Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre radiatii si cum putem sa le oprim

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Sa vedeti la vara ce canicule o sa fie. De la poluarea din ucraina, efect de sera alea alea, bubuieli, explozii, incendii. da aia o bomba are o padure complet la vara plus miristea. Cat CO2 se produce? Si dupa ww2 in 1946 si apoi au fost mari secete cred ca de la poluare. In 2003 de la invazia irakului.

Ar trebui si razboaiele sa fie numai cu arme verzi, sa nu polueze, de exemplu numai cu pietre cutite sabii intreceri cu masini.

View Post_Smiley_, on 06 martie 2022 - 00:29, said:

cam asa Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/snTaSJk0n_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



te-a speriat prea mult propaganda cu bomba cea mare si rea Posted Image
discutam aici de o singura bomba atomica, nu de un bombardament sustinut care sa duca la o iarna nucleara. si realitatea e ca efectele unei astfel de bombe nu sunt atat de mari si puternice incat sa nu-ti doresti sa mai supravietuiesti. pot fi, daca se doreste asta (Tsar Bomba - 50MT, caz in care cei 50 KM nu mai sunt suficienti), dar devin prea grele si prea greu de folosit;un focos nuclear modern are cel mult 400-500KT, suficient incat sa nu-ti doresti sa cada langa tine, dar nu atat de mare incat sa nu poti avea o viata normala daca esti la 50-100km si eviti radiatiile.
gandeste-te la japonezi, au incasat doua bombe si uite-i ca traiesc destul de bine.
asa ziceam si eu, face aia caldura si lumina, stai la umbra a trecut, gata. Dar nu prea e asa.  Dar scenariul l-a expus @maccip extrem de real. M-am speriat numai cand am citit. Noi n-am prea facut fata la un virus care ne-a aruncat in pandemie si a ucis 6 milioane plus mai cati nerecenzati, apai prafurile alea cu substante radioactive care ne bombardeaza celulele corpului nostru si ne modifica acolo absolut grosier atomii componenti rezultand alte substante care nu sunt ceea ce dorese corpul si nu poate asigura functionarea lui mai departe.

Edited by pisoiu_22, 06 March 2022 - 01:01.


#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

@pisoiu_22

Urmele pot fi reziduu de la arderea oamenilor, ca un fel de gudron si calamina. Pe asfalt nu ar fi mare diferenta ca are bitum, dar pe beton ramane impregnat.
Desigur in anumite cazuri poate fi in plus si o ecranare a radiatiei realizata de corpul uman, materia umbrita fiind expusa mai putin la radiatie ionizanta plus neutronica.

Legat de transmutatia nucleara, despre asta se invata si la scoala, si la liceu.
Expunerea radioactiva produce o dopare in masa, nu doar la suprafata, cu izotopi produsi prin transmutatie nucleara. Se si foloseste asta de cand exista reactoare nucleare pt a produce diversi izotopi, plutoniu, tritiu, americiu, si multi altii, si de asemenea pt a produce materiale semiconductoare imbunatatite. Nu toti izotopii produsi prin transmutatie nucleara sunt radioactivi, pot fi si atomi de sulf dopati asa in siliciu pt tranzistoare, cred ca se faceau si in RO pt IPRS in anii '80, insa la altii sigur.
Insa multi sunt radioactivi si chiar foarte radioactivi, multi fiind izotopi instabili.
La Cernobal o problema majora a fost chiar grafitul aruncat de explozie, grafit care era puternic radioactiv in urma transmutarii nucleare.
Superficial pare minora problema pe langa cele 200 tone de uraniu imbogatit din acel reactor, care fisioneaza si acum si poate inca niste miliarde de ani, insa in practica au murit o gramada de oameni de la grafitul ala, aveau voie doar cateva secunde sa stea in preajma lui ca sa nu cada din picioare, in ciuda combinezoanelor de protectie, si au murit oricum ulterior de cancer si cei care nu au intarziat pe langa el.






#39
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Oribilul fenomen al urmelor corpurilor vaporizate de bomba nucleara a fost destul de cercetat: https://en.wikipedia...Etched_in_Stone

O topic: daca esti cetatean normal nu prea ai ce sa faci. Poate doar o rugaciune. Daca esti bogat exista solutii, de la galerii miniere sigilate pana la submarine. Daca esti nepotu' lu Elon il poti ruga sa te bage la bagaj cala.

Edited by cristian_sen, 06 March 2022 - 01:30.


#40
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View Postpisoiu_22, on 06 martie 2022 - 00:28, said:

Am si eu intrebari de copil sa zic asa, si incerc niste raspusnuri, daca puteti sa ma ajutati:

1. Cum se explica umbrele alea? materialul unde nu e umbra este modificat fata de cel initial iar cel unde e umbra este partial protejat de acea modificare cumva?

2. De unde au stiut ei ca omul ala s-a evaporat si nu a cazut jos sau de pe podul ala? sau poate a ars acolo si apoi o ploaie a curatat locul sau poate a fugit apoi si a murit in alta parte la cativa metri?

3. Cum se explica ca aproape toate materialele devin radioactive in preajma radiatiilor emise de nucleele aflate in fisiune sau fuziune?  adica in preajma reactiilor nucleare cum zicea @look. Cumva materialele alea cel putin la suprafata lor in strat superficial sunt patrunse de radiatii si particule si acolo materia sufera modificari profunde? De exemplu chimic vorbnd, o placa de beton sa zicem ca are in compozitie grosier vorbind silicati de calciu CaSiO3 carbonat de calciu CaCO3 bioxid de siliciu SiO2 iar o parte aceste substante se modifica? de exemplu o parte din atomii de calciu loviti cu neutroni rapizi electroni etc pot sa sufere mutatii ale nucleului lor de exemplu sa se transforme in potasiu sau strontiu evident cu alte proprietati chimice total diferite sau chiar sa se sparga in alte nuclee mai mici de exemplu sodiu sau fosfor sau oxigen de asemenea si astea cu alte proprietati? lafel si ceilalti atomi din compozitia betonului pot suferii schimbari majore si astfel substantele sa se schimbe in complet altceva inclusiv in substante gazoase lichide la temperatura normala?

4. pai daca e asa va dati seama in cazul organismelor vii unde fiecare concentratie de solutie conteaza si daca e deranjata poate fi mortal, nu mai zic de acizii nucleici,  ce efecte pot avea aceste modificari grosiere la intamplare a nucleelor atomice? ma gandesc ca practic nucleele schimbate isi reintregesc ele invelisul electronic conform noului nucleu si se cupleaza apoi acesti atomi noi in forma noua conform noilor proprietati chimice formand alte substante. Sa te pomenesti ca la o iradiere un atom de oxigen din corp devine atom de neon, ala nu face legaturi chimice cu nimeni deci sta singur, ba se si degaja fiind gazos. Sau poate sa devina atom de litiu, ala e metal alcalin are alte prorpietati chimice. Sau un atom de calciu din os sau sange lovit de un nucleu deseu de la o reactie de fisiune se transforma intr-un atom de aur ingloband si nucleul primit.

Eu cred ca in cazul asta tot ce e chimie si biologie sunt bulversate in ultimul hal, e ca si cum ai amesteca intre ele toate chimicalele dintr-un laborator fara sa intereseze pe cineva ce reactii se pot face acolo.

Arsurile alea biologice sunt de la caldura sau de la modificari chimice? ati vazut ca si la cernobal unii aveau arsuri desi poate nu au stat in caldura. Nu-mi explic. Arsurile ar fi date de energia cinetica a unor particule si energia unor radiatii cu care corpurile vor au venit in contact? adica poti pati arsuri d-alea si in frig?
1 si 2. In timpul exploziei, materialele absorb instant mai mult sau mai putin superficial o cantitate foarte mare de energie care practic "coace" acel material, schimbandu-i aspectul. Corpurile din umbra vor fi influentate diferit fata de cele luminate direct, de aici diferenta. Omul nu are timp sa cada pe jos ca chestia asta se produce practic instant iar la distante mici de explozie, asta inseamna cantitate mare de energie care poate pulveriza materia, cel putin stratul superficial.
3. Am recitit postul meu si am vazut ca am incurcat ceva. Neutronii sunt aia care produc alte reactii nucleare, fiind temporar absorbiti de catre alte nuclee, devenind la randul lor instabile si dezintegrandu-se mai departe, rezultand .. .ce-o rezulta. Radonul de exemplu e produs in cantitati mari din dezintegrarea uraniului. El de fapt iese din pamant si se acumuleaza prin subsoluri, pamantul e o sursa naturala de radon provenit din reactiile nucleare ce au loc in el. La fel si heliu, care altfel nu ar trebui sa existe pe Pamant. Heliul din baloane din dezintegrari din interiorul pamantului provine. Deci, corpul lovit de neutroni isi schimba structura, apar defecte, elibereaza gaze sau alte elemente solide.  Lichide la temperatura camerei sunt doar cateva, foarte putine, dar oricum, starea lichida in sine e o proprietate a substantei, nu a catorva atomi izolati. Nu as zice ca se produc lichide, ca-i incorect. Se produc atomi, care dupa ce ies(daca ies)  din reteaua cristalina sau amorfa gazda se organizeaza ei asa cum stiu, adica gazos in general face sens sa spui.
4. In primul rand, prin absorbtia de radiatie se produc efecte termice in materia biologica, arsuri, chestii. Energia termica ar fi primul factor nasol. Dupa aia, intr-adevar se produc alte tipuri de elemente care genereaza alte tipuri de reactii chimice, dar nu aici e problema deoarece totusi astea vor fi in cantitate extrem de mica, nu chimia lor schimba cu ceva viata celulei. Viata celulei e schimbata din cauza defectelor produse in moelcula de ADN, defecte structurale/rupturi mai ales. Orice radiatie ionizanta poate smulge un electron, iar chimia organica e foarte sensibila la un asemenea radical ionic nou introdus. Celula ramane incapabila sa se refaca sau incapabila sa mai produca aminoacizi si celelalte enzime necesare functionarii. Apoi si mai periculos e evenimentul  (totusi mai rar) in care ADNul defect ramane capabil de multiplicare, rezultand celule cu mutatii serioase, canger adicatelea. Altfel, celula afectata din cauza unor chimicale care nu-si au rolul prin citoplasma sau prin enzime, se poate reface. Prezumtiv. Dar numarul de "mutatii" nucleare e totusi mic pentru a crea probleme in sens chimic. Ionizarea atomilor existenti produce paguble cele mai serioase, atuni cand absorbtia de radiatie nu creeaza efecte termice distructive mai intai, unde nu mai poti vorbi despre chimie organica ci procese de ardere, care e cumva inversul sintezei organice, produce ravagii.

#41
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
In mine nu e o idee buna, acolo se acumuleaza o gramada de radon produs natural prin descompunerea uraniului natural din pamant, piatra, etc., si radonul e greu si se acumuleaza.
Are half life 3,8 zile, deci e muuuuuult mai radioactiv decat uraniul din care se formeaza.
Asta pe langa alte gaze grele CO2, metan, etc., care nici ele nu sunt bune.

Radonul se acumuleaza si in case, si in camere normale, dar in mod special in beci/pivnita/subsol, demisol unde se strange si din toata casa ca e greu si se aduna jos, si pt ca e multa piatra/beton acolo.
Si betonul si piatra si caramida si gipscartonul, toate au uraniu natural care se descompune natural in alti izotopi. Si asfaltul are chiar concentrat, si sulfogipsul iar are concentrat. Orasele au radiatie de fond foarte mare din cauza asta, pe langa poluarea celor 350 de explozii atomice in atmosfera, plus in oceane, plus subterane, plus tzaspe accidente nucleare din anii '40-'50 incoace, rusii au avut mai multe si inainte de Cernobal, si in anii '50 si 60, plus doua explozii recente, plus pe la americani si englezi, plus Fukushima, etc.

Desigur ca in buncar subteran e mai bine decat afara dupa un eveniment nuclear, dar fara filtrarea si evacuarea radonului nu e bine.
Anual mor peste 30 de milioane de oameni doar din cauza expunerii la radon, este confirmat oficial. La -40C devine vizibil, verde usor fluorescent.

Inainte de radon sunt si izotopi radioactivi solizi care se formeaza din uraniul natural din pamant si piatra, deci si praful e radioactiv natural, contine thoriu printre altele...

Edited by loock, 06 March 2022 - 01:55.


#42
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Chestia asta cu glaciatiunea nucleara e in esenta speculativa, nimeni nu stie daca chiar asa va fi. Daca mor si multe plante, astea au rol in evaporarea apei. Asta va duce la o incetinire a circuitului apei in natura, deci la o incetinire a echlibrarii termice, deci probabil ca si clima se va schimba iar schimarile vor fi mai mari decat prezumtivul efect de sera.
Deci, vor fi mai multe efecte probbail iar rezultatul asupra climei si temperaturii ramane nu foarte bine cunoscut.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmaccip, on 05 martie 2022 - 22:23, said:

Masca covid neaparat. E buna si de praf. Deci va reveni la moda.
Posted Image
Posted Image

View Postmaccip, on 06 martie 2022 - 01:53, said:

Chestia asta cu glaciatiunea nucleara e in esenta speculativa, nimeni nu stie daca chiar asa va fi. Daca mor si multe plante, astea au rol in evaporarea apei. Asta va duce la o incetinire a circuitului apei in natura, deci la o incetinire a echlibrarii termice, deci probabil ca si clima se va schimba iar schimarile vor fi mai mari decat prezumtivul efect de sera.
Eu cred ca lumea prezuma automat ca un razboi nuclear inseamna arme strategice... nici vorba de asa ceva, astea asigura distrugere reciproca si nimeni nu le poate folosi la ceva decat ca factor de descurajare. Pentru invadat se folosesc arme nucleare tactice sau chiar electromagnetice... efect garantat fara poluare. Cu cat o tara e mai tehnologizata cu atat e suficienta linistirea electromagnetica cu o detonatie in atmosfera superioara pentru ca totul sa o ia razna dupa care o armata preia controlul fara riscuri sau rezistenta.
N-are nimeni ce sa fac cu un teritoriu poluat, contaminat etc... il ataca degeaba, trebuie sa o faca curat si eficient.

Edited by andreic, 06 March 2022 - 02:30.


#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Or fi fost de antrenament...( de masti zic).

Totusi imi vine greu sa ma amuz cu subiectul asta.

E periculos cand miliarde de oameni se gandesc la rau.
Or fi multi goy, dar nu toti.
Si unii chiar se gandesc cu ura, miliarde de oameni vor sa se razbune pe ce au facut bolsevicii si ce mai fac urmasii lor, si asta poate fi o incarcatura metafizica negativa f. distrugatoare, si daca se ajunge la tipul de distrugere discutat aici vor fi si victimele nevinovate, e sinistru sa cautam grade de comparatie intre milioane de morti si toata omenirea...

Edited by loock, 06 March 2022 - 02:40.


#45
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Radiația se poate elimina din corp foarte ușor cu o injecție de RadAway: https://fallout.fand...Fallout_Shelter)

Din articolul ăla se poate observa că e ușor de procurat o astfel de seringă din diferitele ”lunchboxes” împrăștiate peste tot.

#46
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
in soare are loc fuziunea: hidrogenul este transformat in heliu printr-o reactie termo-nucleara rezulta radiadii alea gama sunt cele mai periculoase alea sunt moartea universului daca scapa din soare,... caldura,lumina sub diferite forme, fisiunea nucleara este atunci cand in nucleu este distrus neutronul si atunci apare reactia in lant electronul se ciocneste cu protonul, asta la bombele alea mai clasice, gem Hiroshima, Nagasaki

Edited by miha90, 06 March 2022 - 07:31.


#47
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

De la poluarea din ucraina, efect de sera alea alea,
tu mai pui botu la vrajeala asta?

Quote

Daca esti bogat exista solutii,
nu va mai uitati la fictiuni post apocaliptice
dupa razboi urmeaza "molime" foamete si tot felul de alte distractii
cu ce te incanta ca ramai singur pe pamant? fara laicuri, viuz, faoărși...

#48
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003

View Postapocalipsul, on 06 martie 2022 - 08:24, said:

tu mai pui botu la vrajeala asta?


nu va mai uitati la fictiuni post apocaliptice

Nu stiu cum sa zic dar bogatii intodeauna scapa mai nesifonati din orice problema: razboaie, molime, recesiuni...nu e nici o fictiune din pacate. Si da, galeriile miniere si submarinele sunt in top 5 metode de supravietuire. Buncarele de mare adancime, ecranate cu plumb si alte chestiuni sunt pe primul loc dar alea-s ptr cei mai bogati dintre bogati, unul ca in filme, "full cu de toate" sare la 1 meleard.

#49
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Problema e ca nu vrei sa supraviețuiesti citiva ani pe o planeta moarta.

#50
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Nu stiu cum sa zic dar bogatii intodeauna scapa mai nesifonati din orice problema: razboaie, molime, recesiuni..
posibil sa fie si selectia naturala la mijloc? ca nu degeaba ai devenit bogatii bogati, nu?
cand sistemul bancar nu va mai functiona (lipsa curent, lipsa internet) conturile alea virtuale nu vor mai insemna nimic, iar anarhia anuleaza orice fel de act de proprietate
hai sa gandim putin mai realist

Quote

top 5 metode de supravietuire.
supravietuire ca sa ce? supravietuire doar de dragul supravietuirii?
tu cam unde ai trage linia? de unde incolo "viata" nu mai merita traita?
la un scenariu apocaliptic, (exterminare totala) cine ii mai serveste pe bogati? cine le mai recunoaste statutul si "bogatia"?!?
sau vine saracul si le bate la usa "buncarului"... cu tancul...

Quote

si sa vrei, tot nu poti, n-ai skiluri, resurse... cam nimic

scuze ca am deviat discutia Posted Image

Edited by apocalipsul, 06 March 2022 - 09:31.


#51
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003

View Postapocalipsul, on 06 martie 2022 - 09:27, said:

posibil sa fie si selectia naturala la mijloc? ca nu degeaba ai devenit bogatii bogati, nu?
cand sistemul bancar nu va mai functiona (lipsa curent, lipsa internet) conturile alea virtuale nu vor mai insemna nimic, iar anarhia anuleaza orice fel de act de proprietate


Nu stiu bre de astea ca nu-s bogat dar ce stiu e ca aceste facilitati sunt facute dinainte nu dupa ca nu mai are nici un rost atunci. Adica cine are bani de prisos (ca in reclama veche cu CEC) ii foloseste acum cand lucrurile merg normal cat de cat, isi ia o insula, un iaht, mii de acri de teren arid unde e putin probabil sa cad o atomica deci contaminarea va fi mai mica...dupa marea bubuiala cand intr-adevar societatea revine in evul mediu deja banii electronici( si fizici in mod sigur) nu vor mai insemna ceva singurele monede vor fi bautura benzina si munitia. Si sexul, asta e clar, caz in car  mi-ar place sa fiu la capatul corect al daravelei...
Dar divagam, de la o discutie seriosa si interesanta despre radiatii am ajuns la mad max. Si da, unii vor sa supravietuiasca, unii vor sa abandoneze, asta e viata.

Edited by cristian_sen, 06 March 2022 - 09:40.


#52
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
de la a vrea pana la a putea e cale lunga uneori, iar alteori nici macar nu se ajunge la a putea

Quote

societatea revine in evul mediu
lucru practic imposibil
doar 2 motive
1 societatea a evoluat ca sa ajunga la evul mediu, oamenii moderni n-ar putea supravietui in evul mediu (nici nu era cine stie ce spweranta de viata atunci)
2. nu va mai exista nicio societate (doar nu crezi ca cineva in eventualitatea foarte putin probabila ca ar exista acel cineva, ar alege sa devina brutar si nu haiduc)
benzina ca sa ce?
il vezi tu pe super bogatul ala dand cu sapa si facand agricultura de subzistenta? (pe principiul ce dulău am fost si ce javra am ajuns) daca da? parerea mea e ca nu vezi bine, iti faci iluzii Posted Image
discutia nue nici serioasa nici interesanta pentru ca pleaca de la niste premise false
e doar imaginativa si relaxanta

Edited by apocalipsul, 06 March 2022 - 11:13.


#53
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Ma referam ca umanitatea sa ajunga in ev mediu ca tehnologie nu ca societate. Hai nu ev mediu dar perioada victorina sigur. Si bineintels ca paturile sociale nu numai ca se vor pastra dar vor deveni si mai distincte: bogatii mai putini si mai bogati...saracii restul. Dar ca tehnologie gandeste-te ca tot ce e electronica va fi prajit pe pulsul EM de la mii de bombe, deci nema masini, nema electronice, nema electricitate. Poate doar vechi automobile cu carburator scoase din muzee si ce muscle car se vor mai gasi intregi. Dar si alea au nevoie de benzina, benzina care are nevoie de pompe ca  petrolul sa fie  extras si rafinat. Tot pe cai cu sabia in mana se va ajunge pana se pune la punct cat de cat industria petroliera, moment cand vom ajunge la nivelul anilor 1900 cam asa.
Si nu, normal ca nu vad bogatul facand treaba de saraci, tocmai ce am zis ca bogatii vor cade mereu in picioare.
Discutia era relaxanta si interesanta ptr ca stimabili colegi de dinainte au explicat foarte frumos si inteligibil ce-i cu radiatile, in doua pagini intelegi mai mult decat ce se invata la liceu.

#54
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Da intradevar, ala era cunvantul potrivit, materialele se coc si nu mai sunt bune din cauza schimarilor din reteaua cristalina. Asa cum se coace materialul unei haine de la imbatranire si se rupe foarte usor se exfoliaza sau unele plastice lafel se distrug si betoanele metalele. Presupun ca de-aia trebuie innoit sarcofagul la cernobal ca betonul ala se coace se sfarama apoi se si evapora putin.

Oricum in caz de lucruri nucleare  o sa fie ceva nemaivazut, noi abia am dus pe carca o pandemie cu un virus care la multi nici nu facea simptome.

Cu grafitul ala dopat de la cernobal cum a fost treaba? ala era moderatorul sau era material component al acoperisului ? era dopat ca se "copsese" sau asa era el fabricat? grafitul si parca si apa grea la reactoarele alea cu fisiune au rolul din ce am citit de a modera reactia parca, adica ele absorb neutroni asa incat sa nu se autoaccelereze reactia de fisiune a combustibilului si sa fie controlata. Si parca acoperisul era din grafit si a fost aruncat in sus si ars? parca nu se leaga? se scria ca inclusiv muncile facute dupa accident cu roboti erau ingreunate ca radiatia puternica distrugea si acei roboti. Intereant de vazut si filmarile cu tehnica veche cu pelicula unde particulele nucleare care zburau in toate directiile prin aer faceau scintilatii vizibile pe pelicule. Acum cu filmatul digital nu cred ca se mai observa scintilatii.
Oricum perioada de dupa un accident de genul sau atac cu mare contaminare si distrugeri e practic perioada aia moarta de dupa cand unii incearca sa limiteze efectele sa mai salveze ceva altii sunt sacrificati, cand fiecare fiinta are viata scurtata mai mult sau mai putin si isi duce ultimele ore saptamani luni si ani pana la moarte cu chinuri aparute sau care apar treptat. In perioada asta unii sunt direct sacrificati iar altii mor ulterior. Vorba lui Stalin cu statistica e parca foarte actuala in toate razboaiele si dezastrele, daca ne gandim ca e usor de privit un dezastru de la distanta si citit cati morti sunt si cat de greu e de fapt pt fiecare individ si familie situatia de acolo.


Am incredere ca si Nato si Putin au capacitatea de a nu face un dezastru nuclear.

Totusi daca mai marii lumii si oculta au in plan domolirea suprapopularii planetei de ce nu o fac punand limita de reproducere la indieni si africani cum au facut chinezii? le e lene si rusine sa bage un program de limitat reproducerea asa cum baga si programe de limitat incalzirea globala si poluarea? de ce trebuie sa ucizi prin razboaie boli si conflicte ceva deja produs cand poti preveni producerea?

Edited by pisoiu_22, 06 March 2022 - 13:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate