Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cluj sau Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#325
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009
Noah, utopium și inocentul ucenic wotan, v-ați înveninat destul, însă nu prea aveți ce face, tâmpeniile pe care le debitati nu va ajuta cu nimic, arată doar gradul de frustrare. Ca Bucureștiul este o metropola cu influența regională și ca are de departe cei mai mulți manageri locali și regionali nu o spun eu, ci chiar clujenii de la UBB intr-un studiu. Asa ca nu va rămâne decât invidia și frustrarea. Hai, pa! ;)

#326
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Ar fi si culmea ca un oras de minim 6 ori mai mare decat celelalte sa nu aiba cei mai multi manageri. Ce spuneam noi e ca managerii companiilor cu adevarat relevante la nivel local in Arad sau Cluj nu sunt la Bucuresti (ci in majoritatea cazurilor local). Ia lista cu cele mai mari companii din Cluj/Arad si o sa intelegi despre ce vorbim :)

Edited by utopium, 23 April 2022 - 12:01.


#327
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 23 aprilie 2022 - 12:00, said:

Ar fi si culmea ca un oras de minim 6 ori mai mare decat celelalte sa nu aiba cei mai multi manageri. Ce spuneam noi e ca managerii companiilor cu adevarat relevante la nivel local in Arad sau Cluj nu sunt la Bucuresti (ci in majoritatea cazurilor local). Ia lista cu cele mai mari companii din Cluj/Arad si o sa intelegi despre ce vorbim :)

Pai clujenii de la UBB spun ca in București sunt cei mai mulți manageri nu doar ca volum, ci și procentual, și ca importantă, având in vedere ca majoritatea firmelor importante străine din România au sediul central in București, voi cel mult visați la stadiul de filiala. Nu mai puțin adevărat este ca Bucureștiul este pt multe firme străine și centru regional.
Nah, oricat încercați sa o scăldați, managementul in România e la București.;)

#328
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
O fi, dar nu managementul companiilor relevante la nivel local in Cluj/Arad :D Eu de exemplu in 25 de ani de munca (cu tot cu studentie) am avut intotdeauna managerii la nivel local, iar eventual peste ei erau manageri in strainatate. Am fost angajat la 6 companii pana acum. Si nu imi vine in cap vreun exemplu de prieten care lucreaza la privat si are manageri la Bucuresti.

#329
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009
Ba da, și când îmi fac timp chiar o sa-ți fac o lista dacă ții mortiș, după sărbători, însă nu cred ca asta îți dorești. Repet, asta zic chiar clujenii de la UBB, deci ma îndoiesc ca ii poți contrazice tu, veșnic si notoriu frustrat pe Softpedia!


#330
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Pe paginile anterioare ti-am facut deja o lista cu firmele importante din Cluj :) Sigur, daca esti vanzator la Carrefour/Kaufland/Orange/Vodafone/Petrom, sefii tai cei mari sunt la Bucuresti. Dar eu vorbesc de firme cu cifre de afaceri semnificative in Cluj.

Edited by utopium, 23 April 2022 - 15:24.


#331
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,294
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 23 aprilie 2022 - 15:24, said:

Pe paginile anterioare ti-am facut deja o lista cu firmele importante din Cluj :) Sigur, daca esti vanzator la Carrefour/Kaufland/Orange/Vodafone/Petrom, sefii tai cei mari sunt la Bucuresti. Dar eu vorbesc de firme cu cifre de afaceri semnificative in Cluj.

Lista firmelor importante din Cluj cu managementul in București e mult mai lunga, stii și tu asta, însă nimic din ce spui nu schimba faptul ca cei mai mulți și mai importanți manageri, atât ca volum cât și procentual, sunt in București. O spun clujenii de la UBB. ;)

#332
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Ce sa mai vorbim. Nici macar nu exista o competitie adevarata in Romania. Exista doar un performer in domeniul universitar, si in acest an, conform celor mai noi rezultate.

Care este prima universitate din România din punct de vedere academic. Cele mai noi clasamente internaţionale

13 universități românești, incluse în Times Higher Education Impact Rankings 2022. O universitate din Cluj, cea mai bine cotată din țară

Bucurestiul, din pacate, nici macar in domeniul preuniversitar nu mai reuseste sa se afirme la nivelul la care o fac orase de 10 ori mai mici...

Au scris istorie! Echipa arădeană Delta Force este campioană mondială la robotică!

#333
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Topurile astea universitare n-au nici o treaba cu programa de invatamant a studentilor. Asa ca nu-s atat de relevante pentru analiza de intrare la studiu.

Edited by neagu_laurentiu, 01 May 2022 - 11:17.


#334
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Arata cat de buna e o universitate. E un criteriu foarte practic pentru a putea decide unde sa studiezi.

#335
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ai numerele concrete care au stat la baza rezultatelor si modul in care au fost adunate sau compari din nou mere cu pere?

#336
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostWotan, on 01 mai 2022 - 11:18, said:

Arata cat de buna e o universitate. E un criteriu foarte practic pentru a putea decide unde sa studiezi.
Deloc. Vezi cum se acorda acele puncte. Te incalzeste pe tine, student, ca un profesor publica o lucrare stiintifica (pentru palmaresul sau) cand tu in programa nu beneficizezi de ea?!
Nu intra in acel top programa de invatamant, pedagogia si alte cele strict utile studentilor, ce ar tine de calitatea invatamantului, cum ai crede.

View PostWotan, on 01 mai 2022 - 10:49, said:

Au scris istorie! Echipa arădeană Delta Force este campioană mondială la robotică!
Asta nu face parte din programa de invatamant. E o chestie extra studiu a liceului, a unor profesori de acolo si care nici nu stiu daca-s platiti pentru asta.

Edited by neagu_laurentiu, 01 May 2022 - 12:32.


#337
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postneagu_laurentiu, on 01 mai 2022 - 12:19, said:

Deloc. Vezi cum se acorda acele puncte. Te incalzeste pe tine, student, ca un profesor publica o lucrare stiintifica (pentru palmaresul sau) cand tu in programa nu beneficizezi de ea?!
Aparent vesticii considera ca asa trebuie facute topurile universitare. Ca e bine sau nu, nu stiu, dar asa poti contesta orice top pe lumea asta. Exista niste metodologii de realizare a topurilor care s-au impus si au facut-o pentru niste motive.

Asa ca universitatile bucurestene vor trebui sa se adapteze si sa munceasca mai mult daca vor sa treaca in fata UBB. La fel cum si primarii bucuresteni vor trebui sa munceasca mai serios daca vor sa bata Clujul la capitolul administratie. In principiu competitia e buna, ar trebui sa te motiveze.

#338
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ce mai conteaza ce sta in spatele topului, daca arata Clujul in fata il credem cu sfintenie Posted Image

#339
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View Postneagu_laurentiu, on 01 mai 2022 - 12:19, said:

Asta nu face parte din programa de invatamant. E o chestie extra studiu a liceului, a unor profesori de acolo si care nici nu stiu daca-s platiti pentru asta.
Sunt de la un liceu de informatica, nu e poate in programa dar e un exemplu de aplicare practica a materiilor studiate la scoala. E impresionant rezultatul.

View Postneagu_laurentiu, on 01 mai 2022 - 12:19, said:

Deloc. Vezi cum se acorda acele puncte. Te incalzeste pe tine, student, ca un profesor publica o lucrare stiintifica (pentru palmaresul sau) cand tu in programa nu beneficizezi de ea?!
Un profesor bun produce studenti buni, chiar daca programa e la fel si in unitati de invatamant. Nu intamplator exista scoli bune si scoli rele. Cadrele didactice au o influenta majora in rezultatele elevilor, bune sau rele.

#340
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostWotan, on 02 mai 2022 - 11:45, said:

Sunt de la un liceu de informatica, nu e poate in programa dar e un exemplu de aplicare practica a materiilor studiate la scoala. E impresionant rezultatul.
Chestiunea e ca nu te poti baza pe un caz, la anul poate respectivii profesori nu mai sunt acolo, nu se mai organizeaza acel grup extra studiu, nu poti spune ca acolo va merge peste un timp cineva daca nu e nimic ofical. E o conjunctura.

View PostWotan, on 02 mai 2022 - 11:45, said:

Un profesor bun produce studenti buni, chiar daca programa e la fel si in unitati de invatamant. Nu intamplator exista scoli bune si scoli rele. Cadrele didactice au o influenta majora in rezultatele elevilor, bune sau rele.
Scolile bune si rele sunt diferentiate prin calitatea pedagogica a predarii materiei din planurile de invatamant. Cu ce se mai ocupa profesorii pentru cariera lor academica, poate doar la doctorat sa ajute pe cineva.

#341
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Un profesor cu experienta si cu realizari academice este evident mult mai bun decat unul care vine la lucru strict pentru salariu si in rest nu face nimic.

#342
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Da si nu. Ai vazut pe unii ce vorbesc in legea lor (corect stiintific) si clasa se uita stramb, neintelegand.

Edited by neagu_laurentiu, 02 May 2022 - 15:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate