Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

structura podea in mansarda si incalzire in pardoseala (sistem uscat fara sapa)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Salutari.
As avea nevoie de niste pareri despre cum sa fac structura la podeaua de la mansarda.

Date intiale:
- am plaseu de lemn peste parter (discutam despre aproximativ 100mp suprafata) : structura grinzi de 10x20cm montate in cant, din 60 in 60cm aprox, dechidere maxima 4m in living (aici 2 drintre grinzi sunt dublate.
- peste grinzi (in pod) am scandura de 2cm grosime batuta. Evident s-a uscat si exista goluri intre scanduri.
- la parter am incalzire in pardoseala.
- intre grinzi exista vata minerala, bariera folie de vapori si rigips (tavanul de la parter).

Ce doresc:
- voi amenaja mansarda ca un open space mare , cu o baie si inca un "birou" deasupra garajului, deci nu voi avea prea multi pereti despartitori/camere.
- doresc incalzire in pardoseala in sistem uscat (fara sapa, grosimea placilor suport este de aprox 3cm) deoarece structura nu a fost gandita ptr incarcare cu sapa, si sincer nici nu mai am chef de mesteri/praf/betoane prin casa, iar incalzirea cu radiatoare nu o doresc (am incalzire cu pompa de caldura dimensionat ptr temperatura mica pe tur) . Deci vreau sa aplic o solutie care o pot pune eu in opera.

Am in cap 2 variante de structura a pardoselii, vezi mai jos:
Attached File  straturi_v1.jpg   155.22K   53 downloads  
in aceasta varianta pun un strat de bentonyp de 12(14,18)mm de bentonyp direct peste scandurile din pod, apoi pun placile ptr incalzirea in pardoseala si traseul de incalzire, iar peste pun finisajul direct (folie ptr incalzire in pardoseala si placile de SPC). Placile vor nivela suprafata scandurilor si vor fi asigura suportul rigid de montaj ptr placile de incalzire si ulterior pardoseala finita.

sau:
Attached File  straturi_v2.jpg   182.47K   69 downloads
in aceasta varianta pun bentonyp de 6(8-10)mm peste scanduri ptr asigura o nivelare a suprafetei pentru sistemul de incalzire si vor furniza o parte din rigiditatea pardoselii. Peste vin placile de polistiren cu incalzirea in pardoseala iar peste acestea mai pun un strat de bentonyp de 12(14mm) care vor da planeitatea suprafetei pentru finisaj, asigura rigiditatea suportului, si o urma de "masa termica", acumulare de caldura. Apoi vin cu finisajul (SPC).

In varianta 1 as avea mai putina manopera si probabil si costuri mai mic (mai putin bentonyp).
In varianta 2 as avea o pardoseala mai rigida probabil (fiind 2 straturi de bentonyp), probabil si o urma de inertie termica, desi cred ca as pierde randament la incalzire, deoarece coeficientul de transfer termic la bentonyp este de 0.26 (ceva mai bun decat BCA), nu e chiar ca o sapa care are ~0.9


Cam asa arata podu/mansarda:

Intrebarile:
1) care din variantele de mai sus pare a fi mai buna dpdv al randamentului si confortului termic (tind sa cred ca v1)
2) care din variantele de mai sus pare a fi mai buna dpdv al izolatie fonice (tind sa cred ca v2)
3) vedeti ceva greseli fragrante ? ar trebui ceva schimbat/imbunatatit?


Multumesc anticipat.Attached File  16466705950690.jpg   339.96K   63 downloads

Edited by l_stoian79, 07 March 2022 - 18:31.


#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Folie, placa cu nuturi , traseu de tevi, plci polistiren de parchet si apoi finisaj parchet( laminat).
Daca e vorba de IPEL in loc de placa cu nuturi folosesti extrudat de 3-5cm.

Edited by BaXXXon, 07 March 2022 - 19:14.


#3
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
din pacate scandurile din pod (2cm grosime) nu sunt suficiente ptr a asigura o baza suficient de solida/rigida , asa ca nu pot pune placile de polistiren ptr incalzire direct peste ele. Daca erau dulapi de 5cm poate ca era ok asa, dar nu a fost sa fie .
"Folie" te referi la folie bariera de vapori? sau altceva?

#4
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Placile de betonip sunt destul de scumpe dar, daca le-ai luat in calcul si-n buget, varianta e ok. Important e sa le montezi cu lungimea perpendiculara pe lungimea scandurilor si, desigur, sa le tesi. Peste ele poti pune, direct, "suportul" IPAT-ului, polistirenul. Dupa care umeaza "straturile" ... traditionale.
Daca te strange Posted Image bugetul poti inlocui betonipul cu placaj sau chiar OSB. In cazul din urma ti-as recomanda un OSB pentru acoperisuri fiindca (1) e un pic mai rezistent - chiar si la umezeala, (2) se monteaza cu nut si feder ceea ce confera o rigiditate sporita ansamblului, si (3) placile sunt lungi dar mai inguste, decat cele obisnuite, ceea ce, din nou, imbunatateste rigidizarea.

In mod normal nu e nevoie de nicio folie intre parter si etaj! Asa ca cea pe care o ai, ramane. Dar atat.

Spor!

Edited by DIY, 07 March 2022 - 22:58.


#5
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu e ok sa folositi polistiren la interior, mai ales la mansarde si poduri, arde f bine chiar daca scrie pe el ca e "ignifugat". in loc de polistiren trebuie vata sau betonip.
daca etajul este incalzit nu e nevoie de folii.

exista sistem de sape uscate si la isover.

#6
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
polistirenul este element de ghidaj ptr traseul incalzirii in pardoseala (vezi Tiemme DRY system), nu il montez ptr izolatie termica.
Sapa nu pot pune (nu as vrea sa pun) din cauza de greutate. Structura de lemn a podului nu a fost dimensionata pentru sapa, si nu vreau sa risc (pun sapa prea subtire -> crapa, pun sapa groasa ->se lasa tavanul la parter).

#7
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
tot polistiren e.
tu hotarasti daca e ok riscul.

eu am pus sapa cu bule de polistiren ca sa fie usoara, am 11 ani de cand am pus o si nu am nici cea mai mica crapatura, dar nu am incalzire in pardoseala

ca izolatie fonica nimic nu bate vata. epsul nu izoleaza fonic

a si inloc de betonip eu am pus 2 randuri de osb ca sa preia denivelari mici. e mult mai ieftin

Edited by msn2, 09 March 2022 - 17:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate