Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Laptop pentru programare

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005

View PostRobiacs, on 22 februarie 2022 - 15:34, said:

Pt. Android Studio abia ajung 16gb ram. Daca ai un browser deschis cu vreo 8-10 taburi + android studio (fara emulator), folosesti 10-12gb ram. Daca folosesti si emulatorul, umpli 16gb ram lejer.

Eu pe Windows n-am avut probleme dezvoltand o aplicatie simpla cu doar 8GB de ram, probabil se folosea si de swap. Insa cand am trecut pe Ubuntu am avut ceva probleme si a trebuit sa adaug inca 8GB.

LE: Da, eu n-am folosit emulator am testat pe un telefon mai vechi, daca folosesti emulator iti mananca si ala cel putin 2GB de ram.

View Postcr1st1an, on 22 februarie 2022 - 16:47, said:

Merci, cata memorie sa aloc pentru masina virtuala daca o voi folosi pentru Ubuntu?
Nu il voi folosi decat pentru studiu.

Aloci in functie de programele folosite. Aloca 2-3GB si daca e prea putin dai shut down la masina virtuala si aloci mai mult.

Edited by vj_Heaven, 22 February 2022 - 18:14.


#38
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
4G e suficient pentru un Ubuntu sa mearga chiar decent. 12G ramasi sunt suficienti pentru restul.
Dar poti si experimenta, avantajul cu masinile virtuale e ca le opresti, butonezi putin (+-resurse) si-i dai start imediat.

#39
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

View Postsorin147, on 22 februarie 2022 - 21:19, said:

4G e suficient pentru un Ubuntu sa mearga chiar decent. 12G ramasi sunt suficienti pentru restul.
Dar poti si experimenta, avantajul cu masinile virtuale e ca le opresti, butonezi putin (+-resurse) si-i dai start imediat.
Am doar 8 Gb, nu 16.

Intre timp am facut masina virtuala, am instalat ubuntu.
I-am alocat 4 Gb dar nu imi place cum se misca laptopul, se incalzeste si face galagie.
Am luat o bagheta de 16 Gb ram dar surpriza, nu am putut face upgrade pentru ca am memoria ram lipita pe placa de baza.
A trebuit sa returnez memoria.
M-am decis sa cumpar totusi alt laptop, cel actual ii va ramane fiicei mele ca oricum ii mai trebuie la scoala.
In urma cercetarilor de piata am pus ochii pe urmatoarele:

Prima varianta
A doua varianta
A treia varianta

Ce parere aveti?
Am uitat sa precizez ca limita maxima a bugetului e 7.500 lei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate