Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce sa plantez pe 3000 mp?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Mai bine porumb decat cucuruz.

#20
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, lasa-l exact asa cum este.
Nu cunosc nicio cultura care sa nu necesite ingrijiri. Cand te intorci in tara te apuci de treaba. Pana atunci, pune-te la curent cu ce merge in zona respectiva, hotaraste-te ce doresti sa plantezi, alege soiurile si... sanatate!

#21
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Pământul lăsat parloaga, în funcție de circumstanțe, in mod cert se umple de buruieni care produc semințe și rizomi. Lupți apoi ani sa scapi de ele și asta dacă ai la dispoziție erbicide totale.. Si cu riscul de a afecta ce vei planta...
Poate sa fie și cu boscheti, în 3 ani poate fi nevoie și de buldo sa scoți pomii și arbuștii de acolo, nu vor fi mari dar....
Nu mai spun ca în mod normal se cam și amendează parloaga și pe buna dreptate, cine are lângă el bkschetarie știe de ce e normal.

Nu ai decât sa încerci cu lucerna, ideal e sa găsesti pe cineva sa o ia de acolo... În primul an ai cksture înființării culturii, cosit prin ea pentru a omora buruiana din samanta...
Apoi sa coseasca și sa ia de acolo..

Cealaltă varianta e sa erbicidezi total de 1-2nori pe sezon pt a scădea presiunea buruienilor.

Mai merge cultivat grâu sau floare și apoi viceversa cu condiția sa aplici tehnologia și sa erbicidezi, aceste culturi alternativ îți scad presiunea diverselor tipuri de buruieni și ai vreme după recoltare sa cureți suplimentar cu total... Costurile cresc însă. Obligatoriu asta implica sa fie dat cuiva în folosință.
Pe Un pământ lasat în voia lui, câțiva ani nu poți face tu nici livada nici gradina, adică de putut poți însă o sa bus3sti la buruiana de o sa iti iasă flacari pe nări ani de zile.



#22
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
Planteaza o livada.

#23
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Decat livada, mai bine pui de acum vie cu struguri pentru vin. Platesti pe cineva sa se ocupe de muncitori pentru taiat, ingrijit si recoltat pana te intorci definitiv. Cati bani se fac din vin, ramai masca. Este si cerere mare pentru asa ceva, mai ales ca o sa isi revina sezonul de evenimente.

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
nene @tort, zi-mi și mie unde găsești muncitori pt agricultură, care să se și priceapă!
iar dacă chiar știi, îți dau 10% din producția de vin!

#25
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
@gushpi, Multi scriu pe aici doar ca sa aiba ce face. Nici macar nu au citit cu atentie ce vrea omul.

#26
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Pai si pomii fructiferi .... tre sa ai un pic grija si de aia. Nu merge sa plantezi azi si sa vii peste 5 ani sa gasesti livada.Mai bine da-l in arenda cuiva sa puna porumb, lucerna sau ce-i trebuie lui numa sa-l lucreze. Cum e baiatul ala pe YT care a pus anul trecut dovlecei, s-o gasi cineva interesat sa munceasca daca scoate si el ceva de-acolo

#27
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Gabi, eu am avut pana acum doi ani un fanat la munte. Tota asa, vreo 30 de ari. M-am rugat de unul altul sa vina sa-si faca fan. Nu au vrut. Am chemat om cu motocositoare de aia pentru facut fan, a fost cosit frumos in vreo 2 ore, poate chiar mai putin, l-am platit, iar iarba trebuia intoarsa si facuta capite cand era uscata bine. Nici asa nu au vrut. Asa ca m-am enervat si l-am strans eu gramada si i-am dat foc. Nu voiam bani, nici lapte nici branza nici altceva. Dar sa fac eu fanul si sa-l dau moca e prea de tot.

#28
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Greșit. Nu doar sa îl faci, sa îl duci omului acasă și cât te odihenai după atâta drum sa îl faci și claie. Cumpărai și o folie, frumos, ca să nu prindă umezeala ca mucegaiul înseamnă tarnafes direct, sa nu îmbolnăvească omu animalele.
Doar trăim în tara lucrului bine făcut...

#29
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
😂 Se poate si mai bine. Sa inmatriculezi tractorasul ca sa poti iesi cu el pe strada sa-i duci omului fanul acasa. Dar intre timp am rezolvat problema, mi-am luat pasari si iepuri, asa ca beneficiarul a fost anuntat ca nu mai primeste nimic. Ce nu merge la animale merge la compost.

On topic: eu cred ca as pune trifoi alb pitic, din cel ultra pitic pentru gazon. Tuns din cand in cand, ingrasa pamantul cativa ani, apoi in livada nu strica, iar pe portiunea cu viitorul solar, chiar daca mai ramane ca buruiana nu e o problema asa mare.

#30
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postcotzi, on 14 martie 2022 - 21:51, said:

Gabi, eu am avut pana acum doi ani un fanat la munte. Tota asa, vreo 30 de ari. M-am rugat de unul altul sa vina sa-si faca fan. Nu au vrut. Am chemat om cu motocositoare de aia pentru facut fan, a fost cosit frumos in vreo 2 ore, poate chiar mai putin, l-am platit, iar iarba trebuia intoarsa si facuta capite cand era uscata bine. Nici asa nu au vrut. Asa ca m-am enervat si l-am strans eu gramada si i-am dat foc. Nu voiam bani, nici lapte nici branza nici altceva. Dar sa fac eu fanul si sa-l dau moca e prea de tot.
Eu inca sunt in situatia asta. Nimeni nu mai vrea fan pe gratis in Prahova. Asa am ajuns anul trecut in situatia in care sa cosesc lunar. Folosesc numai ata ca sa tai bine balariile si alea sa ingrase pamantul, pentru ca acolo raman. Anul asta incerc sa plantez trifoi, poate mai scap de cosit... Nu de alta, dar anul trecut totul s-a indesit teribil.
Acum un an, niste vecini cumva tolerati pe terenul primariei (oameni saraci fara casa, stau intr-o cosmelie ca sa aiba grija de teren), dupa ce-au cosit i-au dat foc. Un nemernic a chemat politia (nu ai voie sa dai foc la resturile vegetale). Asa ca au defilat politia, pompierii, ba la un moment dat a venit si-o salvare! Politia nu a amendat pe nimeni, ca primaria este proprietarul terenului, pompierii au stins focul, iar toata chestia asta a durat vreo 2-3 ore.
Asa ca, din pacate nu pot da foc la iarba pe terenul meu...
Initiator, daca pana acum terenul nu a fost ingrijit, in 2-3 ani nu se va intampla nimic, daca-l lasi parloaga. Depinde insa si unde este. Sa nu-ti iei vreo amenda... Ideal ar fi sa ai vecini cu animale, ca sa le bage inauntru.
PS. Daca ai salcami tineri si vrei sa scapi de ei, caprele sunt cel mai bun ierbicid.

Edited by adip1962, 15 March 2022 - 20:24.


#31
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Adi, la mine nu avea cine sa vada pentru ca nu aveam vecini care sa locuiasca acolo, ci doar vecini de fânaț. Dar chiar si asa, aici unde locuiesc, langa municipiul Suceava la vreo 3 km, lumea inca arde resturile vegetale de pe camp. Dar am dat-o in off-topic.
Cu afirmatia din finalul postului te-ai pus rau cu preafericitul, el te contrazice in postarea #21. Posted Image

#32
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Initiatorul a decis sa lase topicul in paragina !
Pierdere de timp...

#33
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postcotzi, on 15 martie 2022 - 20:33, said:

Cu afirmatia din finalul postului te-ai pus rau cu preafericitul, el te contrazice in postarea #21. Posted Image
E in fisa postului sa ierte...
PS. sunt curios daca astia care gasesc oameni pentru munca pe toate drumurile, stiu ca ziua costa minim 150 lei... SI nici nu fac treaba...

Edited by adip1962, 15 March 2022 - 20:55.


#34
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

View Postcotzi, on 15 martie 2022 - 20:33, said:

Adi, la mine nu avea cine sa vada pentru ca nu aveam vecini care sa locuiasca acolo, ci doar vecini de fânaț. Dar chiar si asa, aici unde locuiesc, langa municipiul Suceava la vreo 3 km, lumea inca arde resturile vegetale de pe camp. Dar am dat-o in off-topic.
Cu afirmatia din finalul postului te-ai pus rau cu preafericitul, el te contrazice in postarea #21. Posted Image

Preafericitul a făcut ce vrea sa facă inițiatorul, adică o livada și gradina pe un teren nelucrat ci menținut la minim neînfestat de boscheti, arbuști și buruieni.
2-3 ani înainte am inceput cu sfaturi, erbicid, chestii care au diminuat presiunea florei nedorite.
Acolo unde infestarea a fost mai mare, nu a fost suficient și încă după vreo 4 ani mai "trag" cu zonele alea.

Ideea este ca atunci când "te apuci" efectiv sa faci treaba propusa, livada sau gradina, sunt doua lucruri care te incurca
1. Nu poți sa mai eliberezi terenul în mod eficient, totul e mult mai dificil.
Una 3 sa erbicidezi când nu ai nimic de protejat, poți folosi instalații mari gen tractor, atomizor... Chiar cu pompa dacă dai nunai nimic de protejat
Când te-ai apucat, ori nu mai ai aceeași gama de instrumente ori trebuie sa ferești plantele multianuale. Apar accidente.

2. Ceea ce poți face și modul în care poți face este incomparabil pe un teren i festat fata de un terel liber de flora nedorita.
  Mai ales când vine vorba de gradina dar și în livada.

În gradina clar ești extrem de limitat.
Dacă tu cultivindoar roșii sau porumb de fiert șamd.... mai e cum mai e deși muncești de te ia dracu și în scurt timp ajungi la concluzia ca nu merita efortul... Sapi de dai în benga și degeaba.

Dacă încerci sa semeni lucruri mai delicate.... Cwre se pun mai des... Sau care sunt mărunte dar perene și stau pe loc... E jale.
Seamana 5u mărar, pătrunjel, ridichi sau loboda pe un teren full de semințe. Morcov, spanac... Ceapa și usturoi   leuștean, dacă 3 sa vorbim despre cele plantate mai des sau perene..
Piguleste tatamare iarba.. Buruiana rasare înainte de plantele cultivate.. Plantele sunt poea firave sa poți lucra mecanic... Ce e peren musai trebuie curățat sine un chin...

Sunt multe de spus, eu vorbesc din papucii ăluia care a trecut prin asta, are o suprafață comparabila, știa ce e aia și pământ și pom și gradina, a și făcut dinainte ceea ce spune, adică a încercat sa diminueze presiunea pt a-i fi cât mai ușor ulterior..
Tot sunt lucruri care încă trebuie rezolvate, tot sunt lucruri care trebuie schimbate și apar imediat probleme serioase când ma încumet sa fac lucruri...
Ca exemplu, am zis sa cultiv pe folie niște ardei, roșii, vinete șamd... Pt faptul ca nu am mai putut întra cu motocultorul și nu am putut erbicida din cauza vremii intervalul, o sa trag acuma 2 ani sa scap de buruiana acumulata acolo..
La fel cu niste urturoi.. M-a pus dracu sa pun niște bulbili, nu am apucat sa curat la timp, am avut treburi, o bucata de cativa mp a rămas asa... Soluția... Erbicidat tot și frezat pt ca întrgun sezon bucata aia a devenit iad pt a cultiva ceva acolo.. Nu merita munca..

Nu știu cât înțelegeți ce va spun, pobabail ca realmente înțeleg doar cei care fac 3fectiv treaba asta, au teren, gradina și cultiva...
E ușor sa ai idei, cu sapa 3 problema..






#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postparintele, on 15 martie 2022 - 21:12, said:

Nu știu cât înțelegeți ce va spun, pobabail ca realmente înțeleg doar cei care fac 3fectiv treaba asta, au teren, gradina și cultiva...
Cand eram mai tanar credeam ca daca reusesc sa curat un teren de buruieni, asa va ramane pentru intotdeauna :)
Apoi am descoperit glyphosatul, am zis ca gata.am rezolvat. Dau cu ala, o data/de doua ori pe an si am pamantul curat.  Am constatat ca favorizez astfel alte buruieni si mai nasoale decat cele care erau inainte si trebuie si mai mult glyphosat.
E greu sa te lupti cu natura.

#36
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View PostTort, on 13 martie 2022 - 15:36, said:

Decat livada, mai bine pui de acum vie cu struguri pentru vin. Platesti pe cineva sa se ocupe de muncitori pentru taiat, ingrijit si recoltat pana te intorci definitiv. Cati bani se fac din vin, ramai masca. Este si cerere mare pentru asa ceva, mai ales ca o sa isi revina sezonul de evenimente.
A zis 3.000mp! Nu alt multiplu de metru!
Chiar si pe aia 3.000mp, ca sa puna vita de vie costa! De la spalieri, sarma pana la butasul de vita. O fata de spalier are 6m, distanta intre randuri de ~1,5m, plantele cam la 2m una de alta, 3 sarme pe rand(daca le vrea duble, inca o cheluiala)...de aici faci tu calclul cat costa infiintarea.
Dupa infiintare vine ingrijirea. Aratura de toamna/primavara, sapa la doua-trei saptamani(in functie de cat de mult ploua) si stropeli. Stropit inainte de inflorit, una imediat ce se scutura floarea si dupa aceea inca cel putin 3 pana la cules. La suprafata aia are nevoie de cel putin 200l stropeala. Daca ai norocul de o mana si cel tarziu a doua zi nu ai dat stropeala, poti sa zici ca ai muncit anul acela degeaba.
In ani buni, scoate undeva la 80deca de vin. Merita?!...

Initiator, eu iti propun nuci. Sub nuc creste mai greu spre deloc buruiana, ai chef de adunat, bine, daca nu, iarasi bine

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate