Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Izolatia cu polistiren a tavanului unei camere de bloc uscatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Salut baieti

Locuiesc intr-un bloc la etajul 1. Sub sufrageria mea este uscatoria blocului si implicit geamurile stau aproape zilnic deschise.
Acum multi ani am izolat tavanul uscatoriei cu polistiren expandat cu grosimea de 4 cm, peste care s-a tencuit si s-a zugravit.

Acum as dori sa lipesc peste cel existent cu adeziv poliuretanic inca un polistiren expandat cu grosimea de 10 cm, fara sa mai folosesc dibluri.
Pot lasa asa polistirenul nou lipit, adica fara sa il tencuiesc sau fara sa il varuiesc? Doream sa fac lucrarea in regie proprie.
Ma gandesc ca oricum este alb si nu deranjeaza pe nimeni daca nu este varuit.
Astept sfaturile voastre, multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă vecinii sunt de acord, poți.
E spațiu comun, deci deciziile sunt ale tuturor.

#3
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
se poate daca zici ca se aeriseste zilnic. doar ca mai baga si vateva dibluri ca sa nu cada in timp. nu e nevoie sa fie varuit daca nu il uda nimeni cu furtunul

#4
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

View Postwaterman, on 09 martie 2022 - 16:38, said:

Dacă vecinii sunt de acord, poți.
E spațiu comun, deci deciziile sunt ale tuturor.

Doar 2 vecine de la parter folosesc uscatoria,

View Postmsn2, on 09 martie 2022 - 16:38, said:

se poate daca zici ca se aeriseste zilnic. doar ca mai baga si vateva dibluri ca sa nu cada in timp. nu e nevoie sa fie varuit daca nu il uda nimeni cu furtunul

Geamul sta in permanenta deschis sau semideschis in functie de temperaturile de afara.
As fi vrut sa evit folosirea diblurilor, adezivul poliuretanic nu prezinta destula siguranta?

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
spuma

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Prinde polistiren extrudat de 5cm cu spuma de polistiren.

Nu e o avere afacerea, o poti aplica chiar tu.

#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
extrudatul nu-i chiar alb Posted Image
si nici nu merita pe tavan

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Dar cu pereții ce faci? Și aia transmit "receala" in sus la tine. Și cel exterior și cei interiori.


#9
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Peretiii mei exteriori sunt izolati. Camera in cauza are un geam mare in 3 canate. Acum nu cred ca o sa izolez si peretii aia interiori, chiar daca mai "urca" ceva frig prin ei. Ma limitez doar la izolarea tavanului.

#10
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Daca nu ai facut mucegai, este inca bine.

#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
cred ca iesi mai ieftin sa rupi o cheie in broasca spalatoriei si/sau sa inchizi geamurile, eventual sa pui o foaie pe usa cu rugamintea sa se tina geamurile (mai) inchise
cu o astfel de foaie si, desigur, rugaminti catre vecini am reusit sa tin geamurile inchise fiindca am o camera perete in perete cu spalatoria si era foarte rece iarna
sub geamul spalatoriei este un calorifer si am spus pensionarilor (2-3 care folosesc camera respectiva) ca platesc mai mult la intretinere daca tin geamul ala permanent deschis, acum il inchid chiar ei, nici nu imi mai bat eu capul :)

#12
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Ca tot veni vorba, am o situatie similara, insa tavanul cu pricina este chiar peste intrarea in casa scarii. Deasupra am o camera.
Cu toate ca blocul este avelopat, pardoseala in acea camera este rece. Diferenta de temperatura fata de celelalte camere este de 2 grade.
Iarna conteaza mult, dar si vara se simte ca este mai cald acolo.

Ar fi de pus polistiren de 10 cm, tencuit si dat cu lavabila. Sunt cca. 12 metri patrati de acoperit.
Cat ar putea costa "la gata" povestea asta? Cu tot cu materiale, evident.

Raman vesnic recunoscator daca imi recomanda cineva (mesaj privat) o persoana priceputa si cumsecade care sa faca lucrarea asta.

Edited by addumi, 09 March 2022 - 21:01.


#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Poststoshiba, on 09 martie 2022 - 20:21, said:

Daca nu ai facut mucegai, este inca bine.

Pai de aia si izoleaza.

#14
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postdanrogo2001, on 09 martie 2022 - 16:51, said:


Doar 2 vecine de la parter folosesc uscatoria,



Geamul sta in permanenta deschis sau semideschis in functie de temperaturile de afara.
As fi vrut sa evit folosirea diblurilor, adezivul poliuretanic nu prezinta destula siguranta?
problema e la prinderea dintre primul strat de polistiren si tavan, acolo sunt sanse sa se desprinda.
al doilea strat e indicat sa il lipesti cu spuma la tub pt termosisitem

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdanrogo2001, on 09 martie 2022 - 19:46, said:

Peretiii mei exteriori sunt izolati. Camera in cauza are un geam mare in 3 canate. Acum nu cred ca o sa izolez si peretii aia interiori, chiar daca mai "urca" ceva frig prin ei. Ma limitez doar la izolarea tavanului.
Peretele exterior al uscătorie nu e nici el izolat? Deci e o încăpere cu geamul vesnic deschis sub camera ta? Folosit de numai 2 vecine?
Si nu e ncalzita încăperea aia?

Închide geamul ala.

Edited by dorin_2k, 10 March 2022 - 10:14.


#16
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

View Postmsn2, on 10 martie 2022 - 10:08, said:

problema e la prinderea dintre primul strat de polistiren si tavan, acolo sunt sanse sa se desprinda.
al doilea strat e indicat sa il lipesti cu spuma la tub pt termosisitem
Primul strat de polistiren este prins prin metoda clasica cu adeziv de plostiren, dibluri, plasa si apoi tencuit si varuit.
Acum vreau sa simplific treaba si al doilea strat sa-l lipesc doar cu adeziv poliuretanic (spuma pentru polistiren la tub)

View Postdorin_2k, on 10 martie 2022 - 10:12, said:

Peretele exterior al uscătorie nu e nici el izolat? Deci e o încăpere cu geamul vesnic deschis sub camera ta? Folosit de numai 2 vecine?
Si nu e ncalzita încăperea aia?

Închide geamul ala.
Nu e izolat, normal.
Caloriferele de acolo s-au scos demult, oricum in oras nu mai este incalzire centralizata.
Nu pot sa inchid geamurile ca nu se mai usuca rufele gospodinelor, nu am chef de scandal.

#17
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
izoleaza si vreo 30cm de la imbinarea tavanului cu peretii, asa mai scazi puntile termice.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdanrogo2001, on 10 martie 2022 - 10:59, said:

Nu e izolat, normal.
Daca izolezi doar tavanul de sub tine, nu castigi mare lucru.
Camera neincalzita cu geamul non stop deschis e foarte rau pt camerele din jurul ei.

Inchide geamul, pune un dezumidificator.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate