Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Izolare termică magazie din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Am o magazie construită din lemn: e practic un schelet din bârne groase de 10-15 cm, peste care s-au bătut la exterior scânduri verticale una lângă alta. La fel sunt și podeaua și acoperișul. La acoperiș peste scânduri s-au bătut plăci de tip ondulină bituminoasă. Magazia stă pe niște pietre, deci e înălțată de la sol, fără fundație sau șapă. Nu are nimic altceva, niciun fel de folii sau izolații, nicăieri.

Aș vrea să o izolez termic și să pun o sobița înăuntru. Ideea e să-mi fac un mic atelier acolo, unde să pot sta câteva ore zilnic, inclusiv iarna.

Care e cea mai potrivită soluție pentru izolare termică pe interior, la pereți, podea și acoperiș?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Magazie lemn ...
Pai placi de vata bazaltica pe pereti si pe tavan peste care pui polistiren extrudat
La final trantesti niste placi de rigips si  .... ai triplat pretul magaziei Posted Image

#3
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Trebuie să pun și ceva folii/bariere pentru umezeală? Pereții din scândură nu sunt perfect etanși. Bănuiesc că nu e bine să între umezeala și apa de la ploaie la vata bazaltică, nu?

Edited by Beavix, 21 February 2022 - 16:00.


#4
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
vata nu trage umezeala.dar e bine s-o protejezi. Pune niste folie de rafie si dupa ia vata + rigipsul

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
-la exterior polistiren de 15 cm, apoi tencuit
-la interior deasemenea, apoi plăci rigips
-sub acoperiș la fel, apoi plăci rigips
-de jur împrejur, la bază torni o fundație de 30 cm lățime care să incorporeze peretele de lemn

nu cred că ai nevoie de folii anticondens, că nu văd unde s-ar elimina eventualele picături...

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Si, ca sa fii si mai linistit, poti pune pe acoperis (pe dinafara) sindrila sau membrana sau carton bituminoas

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Magazie de lemn+polistiren+vata+sobita.....sa ai grija la scantei.

#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Prima si prima data inchizi pe dinauntru cu folie aluminizata apoi pui polistiren expendat de 10 sau extrudat de 5 peste tot , sigilezi cu spuma poliuretanica de polistiren si apoi daca vreai sa pui un lambriu/osb daca ai bani , daca nu lasi asa polistirenul la vedere . Pui godinu , faci traseul de fum , izolezi cu cochilie de vata bazaltica la strapungerea peretelui sau acoperisului si aia e , ai atelier incalzit.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Colegu Baxxxon a zis foarte bine.
Dacă vrei sa faci mai ieftin poți sa folosești vata minerala, după care pui polistiren expandat.

#10
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 Beavix, on 21 februarie 2022 - 15:59, said:

Trebuie să pun și ceva folii/bariere pentru umezeală? Pereții din scândură nu sunt perfect etanși. Bănuiesc că nu e bine să între umezeala și apa de la ploaie la vata bazaltică, nu?
Daca intra apa in vata , va termoizola exact ca o soseta uda.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cea mai buna solutie este cu spuma poliuretanica, dar nu cred ca iese prea ieftin.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/afxewyZ5ipw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pasilla, 21 February 2022 - 18:17.


#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 BaXXXon, on 21 februarie 2022 - 17:18, said:

...apoi pui polistiren expendat de 10 sau extrudat de 5 peste tot ,.

ĂĂĂ, de ce ai redus grosimea?

#13
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 gushpi, on 22 februarie 2022 - 13:57, said:


ĂĂĂ, de ce ai redus grosimea?
Ca e atelier nu casa de locuit.

#14
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 Beavix, on 21 februarie 2022 - 15:43, said:

Am o magazie construită din lemn: e practic un schelet din bârne groase de 10-15 cm, peste care s-au bătut la exterior scânduri verticale una lângă alta. La fel sunt și podeaua și acoperișul. La acoperiș peste scânduri s-au bătut plăci de tip ondulină bituminoasă. Magazia stă pe niște pietre, deci e înălțată de la sol, fără fundație sau șapă. Nu are nimic altceva, niciun fel de folii sau izolații, nicăieri.

Aș vrea să o izolez termic și să pun o sobița înăuntru. Ideea e să-mi fac un mic atelier acolo, unde să pot sta câteva ore zilnic, inclusiv iarna.

Care e cea mai potrivită soluție pentru izolare termică pe interior, la pereți, podea și acoperiș?

Daca n-ai pretentii, de confort, ca pentru o casa, e simplu:
- vata minerala intre barne; eventual de 15 cm
- folie de plastic (ordinara, groasa, rezistenta), la interior - prinsam cu capse, de barne; nu strica sa pui niste scotch peste capse
- rigips, la interior, peste folia din plastic, prins de barne
- (in cazula cesta, instalatia electrica o faci in montaj aparent)
- la exterior, peste scandura aceea pui folie Bilka (e mai ieftina decat toate foliile  "dedicate" si-si face treaba!!)
- peste folie, finisajul; lambriu, tabla, OSB vopsit.

Pe exterior, lasi fante de ventilare, la baza cavitatilor formate din barne, si la nivelul de sus. In felul asta, orice condens se va forma, iarna, se va evapora, vara. Faptul ca scandurile nu sunt montate etans (nici n-au cum!), te ajuta.

Similar, faci si acoperisul.

Metoda de mai sus este cea mai simpla si garantata, pentru o cladire usoara si ieftina. Spor!

La pardoseala, nu stiu, fiindca n-ai dat suficiente informatii.

#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cu vata nu e cea mai simpla , dimpotriva e cea mai pretentioasa - nevoie de ventilare= risipa de caldura . Nu mai zic ca e si destul de scumpa . Vata e mai scumpa ca si polistirenul . Dar daca sunt bani de aruncat , se poate si cu panouri sandvich ....

#16
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 BaXXXon, on 22 februarie 2022 - 16:56, said:

Cu vata nu e cea mai simpla , dimpotriva e cea mai pretentioasa - nevoie de ventilare= risipa de caldura . Nu mai zic ca e si destul de scumpa . Vata e mai scumpa ca si polistirenul . Dar daca sunt bani de aruncat , se poate si cu panouri sandvich ....

Posted Image
Am mentionat, deja, ventilarea cavitatii cu vata de sticla.
Daca ai impresia ca ventilarea cavitatii duce la risipa Posted Image  de caldura inseamna ca ori n-ai sudiat fenomenul, ori n-ai facut calcule, ori ... ambele
OK. Vata e mai scumpa decat polistirenul. E mai scumpa si decat multe alte materiale care, ca si polistirenul, nu au ce cauta acolo.

La finall vezi ca "si"-ul ala, din "Vata e mai scumpa ca si polistirenul" nu are ce cauta, acolo! Pe directia aceasta, te poate lamuri articolul "Romanii cu ca si la gura", din semnatura mea Posted Image

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
...oare de ce orice topic duce, inevitabil, la atacuri la persoană? :o
spuneți-vă opinia, dacă vreți, și gata!
inițiatorul alege după propriul filtru și după propriul portofel.

#18
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Cred ca mie mi se adreseaza mesajul de mai sus ....
Am o mare iubire pentru limba romana si o mare durere cand o vad maltratata. Nu este prima data cand iau atitudine, pe aceasta directie; si nici ultima. Cui nu-i convine ... sa puna mana, sa scrie corect Posted Image

Edited by DIY, 22 February 2022 - 20:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate