Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Achizitie sistem pc gaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
Disponibil doar in magazin, se poate ridica doar de acolo

#20
lunarsmachu

lunarsmachu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2017

 mannick, on 04 martie 2022 - 11:06, said:

Tocmai faceam o configuratie pentru fie-mea.
Procesor i5-12500 Alder Lake, 3.0GHz, 18MB, Socket 1700 896
Mainboard ASRock B660M-HDV, Socket 1700 607
Cooler Thermalright HR-02 Macho Rev. B 260
Memorie ADATA XPG GAMMIX D10, 16GB DDR4, 3200MHz CL16 294
SSD Samsung 970 EVO Plus, 1TB, NVMe, M.2. 609
Placa video ASUS AMD Radeon RX 6600 XT DUAL O8G 8GB GDDR6 128-bit DUAL-RX6600XT-O8G 0
Carcasa Inaza Slider, Mid-Tower 146
Sursa nJoy Woden 650, 650W Real Power, PFC Activ, 80 Plus Gold 260

DVD DVD-Writer LiteOn iHAS122, SATA, Bulk, Negru 0
Monitor Iiyama G-Master G2770HSU-B1 27" IPS, 165Hz 0

Total 3072

salut, ma bucur mult ca am apucat sa ti vad reply ul.

am avut eu un njoy woden 650, mi s a ars dupa un an de datorie, ca sa vezi de ce: am bagat niste boxe in ea.

sursa a luat cu ea si placa de baza.

nu recomand surse njoy: daca vrei sa asiguri o perioada de viata mai lunga a calculatorului, ia alta sursa. njoy sunt chestii low quality.

poate am fost eu ghinionist dar in general n am auzit cele mai bune lucruri despre ei. lucru care se vede si in pret. review urile sunt bune pe emag, dar cine stie pt ce build uri. daca nu se vrea gaming calumea (ceea ce, din build ul tau, reiese ca vrei) sunt ok. altfel, eu zic ca nu.

iar problema la o sursa nu e neaparat ce timp de supravietuire are, dar si ce piese ia cu ea cand moare. deci ai grija la asta.

dupa cum ti a zis cineva mai sus, ai grija si la placa de baza... cu cat bagi mai putini bani in ea, sa fii sigur ca s a avut cu atat mai putina grija in productia ei.

mi s a ars o placa de baza (MSI H110M PRO-VD) cand am deschis H1Z1, acum vreo 4 ani. DOAR placa de baza. si jocul era facut prost, dar da-o incolo.

piesele astea 2 - placa de baza si sursa, nu au un rol activ in performanta in jocuri, dar unele de calitate slaba se ard repede. tu faci cum vrei, astea sunt doar din experienta mea personala.

Edited by lunarsmachu, 05 March 2022 - 01:01.


#21
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Oricum nu as fi luat sursa njoy.

 nei-k, on 04 martie 2022 - 21:14, said:

Disponibil doar in magazin, se poate ridica doar de acolo
reprezentanta poate. Il rezervi si ridici de acolo?

Daca tot sunt in discutie cu baieti destepti, voi ce parere aveti, ar merita un ps5? Am vazut ca se descurca foarte bine in 4k. Pretul e foarte piperat dar la pc dau si mai mult...

#22
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Pentru gaming PC-ul e regele absolut. Consolele sunt doar surogate.

 RangerBoy, on 04 martie 2022 - 20:10, said:

Sunt exagerat de scumpe placile de baza pentru procesoarele intel gen a 12-a, cu atat mai mult pentru cele cu K.

Așa e, poți să iei la fel de bine i5-10600K sau i5-11600K, nu vei vedea nicio diferență în jocuri.

#23
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
@RangerBoy - da, se ridicã doar din showroom, dar atenție în care showroom e disponibil. Dacã e pe stoc doar la Constanța și tu ești de la Cluj, trebuie sã te deplasezi personal sã îl ridici din CT.

@rickysyv - gen 10 și 11 sunt relativ apropiate ca performanțe, dar gen 12 le depãșește la toate capitolele. Inclusiv cã, deocamdatã, pe plãcile Z se pot overclocka procesoare non K.

Acum, pe socket LGA1200 nu meritã cumpãrat i5, doar i7 sau i9.

#24
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

 danX, on 04 martie 2022 - 20:13, said:

Atentie la placa aia de baza, se pare ca e o mica mizerie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LlXnkr8Ed9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc pentru atentionare, realitatea este ca nu am cautat nimic despre ea, am presupus (in mod gresit) ca va face fata fara probleme unui I5, vazand lista de procesoare care se ridica pana la I9. Asrock a zburat de pe lista, si este foarte probabil ca voi merge pe o configuratie cu I7-10700k cu un MSI z490 Tomahawk, fusese primul impuls, placile bune pentru gen 12 sunt mult prea scumpe acum.

 lunarsmachu, on 05 martie 2022 - 01:01, said:

salut, ma bucur mult ca am apucat sa ti vad reply ul.
am avut eu un njoy woden 650, mi s a ars dupa un an de datorie, ca sa vezi de ce: am bagat niste boxe in ea.

Multumesc, da, am citit si bune si rele despre sursele Njoy, iar asta avea cele mai bune review-uri, pe de alta parte nu cred ca am gasit sursa in gama asta de pret fara review-uri negative. Consider insa atentionarea ta un semn  si voi lua probabil un Corsair cu output de 650w.

#25
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
https://www.pcgarage...plus-gold-750w/
De sursa asta ce parere aveti?

#26
lunarsmachu

lunarsmachu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2017

 mannick, on 05 martie 2022 - 08:32, said:

Multumesc pentru atentionare, realitatea este ca nu am cautat nimic despre ea, am presupus (in mod gresit) ca va face fata fara probleme unui I5, vazand lista de procesoare care se ridica pana la I9. Asrock a zburat de pe lista, si este foarte probabil ca voi merge pe o configuratie cu I7-10700k cu un MSI z490 Tomahawk, fusese primul impuls, placile bune pentru gen 12 sunt mult prea scumpe acum.



Multumesc, da, am citit si bune si rele despre sursele Njoy, iar asta avea cele mai bune review-uri, pe de alta parte nu cred ca am gasit sursa in gama asta de pret fara review-uri negative. Consider insa atentionarea ta un semn  si voi lua probabil un Corsair cu output de 650w.

ma bucur.

vezi si thread-ul asta:
https://www.mygarage...vs-corsair.html

also, pentru surse, daca vrei sa vezi un "ranking" este lista asta de surse, super cunoscuta:
https://linustechtip...r-list-rev-148/

#27
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 mannick, on 05 martie 2022 - 08:32, said:

I7-10700k cu un MSI z490 Tomahawk
Multumesc, da, am citit si bune si rele despre sursele Njoy, iar asta avea cele mai bune review-uri, pe de alta parte nu cred ca am gasit sursa in gama asta de pret fara review-uri negative. Consider insa atentionarea ta un semn  si voi lua probabil un Corsair cu output de 650w.
De ce oare ai lua tehnologie veche de 3 ani acum?
ai 12600k care e un super procesor, pui Windoze 11 ca sa profiti de BigLittle si rupi locul.
Bravo ca ai renuntat la nJoy, incearca sa nu faci rabat la asa ceva. E fix cum ti-ai luat X5 dar ii pui cauciucuri all season Nankang, ca-s scumpe la 19" alea de calitate.

#28
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Si ce joci ma fratele meu cu ultimul procesor si ultima placa aparuta? E dezastru in industria jocurilor video. Numai remastere, numai indi, nimic AAA care sa rupa piata. Cei mai multi bani se investesc in grafica, cu toate astea, jocurile noi nu arata revolutionar si in rest sunt varza la toate capitolele si pline de erori.
Eu joc elden ring pe i5 3350p, gtx 1060 6gb si 8gb ram 1333. Setari la maxim, full hd, se vede super si e si bine optimizat, fluctueaza 30-35-40 fps. In spatii inchise 50-60.
merita sa iei racheta spatiala daca faci bani cu pc-ul, altfel e investitie pierduta.
Sau, merita in cazul in care era piata plina de jocuri de calitate, daca la voi un joc cu super grafica inseamna calitate, nu suntem pe aceeasi unda.
As intra si in detalii cum jocurile din ziua de azi sunt lipsite de continut si pline de bug-uri, dar asta e o discutie pentru alt topic.

#29
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Pentru buget de criza, noua configuratie:
i3-12100F Alder Lake, 3.3GHz 540
Gigabyte B660M DS3H AX DDR4 747
cooler stock 0
ADATA XPG Gammix D10 Black, 16GB DDR4, 3200MHz CL16 347
Solid State Drive (SSD) Kingston NV1 1TB, NVMe, M.2 439
MSI NVIDIA GeForce RTX 3050 VENTUS 2X OC 8GB GDDR6 128-bit 0
Inaza Slider, Mid-Tower 145
Chieftec GPS-700A8, 700W 279
Total  2497

Si un build pe respectiva configuratie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_QZkrfFKblg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai adaugam 2100 lei pentru video-card si ajungem la 4597 lei pentru un PC capabil sa ruleze decent toate jocurile, fara pretentii de ultra settings si 200+ fps.
Sigur, se poate si mai jos, inlocuind placa video cu o prostioara de 6500 xt la 1390, dar parca nu as merge atat de jos, decat daca bugetul chiar este in corzi. Desi, gandindu-ma ca asta duce pretul intregului sistem la 3890 e chiar  tentant, cu toate limitarile rateului de la AMD.

Edited by mannick, 06 March 2022 - 19:24.


#30
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Super tare! Interesanta configuratie.

#31
lunarsmachu

lunarsmachu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.09.2017

 RangerBoy, on 06 martie 2022 - 14:48, said:

Si ce joci ma fratele meu cu ultimul procesor si ultima placa aparuta? E dezastru in industria jocurilor video. Numai remastere, numai indi, nimic AAA care sa rupa piata. Cei mai multi bani se investesc in grafica, cu toate astea, jocurile noi nu arata revolutionar si in rest sunt varza la toate capitolele si pline de erori.
Eu joc elden ring pe i5 3350p, gtx 1060 6gb si 8gb ram 1333. Setari la maxim, full hd, se vede super si e si bine optimizat, fluctueaza 30-35-40 fps. In spatii inchise 50-60.
merita sa iei racheta spatiala daca faci bani cu pc-ul, altfel e investitie pierduta.
Sau, merita in cazul in care era piata plina de jocuri de calitate, daca la voi un joc cu super grafica inseamna calitate, nu suntem pe aceeasi unda.
As intra si in detalii cum jocurile din ziua de azi sunt lipsite de continut si pline de bug-uri, dar asta e o discutie pentru alt topic.
ete vezi acolo e problema, ca le joci in 30-35-40 fps. pt mine un joc e nejucabil daca nu am macar 60fps. un joc ma atrage cel mai mult daca il joc la 90+ fps (deoarece am 144hz pe monitor si cam de la 90-100 in sus eu nu mai vad diferenta)

gusturi si gusturi. sunt atat de multe jocuri scoase anii trecuti care pana si pe hardware nou e posibil sa se descurce slab. dar iti dau dreptate, chiar e un haos momentan

nu zic ca i gresit ca tine. zic numa ca exista si oameni ca mine

Edited by lunarsmachu, 06 March 2022 - 21:47.


#32
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Faceam referire ca poti atinge 60 fps si cu configuratii de buget mic la jocuri noi aparute pe setari mari/maxime full hd.

#33
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,419
  • Înscris: 28.09.2008
@RangerBoy daca joaca wot fara cont premium, are nevoie de vreo 50 de ani ca sa ajunga sa aiba tanc de tier 10.
Idem pt wow la 2 ani se sterge aproape tot cu buretele si o iei de la 0 cu achizitia de armura.
Cam asa se intampla cu jocurile online. Pe parcurs aduc modificari ale jocului in asa fel incat jocul sa nu aiba un final si sa platesti abonamentul forever.
Ce spui tu se intampla de multi ani.
Sunt cateva jocuri originale si in rest clone. Se mai schimba doar grafica cu trecerea anilor.


#34
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
In ce stadiu e acum wow...vai de capul meu, l-au simplificat si parasimplificat. Ce e misto e ultima clasa aparuta, demon hunter, atat. Wow a fost misto pana la wotlk, dupa au plecat majoritatea din companie.


#35
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Am vazut ca placa aia de baza e mai scumpa decat procesorul.

#36
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
https://www.forit.ro...2-0-12gb-gddr6/
Ia uite ce am gasit...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate