Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Stau in frig in casa sa opresc razboiul

  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 21.04.2016
Am oprit caldura  sa vad cat de frig se face, temperatura in apartament a scazut la 16 grade, daca am ipotetic am reduce un numar mare de persoane temperatura in casa cu 4 grade, in loc sa stam in tricou prin casa toata ziua sa mai luam o bluza pe noi.

cred ca ar fi o economie subtantiala la factura pentru incalzire si implicit se duc mai putin bani pentru finantarea razboiului din ucraina, razboi care posibil sa se extinda daca stam pasivi.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
unii consuma 250mc de gaz sa incalzeasca 50mp, altii doar 60mc. 22-23 grade in ambele cazuri. Altii consuma 300-400mc sa incazeasca 200+mp de casa unde stau 1-2 persoane.
Cum vezi economia in acest caz?
Ca daca fiecare ar consuma doar 60mc s-ar face o economie substantiala fara sa stea neaparat in frig, la 16 grade.

#3
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 21.04.2016

View Postaeon, on 15 martie 2022 - 11:48, said:

unii consuma 250mc de gaz sa incalzeasca 50mp, altii doar 60mc. 22-23 grade in ambele cazuri. Altii consuma 300-400mc sa incazeasca 200+mp de casa unde stau 1-2 persoane.
Cum vezi economia in acest caz?
Ca daca fiecare ar consuma doar 60mc s-ar face o economie substantiala fara sa stea neaparat in frig, la 16 grade.

eu am facut proba sa vad ce se intampla, nu e prea confortabil sa stai la 16 grade, dar la 20 de grade este chiar ok daca mai iau o bluza pe mine in loc sa stau in tricou.

ai dreptate sunt si care consuma enorm si chiar inutil, doar de lux si ca isi permit, categoria asta de oameni ar trebuii sa plateasca pretul gazului intreg fara a fi subventionat de stat.
Ei ar putea sa opreasca caldura in unele camere, stiu niste tigani care au palat ca nu se poate numi altfel care se plang ca e scumpa incalzirea.

la urma urmei e mai bine si pentru planeta pe termen lung

#4
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Am trecut eu prin asta, in anii 80 cand stateam in salile de curs cu palton si manusi, erau 11 Celsius in amfiteatre. Si cum aveam cursuri serale mai venea si o pana de curent la ora 7 si trebuia sa plecam acasa pe jos din centrul Timisoarei pana in Mehala imi lua 30 de minute pe jos... ca firobuzele si tramvaiele nu mai functionau - lipsa de curent, tot din lipsa de curent nu aveai nici apa rece, iti puneai din timp apa in vana ca sa poti turna in toaleta.
Tin minte un coleg de facultate din Bocsa imi spunea ca din cauza opririlor repetate de apa s-au facut infiltratii in circuitul apei din canalizare si au avut o epidemie de dezinterie in oras. Eu am avut "noroc" am scapat doar cu o hepatita, si chiar s-a intamplat sa fiu in clasa a 12-pea pe atunci, sa vedeti voi ce mizerie era in spitalele de infectioase, vai de noi... dupa doua saptamani acolo am slabit 5 kg, eram ca o fantoma cand m-am intors acasa.
Unde mai pui ca la centrul de recrutari - ca sa ma trimeata la armata au crezut ca am avut "pile" si m-au tratat cu suspiciune ca am scapat de armata..
De armata nu am scapat, am facut-o dupa facultate, unde am facut o aprindere de plamani, am stat in infirmierie inca 2 saptamani cu ampicilina injectabila de doua ori pe zi.
Asta era viata pe timpul ala, sa nu aveti impresia ca ati pierdut mult.
Dumnezeu sa ne ajute sa nu ajungem acolo din nou.

Edited by EASTERN_TIME, 15 March 2022 - 12:23.


#5
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 21.04.2016

View PostEASTERN_TIME, on 15 martie 2022 - 12:15, said:

Am trecut eu prin asta, in anii 80 cand stateam in salile de curs cu palton si manusi, erau 11 Celsius in amfiteatre. Si cum aveam cursuri serale mai venea si o pana de curent la ora 7 si trebuia sa plecam acasa pe jos din centrul Timisoarei pana in Mehala imi lua 30 de minute pe jos... ca firobuzele si tramvaiele nu mai functionau - lipsa de curent, tot din lipsa de curent nu aveai nici apa rece, iti puneai din timp apa in vana ca sa poti turna in toaleta.
Tin minte un coleg de facultate din Bocsa imi spunea ca din cauza opririlor repetate de apa s-au facut infiltratii in circuitul apei din canalizare si au avut o epidemie de dezinterie in oras.

Eu nu am prins perioada comunista, oricum eu ziceam ca am putea reduce temperatura putin, sa renuntam doar la putin confort , mai putin gaz consumat = mai putini bani pentru putler sa continue razboiul

#6
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

View PostAndreY2u, on 15 martie 2022 - 12:21, said:

Eu nu am prins perioada comunista, oricum eu ziceam ca am putea reduce temperatura putin, sa renuntam doar la putin confort , mai putin gaz consumat = mai putini bani pentru putler sa continue razboiul
Poti sa o faci, daca nu ai copii, ori nevasta, altfel vei avea argumente pe care cred eu ca nu le vei castiga explicandu-le ca discomfortul pe care il cauzezi va scurta viata rasboiului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate