Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

4 Martie 1977 - pretext pentru distrugerea Bucureºtiului

  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postdjl, on 09 martie 2022 - 15:57, said:

Erau mai înguste decât cele din zona Cal. Moşilor "veche" - Cal. Călăraşi (lor) ... mira-m-aş.
Canalizare veche există pe n străzi din zona centrală şi semicentrală.
Erau. Multe dintre ele. SI sa nu-ti inchipui cumva ca toate casele arau niste minunatii. Nici pe departe...
Pe de alta parte, au fost demolate pentru a construi ceea ce se dorea orasul nou. Nu exista nici macar o familie in Bucuresti care sa nu fi dorit o repartitie in "Centrul Civic". Multi au dorit, putini au primit... Evident ca pentru cei care nu au prins, strugurii sunt acri...
Casa Poporului si cartierul aferent. Inclusiv Catedrala. Toate stau pe deal, respectiv pe cel mai stabil sol la un nou cutremur care sa aiba loc in zona Vrancea la o adancime sub 140 km (la mai mult se pare ca unda de soc se duce catre Moldova). Ceva similar mai exista in Berceni, dar cartierul era deja aproape finalizat atunci. Nu avea cum sa demoleze blocurile...
Inca ceva. Persoanele demolate primeau repartitii in blocurile noi. Unii aveau bafta la mai multe camere, altii la mai putine (f. de nr. de membrii in familie/nr. familii in casa demolata). Unii au plans dupa casele lor (cei mai instariti), restul au fost bucurosi ca scapa de taiat lemne (nu toti aveau gaze) si reparatii la case.
Asa este mereu.
Nu cred nici ca a fost bine nici ca nu a fost bine. Eram prea mic sa am serviciu sa pot cere o repartitie in blocurile din Centru Civic. Am avut prieteni care au prins si parintii lor nu erau nu stiu cine. Mai mergea si fara pile... Ba pot afirma ca atunci mergea mai des fara pile decat acum.

Edited by adip1962, 09 March 2022 - 16:42.


#20
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdjl, on 09 martie 2022 - 15:25, said:

Serios. Mie îmi plac străduţele cu clădiri vechi, vreau să scap de bloc, aşa că pe cei care le distrug şi distrug vieţile oamenilor nu cum să-i iubesc.



Caută Cartierul Uranus, Cartierul Evreisc. Cred că au şi pagini pe facebook.
Zici tu ca a fost pretext, dar hai sa ne uitam si altfel: multe din casele/cladirile din cartierele vechi erau (probabil) intr-o stare deplorabila. Sa refaci o asemenea casa inseamna cel putin costul uneia noi. Vezi ce se intampla astazi in alte zone considerate istorice - Centru vechi,, Mosilor, Bd Carol - si vezi ritmul consolidarilor. Practic nul. Nici in 100 de ani nu avem sanse sa refacem macar cateva strazi, in ritmul asta. Si atunci? OK, nu e deloc OK ce s-a intamplat atunci, nu mai zic modalitatea prin care au fost scosi oamenii din case, dar acum s-a ajuns in extrem cealalta. Realist vorbind, o tara saraca nu are bani de refacut cartiere intregi "asa cum au fost". Este scump, greu, mult de lucru...

Tie iti plac stradutele vechi pana cand dai de igrasie, case fara baie in casa (asa erau multe) etc etc... Am vazut si eu doua case vechi (nu in zone neaparat istorice, dar una era pe la Viitorului). Fara baie in casa, cu gaura in acoperis, fara gaze etc etc. Nu era foarte rea, dar timpul isi spune cuvantul. In plus, era si inalta, locatarii nu aveau bani de incalzire etc.

Edited by aaaa4567, 09 March 2022 - 17:06.


#21
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdjl, on 09 martie 2022 - 15:57, said:

tytyşor, eram sigur că ai să bagi prostia asta. Ai fost tu în toate casele alea de zici că era aşa? Nu cred că Evreiesc sau Uranus erau mai mahalale decât zona Cal. Călăraşi (lor). Şi din întâmplare am văzut destule poze cu acele cartiere. Erau şi clădiri care arătau bine; poate unele erau naşpa la interior, dar să fi fost toate? Şi de ce a trebuit ras totul, în loc ca cele neconforme să fie înlocuite cu ceva ..........................
draguta, asta este una dintre problemele tale: vorbesti despre lucruri pe care nu le-ai cunoscut! te iei dupa folclor, povesti, amintiri, poze! noi am trait acele vremuri si intimplator am umblat destul prin zona si te asigur ca n-ai ce regreta!
sigur ca erau si case mai rasarite, dar nu se putea face o sistematizare din 2 in 3 cum ai vrea tu!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate