Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Diferente imprimante Brother

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Samsung Xpress M2675F și-a dat sfârșitul astăzi, așa că sunt în căutare de o nouă imprimantă, tot monocrom, neapărat ADF și wireless.

Până acum m-am oprit asupra a două modele Brother, dar, sincer, nu prea înțeleg diferența dintre ele. Mi se par foarte similare, dar zic să vă întreb pe voi, care vă pricepeți mai bine, poate îmi scapă ceva, și poate ar merita să plătesc cu vreo 300 de lei mai mult pe cealaltă:

Model 1 (1000 lei): https://www.brother....#specifications
Model 2 (1300 lei): https://www.brother....#specifications

Edited by SmurfK, 25 February 2022 - 15:12.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Modelul 2 e versiunea cu ecran tactil si ceva mai rapida.

#3
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostSmurfK, on 25 februarie 2022 - 15:11, said:

și poate ar merita să plătesc cu vreo 300 de lei mai mult pe cealaltă:
De tine depinde, cat de mult printezi dintr-un foc ?

#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostLeo2006, on 25 februarie 2022 - 15:29, said:

Modelul 2 e versiunea cu ecran tactil si ceva mai rapida.

Dar diferențe constructive, care ar conta nu sunt, nu? Că așa mi s-a părut și mie, ecran tactil, ceva mai mare viteza la printare, dar astea nu mă prea ajută cu nimic.

View Postelbjorn, on 25 februarie 2022 - 15:46, said:

De tine depinde, cat de mult printezi dintr-un foc ?

Nu mult, depinde. Am perioade când printez 3-400 file pe zi, alteori mai deloc.

#5
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Am fix ambele modele.
Sunt fix aceiasi treaba din punct de vedere viteza, duplex automat, etc. Cel putin eu n-am sesizat diferente.
Ala mai scump are un mic ecran touch si functii foarte bune, de genul scanare in cloud (onedrive, google drive, etc), scanare si apoi download prin scanarea unui cod qr afisat, si alte aplicatii pe care nu le folosesc.
Sincer, cred ca merita diferenta de bani.
Sunt foarte fiabile si cartusele compatibile costa pana in 100 de lei.

#6
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
D = imprimare duplex
W = conectare WiFi
MFC-LXX52DW / MFC-LXX90DW copiere / scanare Duplex DADF single pass

Edited by ChemTeacher, 25 February 2022 - 17:55.


#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postalexxxxx, on 25 februarie 2022 - 16:39, said:

Ala mai scump are un mic ecran touch si functii foarte bune, de genul scanare in cloud (onedrive, google drive, etc), scanare si apoi download prin scanarea unui cod qr afisat, si alte aplicatii pe care nu le folosesc.
Sincer, cred ca merita diferenta de bani.

La astea nu eram sigur, așa am avut și eu impresia, că e mai performantă la software.

Momentan am pus pe pauză achiziția, am ales să repar vechea imprimantă, că se poate și nu e prea scump. În orice caz, când va pica de tot, la unul din modelele astea mă voi opri.

Edited by SmurfK, 25 February 2022 - 18:01.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Am luat cartus TN2421 si cu 35 de lei asta toamna ca sa am de rezerva. Cartusul a venit cu cip chiar daca merge pus cel vechi. Acum vad ca s-a ridicat la 45 dar tot ieftine sunt.
Prin ce criza trece intreaga lume, numai faptul ca se mai gasesc ma surprinde. Vad ca mai au una in stoc la pret bun. Am dat pe a mea 580 lei acum doi ani si jumatate iar acum e 1000 iar din ce vad pe comparator , ajung si peste 2000 de lei.
Cine nu are sa-si ia cat se mai gasesc, iar cine are mai veche, sa mai ia una de rezerva ca nu se vor mai gasi.

Edited by Leo2006, 25 February 2022 - 20:23.


#9
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006
nu te-as sfatui brother...cartusele TN2421 sunt pacatoase. am momentan 5 cutii diferite cu acelasi model de toner si la toate imi da eroare. acu vreo 2 saptamani am gasit undeva unul care sa se potriveasca si sa nu dea eroare.
plus ca daca a nu pui drummer original te tot bate la cap cu o eroare. de printat printeaza dar tot te anunta ca nu folosesti kitul original.

#10
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Am un model similar mai vechi fara functie wireless (MFC7460DN) si merge foarte bine... e drept n-am imprimat foarte mult fiind doar la al 3-lea cartus original. Se spune ca Brothers sunt cele mai fiabile si ieftine d.p.d.v al costului pe pagina. Eu la vremea cand am luat Brothers-ul am inlocuit o imprimanta Samsung care nu imprima pe ambele parti si la care tonerul tinea jumatate cat Brothers-ul la cam acelasi cost. Daca as fii in locul tau m-as uita doar sa aiba functie duplex (imprimare pe ambele parti) si sa fie wireless. Nu cred ca in ziua de azi mai ai nevoie de fax sau de copiere. Pentru copiere poti folosii telefonul si imprima.

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,515
  • Înscris: 21.12.2006

View PostVipeR85, on 25 februarie 2022 - 22:05, said:

nu te-as sfatui brother...cartusele TN2421 sunt pacatoase. am momentan 5 cutii diferite cu acelasi model de toner si la toate imi da eroare. acu vreo 2 saptamani am gasit undeva unul care sa se potriveasca si sa nu dea eroare.
plus ca daca a nu pui drummer original te tot bate la cap cu o eroare. de printat printeaza dar tot te anunta ca nu folosesti kitul original.

Nu există asemenea probleme la folosirea consumabilelor originale. Dacă folosești compatibile îți asumi. Iar exprimarea ta sugerează că problemele ar fi cauzate de originale, ceea ce nu e adevărat...

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Cipuri cu defect. Se remediaza refolosind cipul bun pe cartusul care va fi utilizat. Imprimanta doar recunoaste dupa cip modelul cartusului si atat. Se poate refolosi cipul la nesfarsit. Un cartus nou este recunoscut de imprimanta dupa un alt criteriu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate