Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Gard din sipci metalice sau din BCA?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Unde scrie in lege ca gardul la fatada trebuie sa fie TRANSPARENT ?? Te rog scrie aici legea articolul ca eu n-am mai auzit asa ceva

View PostAWE, on 21 martie 2022 - 16:10, said:

Da, este nevoie de proiect pentru gard. Nu o sa prea vezi gard la strada de genul ala datorita reglementarilor care exista, in primul rand gardul trebuie sa fie transparent,

Edited by BaXXXon, 21 March 2022 - 16:14.


#56
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Transparent - sa poti vedea printre sipci/bare/etc. Uite un citat din regulamentul de urbanism al primariei din TM (ma gandesc ca e similar cu alte regiuni):

Quote

Art.29 Împrejmuiri.
La limita de proprietate dinspre stradă împrejmuirea trebuie să fie transparentă (din grilaje metalice, lemn sau plase de sârmă), cu înălțimea maximă de 2,00 m. Este permis un soclu plin de maxim 60 cm. Elementele de sporire a gradului de securitate vor fi amplasate spre proprietate, neputând aduce atingere spațiului public. Sunt permise elemente opace în planul împrejmuirii dinspre stradă, inclusiv copertine, parapeți de zidărie, etc, cu condiția ca acestea să nu depășească ca pondere 20% din lățimea parcelei


#57
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca s-a aplica legea asta 79% din gardurile existente la fatadele caselor ar trebui demolate .
Eu in Cj am obtinut  aprobare pt gard din dale de beton . Stiu doar ca intre vecini gardul trebuie sa aiba un grad mare de transparenta ( ineptie dpmdv dar nu asta e discutia).
Gardul viu nu stiu unde se incadreaza sau iedera ( nici nu vreau sa ma gandesc ca ar veni unu cu mapa sa dea amenzi ).

Aici zice altceva : https://lege5.ro/Gra...p=gizdmnjxgy4te

Condiţii de amplasare şi conformare a construcţiilor - Reguli cu privire la amplasarea de parcaje, spaţii verzi şi împrejmuiri -
ARTICOLUL 35
Împrejmuiri
(1) În condiţiile prezentului regulament, este permisă autorizarea următoarelor categorii de împrejmuiri:
a) împrejmuiri opace, necesare pentru protecţia împotriva intruziunilor, separarea unor servicii funcţionale, asigurarea protecţiei vizuale;

b) împrejmuiri transparente, decorative sau gard viu, necesare delimitării parcelelor aferente clădirilor şi/sau integrării clădirilor în caracterul străzilor sau al ansamblurilor urbanistice

Edited by BaXXXon, 21 March 2022 - 16:30.


#58
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Eu nu cred ca se prea aplica in mod real reglementarile astea dar nu stii niciodata. Oricum initiatorul voia un exemplu de gard pentru front stradal asa ca i-am oferit unul care mi se pare excelent din orice punct de vedere, mai putin pretul care e... Posted Image

#59
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Atata schimba astia legile de te doare mintea.
Dpmdv nu este normal ca la strada sa te oblige la un gard transparent , adica tot r.... sa vada ce ai tu in curte . Probabil ca depinde de zona si Primarie , naiba stie Posted Image

#60
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
La noi inca mai e cum mai e, prin US mi se pare ca nici n-ai voie sa pui gard deloc (sau doar cu nu stiu ce aprobari ultra-speciale) :)
Oricum si mie chestia cu transparenta mi se pare un bullshit, poate vor sa fie si peretii de la casa see-through, ca deh, doar n-avem nimic de ascuns...

#61
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cred ca e la discretia primariei sa ceara acte sau nu pentru refacere gard.

#62
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAWE, on 21 martie 2022 - 16:45, said:

La noi inca mai e cum mai e, prin US mi se pare ca nici n-ai voie sa pui gard deloc (sau doar cu nu stiu ce aprobari ultra-speciale) Posted Image


ăia nu PREA au proprietăți particulare, mai mult stau în chirii, iar pe firma ce-nchiriază o doare la bască că n-ai tu gard...

(și, de fapt, e vb doar despre fronton, în spate mereu au curte împrejmuită! :) )
(cu piscine și gagici... :P )

#63
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View PostAWE, on 21 martie 2022 - 16:16, said:

Transparent - sa poti vedea printre sipci/bare/etc. Uite un citat din regulamentul de urbanism al primariei din TM (ma gandesc ca e similar cu alte regiuni):
Asa este regulamentul in multe zone, cred ca este copy paste ! Posted Image Si in zona in care vreau eu sa construiesc ( Ilfov ), la fel este.

" Se recomandă separarea spre stradă a terenurilor cu garduri transparente de 2,00 metri înălțime din care 0,60 metri soclu opac, dublate de gard viu. Gardurile de pe limitele laterale și posterioare vor fi opace și vor avea înălțimea de 2,00 metri. Materiale: lemn, piatră, fier forjat, caramidă, gard viu. Soclul poate fi din zidărie,
piatră, cărămidă;"

Faza tare este ca sub textul asta au pus si niste poze cu garduri, dar nici unul nu este dublat de gard viu ( cel putin asa cum cred eu ca ar trebui sa arate gardul viu ) !

Edited by razvan-softpedia, 22 March 2022 - 17:15.


#64
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007

View Postccristyan, on 17 martie 2022 - 18:27, said:


Esti hater pe orice gard ce nu este gard viu Posted Image)

La mine nu te vede nimeni printre gard, am lasat distanta intre sipci 0.3mm, vezi prin el doar daca te uiti ca prin incuietoarea de la usa unde bagi cheia.

Depinde de unde cumperi sipca, eu am garantie 25 de ani la culoare si 25 de ani la coroziune, de la firma ce se ocupa cu productia din 2000, ma gandesc ca nu dadeau ei 25 ani garantie daca cade vopseau intr-o saptamana. Tabla de pe casa este din acelasi material, aceeasi grosime si aceeasi gama de culori, tot 25 de ani garantie, o am de 7 ani si arata ca si in prima zi.

Eu unul cred ca am facut cea mai buna alegere posibila, imi place cum a iesit motiv pentru care am decit sa il schimb si pe cel de la strada si sunt sigur ca cel putin 10 ani nu o sa mai fac absolut nimic la el.

Poti sa imi dai mai multe detalii in privat? Am si eu vreo 140ml de gard, nici nu vreau sa ma gandesc ce costuri o sa am.

Merci frumos!

#65
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 thalia, on 25 martie 2022 - 17:12, said:


Poti sa imi dai mai multe detalii in privat? Am si eu vreo 140ml de gard, nici nu vreau sa ma gandesc ce costuri o sa am.

In momentul de fata, cei mai multi dintre producatorii de tigla metalica, au in portofoliu si astfel de sipci. Ar trebui sa te interesezi in zona ta, sa vezi ce producatori/distribuitori sunt, si sa le faci o vizita. Ideea este ca unele modele s-ar putea sa iti placa, altele nu Posted Image .

#66
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Făcut anul trecut cu 1,5 cm distanță între șipci.
Attached File  IMG_20210608_165723.jpg   595.68K   59 downloads

#67
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012

 razvan-softpedia, on 22 martie 2022 - 17:09, said:


" Se recomandă separarea spre stradă a terenurilor cu garduri transparente de 2,00 metri înălțime din care 0,60 metri soclu opac, dublate de gard viu. Gardurile de pe limitele laterale și posterioare vor fi opace și vor avea înălțimea de 2,00 metri. Materiale: lemn, piatră, fier forjat, caramidă, gard viu. Soclul poate fi din zidărie,
piatră, cărămidă;"


hihihi, io am IEZACT invers: plăci beton la uliță, iar spre vecini plasa bordurată, pe soclu de 20 cm beton, învelit în trandafiri agățători, tufe de tuia, tufe de zmeură și alte alea :)

PS: dar io-s la țară, orășenii sunt mai cu moț, iar moțul tre să-l vezi din stradă prin gardul transparent :P

#68
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 AWE, on 21 martie 2022 - 16:16, said:

Transparent - sa poti vedea printre sipci/bare/etc. Uite un citat din regulamentul de urbanism al primariei din TM (ma gandesc ca e similar cu alte regiuni):
Păi ve treabă are colegul din altă localitate cu regulamentul din Timișoara? Doar întreb.
Sunt anumite reglementări care se pot lua la nivel local. Se aplică strict la localitatea respectivă.

Edited by PoeOvidiu, 26 March 2022 - 16:57.


#69
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

 PoeOvidiu, on 26 martie 2022 - 16:56, said:

Păi ve treabă are colegul din altă localitate cu regulamentul din Timișoara? Doar întreb.

Pai vezi ce a zis Razvan mai sus, se pare ca aproximativ aceeasi chestie e si in alte zone:

razvan-softpedia said:

Asa este regulamentul in multe zone, cred ca este copy paste ! Posted Image Si in zona in care vreau eu sa construiesc ( Ilfov ), la fel este.


#70
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 thalia, on 25 martie 2022 - 17:12, said:



Poti sa imi dai mai multe detalii in privat? Am si eu vreo 140ml de gard, nici nu vreau sa ma gandesc ce costuri o sa am.

Merci frumos!

Calculul e simplu, aproximativ 9 șipci/metru liniar de gard.
  Șipcile se fac la comandă la lungimea dorită. Prețul este pe metru liniar de șipcă.
Prețul diferă în funcție de grosimea tablei, de culoare uneori si dacă sunt vopsite în culoare pe ambele părți sau doar pe partea exterioară, pe interior fiind albe.
Cam toți producătorii le fac din tablă galvanizată si vopsită, se zgârie ușor la transport dar vin cu folie pe ele. De rezistat, cel puțin la coroziune rezistă fără probleme, la îndoire, rezistă la animale mici. Dacă le lovești tare se îndoaie, la fel dacă dă un cal, vacă etc in ele. Dacă sare un câine pe ele, nu se îndoaie.
Recomand ca distanța între barele orizontale pe care sunt prinse să fie maxim 1m, de preferat mai puțin.

  Eu nu am luat șuruburi la culoare, sunt scumpe, le-am prins cu autoforante de 3,5*9,5mm, alea pentru imbinarea profilelor de rigips.

https://www.mirada.r...on-48x95-mm/293

Caută prin depozitele de materiale,e posibil să fie mai ieftine decât în magazinele de bricolaj.

Edited by PoeOvidiu, 26 March 2022 - 22:09.


#71
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007

 PoeOvidiu, on 26 martie 2022 - 07:18, said:

Făcut anul trecut cu 1,5 cm distanță între șipci.
IMG_20210608_165723.jpg

Imi place cum ti-a iesit, la modelul asta ma orientasem si eu anul trecut.
Eu nu o sa mai torn soclul ala ca nu am atatia bani si cum il suport singura este un cost imens. Banuiesc ca daca nu sta in apa, nu rugineste nu?

Cum se comporta dupa intemperii?

multumesc,

#72
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
La intemperii rezistă, până la urmă e tablă galvanizată. Chiar dacă se zgârie pe alocuri vopseaua, nu va ruginii.
  Nu e gard făcut pentru mine, eu cu asta mă ocup, fac garduri metalice. De obicei nu de șipci, dar ăsta așa s-a nimerit.
Dacă nu ating pământul, rezistă, singura problema la lipsa bordurii e că vor săpa câinii pe sub gard.
Pui stâlpii, fixezi 3 bare orizontale de 30*20*2 pe stâlpi, dacă nu are cine le suda, le prinzi si alea cu șuruburi si gata.
Barele le pui la 5-10 cm mai sus decât partea de jos a șipcii, cu 10-15 cm mai jos față de partea de sus iar a3-a o pui la mijloc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate