facem si montaj cu precadre, folosim sistemul blaugelb triotherm, nu pot oferi “referinte”, pana acum am folosit precadrele doar in loc de compensatoare sub usi sau in lateralul acestora, acolo unde s-au platit si astea.
Dar montajul il facem doar pentru tamplariile noastre.

#17
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022
Intrebare: De ce se folosește termenul de montaj cu spuma cu celulă inchisa? Având în vedere ca tuburile nu pot suporta aceeași presiune precum un montaj cu kituri amestecate la presiune acționate prin generator/pistol ,  adică dacă ne uitam pe tuburi scrie + - 70% celula inchisa(stim ca mereu se da max) Ceea ce îl face "celulă semi-inchisa". Eu nu cred ca se poate ca un tub sa tina/reziste la asa ceva. Dar totuși este un subiect de dezbătut nu? Ca o paranreza(îl folosesc) dar ... in functie..

#18
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Si ce, este mult +-70%? Dar daca tu spui acum “spuma cu celula semi—inchisa” suna rau, toti ceilalti spun cu celula inchisa, adica la tine e mai naspa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate