Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

araci de salcam - sfaturi pt o viata lunga?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
salutare
se prezinta urmatoarea dilema referitor la niste araci de salcam pt gradina

decojiti sau nu?
tratati cu ceva mai ales partea care intra in pamant?

multumesc!

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
tratati si uscati bine, altfel, sa vezi minune dumnezeiasca la vara, cum inmuguresc aracii ... ;)

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 25.01.2007
smoala.

#4
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Am avut şi din ăştia, chestia e că dacă cureţi coaja ţin mai mult dar alunecă sfoara pe ei!Posted Image

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
pe mine ma intereseaza sa tina cat mai mult, rezolv eu cu sfoara :)
am vazut ca unii ii bitumineaza.... totusi n-as vrea sa-i tratez cu ceva nasol care sa-mi polueze pamantul....

#6
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Partea care intra in pamant dati cu ulei ars de vreo doua ori sa se impregneze bine.

#7
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Oricum nu vor ține o veșnicie. De la ploaie și de la umiditatea din sol vor putrezi și se va rupe, anual, partea care intră în pământ.
Decojește-i, dacă ai vreme; estetic arată mai bine.
Eu nu i-aș da cu ulei sau alte substanțe chimice.
Eu am înlocuit aracii din lemn cu bare de fier forjat. Nu mai trebuie să le ascut anual, nu se mai rup, sunt drepte șamd.

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
de cat grosime?
sau ce fel de bare?

#9
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 18.12.2004
sunt consumabile de 1 leu bucata, ce viata lunga sa le dai ca te costa mai mult "tratamentele"

#10
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,887
  • Înscris: 03.12.2001
nedecojiți și arși un pic pe partea care intră în pământ.

#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011

 r_murphy, on 26 februarie 2022 - 11:32, said:

tratati si uscati bine, altfel, sa vezi minune dumnezeiasca la vara, cum inmuguresc aracii ... Posted Image
Nici pomeneală să înmugurească că doar nu-s răchiți. Dar ai dreptate la partea cu analfabetul funcțional.Posted Image

Edited by sandel1, 26 February 2022 - 18:01.


#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 sandel1, on 26 februarie 2022 - 18:01, said:

Nici pomeneală să înmugurească că doar nu-s răchiți. Dar ai dreptate la partea cu analfabetul funcțional.Posted Image
dragule, analfabetul functional iti scrie din experientza, si nu cu niste araci ci cu trunchiuri de 10 cm .. ;)

#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 dragosh82, on 26 februarie 2022 - 14:30, said:

sunt consumabile de 1 leu bucata, ce viata lunga sa le dai ca te costa mai mult "tratamentele"
1 leu bucata la matale, la noi in Beverly Hills e mai scump.... :)
tratamente ieftine evident, din gospodarie: untura de foca sau  frecati cu rumegus fin din palo santo :)

#14
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 r_murphy, on 26 februarie 2022 - 18:07, said:

dragule, analfabetul functional iti scrie din experientza, si nu cu niste araci ci cu trunchiuri de 10 cm .. Posted Image

Salcamul este unul dintre cei  mai buni,sau steja din trunchiuri groase si despicate (crapate) cu topor si pene sau circularul.
Sa fie dintr-un trunchi mai gros,sa fie uscati si decojiti ,uleiul ars sau smoala sa patrunda cat mai bine in fibra lemnului !Dar si un pic de tratament termic:ardere usoara totul depinde de timpul Dv. si resursele de care dispuneti.

Edited by csoka2002ro, 27 February 2022 - 22:20.


#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 csoka2002ro, on 27 februarie 2022 - 22:18, said:

Salcamul este unul dintre cei  mai buni,

eu stiu asta, povesteste celor care mi-au combatut sfatul ca netratat/prelucrat aracul, acesta poate oferi "srprize" ;)

#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Eu spun ca nu 3 chiar asa bun cum pare.
Normal ca fata de alte lemne e ok.
Dar e o problema și nu e chiar neglijabila, depinde și la ce ii folosesti.

În primul rand un aspect important ar fi ca sunt grei.
Aici la mine în sud via hibrida se pune pe araci, deasa.
Apai sa cari aracii de salcâm primăvara.... Te omoară.
Dacă ii ții în curte și ii muti 2 metri e cum e dar altfel...

Problema cu putrezitul, ca de fapt aia se discuta, nu e nici ea chiar cum pare la prima vedere.
Da, știm toți ca salamul e bun pt pari, toți am avut la tara gard pe pari de salcâm.  Stejarul deși rezista binișor la umezeala nu e chiar ideal pt ca lemnul e mult mai casant și se strâmbă rău când e subțirel....

Treaba cu salamul e ca rezista inima lemnului, partea mai maronie.
Lemnul viu, prin care circula seva când a fost tăiat, inelele exterioare adică, alea alb-verzui, se suc rapid, putrezesc destul de ușor.

Cum arac înseamnă lastar tânăr  de câțiva ani, ala nu prea are inima și ce are e subțire, adică e aproape irelevant.

Asta e și unul din motivele pentru care pe vremuri deși salamul se găsea local, oamenii mergeau "la munte" și cumpărau cu vagonul araci de brad.

Ținea un atac de brad la vie 30-40 de ani, se tot ascute pana nu mai rămânea decât o treime din el.
Prețul era mai mare dar tocmai faptul ca salamul putrezea și era și greu făcea convenabila achiziția bradului.



Deci lucrurile nu sunt chiar asa cum par.
Nu confundați stejarul folosit la fundații sau parii de gard sau pt construcțiile vechi cu aracii ca sunt lucruri diferite.

Acestea fiind spuse, da, fără probleme aracii de salcâm sunt ok, repet, atâta timp cât nu ii cari in spinare prea mult.

În gradina dacă e de legume, ceea ce implica faptul ca uzi mai abundent și umiditatea e foarte mare, vor necesita un tratament mai temeinic, în funcție de cum și când ii iei merg parliti/fierți in foc(dacă au seva, sunt verzi) sau doar cojiti pe o porțiune oarecare dacă ii iei uscati/tăiați mai demult (de regula se cojesc cam 50-80 cm).
Apoi încălziți la flacără când sunt uscați și băgați în ulei ars/ulei de graf, preferabil încins...
La tara se zice fierți în ulei...

Tataie folosea putina smoala cu motorina multa, practic o smoala foarte foarte lichida, mai kukt o motorina murdărirea cu smoala.


La araci însă pt gradina chiar nu știu sa spun din experienta cât ajuta dintr-un motiv simplu, oricum ii ascuți și nu mai sta nimeni sa repete procesul de fiecare data, asa ca apa tot va întra.

La. Vie aici în zona cine folosea asa ceva nu manjea nimic, în general la vie e mai mult uscat, nu se compara cu gradina unde uzi tot la 2 zile...





#17
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am folosit in ultimii 3 ani asa ceva. In primul an sunt foarte buni, Toamna cand ii scoti se cam rupe partea aia din pamant. Se pot folosi si al doilea an dar se usuca nu e vorba numai de partea care a putrezit in pamant. Se usuca si se rup cand ti-e lumea mai draga. eu m-am cam chinuit anul trecut dupa ce s-au rupt o gramada i-am mai inlocuit sau i-am asezat in piramida triunghiulara si am legat varfurile. In orice caz eu unul m-am saturat si imi fac sistem de palisare. Am recoltat si anul asta vreo 40-50 de araci pentru fasole urcatoare , castraveti si alte utilizari gospodaresti.  Parintele zice bine ca stie omul a mai vazut are experienta. Cu cat e mai gros aracul tine mai mult si e zdravan dar pana unde sa mergi cu grosimea la rosii? Basca ca la un moment dat daca nu ii ai tu din curtea ta si costul lor poate deveni o problema si atunci mai bine te orientezi spre o structura solida, permanenta sau demontabila dupa caz.

#18
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
se folosesc pt gradina. bunica mea a avut de salcam peste 10 ani fara nici un tratament, nedecojiti.
si sistemul de palisare e scump..
astia ai mei sunt destul de grosuti, cam greu de manevrat, asa e, pt investitie pe termen scurt o ok, cred, s-o vedea pe parcurs...
multumesc tuturor pt raspuns.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate