Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pisica deshidratata si temperatura peste 39/40/41

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Va cer sfatul vostru, cu privire la tratament, cu privire la cum sa procedez cu ea, ca o parere, ma sfatuiesc si eu cu voi.

Am o pisica care in urma cu 1-2 saptamani s-a imbolnavit, nu manca, era apatica, am fost la veterinar si a avut aproape 41 de grade, aproape 41 de grade insemnand 40.8 sau 40.9 de grade.
I-a facut injectie, i-a dat tratament.
Parea ca isi revine si dupa cateva zile s-a imbolnavit la loc.
40 de grade temperatura, iara injectie, iara tratament.

Am facut tot felul de teste, de sange etc...
Curata.
Am urmat tratamentul si zilele trecute iara apatica, ne-am dus cu ea la cabinetul veterinar si temperatura + era deshidratata.
I-a administrat perfuzie cu lichide + injectie + tratament.
Acum nu mai stiu ce sa zic, cei de la cabinetul veterinar nu zic mare lucru, spun ca este racita/bolnava si ca dupa ce isi revine sa o vaccinam.

Problema este ca tratamentul a fost destul de scump, atatea zile de tratament + pastile, 50 de lei pe zi.

Va cer sfatul cum sa procedez? Sa ma duc la alt doctor veterinar?
Cum fac pisica sa bea mai multe lichide?

Sa umezesc si mancarea uscata? Sa adaug apa peste mancarea din pliculetul cu mancare umeda?
Sa-i administrez lichide cu seringa?

#2
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
Mergi la alt medic.

#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cauta un medic cu experienta. E clar ca are o infectie daca face temperatura. Intrebarea este unde e localizata aceasta infectie: la rinichi, intestine, plamani? Sau poate e o boala specifica pisicilor, exista teste pentru diversele boli ale felinelor.


#4
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
In ce oras esti? Neaparat trebuie mers la alt medic.
La pisica deshidratata nu ii dai mancare uscata - daca vrei neaparat, pune boabele la muiat in apa pana se moaie complet; le mananca si asa. Pisoiul meu nu bea deloc apa, dar mananca carne cruda in care ii pun apa necesara.

#5
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Craiova.

O sa ma duc mai incolo sa pun ceva boabe in apa.
Astazi i-am putina apa peste mancare umeda din pliculet.

Am urmarit videoclipuri pe youtube si am cautat pe google, i-am pus 3 farfurioare cu apa, apa curata, doar sa bea... trece printre ele si le ignora.
Observai pe google ca sunt care le dau sa bea cu seringa pe gura.

Maine ma duc sa cumpar lapte, iaurt.

#6
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Iaurt da, lapte nu, pisicile fac diaree de la lapte dulce destul de des. Sunt si conserve la plic tip supa - cu multa zeama.
In carnea tocata se poate pune multa apa, pana se face o pasta moale - asta daca o mananca. Se poate da si apa cu seringa, incet pe la coltul gurii, sa nu se inece.
Dar in primul rand trebuie rezolvata problema cu febra -din pacate nu stiu sa recomand pe nimeni in Craiova, poate intra altii si iti dau un sfat.

#7
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Din Craiova sunt, iti pot recomanda medicul unde merg eu cu pisica. Am fost chiar recent. Este vorba de Dobervet, pe strada Fratii Golesti (zona Piata Mare) aici
Am fost chiar recent, sunt multumita, e vorba de o familie de medici, mi se par profesionisti si inimosi. Nu stiu in ce zona stai, dar poate te ajuta, e pacat sa lasi pisica asa.
Daca doresti mai multe detalii, discutam in privat.

Edited by kerkyra, 14 March 2022 - 11:18.


#8
alinamanole001

alinamanole001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.11.2020
Ar fi bine sa consulti un alt medic. Multe dintre afectiunile pisicilor manifesta astfel de simptomatologie. Iar  cele mai grave dintre ele sunt Pif ul ( peritonita infectioasa ) , HIV , FCoV... pt astea se folosesc fiolele de GS ,dar tratamentul e scump intr-adevar iar pisica necesita izolare. Pt a o mai ajuta , poti intr-adevar sa ii adaugi in mancarea umeda niste apa sau poti sa o fortezi su o seringa sa bea. Dar daca simptomele nu s-au ameliorat , mai bine consulti alt medic.

#9
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Va multumesc pentru raspunsuri.
Am incercat toate variantele sa o hidratez, i-am dat mancare, i-am dat apa, i-am oferit odihna si veterinar.
Se simte bine. Adevarul este ca o si feresc de frig.

Acuma discutia este ca trebuie sa vaccinez amandoi pisici si nu stiu ce vaccin sa fac. Sau la ce cabinet veterinar sa ma duc.

O sa incerc sa ajung vineri pe la Dobervet.
In ultima perioada nu stiu de unde au aparatu asa de multi pisici prin cartier, pisici care se observa ca nu prea sunt ingrijiti.

La vara o sa cumpar sau o sa construiesc o cusca mai mare sa intre amandoi pisici iarna si sa-i tin pe hol.
O cusca destul de mare sa intre boll de mancare, litiera, sa aiba ei unde sta si unde se juca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate