Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Gard din sipci metalice sau din BCA?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă aș avea de ales între șipci si BCA, aș alege șipci.
Pentru mine personal nu aș folosi nici una din aceste variante, aș folosi plasă de sârmă sau dacă vreau ceva mai scump, panouri bordurate.  De fapt am avut la casă gardul din plasă de sârmă si a fost foarte ok.

  Dacă aș construi din nou, tot din plasă aș face. Ieftin si își îndeplinește scopul, delimitarea terenului si blocarea accesului animalelor atât din curte spre exterior cât si invers.

Edited by PoeOvidiu, 19 March 2022 - 08:50.


#38
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Plasa de sarma de 2m costa scump?Pusa cu ce pari,de teava sau altceva?

#39
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu  am folosit țeavă deb40*20*2
Nu mai știu preturile la plasă acum.

#40
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 BaXXXon, on 18 martie 2022 - 23:45, said:

Inceteaza cu flame-ul !
Eu zic sa mai citesti ce am scris pt ca nu e vorba de " doar " gard viu :

Scuza-ma, greseala mea, reformulez : Cate proprietati ai vazut in Romania, care sa aiba la strada gard facut doar din stalpi, plasa bordurata si iedera /gard viu ? Sincer sa fiu nici nu stiu daca ti-ar accepta vreo primarie un astfel de proiect ( din cate stiu eu, pentru gard ai nevoie de proiect ).

#41
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
De ce sa nu-ti aprobe stalpi si panou plasa bordurata?? De unde ai scost minciuna asta ? Te rog da-mi si mie link din legea care interzice asta .
Ce plantezi in curtea ta , ca e gard viu ca e un mar ca e iedera nu-ti trebuie nici un fel de autorizatie nu mai scrie aiureli ca sa faci flame .

#42
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 PoeOvidiu, on 19 martie 2022 - 08:49, said:

Dacă aș avea de ales între șipci si BCA, aș alege șipci.
Pentru mine personal nu aș folosi nici una din aceste variante, aș folosi plasă de sârmă sau dacă vreau ceva mai scump, panouri bordurate.  De fapt am avut la casă gardul din plasă de sârmă si a fost foarte ok.

  Dacă aș construi din nou, tot din plasă aș face. Ieftin si își îndeplinește scopul, delimitarea terenului si blocarea accesului animalelor atât din curte spre exterior cât si invers.
La strada sau spate?

#43
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Peste tot.

#44
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 razvan-softpedia, on 19 martie 2022 - 13:18, said:


Scuza-ma, greseala mea, reformulez : Cate proprietati ai vazut in Romania, care sa aiba la strada gard facut doar din stalpi, plasa bordurata si iedera /gard viu ? Sincer sa fiu nici nu stiu daca ti-ar accepta vreo primarie un astfel de proiect ( din cate stiu eu, pentru gard ai nevoie de proiect ).
pentru orice gard iti trebuie proiect - pentru ca e o constructie.
exceptie fiind gardul viu - pentru ca e o plantatie.


cat despre gard.
am si eu de facut vreo 80m.
o sa folosesc bordurata + fundatie de beton + 1 sau 2 randuri de gard viu (cel mai probabil lemn cainesc)

#45
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 BaXXXon, on 19 martie 2022 - 13:21, said:

De unde ai scost minciuna asta ?

In primul rand, te rog sa fi atent la exprimare. Eu nu te-am facut pe tine mincinos ! Exprimarea mea a fost “ nu stiu daca ti-ar accepta “. Eu nu am zis ca NU ITI ACCEPTA, deci este o mare diferenta. SI mai lasa-ma cu  flame-ul asta !

 BaXXXon, on 19 martie 2022 - 13:21, said:

Ce plantezi in curtea ta , ca e gard viu ca e un mar ca e iedera nu-ti trebuie nici un fel de autorizatie nu mai scrie aiureli ca sa faci flame .

Problema este ca tu nu plantezi ( nici macar de plantat nu ai voie sa faci cam tot ce iti trece  prin cap, CHIAR DACA ESTE IN CURTEA TA, dar asta este alta discutie ), TU CONSTRUIESTI !!! Ai zis “ Stalpi , plasa bordurata “, si pe astea nu ai cum sa le plantezi, nici daca esti vrajitor. Vecinul meu si-a imprejmuit terenul cu stalpi si plasa bordurata, exact asa cum ai zis tu, si a avut nevoie de proiect.

#46
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 razvan-softpedia, on 20 martie 2022 - 07:35, said:

...( nici macar de plantat nu ai voie sa faci cam tot ce iti trece prin cap, CHIAR DACA ESTE IN CURTEA TA, dar asta este alta discutie ), .
Dacă tot te ții tare ca ești informat, da toată informația.
Ce nu ai voie sa plantezi?

#47
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 cristobob, on 20 martie 2022 - 08:46, said:

Dacă tot te ții tare ca ești informat, da toată informația.
Ce nu ai voie sa plantezi?
se refera la plantarea pomilor la mai putin de 2m de gardul vecinilor. insa nu se aplica arbustilor folositi pentru gardul viu.

#48
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 cosmin_235423, on 20 martie 2022 - 09:06, said:

se refera la plantarea pomilor la mai putin de 2m de gardul vecinilor. insa nu se aplica arbustilor folositi pentru gardul viu.
In functie de pom retragerile sunt de pana la 5 m ( pentru nuc ).
Dar exact cum spuneam, este o alta discutie. Am vrut doar sa ii spun colegului ca nu poti sa faci ce vrei, chiar daca este curtea ta. Cu atat mai mult cand discutam despre partea vizibila a acesteia.

 cristobob, on 20 martie 2022 - 08:46, said:

Dacă tot te ții tare ca ești informat, ....
Nu ma tin tare ca sunt informat ! Posted Image

#49
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Ne poti da documentatia in care se specifica retragerile nucului si a altor specii?

Ce se intampla in cazul in care nucul rasare in mod natural la mai putin de 5m de limita de proprietate?
Cum se stabileste cotele in care acesta poate afecta casa vecinilor?

Edited by dadedon, 20 March 2022 - 10:55.


#50
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 dadedon, on 20 martie 2022 - 10:55, said:

Ne poti da documentatia in care se specifica retragerile nucului si a altor specii?

Ce se intampla in cazul in care nucul rasare in mod natural la mai putin de 5m de limita de proprietate?
Cum se stabileste cotele in care acesta poate afecta casa vecinilor?

Nu pot sa iti dau documentatia, deoarece nu ma ocup nici de pomi, si nici de legi.

Pot sa iti spun insa ca acum vreo 10 ani am asistat la o discutie referitoare la amplasarea unui nuc prea aproape de limita de proprietate ( cred ca erau vreo 2,5 - 3 m ). Pe buna dreptate, proprietarul unui teren afirma ca nucul vecinului ( mai exact radacinile ), i-a stricat gardul. Proprietarul nucului stia de legea referitoare la cei 2 m de care zice colegul, dar se pare ca nucul si inca o specie de pom ( pe care nu mi-o amintesc acum ), fac exceptie.  La vre-un an si ceva dupa, cand am fost din nou la lucrarea respectiva, nucul nu mai exista. De asta inclin sa cred ca vecinul care stia de 5 m distanta in cazul nucului, avea dreptate.

Daca stai bine sa te gandesti, are logica. Nu este normal ca un bun al tau sa deterioreze un bun al vecinului tau.

Edited by razvan-softpedia, 20 March 2022 - 11:20.


#51
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 razvan-softpedia, on 20 martie 2022 - 11:19, said:

Nu pot sa iti dau documentatia, deoarece nu ma ocup nici de pomi, si nici de legi.

Pot sa iti spun insa ca acum vreo 10 ani am asistat la o discutie referitoare la amplasarea unui nuc prea aproape de limita de proprietate ( cred ca erau vreo 2,5 - 3 m ). Pe buna dreptate, proprietarul unui teren afirma ca nucul vecinului ( mai exact radacinile ), i-a stricat gardul. Proprietarul nucului stia de legea referitoare la cei 2 m de care zice colegul, dar se pare ca nucul si inca o specie de pom ( pe care nu mi-o amintesc acum ), fac exceptie.  La vre-un an si ceva dupa, cand am fost din nou la lucrarea respectiva, nucul nu mai exista. De asta inclin sa cred ca vecinul care stia de 5 m distanta in cazul nucului, avea dreptate.

Daca stai bine sa te gandesti, are logica. Nu este normal ca un bun al tau sa deterioreze un bun al vecinului tau.

in legea respectiva specifica doar de 2m, eu nu stiu nimic de 5m si nici n-am auzit pana acum.
e posibil ca in proces pagubitul sa demonstreze ca nucul chiar ia stricat gardul, caz in care e irelevanta distanta.

insa tot legat de nuc. e specie protejata si n-ai voie sa-l tai de capul tau. doar cu aprobare (nu mai tin minte daca de la primarie sau ocolul silvic).

#52
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 cosmin_235423, on 20 martie 2022 - 11:33, said:

in legea respectiva specifica doar de 2m, eu nu stiu nimic de 5m si nici n-am auzit pana acum.

La o cautare rapida pe google :

2) Plantarea pomilor fructiferi din categoria pomi răzleți în grădini și curți, precum și în terenurile din extravilan se face respectându-se distanțele față de limita proprietății vecinilor, astfel:
a) la 2 m de răzor sau gard, pomi cu talie mică;
b) la cel puțin 3 m de răzor sau gard, pomi cu talie mare.


Banuiesc ca nucul este considerat pom cu talie mare, si considerat exceptie de la cei 2m . Poate acum 10 ani cand am asistat la discutie distanta pentru pomii cu talie mare era 5 m. Din acest motiv, in toamna mi-am plantat 4 sau 5 nuci la o distanta de vreo 5,5 - 6 m de gardul vecinului. Posted Image La aceeasi distanta am plantat si teii, tocmai pentru a evita discutiile ulterioare in contradictoriu.  Posted Image

Oricum, nu stiu daca este relavanta discutia despre aceasta distanta, vis-a-vis de subiectul cu gardul.

Edited by razvan-softpedia, 20 March 2022 - 11:50.


#53
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Merci Razvan, din pacate sunt lucruri sensibile slab reglementate.

Cosmin ai dreptate, e si specie protejata, stiu ca si primariile emit astfel de aprobari, dar in acelasi timp nucul e si daunator constructiilor (case, garduri, trotuare etc) deci nu cred sa fie o problema in caz ca se incalca un anumit regulament daca exista...

Mai exista o problema secundara care iar nu cred ca e reglementata unitar national cu privire la umbrirea vecinilor. Un nuc chiar la 5m de gard poate genera multa umbra si neplaceri daca e pe zona sudica a unui vecin.

#54
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 razvan-softpedia, on 19 martie 2022 - 13:18, said:

Scuza-ma, greseala mea, reformulez : Cate proprietati ai vazut in Romania, care sa aiba la strada gard facut doar din stalpi, plasa bordurata si iedera /gard viu ? Sincer sa fiu nici nu stiu daca ti-ar accepta vreo primarie un astfel de proiect ( din cate stiu eu, pentru gard ai nevoie de proiect ).

Da, este nevoie de proiect pentru gard. Nu o sa prea vezi gard la strada de genul ala datorita reglementarilor care exista, in primul rand gardul trebuie sa fie transparent, daca are si parti opace ele trebuie sa acopere maximum 20% din suprafata sa totala. Gardul viu numai transparent nu e.

La casa din imagine pe laterale si in spate sunt panouri din plasa de sarma bordurata pe stalpi fixati in fundatie de beton (se va dubla cu gard viu) iar la frontul stradal gardul este din aluminiu (pentru mentenanta zero).

Attached File  Front.jpeg   149.08K   44 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate