Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

amplificare casti folosind lm386

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 Power211, on 03 aprilie 2022 - 14:45, said:

Este trecut prin cablu ecranat , problema e ca acele distorsiuni sunt prezente cand "intra sunetul" daca nu pui nici o piesă si lasi doar sursa audio conectată nu se aude nici musca . Stiu ce zic , de aceea am rezolvat problema cu acel condensator , astfel nu mai auto-oscileaza. După cum am spus voi mai testa si o alta schema , am un sentiment ca se poate mai bine de atat .
O alta schema ar fi cea de pe site-ul www.wellpcb.com/news/lm386.html

#20
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Power211, on 23 martie 2022 - 10:18, said:

Salut Initiator , Vad ca nu ai mai scris nimic de ceva timp , daca nu ai renuntat la proiect , vin sa te ajut putin , cu o idee . Am proiectat in graba un cablaj pentru amplificatorul tau cu Lm386 ... Daca vrei iti pot trimite placuta gratuit prin posta , doar sa ma anunti . De testat inca nu am testat ca nu am cumparat piesele , dar cu prima ocazie cand am drum pe la magazinul cu jucari , le iau sigur .

Asezarea pieselor : Asezare piese LM386.png

Si cablajul pentru printat la marime optima aici Cablaj amplificator casti Lm386.pdf

===================================
Daca tot mai esti interesat de subiect , eu am realizat alta schema tot pentru un amplificator de casti , care zace pe undeva in prezent , e functional , testat suta la suta , dar din lipsa timpului nu i-am mai facut o cute unde sa ii pun mufele ca sa ii pot da o utilitate .

Daca iti doresti pot atasa si fisierele celui realizat de mine , inclusiv 2 - 3 poze cu montajul facut , dar asta doar la cererea ta  .

Salutare , si spor la mesterit!

Am nevoie eu de niste placute, poate colaboram, Dai si gaurile in ele ? Le si tai daca-s mai multe la fel ?

 andrey64, on 08 martie 2022 - 13:37, said:

Am luat 2 lm386 si restul componentelor sa-mi construiesc un amplificator de casti dupa schema din urmatoru site: www.gadgetronicx.com/headphone-amplifier- circuit. Am lipit toate piesele ca in schema dar se aude gajait fie cai la volum mic, fie cai la mare, din ce cauza?

de unde iei semnalul de intrare ? sa nu fie suprasaturate intrarile, tensiunea de alim sa fie stabila, vezi ce idle current ai etc

Edited by Malineanu, 06 April 2022 - 21:54.


#21
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 Power211, on 30 martie 2022 - 16:50, said:

Salutare , am cautat si am gasit si montajul realizat de mine acum ceva timp in urma , Se poate vedea mai jos , Cele 2 potentiometre , pot regla individual puterea pe fiecare canal in parte , iar Puterea maxima de iesire a acestui amplificator este 1w , ceea ce este foarte mult pentru o pereche de casti .
Pozele mai jos :
20220330_173136.jpg
20220330_173309.jpg

Am atasat si poze cu partea cablajului , din cauza vechimii are ceva urme de oxidare , dar nu afecteaza cu nimic starea de functionare a montajului . merge 100 % .

20220330_173352.jpg
20220330_173414.jpg

De asemeni , legat de montajul tau , cel cu LM386 , m-am apucat sa il construiesc si eu pentru a vedea care e treaba cu el . Momentan sunt la stagiul asta :
20220330_173048.jpg

dupa cum vezi urmeaza in seara asta sa termin pcb-ul , iar in curand sper sa vina si piesele , am vorbit la un magazin sa le pregateasca sa ma duc sa le iau . Vedem cum stau cu timpul si dau o fuga saptamana asta sigur sigur . P.s: nu ma asteptam ca un LM386 sa fie 8 lei , cand pe siteurile china este  mult sub 1 leu bucata Posted Image Posted Image) Oricum voi vedea ce stie sa faca jucareaua cand vin piesele, cel mai probabil zilele urmatoare .

Daca voi mai avansa lucrarile intre timp te anunt .
Daca vrei , pot face un mic video sa vezi cam cum se aude jucaria din pozele de mai sus pe niste casti sau difuzoare , eu am testat-o deja si la 12 volti si la 9 volti , ba chiar si la 15v , si se aude ok .

Intre timp , sanatate , si numai bine , te salut !
Astept sa imi scri daca mai esti interesat . Sincer daca nu imi raspundeai nu mai postam nimic....

O seara frumoasa tuturor!

Salut, as vrea sa construiesc amplificatorul cu ne5534, singura nelamurire o am la acei semureglabili, as vrea te rog sa-mi spui ce rol au, trebuie sa-i reglez la o anumita valoare si cum ? Mersi.

#22
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011

 andrey64, on 07 aprilie 2022 - 06:17, said:


Salut, as vrea sa construiesc amplificatorul cu ne5534, singura nelamurire o am la acei semureglabili, as vrea te rog sa-mi spui ce rol au, trebuie sa-i reglez la o anumita valoare si cum ? Mersi.

Salut , acei semireglabili , au rolul de a seta volumul prestabilit pe fiecare canal adica stanga si dreapta separat . Dupa ce sunt setate la o anumita valoare , oricat de tare ai da tu teelefonul , amplificatorul nu va mai distorsiona . Eu am facut acel amplificator de casti , Sunt super multumit , pe o pereche de casti de 32 Ohm impedanta , nu le poti tine pe urechi cu el la maxim ... se aude foarte tare .

 Malineanu, on 06 aprilie 2022 - 21:54, said:

Am nevoie eu de niste placute, poate colaboram, Dai si gaurile in ele ? Le si tai daca-s mai multe la fel ?
Detaliaza cu ce te-as putea ajuta , ce fel de placute ai nevoie .

#23
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Power211, on 07 aprilie 2022 - 17:59, said:

Detaliaza cu ce te-as putea ajuta , ce fel de placute ai nevoie .

Cablajele pentru TDA 2003, 2030,TDA2040,TDA2050, TDA7377,TDA 7386,TDA7294,AN7522N,TDA2822M-ST - ma rog, ce poti face tu si nu ti-e greu, de gaurit pot sa le gauresc si eu dar de taiat n-am ghilotina, daca le poti confectiona sunt sigur ca o sa ne intelegem si putem deja sa trecem in PM

#24
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 andrey64, on 07 aprilie 2022 - 06:17, said:


Salut, as vrea sa construiesc amplificatorul cu ne5534, singura nelamurire o am la acei semureglabili, as vrea te rog sa-mi spui ce rol au, trebuie sa-i reglez la o anumita valoare si cum ? Mersi.
Salut. Cum ai reglat acei semireglabili de la amplificatorul cu NE5534, cu multimetrul? Mersi

#25
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011

 andrey64, on 16 aprilie 2022 - 16:56, said:


Salut. Cum ai reglat acei semireglabili de la amplificatorul cu NE5534, cu multimetrul? Mersi
Salut Andrei , ai realizat montajul ? Acele semi-reglabile se reglează pentru a nu avea distorsiuni la volum maxim dat din sursa de semnal . De exemplu, cand dai telefonul la maxim , reglezi semi-reglabilele la nivel optim încât să nu distorsioneze sunetul in căști. Nu ai nevoie de multimetru . Mare atenție la montarea tranzistorilor finali , prima dată am gresit si eu la montarea lor .

Sper ca am fost de ajutor . Pune si tu o poza sa vad si eu ce ti-a iesit . Multumesc

#26
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 Power211, on 17 aprilie 2022 - 13:33, said:

Salut Andrei , ai realizat montajul ? Acele semi-reglabile se reglează pentru a nu avea distorsiuni la volum maxim dat din sursa de semnal . De exemplu, cand dai telefonul la maxim , reglezi semi-reglabilele la nivel optim încât să nu distorsioneze sunetul in căști. Nu ai nevoie de multimetru . Mare atenție la montarea tranzistorilor finali , prima dată am gresit si eu la montarea lor .

Sper ca am fost de ajutor . Pune si tu o poza sa vad si eu ce ti-a iesit . Multumesc
Cred ca o sa pun un potentiometru stereo in locul semireglabililor

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 andrey64, on 17 aprilie 2022 - 14:36, said:

Cred ca o sa pun un potentiometru stereo in locul semireglabililor

Nu stiu daca merita. Am facut asta doar daca foloseam amplificatoru' mono pentru chitara, acolo ii important reglaju' de "gain".

#28
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 Power211, on 17 aprilie 2022 - 13:33, said:

Salut Andrei , ai realizat montajul ? Acele semi-reglabile se reglează pentru a nu avea distorsiuni la volum maxim dat din sursa de semnal . De exemplu, cand dai telefonul la maxim , reglezi semi-reglabilele la nivel optim încât să nu distorsioneze sunetul in căști. Nu ai nevoie de multimetru . Mare atenție la montarea tranzistorilor finali , prima dată am gresit si eu la montarea lor .

Sper ca am fost de ajutor . Pune si tu o poza sa vad si eu ce ti-a iesit . Multumesc

Merge inlocuit semireglabilul de 250k  cu unul de 200k ?  Nam gasit de 250k doar potentiometru mono 250k

#29
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011

 andrey64, on 17 aprilie 2022 - 19:21, said:



Merge inlocuit semireglabilul de 250k  cu unul de 200k ?  Nam gasit de 250k doar potentiometru mono 250k

Da , în principiu merge inlocuit cu unul de 200k . Poti pune acolo si o rezistență cu valoare fixa ... sau il poti anula de tot doar ca daca vei da la maxim din telefon /sursa de semnal audio o sa ai distorsiuni la un moment dat . Astept in continuare o poza sa vedem si noi ce a iesit acolo  .

#30
andrey64

andrey64

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2021

 Power211, on 18 aprilie 2022 - 11:29, said:

Da , în principiu merge inlocuit cu unul de 200k . Poti pune acolo si o rezistență cu valoare fixa ... sau il poti anula de tot doar ca daca vei da la maxim din telefon /sursa de semnal audio o sa ai distorsiuni la un moment dat . Astept in continuare o poza sa vedem si noi ce a iesit acolo  .
ii scot de tot si pun un potentiometru stereo la intrare,  conteaza de cati k ?

#31
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011

 andrey64, on 19 aprilie 2022 - 10:21, said:


ii scot de tot si pun un potentiometru stereo la intrare,  conteaza de cati k ?
Pune o poză sa vedem si noi ce încurcătură de mate ai facut acolo . In principiu poti pune si de 100k , este ok .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate