Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Ajutor pentru refugiații ucraineni

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Ideea este ca cei care vin in grupuri, vor sa stea uniti, e natural sa le fie frica. Totusi, lasi contactul acolo si , spui ce conditii oferi ( cat poti lua, ce spatiu ai , ce mancare ai -daca poti sa le dai mancare) si conditiile generale.

Cei care sunt voluntari spun ca de obicei vin doua sau 3 femei cu 5-6 copii.

Cand iei refugiatii, ii iei pe semnatura si te obligi sa ii aduci inapoi dar, pe timpul asta ii insotesti in locurile unde au nevoie ( ambasada, spital etc).

Fiecare are programul si problemele zilnice, la cum lucrez eu, si de zi si de noapte, am timp la dispozitie doar o nopate si o zi ca sa ii ajut si cu drumurile unde au nevoie.

#38
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006

View Postljngbx, on 06 martie 2022 - 22:09, said:

Tu cati ai luat in gazda? Cum te intelegi cu ei?

Suntem la a doua familie. Google Translate are modul Conversatie si ne descurcam. Interesant ca ambele familii stiu mai bine rusa decat ucrainieana.

Prima am preluat-o pe 2 martie. Veniti cu masina din Harkov. La noi au stat tatal + 2 copii (11, 9). Mama + gemele de 6 ani au stat la niste prieteni de-ai nostri. Vineri au plecat spre Bratislava unde au ajuns cu bine.

Ieri la pranz am preluat de la gara o familie din Odesa (2 adulti + 3 fete - 5, 3, 2). Maine pleaca cu avionul spre Germania.

E greu pentru noi pentru ca ne-au dat toata rutina peste cap, dar e incomparabil mai greu pentru ei. Prima familie a trebuit sa plece in jumatate de ora din casa. Nu aveau decat hainele de pe ei si niste paturi.

#39
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,419
  • Înscris: 02.09.2016
Pe 12 martie, la Arena Naționalã, va avea loc We Are ONE, cel mai mare concert caritabil din România, pentru sprijinirea poporului ucrainean. Peste 50 de artiști români și internaționali s-au alãturat evenimentului și vor urca pe scena de la Arena Naționalã în solidaritate pentru poporul care trece acum prin momente delicate.

fiecare bilet la eveniment reprezintã donația pentru susținerea ucrainenilor.

Together we can help the 🇺🇦Ukrainian people. Together We Are ONE! Get involved & buy your ticket on sagafestival.com/weareone. All earnings will be donated in support of the Ukrainian people affected by the humanitarian crisis.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EmSFpS1J1eg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sTZ7mB21Hag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2ln6xp5sd4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
bogudoby2

bogudoby2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 07.08.2012
Haideti sa sprijinim Ucraina! WE ARE ONE!
https://stiridinroma...re-one-romania/

#41
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Colecteaza si posta
https://www.agerpres...ucraina--881856

grupul de pe Facebook Uniti pentru Ucraina a ajuns pe la 270.000 oameni !

Attached Files



#42
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
Eu nu am card de credit. Cum donez?

Vreau sa donez 200 lei strict pentru copii. Atat am.

#43
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Eu ma duc la centrul de la mine din cartier cu un portbagaj de haine pentru femei și copii. Asta au cerut, asta le duc.

#44
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
Am mers la "Centrul de prim ajutor" pentru ucrainieni din orasul meu, in centru. Acolo mi s-a spus ca nu primesc bani, doar la crucea rosie din oras. Am mers prin boscheti pana am ajuns la crucea rosie, care este la iesirea din oras, am donat si mi s-a dat o chitanta. A doua oara nu vreau sa mai merg prin boscheti. Cum sa fac, a doua oara?

#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Poți dona la Crucea Roșie și așa:


Quote

INTERVENȚIA CRUCII ROȘII ROMÂNE PENTRU AJUTORAREA CETĂȚENILOR UCRAINENI

Continuăm campania de strângere de fonduri și de produse de strictă necesitate „Umanitatea nu are granițe“ și oferim celor care vor să ajute următoarele variante:

DONAȚII ONLINE pe site-ul www.crucearosie.ro

DONAȚII PRIN SMS, la numărul 8825, cu textul UMANITATE. Donatii în valoare de 2 euro în toate rețelele de telefonie mobilă.

DONAȚII prin platforma Revolut

DONAȚII DE ALIMENTE GREU PERISABILE în magazinele Carrefour, Mega Image și Cora prin programul Banca de Alimente.

DONAȚII ÎN CONTURILE campaniei deschise la BRD Agenția Piața Romana:
RO76BRDE410SV07590484100 (Lei)
RO12BRDE410SV31714694100  (Euro)
RO88BRDE410SV36413794100 (USD)

https://crucearosie....ilor-ucraineni/

#46
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
Trebuie sa merg la BRD Agenția Piața Romana? Sunt din alt oras.

Merg la o agentie BRD din orasul meu?

#47
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View Poststefan-2, on 16 martie 2022 - 01:43, said:

Merg la o agentie BRD din orasul meu?
Da, e ok așa dacă nu poți face transferul online.

#48
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Am revenit la calculator.

De cateva seri sunt voluntar in gara de nord.

ISU Bucuresti s-a mobilizat extraordinar, pe baza tabelelor asigra transportul si cazarea celor care au nevoie.

In Gara de Nord , cu ajutorul autoritatilor ( care se misca nesperat de bine!!!!!!) si cu activitatea inimosilor voluntari, cu incredibila implicare a persoanelor fizice si jurdice este un adevarat fenomen de ajutor umanitar!

Voluntarii, printre care ma numar si eu, sunt relativ bine organizati. Cine vrea sa vina sa ajute, se prezinta la punctul central de inrolare , se trece numele si seria buletinului in tabel ( nu CNP) , numarul de telefon si intervalul in care pot sa ajute. Se dau veste de identificare

Cei care stiu un pic de slava sunt asa numitii traducatori , au veste portocalii , cei care sunt fara stiinta de limba ( ca mine) sunt cu veste galbene.

In gara sunt cateva sali de primire . Sunt si corturi  puse la dispozitie de Isu .

In fiecare spatiu sunt scaune , surse de caldura si voluntari care ajuta.

Sunt sali dedicate pentru femeile cu copilasi. Intr-o asemenea sala am nimerit eu.

Sunt puncte de prim ajutor , puncte de alimentare cu mancare si locuri de joaca pentru copilasi,

In mare, este un loc de triaj si tranzit.

Se stiu trenurile cu refugiati, se stiu autocarele si masinile voluntarilor care ii aduc din punctele de intrare in tara.

Activitatea decirege in felul urmator: Coordonatorii de sala afla prin statie de la insotitorii din tren de numarul de persoane care au nevoie de ajutor. Voluntarii , cu cateva minute inainte sa gareze trenul , iau pozitia de asteptare pe peron. In momentul opririi garniturii, se preiau cei care necesita ajutor ( in 90% din cazuri femei cu copii) si se transporta in salile de tranzit . De obicei sunt doua mama cu mai multi copii ( ai lor si celor care nu au putut sa vina sa ii aduca). Voluntarii palmasi ( cazul meu) sunt insotiti de cei care vorbesc slava , le explica in doua vorbe ca trebuie sa ne insoteasca. Daca sunt micuti rau de tot, ii iei in brate, daca nu, mamele ii transporta in brate si tu le duci restul de bagaje si eventual copii mai mari (4-12 ani) de mana.

Ajung in zonele de tranzit unde de la inceput primesc apa si se cauta scaun ( banca de stat) , in fuctie de grup ( nu se fragmenteaza grupul).

Voluntarii din sali impreuna cu ,,translatorii,, linistesc femeile , acorda suport moral si se identifica trasabilitatea lor. Li se da mancare calda si produse de baza ( igienice ,medicale,) si cartele de telefon.

Cei care nu stiu unde sa o apuce, se prind in planul ISU de cazare . Cei care au un plan de plecare se consiliaza pentru procurarea biletelor necesare.

Oricum, rapid dupa aceste proceduri, incep sa prinda incredere ca o sa fie bine pentru ei . Pentru ei pare aproape incredibil ce ajutor primesc!!

Acum, vine partea de plecare a lor, se organizeaza grupurile de plecare, voluntarii si ,,traducatorii,, iau in primire copii si mamele ( cu tot cu animale de companie, carucior, carje, bagaje, proviziile de plecare - apa/suc/hrana uscata) si mobilizeaza grupele spre peroanele de imbarcare. Iar incep momentele stresante pentru saracii oameni, sunt extrem de speriati sa nu se piarda unii de altii ( mai ales copii sa nu se piarda).

Trage trenul si incepe imbarcare. Vagoanele sunt internationale cu personal strain de insotire. Nu prea le convine atomosfera ( la insotitori) dar , cu ajutorul jandarmilor si a politiei ( simpla lor prezenta le pondereaza excesul de zel ) urcam oamenii in tren. Cand zic urcam , este o activitate generica, de obicei dai copii din mana in mana , bagajele si custile cu animale .

In majoritatea cazurilor timpul de oprire este depasit dar mecanicii de locomotiva au un ,,procedeu,, extrem de uman de rezolvare a problemei. Chiar daca insotitorii straini sau cei romani ridica fanioanele galbene, chiar daca seful de tura ridica paleta verde ( sau lanterna), ei, mecanicii, isi fac de lucru la locomotiva si se pun in miscare dupa ce seful de imbarcare ( un voluntar EXTRAORDINAR- un adevarat INGER de om ) le da semnul ca este ok si pot pleca. Ajutorul tacit al mecanicilor ajuta enorm!!!!!

Cam asta este activitatea principala.

Mancare este la discretie dar trebuie inistat sa manaca saracii oameni ( clar nu au gandul la mancare ).

CE am observat:

1.fugarii au  enorm de mult bun simt! Multumesc in continuu, au ochii in lacrimi, te strang in brate si vorbesc cu tine ( ce vorbesc, nu avem de unde sa stim, traducatorii nu au timp de chestiile astea.
2. Nu se abuzeaza de nimic, daca mai au un deget de apa pe fundul sticlei, il beau ca sa nu deschida alta.
3. Le este JENA de situatia in care se afla, nu vor sa consume mai nimic, tot timpul spun sa dam la cei care au nevoie desi ei au nevoie ( toti sunt in aceeasi situatie).
4. Politia, Smurd, Pompierii ajuta fiecare pe segmentul lor, nu sunt tolerati profitorii romani pe langa ei (sa ii fure sau altceva).
5. Covarsitor sunt oameni normal spre saraci. Daca nu le auzi limba 200% zici ca sunt romani . Acelasi haine, bagaje, fizionomie.
6. CFR ajuta enorm, enorm de tot!
7. fiecare caz este o poveste trista. Deja, dupa cateva ore nu mai simti tristetea , doar vrei sa ajuti cat mai multi. Ei, ca sunt mame, copilasi sau batrani, vor sa iti multumeasca dar e limitata comunicarea . Limbajul non verbal este incredibil. Imbratisarea este la fel in toate limbile.
8. Baieteii povestesc multe , mamele arata pe telefon ce povestesc ei. Isi arata tatal, casa, scoala, strada, etc. Din pacate ei nu contientizeaza ca nu mai exista multe dintre ce arata.
9. Suferinta lor este un pic atenuata de noi, cei care suntem buni cu ei.
10. Mamele din Ucraina arata o putere FENOMENALA!!!!!!!!!! Sunt mereu socat de ce vad! Fiecare caz este o lectie de viata!

Groaznic a fost momentul cand a venit un grup din Harcov . Efectiv aveau hainele arse pe ei!!!!!!! Groaznic!!!!!!!


Mai este ceva frapant: in gara sunt multe persoane ( de la adolescenti, studenti pana la persoane de peste 80 de ani ) care au origine sau sunt din Rusia si care ii ajuta pe Ucrainieni ( in general traduc). Nu exista nici o bariera intre rusii si ucrainienii din gara de nord.

Pun cateva poze, unele le-am anonimizat, altele nu. Ma intelegeti cumva.

Un gand bun va trimit ! Dumnezeu sa ne ajute si sa ne ocroteasca . Sa ne dea tarie, protectie si sa se incheie odata acest groaznic razboi.

Attached Files



#49
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Bravo, man. Respect.

#50
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Vorbe mari! Prea mari! Nesemnificativ ce facem. Adevaratii EROI, EROINELE sunt mamele care au trecut la propriu cu copii in brate sa ii salveze. Sunt persoane mici (nu au talia rusoaicelor traditionale) dar cu o vointa si un curaj incredibil! Ramanem uimiti cand refuza elegant ajutorul spunand (interpretii ne traduc) sa ajutam pe altii mai obositi, fiindca ele se descurca. Si, chestia este ca nu exista altii pentru care sa prioritizezi ajutorul, ele sunt cele mai mici si cu copii agatati la propriu de gat

#51
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
Am fost azi la BRD sa donez bani Crucii Rosii pentru refugiati. Mi-au dat o chitanta unde nu scrie nicaieri ca este pentru refugiatii ucrainieni ci doar ca e pentru Crucea Rosie.
E OK asa ceva?

#52
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,142
  • Înscris: 30.08.2017
La detalii plată ar trebui să scrie ce le zici tu să scrie. Dacă însă acel cont este dedicat strângerii de bani pentru refugiați (ceea ce este de altfel foarte probabil) , atunci chiar nu mai contează.

#53
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,824
  • Înscris: 15.12.2009
Așa și este. E un cont dedicat, care a fost indicat mai sus.

https://forum.softpe...6#entry28896103

#54
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
S-a ponderat valul de oameni in refugiu.
Am luat pauza,

Nu mai pun poze, sunt la fel ca cele postate pana acum.

Lectii dure de viata!

MA rog cu totta fiinta mea, mai mult decat puteam pana acum sa se termine tot iadul!

Si daca veneau rusii in refugiu la fel ajutam.

Dumnezeu este sus, suntem prea puternici si buni ca sa nu facem fapte bune!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate