Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat achizitie placa video filme 4k

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Gilmark

Gilmark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2015
Salutare tuturor.
In principiu am nevoie de o placa video pe care sa pot vedea un film 4k, monitor 4k pentru cativa ani de acum in colo. As oscila intre gtx 1060 (3gb sau 6gb) si gtx 1650. Sau, poate, daca ma hotarasc mai greu si mai scad preturile, gtx 1660. Observ diferentele pe hartie, dar nu imi pot da seama la ce-mi folosesc mie pentru ce am nevoie; un cip mai vechi pe 192biti vs un cip mai nou pe128bit, sau 3/4/6Gb. Ca si pret, nu sunt diferente foarte mari intre ele
Multumesc

Attached Files



#2
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Cipul mai nou, la data de lansare ma refer.

Edited by Handicarpati, 13 March 2022 - 11:41.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
Filmele 4K vine adesea, pe langa rezolutie marita (nu se simte asa mult diferenta fata de Full HD) cu mai multe culori (P3/Rec 2020) si gama dinamica mai mare (HDR). Astea le obtii cel mai usor cu un televizor (nu ieftin). Si daca ai avea un monitor capabil de ele, mai greu sa convingi Netflix sau alte servicii sa-ti ofere filmul HDR/Dolby Vision in browser.

#4
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
ai nevoie doar a viziona filme 4K?

#5
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Pe tine, te intereseaza de fapt capacitatea de codare/decodare. In functie de modul cum e codat materialul video alege ce ti se potriveste. Pentru NV nvdec.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Niciuna. Dacă ai o integrată Intel mai recentă ești asigurat. Singura problemă ar putea fi lipsa porturilor HDMI 2.0 de pe unele plăci de bază mai ieftine. Altfel, pentru decodare 4k pe netflix îți trebuie PlayReady 3.0 indiferent de GPU. Pentru titluri blu-ray originale 4k, îți trebuie un Skylake-Ice Lake (maxim) cu SGX activat și un display cu link HDCP 2.2.

#7
Gilmark

Gilmark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2015
Da,doar filme. Rar spre deloc ma joc

View Posttuvosip, on 13 martie 2022 - 11:53, said:

ai nevoie doar a viziona filme 4K?


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai ok esti cu integrata de la Intel - are cam toate standardele impuse de platformele online sau standarde Bluray 4K.
Celelalte s-ar putea sa nu mearga.

Si Intel am inteles ca incepand cu generatia 12 deprocesoare renunta la suportul Blu-Ray 4K.

Ca examplu. Azi am vrut sa ma uit la un film pe o platforma de streaming pe un Pi4. La fiecare incercare imi dadea eroare. Cum am pus un PC cu Atom si grafica intel cum a luat-o.

#9
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
in teorie se descurca si Gtx 960. daca ai cewva buget cauta un model nitel mai nou. Ce tv ai?

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Strict pentru vizionare 4K ieși mai ieftin și mai eficient energetic cu un i5, minim generația 8, + placa baza + RAM. Te poți uita chiar și la kituri SH, pe OLX în zona ta.

Mai multă atenție trebuie sa dai specificațiilor conectorilor HDMI sau Display Port aflați pe placa de bază sau pe placa video, ca să poți reda 4K@60HZ

Edited by nei-k, 13 March 2022 - 14:59.


#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Nu prea vad rostul investitiei intr-o placa video DOAR pentru vizionare 4k. Ce diagonala are monitorul? Un TV 4k ieftin/ monitor 4k completat cu un top box.

#12
Gilmark

Gilmark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2015

View Posteiffel, on 13 martie 2022 - 14:22, said:

Cel mai ok esti cu integrata de la Intel - are cam toate standardele impuse de platformele online sau standarde Bluray 4K.
Celelalte s-ar putea sa nu mearga.

Si Intel am inteles ca incepand cu generatia 12 deprocesoare renunta la suportul Blu-Ray 4K.

Ca examplu. Azi am vrut sa ma uit la un film pe o platforma de streaming pe un Pi4. La fiecare incercare imi dadea eroare. Cum am pus un PC cu Atom si grafica intel cum a luat-o.
Multam pentru pont, probabil cea mai buna varianta pt procesor cu video integrat :D

View Posttuvosip, on 13 martie 2022 - 14:23, said:

in teorie se descurca si Gtx 960. daca ai cewva buget cauta un model nitel mai nou. Ce tv ai?
Am un samsung gen7 de 43inch UE43RU... iar placa video este mai veche...

View Post__Dan__, on 13 martie 2022 - 15:17, said:

Nu prea vad rostul investitiei intr-o placa video DOAR pentru vizionare 4k. Ce diagonala are monitorul? Un TV 4k ieftin/ monitor 4k completat cu un top box.
Corect, am mai primit sfatul, mai bine schimb procesorul (kit placa de baza, procesor, ram), este o unitate mai veche conectata la un tv samsung gen7 de 43inch UE43RU...

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Pai si tv-ul nu-i smart ? Este. Instalezi un server DLNA pe PC si vezi filmele folosind playerul tv-ului, fara sa mai cumperi nimic.

#14
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Player-ul Samsung e slab la capitolul redare filme 4K, fie reda cu intreruperi video sau deloc, fie nu are codec audio, fie sacadeaza din cauza conexiunii la net.
O alternativa de incercat e crearea unui server PLEX pe PC, instalarea aplicatiei PLEX pe TV si folosirea acesteia pentru a reda filmele.

#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Nu are codec dts, multe filme piratate au codecul asta, se poate rezolva. Iar conexiunea la 'internet' nu e necesara, ca se face doar local.

Ca sa rezolvi 'intreruperile' lasi conexiunea wifi in pace si utilizezi sfantul cablu UTP.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate