Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

La schimbarea rezolutiei, de ce nu se schimba si FOV-ul?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ghost86

ghost86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 22.12.2021
nu am sa inteleg niciodata de ce in momentul in care maresti rezolutia unui display,nu se mareste automat si FOV-ul?Altfel spus vezi tot aceasi imagine si pe 1024x768 si pe 2560x1600 de exemplu,ceea ce nu prea este corect.

Si de ce DOAR pe ecranele ultrawide 21:9 se "vede mai multa imagine(stanga-dreapta)" decat pe 16:9 sau 16:10.De fapt este doar o imagine distorsionata ultra-stretched,nicidecum nu reflecta vreo realitate.
Este  o alta ciudatenie pe care iar nu am sa o inteleg niciodata.Pe acele ecrane ultrawide nu este tot aceeasi imagine formata din pixeli ca pe orice alt display?

indiferent ca imaginea devine mai clara odata cu schimbarea rezolutiei,practic nu se modifica nimic.avem aceleasi ecrane cu rezolutii inalte,dar FOV-ul ramane neschimbat,ceea ce este foarte ciudat.
Eu o iau pe logica elementare,frate ai 1024x768 ai o cantitate de pixeli,automat cand schimbi la rezolutia la 2k de ex. ai alta imagine formata din mai multi pixeli si automat trebuie sa ai si FOV mai mare.Nu e logic?Atunci cu ce ma incanta cand comut pe rezolutie 2k daca efectul campului vizual este acelasi?Doar pt claritate atat?
Ciudatenie de a producatorilor de displayuri pe care nu am sa o inteleg niciodata.!!Ai ecran 4k ar trebui cand comuti la rezolutia aceea ar trebui sa ai de 4 ori mai multa imagine(informatie) FHD.

#2
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008
Trebuie sa umbli la setarile de scaling, windows by default scaleaza elementele sa fie mai mari in momentul in care folosesti rezolutie mai mare. Daca pui scalarea la 100% atunci ai fix ce vrei, de ex un ecran 4k in care ai continut cat pe 4 fhd-uri.

#3
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
@ghost86 Poti sa dai un exemplu concret in legatura cu ce incerci sa ne explici? Ca n-am inteles mai nimic.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Fiindca FOV depinde de unghiul dintre ecran si ochii tai si nu de rezolutie?

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 06.03.2016

Quote

Si de ce DOAR pe ecranele ultrawide 21:9 se "vede mai multa imagine(stanga-dreapta)" decat pe 16:9 sau 16:10.De fapt este doar o imagine distorsionata ultra-stretched,nicidecum nu reflecta vreo realitate.
Adica tu intrebi de ce imaginea e mai lata pe un ecran lat decat pe unul ingust?

 ghost86, on 01 martie 2022 - 15:37, said:

Eu o iau pe logica elementare,frate ai 1024x768 ai o cantitate de pixeli,automat cand schimbi la rezolutia la 2k de ex. ai alta imagine formata din mai multi pixeli si automat trebuie sa ai si FOV mai mare.Nu e logic?Atunci cu ce ma incanta cand comut pe rezolutie 2k daca efectul campului vizual este acelasi?Doar pt claritate atat?
Ciudatenie de a producatorilor de displayuri pe care nu am sa o inteleg niciodata.!!Ai ecran 4k ar trebui cand comuti la rezolutia aceea ar trebui sa ai de 4 ori mai multa imagine(informatie) FHD.
Depinde de marimea ecranului. 4K pe un ecran de 14 inch fara scalare arata minuscul. In cazul asta, rezolutia aia mare reduce vizibilitatea pixelilor la o anumita distanta.

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Nu înțeleg unde e problema.

FOV-ul în imagine e generat de sursă, nu de monitor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate