Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Studiile la facultatea de informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
kerbecs_eduard

kerbecs_eduard

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.07.2021
Buna! Am mai postat aici ceva timp in urma, si am fost foarte bucuros ca atata lume mi-a raspuns. Ei bine, sunt anul 1 la Informatica in Republica Moldova, asa cum, din pacate, in Romania nu am putut veni. Ei bine, am inteles de mult ca facultatea mare programator n-o sa ma faca, de aia mereu studiez individual, mult timp chiar, dar ideea e ca la facultate invatam atat de multe chestii inutile, incat pierd mult mai mult timp pe ele decat sa studiez individual ceea ce chiar mi-ar fi util. Invatam si chestii faine, dar si multe lucruri a caror importanta chiar nu o inteleg. Pe langa asta, e ciudat ca unii profesorii cand ne predau ceva, nu inteleg mare chestie, in schimb cand ma uit pe youtube la niste indieni care abordeaza acelasi subiect, inteleg totul mult mult mai repede decat la cursurile universitare. Asa a fost si la voi?Sau am avut eu ghinionul de a da peste o facultate naspa?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asa e si pe aici [RO]. Sistemul e prost si nu se intrevad sanse de imbunatatire.

Edited by pasilla, 22 February 2022 - 22:05.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asa e peste tot.
Nici profesorii nu inteleg ce predau.
Trece facultatea pe locul doi si nu mai pierde vremea. Sfatul meu ar fi sa o abandonezi.
Inveti individual (oricum individual o sa inveti), te pui la punct cu bazele in cateva luni si te duci sa te angajezi (la o firma ok). Vei invata in 3 luni la serviciu cat in nici 10 ani de facultate.

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Relax, in anul 1 mai ales doar o mica parte dintre materii sunt cu adevarat utile. Pe masura ce trec anii procentul de materii utile creste ... insa esenta e aia pe care ai zis-o: sa fii auto-didact.

Poate ca lucrurile alea ale caror importanta zici ca nu o intelegi au un rol didactic, de intelegere a unor concepte de baza sau inclusiv a istoriei calculatoarelor/informaticii ... da-ne niste exemple.

 Friskey, on 22 februarie 2022 - 22:11, said:

Vei invata in 3 luni la serviciu cat in nici 10 ani de facultate.
Pe de alta parte vei avea si diverse notiuni lipsa ... pe care nu le inveti in viata reala pentru ca de obicei nu ai nevoie de ele, dar asta nu inseamna ca ele nu sunt bune de stiut.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Friskey, on 22 februarie 2022 - 22:11, said:

Sfatul meu ar fi sa o abandonezi.
Eu cred ca astae un sfat gresit.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 kerbecs_eduard, on 22 februarie 2022 - 20:59, said:

Asa a fost si la voi?Sau am avut eu ghinionul de a da peste o facultate naspa?

Asa e ca in primul an va umple cu mate si fizica? De asta esti suparat?
Sigur ca nu e fix ce vrei in primul an. Din anul 2 faceti mai multe materii de specialitate.  Ai rabdare si treci de umpluturi.  Cam asa e in toate facultatile.

Crezi ca la medicina in primul an nu sunt umpluturi ? Uite: biostatistica, informatica medicala, sociologie, germana, educatie fizica.
Si in anul 2 sunt dar mai putine: igiena, parazitologie tropicala ...

Si da, profesorii nu sunt cei mai ok in facultati (sunt si 2-3 exceptii - bravo lor!), dar majoritatea sunt plin de ei!  
Eu am avut profesori de liceu mult mai buni, explicau mult mai bine !
Dar nu profu conteaza ci mai mult  materia si cursurile. De oriunde ai intelege  (indieni youtube)  important e ca ai inteles!

Facultatea inseamna si sa rezisti, sa nu te dai batut + sa inveti cum sa poti invata orice in viata!

Edited by MembruAnonim, 22 February 2022 - 22:37.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 utopium, on 22 februarie 2022 - 22:16, said:

Pe de alta parte vei avea si diverse notiuni lipsa ... pe care nu le inveti in viata reala pentru ca de obicei nu ai nevoie de ele, dar asta nu inseamna ca ele nu sunt bune de stiut.
Exact, nu ai nevoie de notiunile alea deci le inveti degeaba. Bune de stiut sunt toate, dar ce rost are sa te chinui sa le stii daca nu iti folosesc la nimic?
Si daca vrei sa inveti nimicurile astea le gasesti f bine si in alta parte. E netul plin, bibliotecile sunt pline. Nu e ca si cum ar veni Moise cu tablitele doar la facultate si trebuie sa fii doar acolo ca n-ai de unde le lua din alta parte.
Alt dezavantaj e ca la facultatea doar stai sa scrii dupa dictare. Un cretinism si o pierdere de vreme. La intrebari (si ai gramada ca incepator) nu iti raspunde nimeni.

In alta ordine de idei: e lumea plina (lumea, nu doar RO sau MD) de programatori chiar foarte buni fara fac. in domeniu.
In orice caz iti recomand sa te angajezi din anul 2. Daca vrei sa continui cu fac., continua dar trece-o pe plan marginal. Ocupa-te de ea atat cat sa treci examenele.
Am facut facultate, lucrez in domeiu si vorbesc din experienta. Regret cei 5 ani de facultate. Timp pierdut.
In rest fiecare face ce vrea. Bafta!

Edited by Friskey, 22 February 2022 - 22:43.


#8
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
Esti pe drumul cel bun atata timp cat ai dorinta de a invata. In nici-un caz sa nu intrerupi studiile, chiar daca aceasta facultate nu se ridica la asteptarile tale.

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 Friskey, on 22 februarie 2022 - 22:33, said:

Exact, nu ai nevoie de notiunile alea deci le inveti degeaba. Bune de stiut sunt toate, dar ce rost are sa te chinui sa le stii daca nu iti folosesc la nimic?
Ca sa dau un exemplu, pentru majoritatea programatorilor cunostintele avansate de algoritmica nu sunt necesare. Pe de alta parte e cam nasol cand dai peste un programator experimentat si iti dai seama ca habar n-are ce e Greedy, drumurile in grafuri, recursivitatea ... chiar daca nu ii foloseste la nimic acea informatie in munca de zi cu zi, tu care le stii ai o perspectiva diferita asupra informaticii fata de el.

In plus acum se fac 3 ani de facultate, cel putin la informatica, nici vorba de 5. Eu zic ca merita facuti, mie mi-au placut anii de facultate ... nu e nici o graba sa mergi direct in campul muncii, ai vreme toata viata sa faci asta. In facultate poti lucra part-time daca vrei sa ai si experienta practica la sfarsitul facultatii. Eu am facut o gramada de programe faine in timpul facultatii, aveam timp liber sa fac ce programe doream. Dupa ce incepi sa lucrezi la o firma e greu sa-ti mai aloci timp pentru asa ceva ... Personal eram la un nivel avansat inca din liceu (mergeam la olimpiadele de info si eram printre primii din judet), asa ca in facultate nu pot sa zic ca am invatat foarte multe lucruri noi si utile ... dar repet, am avut timp de lucrat la ce am vrut, iar asta imi amintesc cu placere. Si lucrarea de diploma a fost o lucrare chiar faina, poate cea mai interesanta aplicatie la care am lucrat vreodata in viata mea (ca si implicare/research/conceptie), pentru ca a fost fix ce ma interesa pe mine.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 utopium, on 22 februarie 2022 - 22:55, said:

Pe de alta parte e cam nasol cand dai peste un programator experimentat si iti dai seama ca habar n-are ce e Greedy, drumurile in grafuri, recursivitatea ... chiar daca nu ii foloseste la nimic acea informatie in munca de zi cu zi, tu care le stii ai o perspectiva diferita asupra informaticii fata de el.
:lol: Programator experimentat care nu stie chestiile alea? Te-as intreba pe ce lume traiesti daca n-as sti ca esti un troll.
In plus chestiile alea le poti invata f. bine de acasa de pe net. Nu trebuie facultate.

#11
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Friskey, on 22 februarie 2022 - 22:11, said:

Trece facultatea pe locul doi si nu mai pierde vremea. Sfatul meu ar fi sa o abandonezi.
Exact, pt ca si Zucky si inca vreo 2 au renuntat la facultate si uite ce bine au ajuns. Numai ca aia au renuntat la MIT & Co, nu la Politehnica din Balti, dar astea-s detalii Posted Image

Facultatea nu te face programator, facultatea te invata sa gandesti, sa stii ce sa cauti, sa stii cum sa cauti. Si asta nu le inveti de la profesori, le inveti din proiectele pe care le faci. Acum depinde si de facultate si de profesori, clar. Dar sa spui ca facultatea e complet inutila e cam mult...

Edited by Lowrider, 22 February 2022 - 23:07.


#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Lowrider, on 22 februarie 2022 - 23:07, said:

Exact, pt ca si Zucky si inca vreo 2 au renuntat la facultate si uite ce bine au ajuns. Numai ca aia au renuntat la MIT & Co, nu la Politehnica din Balti, dar astea-s detalii Posted Image
Adica politehnica din Balti e mai tare ca MIT. :lol:
Si lasa-l tu pe Zuchi si ailalti ca el ca astia nu sunt programatori, astia sunt manageri. Programatorii sunt aia care slugaresc pentru o paine pe plantatiile lor.


 Lowrider, on 22 februarie 2022 - 23:07, said:

Exact, pt ca si Zucky si inca vreo 2 au renuntat la facultate si uite ce bine au ajuns. Numai ca aia au renuntat la MIT & Co, nu la Politehnica din Balti, dar astea-s detalii
Facultatea nu te face programator, facultatea te invata sa gandesti, sa stii ce sa cauti, sa stii cum sa cauti. Si asta nu le inveti de la profesori, le inveti din proiectele pe care le faci.
Proiecte face la locul de munca. Proiecte de actualitate nu balarii inventate de  mintea unui profesor care n-a lucrat niciodata in industrie si care tine cursul dictand dintr-o carte.
Tot ce am invatat eu am invatat acasa pe cont propriu, la munca, nu la facultate.

#13
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 Friskey, on 22 februarie 2022 - 23:14, said:

Adica politehnica din Balti e mai tare ca MIT. Posted Image
Ce zic eu, ce pricepi tu... ce-am zis e fix invers, dar na... daca asa bine pricepi si-n viata reala, e clar ce programator bun esti :lol:

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 Friskey, on 22 februarie 2022 - 23:03, said:

Posted Image Programator experimentat care nu stie chestiile alea? Te-as intreba pe ce lume traiesti daca n-as sti ca esti un troll.
Poti invata foarte bine programare si fara sa ai notiuni mai avansate de algoritmica. Imi amintesc la primul meu job in domeniu, cel mai experimentat programator era o persoana fara facultate in domeniu (de fapt mai multi dintre cei mai experimentati erau fara studii in domeniu). El era persoana la care mergea oricine avea vreo intrebare ... eu eram cu experienta reala de lucru zero in domeniu (eram bun la limbajele "didactice" gen Pascal/C, care inca erau principalele predate in liceu/facultate, dar fara experienta in tehnologii web ASP/SQL Server/Javascript care imi trebuiau acolo).

Eh, in momentul in care am inceput sa studiez de curiozitate si eu tehnologiile care se foloseau acolo (chiar daca atributiile mele initiale erau foarte limitate), am facut in scop didactic un program care implementa un agloritm bine cunoscut folosind acele limbaje ... si mi-am dat seama ca acei programatori experimentati habar n-aveau despre ce algoritm vorbesc, pentru ca le lipsea backgroundul in algoritmica. In plus ei se mirau cum de eu, care fusesem angajat ca si front-end developer (asta pentru ca stiam bine editoarele grafice si facusem niste animatii faine prin Flash), am putut sa implementez asa de usor acei algoritmi in ASP ... dar pentru mine nu era vreo mare smecherie, facusem destul Visual Basic prin facultate, iar algoritmica imi era la degetul mic. ASP-ul era de fapt Visual Basic dar pentru web, asa ca pentru mine a fost foarte usor sa ma prind rapid care e ideea cu ASP-ul. Cu SQL Server nu lucrasem efectiv, dar comenzile SQ le stapaneam destul de bine. Asa ca a fost foarte usor sa trec de la munca de implementat designuri in front end folosind Photoshop si Dreamweaver la munca de backend.

Programarea si algoritmica sunt de fapt oarecum complementare chiar daca nu ai zice la prima privire ... ca sa fii programator bun trebuie sa fii disciplinat, sa inveti/aplici niste pattern-uri standard, etc. Ca sa fii un algoritmician bun trebuie nu doar sa stii bine algoritmii clasici, dar si sa fii foarte creativ. Algoritmicienii nu tin foarte mult la forma programului, pe ei ii intereseaza eficienta programului si viteza cu care pot sa-l scrie. Programatorii buni au nevoie de cu totul alte skill-uri, nu trebuie sa scrie cel mai rapid/eficient cod, ci sa scrie cod usor de intretinut/standardizat/scalat/refolosit. Eu cand am terminat facultatea nu eram prea bun la scris cod elegant/standardizat, in schimb eram bun la a implementa eficient un algoritm, a rezolva in mod creativ o problema data. Mi-a luat ani de zile sa ma adaptez la cerintele pietei de a scrie cod, pentru ca nu m-am focalizat deloc pe tehnicile de programare in facultate ci eram pasionat de algoritmica, eficienta, creativitate, nu de tehnicile standardizate de a scrie un program.

Si da, multi au ajuns programatori experimentati fara sa intre prea tare in algoritmica, pentru ca nu au avut efectiv nevoie sa intre in notiuni mai avansate de algoritmica. Pur si simplu la inceput au luat niste cursuri de pe net sau dintr-o carte si au invatat ce au de facut, iar in acele cursuri nu iti pomeneste nimeni vreodata de algoritmii tipici pe care ii inveti in liceu/facultate. Apoi au aplicat "formula" timp de ani de zile si au devenit programatori experimentati, fara sa aiba vreodata nevoie sa stie despre Greedy, drumuri in grafuri sau backtracking/recursivitate. In schimb au invatat despre OOP, design patterns, etc.

Edited by utopium, 23 February 2022 - 01:25.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 kerbecs_eduard, on 22 februarie 2022 - 20:59, said:

ideea e ca la facultate invatam atat de multe chestii inutile, incat pierd mult mai mult timp pe ele
Pai concentreaza-te cat sa treci examenul la respectivele. Desi e bine sa le mentionezi care sunt cele din perspectiva ta "inutile".

#16
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postneagu_laurentiu, on 23 februarie 2022 - 15:15, said:

Pai concentreaza-te cat sa treci examenul la respectivele. Desi e bine sa le mentionezi care sunt cele din perspectiva ta "inutile".

Pariez ca analiza si algebra :)

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Din ce imi aduc aminte astea erau cele mai digerabile, aveau continuitate cu notiunile din liceu. Insa erau alte materii la prima vedere ce te faceau sa te uiti urat la ele.

Edited by neagu_laurentiu, 02 March 2022 - 14:56.


#18
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postneagu_laurentiu, on 02 martie 2022 - 14:55, said:

Din ce imi aduc aminte astea erau cele mai digerabile, aveau continuitate cu notiunile din liceu. Insa erau alte materii la prima vedere ce te faceau sa te uiti urat la ele.

Pentru mine a fost geometria, ma trezisem cazut din pom.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate