Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Drenaj Curte Teren Argilos

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
stk30000

stk30000

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2022
Salutare,

Am un proiect de casa pe anul aceste si una din probleme este terenul argilos pe care vom pune casa.

Daca ploua mai mult, apar balti. Una din solutii ar fi gazonul dar eu consider ca nu este suficienta.

Astfel mi s-a recomandat sa amestec un strat superficial de sol argilos cu nisip.

Se adauga un strat de 3-7 cm de nisip cu fractia 2mm deasupra terenului si se indreapta. Spun 3-7 pentru ca voi vrea sa ridic mai mult pe langa laturile de gard unde voi pune stalpi cu pahare de beton si nu soclu. Luam o medie de 5cm pentru calcul, si o suprafata a curtii de 400mp deci 20mc nisip.

Mentionez ca la strada unde exista posibilitatea de asfalt voi avea soclu la gard deci nu vad cum ar putea intra apa de pe drum, in special ca vorbim de un drum de 8m (cu tot cu trotuare, din poarta mea in poarta vecinului de vis a vis).

Dupa ce se adauga acest strat se vine cu un motocultor care poate sa sape/amestece undeva la 15-20cm adancime (5cm nisip + 10-15cm sol argilos). Astfel ar iesi o proportie nisip:argilos de circa 1:3-1:4.

Considerati ca trebuie pus mai mult nisip, sau mai putin?

Exista si solutia punerii unui strat mai mare de nisip in jurul casei, pentru a ajuta cu drenajele pluviale de pe acoperis, este mai bine asa decat sa inaltam zona gardurilor? Mentionez ca voi face aceste operatiuni dupa ce va fi gata casa la rosu, deci voi avea deja trotuarele din jurul ei + scurgerile de pe acoperis.


Catalin

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Chemi pe unul cu o motoburghiu cu un burghiu de 30 de cm diametru X 80 cm inaltime si il pui sa dea cate gauri poate ! Scoti pamantul si bagi nisip in toate !
Apoi faci chestia cu 20 - 30 mc de nisip amestecat bine cu un motocultor serios cu freza de pamant .
Succes !!!

Edited by Alltrack, 16 March 2022 - 19:11.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Mie nu mi se pare o solutie.
Eu as stabili impreuna cu arhitectul cota zero a constructiei in functie de cota la care estimati ca va ajunge drumul dupa asfaltare.
As aduce CTA la cota estimata a drumului prin umplutura cu pamant, astfel incat sa nu mai balteasca in curte.
Apoi, daca mai este nevoie, as suplimenta cu dren perimetral sau gropi de drenaj la pluviale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate