Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Ryzen 5 3600 - Fluctuatii temperatura

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Am facut OC deoarce il tin la 4 Ghz. L-am prins la un pret bun si oricum am dat 2600 pe calculator la copil (avea Ryzen 5 1400 care era suficient). As putea face o comparatie, dar nu la video ca placile difera bine. Placile de baza sunt asemanatoare: MSI B450 Gaming Plus Max + 3600 + 32 DDR4 3200 Mhz si dincolo MSI B450-A Pro max + 2600 + 16 DDR4 3000 Mhz. Underclock face bine daca nu este extrem, asta o stiu de pe vremea lui Pentium 1, Cyrix (care ati prins), AMD K2-500 Mhz...etc.
Care soft e mai bun de vazut temperaturile: Ryzen Master sau CPUID HWMonitor ?
Si inca ceva. La voltaj de 1.15, ori 3600 Mhz stock, ori 4000 Mhz...aceleasi temperaturi.

Edited by Moldoveanul, 28 February 2022 - 00:37.


#20
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Revin cu detalii. Am dat un ''Prime95'', test standard de stresare CPU si am ajuns la 71 Grade, dar am pus mana pe radiator si conducte care sunt doua si e rece. Coolerul a bagat maxim cred viteza, aproape 3000 rpm. E normal la 70 grade sa fie rece ? In IDLE a revenit sub 40 Grade.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003
E normal, radiatorul nu are de ce sa fie fierbinte decat daca nu e eficient in radiatie, el trebuie sa fie caldut doar si cu cat te apropii de baza lui acolo va fi mai fierbinte, pe aripioare scade temperatura cu cat ajungi in margini. Pe ce conducte ai pus mana ca nu inteleg... ? Coolerul stock e fara conducte.
71 e oki pentru full load integer daca nu ai cooler tower sau pe apa.

Edited by andreic, 28 February 2022 - 11:06.


#22
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005

View Postandreic, on 28 februarie 2022 - 11:04, said:

E normal, radiatorul nu are de ce sa fie fierbinte decat daca nu e eficient in radiatie, el trebuie sa fie caldut doar si cu cat te apropii de baza lui acolo va fi mai fierbinte, pe aripioare scade temperatura cu cat ajungi in margini. Pe ce conducte ai pus mana ca nu inteleg... ? Coolerul stock e fara conducte.
71 e oki pentru full load integer daca nu ai cooler tower sau pe apa.

Nu am precizat cred, folosesc cooler stock de la 3700x, Wraith Prism, cel cu leduri si are doua conducte aurii. Ce sa fac cu cel stock de la 3600 ? Pare o gluma buna.

Edited by Moldoveanul, 28 February 2022 - 13:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate