Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Ameteala aparuta brusc

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Ieri m-am fortat eu la ceva si m-am fortat si la cap in sens ca si cum te-ai cazni sa faci ceva, dupa ce s-a intamplat pe la ora 12,20, la 5 miniute brusc m-a luat ceva ameteala care a durat pana seara, deci cam 10-11 ore, sigur ca in timp s-a mai dminuat si pe la ora 22 eram mai binisor dar nu complet okey. Azi dimineata tot nu a trecut complet, si nici pana acum la ora 15,12 nu a trecut complet, mai am fin ameteala ca si aseara, deci de aseara nu s-a mai diminuat.
O sa ma duc si la medic dar nu pot azi, m-am gandit sa fac un rmn dar nu stiu daca e cazul, m-am speriat, mi-e sa nu raman dracu asa.
Am mai facut eu treaba aia dar nu s-a intamplat asa.

In special pe Karhu il intreb care e medic,dar sigur pot si ceilalti sa dea o parere, mi-e ca s-a spart ceva la cap, insa vorbesc normal, nu e afectata deloc vorbirea, nu simt amorteli sau altceva.

Bunica cand a facut un AVC mai slab, vorbea impleticit si piciorul drept era putin afectat.

Ce credeti ca s-a intamplat ?

Edited by MinettoMatoi, 06 March 2022 - 15:13.


#2
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
, insa vorbesc normal, nu e afectata deloc vorbirea, nu simt amorteli sau altceva.

da,da,nici eu nu am avut afectata vorbirea sau amorteli sau altceva si......nu sant doktor insa....mai gandeste-te.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,250
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMinettoMatoi, on 06 martie 2022 - 15:13, said:

Ieri m-am fortat eu la ceva si m-am fortat si la cap
Cum e "fortarea" la cap?

#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Te-ai fortat cu capul ? Cum ? Sau unde ?

Edited by BaXXXon, 06 March 2022 - 15:45.


#5
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
trebuia, printre altele sa-ti iei tensiunea

#6
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 26.10.2021
Vreo vena sucita.
masaj la gat,cap, umeri.

#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Tipic, ai facut un efort muscular cu tot corpul, cum ar fi incercarea de a muta un dulap greu si ai simtit o arsura la baza craniului, ameteala si disconfort.
Ceva cu circulatia sangelui in zona si nervii cranieni.

In America, nu se mai permite efort in competitii sportivilor vaccinati complet daca nu fac mai intai electrocardiograma.

#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Nu, n-am vrut sa zic (ca imi era ca unii iau in gluma, dar fiind aria sanatate e bine sa zic exact) dar o zic, sa nu radeti, am luat un medicament care relaxeaza nu stiu muschi si ori nu mai poti urina, ori nu mai poti defeca, asta efect secundar are dar la unii, asa ca m-am fortat destul sa defechez si mi se congestionase si figura, cred ca intelegeti la ce ma refer, deci am simtit fortarea aia si la cap, se mai auzea ca unii au facut AVC din cauza asta.
Si de aia, dupa 5 min de la eveniment s-a intamplat asta cu ameteala.
Datile trecute nu am patit asa desi am facut la fel, cand ma vedeam in oglinda vedeam fata mai rosie de la fortarea aia.

A trebuit sa iau medicamentul ala recomandat de medic ca se ia nevoie cand ai o anumita problema, dar nu cont ce medicament e, ci ce face.
Se poate verifica, de ex la suboxona scrie ca poate face sa nu mai poti urina si exista si discutii intre oameni care au patit asta, eu am gasit pe net, deci nu e misto, dar am luat ceva din aceiasi clasa, nu subo.. Cand am luat suboxona am chemat salvarea ca nu puteam urina, si m-au sondat.

Edited by MinettoMatoi, 06 March 2022 - 18:58.


#9
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Da, si asta este efort muscular cu tot corpul, uneori brutal, iti ies ochii ca la melc, dar nu realizezi.
Data viitoare, cand nu iese caca si pisu, baga-te in cada goala, stai pe vine si tine dusul flexibil cu apa calduta-calda sub fund - vorbeste-i: " - Domnul meu, hai, ca pleaca trenu', hai, fi ascultator, ca trebuie sa convietuim cumva. Mersi!"

Cu bideul nu merge, stai prea incordat. Cea mai buna pozitie pentru constipati si blocati cu vezica este pe vine, turceste.
La spital, cand ai probleme, au tehnici asemanatoare. Una dintre ele consta in introducerea unui furtun flexibil, uns la capat, in rect, pe o anumita distanta stiuta de ei. Te acopera cu un cearceaf si te lasa pana la doua ore. Ies gazele si apoi caca. Te toaleteaza si aerisesc dupa aceea.
Alta tactica: tanti sora lasa sa taraie apa la chiuveta din salon si pleaca. Tu auzi sipotul si te relaxeaza.

Edited by Anca12, 06 March 2022 - 21:22.


#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postdorin_2k, on 06 martie 2022 - 15:41, said:

Cum e "fortarea" la cap?
Muncesti cu curu'n sus.
Vad ca el s-a scremut...

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018

View PostAnca12, on 06 martie 2022 - 21:20, said:

Da, si asta este efort muscular cu tot corpul, uneori brutal, iti ies ochii ca la melc, dar nu realizezi.
Data viitoare, cand nu iese caca si pisu, baga-te in cada goala, stai pe vine si tine dusul flexibil cu apa calduta-calda sub fund - vorbeste-i: " - Domnul meu, hai, ca pleaca trenu', hai, fi ascultator, ca trebuie sa convietuim cumva. Mersi!"

Cu bideul nu merge, stai prea incordat. Cea mai buna pozitie pentru constipati si blocati cu vezica este pe vine, turceste.
La spital, cand ai probleme, au tehnici asemanatoare. Una dintre ele consta in introducerea unui furtun flexibil, uns la capat, in rect, pe o anumita distanta stiuta de ei. Te acopera cu un cearceaf si te lasa pana la doua ore. Ies gazele si apoi caca. Te toaleteaza si aerisesc dupa aceea.
Alta tactica: tanti sora lasa sa taraie apa la chiuveta din salon si pleaca. Tu auzi sipotul si te relaxeaza.
Exact, tot efort muscular este, ca dupa aia ma durea in zona stomacului, simteam ca m-am incordat muscular, si la figura vorba ta, nu realizezi dar si acolo e la fel, nu pare ca soliciti muschii fetei, dar te incordezi de te faci rosu la fata.

Da, dar nu merge metoda, de ex cand esti constipat e ca o sticla cu gura deschisa dar continutul e prea tare si nu iese, cand rezolvi asta, iese. Cand medicamentele alea iti fac ce zic eu, gura este inchisa si nu iese nimic oricat ai lucra la continut. Tot ce am auzit e ca relaxeaza muschii si de aia, dar exact n-am inteles ce se intampla.
Pacatos medicamentul, dar trebuie sa iau din cand in cand, hai ca la urinat bagi sonda si ai rezolvat-o, desi si aia s-o bagi singur..am bagat-o odata si dupa aia cand urinam ma ustura de muream, cand a bagat-o salvarea a bagat-o bine dar si 300 si ceva de lei dati, am chemat Puls in noiembrie 2014.

Sper ca usor usor sa treaca ameteala, cum am mai zis, auzisem ca unii au facut AVC scremandu-se pe toilet, asa o fi ?
Cel mai bine sa nu ma mai fortez cand am asta, sa astept pana trece, insa trebe sa mananc putin in ziua cand iau medicatia ca sa nici nu fie nevoie sa ma duc la toilet. Daca iau medicamentul la ora 14, maine pe la ora 17-18 e okey, dar pana atunci nu.
M-am fortat, ca uneori dupa fortare merge in final, dar e pericol se pare.


e_bulu, da, colegul nu a inteles cum e fortarea la cap, ca nu am explicat eu ce trebuie. De fapt se intampla cam acelasi lucru ca atunci cand impingi ceva greu si te fortezi, te aprinzi la figura si te inrosesti.

Edited by MinettoMatoi, 07 March 2022 - 00:04.


#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Sindrom vertiginos

E preambul la AVC (in timp, in ani de zile)

#13
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Mda, cam ai dreptate cred, ca m-am tot fortat in timp si nu aveam nimic, acum ceva s-a schimbat si poate fi drumul catre ceva rau, insa interesant de ce inainte nu aveam nimic dupa aceiasi fortare.

Edited by MinettoMatoi, 07 March 2022 - 16:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate