Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Self pay în România... cu cardul.

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Din cauza salariilor prea mici pe măsura stresului (mai ales că marile lanțuri de magazine angajează "lucrători comerciali", adică ăia care trebuie să fie "buni la toate"), nu mai sunt așa de mulți casieri, pentru că cine să vrea să muncească la salarii de sub 2.000 Lei în asemenea condiții. Din această cauză uneori se formează cozi la casele de marcat. Soluția adoptată pentru a mai reduce din aglomerație: casele self-pay/self-check (până la urmă care este forma corectă?). Adoptate și în alte țări,
numai că un lucru nu s-a luat în considerare în România: chiar și în marile orașe, estimez că cel puțin 40% dintre cumpărători plătesc cu cash (bani gheață) (bani lichizi) (numerar). Iar multe magazine nu au ținut cont de acest lucru, făcând case self check unde se poate plăti doar digital (card bancar, telefon inteligent, ceas inteligent). Am folosit cuvântul "inteligent"?    :)   Stai să vezi cum unii au inteligență în buzunar, dar în cap nu și se duc să plătească la casele normale. Dacă iei legume, fructe ce trebuiesc cântărite, înțeleg poate, dar dacă doar treci produsul. În fine, majoritatea au pus numai din alea pentru plata electronică, deci se formează cozi. De ce soartă iartă-mă în România, unde mulți plătesc cu numerar, nici măcar magazinele cu spațiu mare nu pun case self-check unde să poți plăti cu numerar (doar "Kaufland" are din câte știu).

#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Păi cumva e logic măi @djl.
Cine merge la self pay oricum ar fi platit cu cardul și la casele clasice, e oarecum ciudat să mergi la self pay și apoi să bagi bancnote intr un aparat.
Nu se încadrează în același tipar comportamental.

#3
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Poate asa se mai trezesc unii si isi mai lasa banii si pe card, e mereu liber la self-pay pentru ca dacii liberi considera ca hartia e sfanta. Not my problem, eu imi scanez repede si platesc, nu stau la cozi.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Nu se vor învăţat, stai liniştit. Şi plata cu numerar nu dăunează nimănui, aşa cum dăunează parcatul pe trecerea de pietoni.

 DarthBane, on 09 martie 2022 - 15:09, said:

Păi cumva e logic măi @djl.
Cine merge la self pay oricum ar fi platit cu cardul și la casele clasice, e oarecum ciudat să mergi la self pay și apoi să bagi bancnote intr un aparat.
Nu se încadrează în același tipar comportamental.

Dar ăia care sunt mai slabi la minte decât dispozitivul inteligent?   Posted Image
Automate cu monede sau jetoane există de mult. Ăla tot un fel de self-pay sau self-check e.   Posted Image

Edited by djl, 09 March 2022 - 15:31.


#5
MitzioKurai

MitzioKurai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.01.2021
Sunt case self-pay unde poti sa platesti cash sau card.
Consider ca sunt mai avantajoase casele self-pay din 2 motive:
  • durata de asteptare mai mica fata de cea clasica
  • pun doar eu mana pe produse ( te apuca plansul cand vezi ca doamna de la casa iti apuca salbatic punca de cipsuri)


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Aia care nu stiu sa plateasca cu cardul isi prind urechile in orice smart device si au nevoie de asistenta umana. E normal asa; trebuie crescute si salariile casierilor.

#7
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 djl, on 09 martie 2022 - 14:57, said:

Din cauza salariilor prea mici pe măsura stresului (mai ales că marile lanţuri de magazine angajează "lucrători comerciali", adică ăia care trebuie să fie "buni la toate"), nu mai sunt aşa de mulţi casieri, pentru că cine să vrea să muncească la salarii de sub 2.000 Lei în asemenea condiţii. Din această cauză uneori se formează cozi la casele de marcat. Soluţia adoptată pentru a mai reduce din aglomeraţie: casele self-pay/self-check (până la urmă care este forma corectă?). Adoptate şi în alte ţări,
numai că un lucru nu s-a luat în considerare în România: chiar şi în marile oraşe, estimez că cel puţin 40% dintre cumpărători plătesc cu cash (bani gheaţă) (bani lichizi) (numerar). Iar multe magazine nu au ţinut cont de acest lucru, făcând case self check unde se poate plăti doar digital (card bancar, telefon inteligent, ceas inteligent). Am folosit cuvântul "inteligent"? Posted Image   Stai să vezi cum unii au inteligenţă în buzunar, dar în cap nu şi se duc să plătească la casele normale. Dacă iei legume, fructe ce trebuiesc cântărite, înţeleg poate, dar dacă doar treci produsul. În fine, majoritatea au pus numai din alea pentru plata electronică, deci se formează cozi. De ce soartă iartă-mă în România, unde mulţi plătesc cu numerar, nici măcar magazinele cu spaţiu mare nu pun case self-check unde să poţi plăti cu numerar (doar "Kaufland" are din câte ştiu).
  Inseamna ca restul de 60% dintre cumparatori pot folosi casele respective, ceea ce e foarte bine!
  In rest, nu toata lumea doreste sau isi poata permite sa traiasca pina la adinci batrinete din ce au adunat parintii in epoca de trista amintire! Epoca pe care, desi beneficari de top, o hulesc pe unde au ocazia! Iar casele respectiva, stiu sa si cintareasca, dar lumea prefera sa astepte dupa casieri. Se sta la coada la casele cu personal chiar daca se plateste cu cardul.

 DarthBane, on 09 martie 2022 - 15:09, said:

Păi cumva e logic măi @djl.
Cine merge la self pay oricum ar fi platit cu cardul și la casele clasice, e oarecum ciudat să mergi la self pay și apoi să bagi bancnote intr un aparat.
Nu se încadrează în același tipar comportamental.
in UK am vazut ca poti plati si cu numerar la tate casele automate, chiar asa faceam ca sa scap de monedele de 1,2,5 sau 10 pi care se adunau zilnic in buzunare.

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Singura chestie neplacuta la acest sistem pe care o vad eu este ca uneori nu merge. Adica nu merge cum trebuie. Un exemple e la LIDL, unde a refuzat cu seninatate sa-mi ia niste plicuri cu seminte. La LIDL se cantareste produsul dupa scanare. Mno, un pliculet de ala cu 5 seminte de patrunjel cred ca are.... fix prea putine grame sa-l detecteze sistemul. :D  O dat saraca caserita cu tagul ala al lor de s-a plictisit. Si mai sunt chestii care nu sunt cum trebuie, cum a r fi bauturile alcoolice la care vine sa ma cate de buletin sau alte chestii la bax care se scaneaza sau nu la... bax. Dar, per total e avantajos cand esti pe FFw.

Poveste: acu multi, multi ani o clienta din Belgia a sotiei ne povestea ca la ei se bagase sistemul experimental in unele locuri. Si atunci m-am gandit ca la noi nu se va introduce vreodata sistemul. Spre marea mea bucurie m-am inselat.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
djl, ai incercat vreodata sa bagi o cartela din aia veche de telefoane publice cu credit ramas pe ea intr-un bancomat sa vezi daca ies bani?

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

 tytysor, on 09 martie 2022 - 15:42, said:

in UK am vazut ca poti plati si cu numerar la tate casele automate, chiar asa faceam ca sa scap de monedele de 1,2,5 sau 10 pi care se adunau zilnic in buzunare.

Cand si daca  vom trece la euro cred ca se va putea si la noi plati cu cash. Desi, pana atunci e posibil ca in lumea civilizata sa nu se mai faca platile decat cu cardul.

#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
pe astia care nu platesc cu cardul i-as trimite la reciclat...
in secolul trecut cu ei
casele self-pay sunt pentru produse putine, in limita bunului simt (care are) ca daca bagi la kaufland 2 carucioare, gata, s-a blocat jucaria... iar daca stai sa scanezi la produse juma de ora iar nu se justifica, + ca-ti mai iei si niste injuraturi daca te misti ca ochiul mortului

#12
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Lasa bre, bine ca le-au pus. In magazinele cu selfpay se vede clar diferenta intre populatie...unii au ramas la firu' ierbii si refuza sa se ridice de acolo si altii isi vad linistiti de viata tinand pasul cu noile tendinte.

Eu ma bucur ca majoritatea stau ca bolunzii la casele clasice pentru ca am eu liber la selfpay-uri.

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Desi sunt fan self check, unele implementari (anti-furt) sunt extrem de tampite, adica cele cu cantar.


Impelementari proaste: Lidl si Kaufland

Implementari OK: Mega Image si Carrefour

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,964
  • Înscris: 18.12.2007
@djl: sunt destul case de tip self checkout unde se poate plati si cash. Scrie pe ele.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 djl, on 09 martie 2022 - 14:57, said:

...casele self-pay/self-check (până la urmă care este forma corectă?). Adoptate și în alte țări,
numai că un lucru nu s-a luat în considerare în România: chiar și în marile orașe, estimez că cel puțin 40% dintre cumpărători plătesc cu cash (bani gheață) (bani lichizi) (numerar). Iar multe magazine nu au ținut cont de acest lucru, făcând case self check unde se poate plăti doar digital (card bancar, telefon inteligent, ceas inteligent). Am folosit cuvântul "inteligent"? Posted Image   Stai să vezi cum unii au inteligență în buzunar, dar în cap nu și se duc să plătească la casele normale. Dacă iei legume, fructe ce trebuiesc cântărite, înțeleg poate, dar dacă doar treci produsul. În fine, majoritatea au pus numai din alea pentru plata electronică, deci se formează cozi. De ce soartă iartă-mă în România, unde mulți plătesc cu numerar, nici măcar magazinele cu spațiu mare nu pun case self-check unde să poți plăti cu numerar (doar "Kaufland" are din câte știu).
N-au decît să plătească numerar cît mai mulți. Mie îmi convine - e mai puțină lume la casele self-whatever. Care case sper să rămînă doar cu card/ceas/telefon. Ideea că îl aștept pe Dorel să convingă aparatul să accepte o bancnotă mototolită în fel și chip nu-mi surîde.
Bonus - de cînd Carrefour a pus în funcțiune aplicația în care scanezi produsele la punerea în cărucior, trec pe la casa de marcat ca racheta...

#16
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 03.01.2007
Sper sa nu-i dea afara si pe cei care pun marfa pe raft sau pe cei care descarca din tir. Nu vreau sa caut singur in tir baxurile de apa minerala.

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004

 AlexEn, on 09 martie 2022 - 16:18, said:

@djl: sunt destul case de tip self checkout unde se poate plati si cash. Scrie pe ele.

"Mega Image" de lângă mine ... poate nu e loc pentru alea cu cash, dar la "Auchan" de la subsolul "Bucur Obor" e loc şi ghici ce, numai cu card.

 radunic, on 09 martie 2022 - 16:24, said:

N-au decît să plătească numerar cît mai mulți. Mie îmi convine - e mai puțină lume la casele self-whatever. Care case sper să rămînă doar cu card/ceas/telefon. Ideea că îl aștept pe Dorel să convingă aparatul să accepte o bancnotă mototolită în fel și chip nu-mi surîde.
Bonus - de cînd Carrefour a pus în funcțiune aplicația în care scanezi produsele la punerea în cărucior, trec pe la casa de marcat ca racheta...

Prostia aia cu banconetele e la auatomatele de plată... nu la case.

 Courage, on 09 martie 2022 - 16:04, said:

Desi sunt fan self check, unele implementari (anti-furt) sunt extrem de tampite, adica cele cu cantar.

Impelementari proaste: Lidl si Kaufland

Implementari OK: Mega Image si Carrefour

Da, la "Kaufland" e cretină aia cu cântarul....

 apocalipsul, on 09 martie 2022 - 15:49, said:

pe astia care nu platesc cu cardul i-as trimite la reciclat...
in secolul trecut cu ei

Ştii ce aparţine secolui trecut? De fapt ar trebui să aparţină. Nu tehnologia veche, ci mentalităţile încuiate.

Edited by djl, 09 March 2022 - 16:28.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,564
  • Înscris: 15.06.2004
Sau pur sis simplu mu le folosesti si stai la coada.

Personal nu prea le folosesc, chit ca platesc cu cardul...
Doar cand am doar cateva produse. Altfel poate deveni complicat, in functie de cum e implementat sistemul la magazin.

La Mega de ex pui cosul intr-o parte si produsele odata scanate le pui in celalta parte in alt cos - practic le cantareste sa vada daca le-ai scanat pe toate. Uneori da cu virgula chiar daca le scanezi pe toate si atunci vine tanti sa te ajute... Iar daca ai mai multe nu mai stau in cos....

 FeDaYin, on 09 martie 2022 - 16:24, said:

Sper sa nu-i dea afara si pe cei care pun marfa pe raft sau pe cei care descarca din tir. Nu vreau sa caut singur in tir baxurile de apa minerala.
Zi mersi daca nu te pun sa te duci direct la izvor sa imbuteliezi... pe banii tai evident.
Ca ar fi in stare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate