Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

contract inchiriere teren pt panouri fotovoltaice - sunt proprietarul terenului

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
black78

black78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.06.2016
Salut
Sunt in negocieri cu un investitor interesat sa IA IN CHIRIE  terenul meu (cca 10ha)  pentru a construi un parc fotovoltaic. Locatia Caras Severin, durata 50 ani, suma 900 EUR anual pe hectar, fara actualizare inflatie.
Caut pe cei care au fost intr-o situatie similara, aveti un model de contract, sa ma lamuresc si eu daca am primit conditii bune sau nu?
Daca ma puteti ajuta cu un sfat sau cu un model de contract, las si adresa mea de email [email protected]
Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
900 de euro pe hectar ?

Nu mă pricep, dar cred că scoți mai mult dacă-l dai în arendă

Sau dacă faci agricultură.

Și dubios tare e "fara actualizare inflatie." Pe 50 de ani e afacere pentru ei.

Uite aici topic despre ceva similar

https://forum.softpe...panouri-solare/

#3
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Cu adresa aia de e-mail parca ceri sa fii tepuit.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
macar actualizare cu inflatia si clauze de conversii catre alte valute, in 50 de ani 900 eur ar putea insemna echivalentul a 900 lei vechi :), adica mai nimic

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 waterman, on 16 martie 2022 - 10:46, said:

Uite aici topic despre ceva similar

https://forum.softpe...panouri-solare/

O fi ceva similar,da' e total depasit.Are aproape 10 ani acel topic Posted Image

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
"Vreau bani cat mai multi. Nu platesc consultanta. Rog seriozitate!"

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 adisz, on 16 martie 2022 - 10:54, said:


O fi ceva similar,da' e total depasit.Are aproape 10 ani acel topic Posted Image

Se pot face niște comparații ... de prețuri

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Mai bine du-te la un avocat si cere sfaturi. Daca iese afacerea, o sa ai bani sa-l platesti. Nu te juca cu contracte din astea dupa sfatul unora pe forum.
Poate trebuie si cine stie ce autorizatii, taxe, smecherii.

Ca idee, faza cu fara actualizare inflatie, mi se pare proasta. O fi o medie de 6-7% inflatie pe an. Deci in fiecare an, puterea de cumparare a banilor primiti in chirie scade cu 6-7%.
Pe de alta parte, cursul Euro poate creste. Asta nu e sigur cu cat si cum. Inflatia cu siguranta o sa fie in fiecare an.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • pretul "lunar" ar 750E (900E x 10ha = 9.000E pe an). Nu stiu cu cat se inchiriaza si daca terenul are inclinatie spre sud (lumina mai multa) sau spre nord (lumina mai putina)
  • scoate din vocabular "fara actualizare cu inflatia". Momentan, cursul tine cu tine (crestere constanta)
  • un model de contract (sigur sunt si altele)
  • asigurate ce taxe ai de platit la primarie (si daca sunt din buzunarul tau).


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ca sa intelegi inflatia iti pun aici un exemplu.
100 USD din 1972 acum ar fi 636 USD.

#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Decat sa-l inchiriezi pe 50 de ani, de ce nu i-l vinzi? Tu ce varsta ai?

#12
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Deci zici ca firma Poc4Yok3 cu adresa de email '' [email protected]'' are disponibile cateva milioane de euro pentru un parc fotovoltaic pe 10 Ha, si foloseste adresa aia de email?

#13
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011

 waterman, on 16 martie 2022 - 10:46, said:

900 de euro pe hectar ?

Nu mă pricep, dar cred că scoți mai mult dacă-l dai în arendă

Sau dacă faci agricultură.

Și dubios tare e "fara actualizare inflatie." Pe 50 de ani e afacere pentru ei.

Uite aici topic despre ceva similar

https://forum.softpe...panouri-solare/
Ti se pare putin? Daca il dai in arenda crezi ca iai peste 900 Euro ?  In Caras Severin iai maxim 200 euro arenda...

#14
black78

black78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.06.2016
Va multumesc pt raspunsuri.
1. Referitor la adresa de email, este adresa secundara, am trecut-o pentru ca imi era la indemana. Confirm ca este adresa mea.

Inteleg ca nu am dat detalii suficiente.
2. Terenul este situat pe o culme de deal, neteda dar un pic inclinata si este pasune, nu este arabil.
Am consultat avocat si jurist pentru detaliile contractului, pentru care platesc tarif. Doar ca atat avocatul cat si juristul m-au anuntat ca detaliile comerciale nu ii intereseaza decat ca formulare in contract. Cat si cum negociez eu este la latitudinea mea.
3. Nu exista varianta de cumparare a terenului. Atat mie, cat si celorlalti aproximativ 10 proprietari, ne-au oferit posibilitatea de inchiriere.
4.  Inflatia oficiala a fost, in 2021 de 2,9% in zona EUR si de 5% in Romania. Daca luam YTD Februarie 2021 Februarie 2022, in Romania am avut inflatie de 9%.
5. am citit celalalt topic, dar am ales sa scriu pe acesta pt ca conditiile, mai ales cele economice, s-au schimbat din 2012-2013.

#15
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
prin inchiriere pe 50 ani practic tu i-l vinzi in rate cu cate 9000 euro/luna, ca peste 50 ani nu mai stie nimeni ca ala a fost terenul tau

#16
black78

black78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.06.2016
Nu sunt firma, nici nu scriu in numele unei firme. Eu, ca persoana fizica proprietar de teren, sunt in negocieri cu o  firma, care mi-a oferit niste conditii. Eu, ca persoana fizica, cer un sfat pe acest forum, daca cineva a  fost in situatia mea, si vrea, are adresa mea personala de email cu rugamintea m-ar ajuta sa stiu conditiile contractuale pe care le-a avut. Inteleg ca unele conditii sunt confidentiale si nu se pot da, dar altele nu sunt si se pot trimite pe adresa mea de email.
multumesc

#17
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Eu zic sa faci afacerea. Mai negociaza la ajustare in functie de inflatie. Macar la 3 ani.

Si inca ceva: cauta sa obtii macar 10000 / an, in mana, dupa ce platesti darile la stat.

Edited by Chifteluta, 16 March 2022 - 14:26.


#18
tm-adrian1982

tm-adrian1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2014
Buna,
Familia mea detine o supravata semnificativa de teren agricol,o parte din el dorim sa-l inchirim pt parc fotovoltaic,am primit de la o firma oferta de 2000 de Euro/h,cu actualizarea anuala a chiriei la inflatie.Vreau sa stiu daca a mai ichiriat cineva,si la ce pret,ca sa-mi pot face o Idee cam care sunt preturile,si daca este acesta un pret corect pe care l-am primit.Multumesc

Edited by tm-adrian1982, 25 September 2023 - 17:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate