Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Prosumatori la Hidroelectrica

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
906 replies to this topic

#1
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Salut,

Stiu ca au mai fost ceva intrebari legate de asta in ultima vreme, dar se pierd raspunsurile prin alte topicuri . As vrea sa aflam cine e prosumator la Hidroelectrica, de cand, cum a fost procedura si cum e cu facturile.

Ca si comparatie, la mine la Enel lunat se citeste remote automat contorul de catre operatorul de distributie pe data de 1 ale lunii si se trimite la furnizor. Pe fiecare factura am consumul si exportul trimise de distribuitor.

#2
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
eu sunt prosumator din 08.12.2021, am trimis cererea din 18.08.2021, cu facturile e dezastru, cu comunicarea cu ei e dezastru, singurul avantaj( sunt client din 10.20219) e pretul la energie, ca fapt divers am primit in 2021 2 facturi una de 2000 de lei si una de 300 de lei, inca nu am primit factura pe noi 2021 dar in schimb am primit-o pe dec.2021, factura cu minus ( pentru energia injectata nu am primit inca), cam astea ar fi problemele( nu putine, am facut o serie de reclamatii pana mi-au aprobat contractul de prosumator, astept si eu prima factura pt energia injectata .

#3
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004

View Postdudu76, on 07 martie 2022 - 15:19, said:

eu sunt prosumator din 08.12.2021, am trimis cererea din 18.08.2021, cu facturile e dezastru, cu comunicarea cu ei e dezastru, singurul avantaj( sunt client din 10.20219) e pretul la energie, ca fapt divers am primit in 2021 2 facturi una de 2000 de lei si una de 300 de lei,  .
Bine de stiut ca sa nu ma agit cu comunicarea indexului, cand vor bani se sesizeaza ei.

#4
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
am eu contract din 26 ianuarie.
De atunci pauza, 0 facturi. E-on a fost notificat de schimbare si nu mai sunt la ei din ianuarie.

#5
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Mai am cateva zile sa ma hotarasc si eu. Teoretic o sa produc anul un pic peste consum (panouri de 6KW, consum lunar mediu ~500kwh) iar din ce am calculat pe partea de compensare , o sa platesc in plus fata de Hidroelectrica diferenta de TVA :

- La Enel : 0.813 RON * 0.19 ~ 0.15447 RON / kwh TVA
- la Hidroelectrica : 0.25 * 0.19 ~ 0.0475 RON / kwh TVA

Adica pe fiecare kwh o sa platesc in plus cam 10 bani. Din aia 500kwh pe care ii consum lunar, probabil undeva pe la 300 o sa fie din retea si restul autoconsum. Deci ar fi un ~30 RON / luna in plus la factura. Dezvavantajul la Hidroelectrica e ca nu sunt sigur ca factureaza corespunzator sau in aceeasi factura. Nu erau in stare pana acum sa faca asta, nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa faca de la 1 Mai...

Ma chinuie de cateva zile bune decizia asta...

#6
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
am facut cererea de compensare cantitativa, se depune pe mail : [email protected] , am facut o sesizare la distribuitor(Electrica e la mine) si mi-au spus ca cei de la Hidroelectrica nu au anuntat ca sunt prosumator si in speta nu au cerut citirea contorului la 280, pentru energia injectata asa ca am facut o reclamatie la Hidroelectrica , am 600 de kw injectati din 02.12.2021 de cand am contract de prosumator, numai in martie am injectat 275 kwh din 630 kwh produsi, asa ca nu stiu cum va fi din 01.05.2022, inca nu sunt pusi la punct cu facturarea si mai au de lucru cu platforma online

#7
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Și eu am depus sesizare , nu au luat în calcul energia injectată

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. Hidroelectrica e un mare HAOS, iar partea de prosumator e o complicatie care va va face fani ANRE.
2. La Hidroelectrica trebuie sa vanezi facturile si perioada de trimis index, dar nu e o garantie ca vor fi luate in calcul (la mine nu sunt luate in calul)
3. Recomand ca dupa ce aveti certificatul de prosumator, sa mergeti fizic la un sediu Hidroelectrica ca sa depuneti actele.

Adresa de email prosumator # hidroelectrica.ro este o gaura neagra.

Quote

Sunt prosumator, care sunt pasii necesari pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare a energiei electrice produse si livrate in retea?
Pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare a energiei electrice produse si livrate in retea intre dumneavoastra (prosumatorul/vanzatorul) si noi (furnizorul/cumparatorul) trebuie sa ne transmiteti la adresa prosumator # hidroelectrica.ro certificatul de racordare obtinut de la operatorul de distributie dupa racordarea locului de producere.
Contractul poate fi incheiat doar cu furnizorul cu care aveti deja contract pentru energia pe care o consumati, iar valabilitatea acestuia este cel mult egala cu cea a contractului de consum existent.
Cantitatile lunare prognozate sa fie livrate in retea se stabilesc la semnarea contractului de vanzare-cumparare.

Hidroelectrica factureaza inca dupa ceea ce ati declarat in estimarea de la inchierea contractului, nu dupa indexul trimis la ei in sistem.
Partea de prosumator am inteles ca nici nu apare cand e de trimis index, iar ca si consumul, nu e luata inca automat la calcul.

Vestea buna e ca nimic nu se pierde, adica intr-o zi, tot vor trebui sa traga linie, citind contorul (import/export).

Eu deja am antrenat postasul sa citeasca si indexul 2.8.0, am pus o hartie in casuta contorului, unde scrie asta si cum se ajunge la acel index.

Edited by Courage, 24 April 2022 - 10:57.


#9
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Cred că la mine se citește contorul de la distanță de către cei de la distribuție. Nu dau indexul dar bate cu ce consum.

#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Citirea de la distanta nu este implementata peste tot.
Pentru cei care sunt in ariile de acoperire ale e-Distributie, puteti vedea aici daca la voi este:
https://www.e-distri...inteligent.html

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Harta nu e la zi.
Din ce in ce mai multe puncte trafo noi vin cu cititoare.
E o cutie maricica aplicata la exteriorul lor, din plastic gri.

intai pregatesc pct trafo, apoi trec la schimbarea contoarelor.

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   370.94K   116 downloads
  • Attached File  22.jpg   125.93K   107 downloads


#12
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2005
Am trimis si eu joi pe 21 aprilie la ei certificatul de racordare. Sa vad in cat timp reusesc sa semnez contractul de prosumator.

#13
cost82el

cost82el

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2007

View Postcata31lin, on 26 aprilie 2022 - 13:14, said:

Am trimis si eu joi pe 21 aprilie la ei certificatul de racordare. Sa vad in cat timp reusesc sa semnez contractul de prosumator.
am trimis si eu pe 29 aprilie... ai mai trimis ceva acte sau doar certificatul?

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Cerere prosumator hidroelectrica.
Impreuna cu Cert de prosumator se trimite la prosumator # hidroelectrica.ro ,  apoi se da o acatista.

Attached Files



#15
devnulla

devnulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.11.2008
Salutare!

Eu marti dupamasa, 3 Mai, am trimis certificatul de racordare prosumator la hidro.
Cineva a primit deja ceva stire de la ei? - o tentativa de contract ? - orice ?

#16
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
dupa 2 reclamatii , una din 20 aprilie si una din 1 mai la care nu am primit raspuns. Astazi am sunat la hidroelectrica si soc, este datoria distribuitorului sa le transmita indexul si sa trimit reclamatie la ei. Cat timp am fost la E-ON nu am avut astfel de probleme, dar ma intreb, cat timp am contract de prosumator semnat cu hidroelectrica, nu este de datoria lor sa imi factureze cu - energia injectata?
PS: Am peste 1200kw injectati pe care nu am primit bani.

Edited by mihai93, 05 May 2022 - 17:31.


#17
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
am facut si eu 2 reclamatii. una la Hidroelectrica si una la Distribuitor, distribuitorul Electrica a raspuns rapid in sensul in care mi-au zis ca la ei in baza de date nu figurez ca si prosumator ( desi am contract cu hidro din 02.12.2021) deoarece Hidro nu le-a comunicat acest lucru, desi furnizorul trebuie sa comunice si sa cera citirea contorului, acum am primit raspuns de la HIdro pe mail ca au comunicat furnizorului faptul ca sunt prosumator, acuma ramane de vazut daca imi vor factura energia injectata, distribuitorul Electrica mi-a comunicat ca ei pot sa citeasca contorul de la distanta ( 12 parametrii) si au indexul zilnic de la data instalarii contorului dar nu il pot comunica la HIdro decat daca acestia cer in mod expres , ramane de vazut daca vor citi contorul, deocamdata mi-au facturat pe luna februarie estimarea din anexa

#18
devnulla

devnulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.11.2008
Azi a venit contractul de prosumator, dupa 3 saptamani de la trimiterea certificatului de racordare + sapt. trecuta am transmis si o reclamatie pe platforma lor, ca au depasit termenul de 10 zile lucratoare confrom ordinului ANRE 15/2022.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate