Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cât mai costă să faci o facultate?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostB_M, on 20 februarie 2022 - 18:19, said:

Până la urmă ca părinți, cred că e de datoria noastră să-i ajutăm pe copii să înceapă să-și facă o carieră.
Desigur, nu aici era discutia.

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 februarie 2022 - 18:25, said:

eu cand am fost student la lcuj de ce nu am avut parte de as ceva? Posted Image
Ai fost la cantina? Era.

#20
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Eu in 2013-2016 cat am fost student am fost o singura data la cantina ubb unde am mancat ceva carnati cu piure si mi s-a parut destul de scump la vremea aia. Nu mai stiu cat a fost sau daca era subventionat

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ai aratat carnetul de student? In functie de organizarea locala, pot veni si altii si nu primesc redus.

http://www.uaiasi.ro...25_feb_2022.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 20 February 2022 - 18:44.


#22
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011
Acum nu foarte mult timp ai mei cheltuiau cu mine cu facultatrea 600 Ron/luna

200 - Camin
400 - Bani de buzunar (100 ron/saptamana)
pachet saptamanal de acasa
mai luam 250-300 Ron/luna bursa si ma descurcam

In vacanta de vara lucram pentru a-mi putea cumpara haine + ce mai aveam nevoie pe parcursul anului.

Si cei 600 ron, faceau eforturi mari sa mi trimita pentru ca parintii mei castigau destul de putin.

Edited by Qwerty69, 20 February 2022 - 19:25.


#23
adanulea

adanulea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.09.2021
Dar .. copilu' ce vrea? Vad ca parintii au stabilit si orasele potentiale si ca va sta in chirie sa nu vada ce inseamna sa viata in camin si a face ceva pe picioarele proprii (usor ajutat de bani de acasa nu bugetati sute de euro de cheltuiala :)) )...

#24
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Singurul lucru cu care am acceptat sa ma ajute tata a fost cazarea si masa, adica am stat acasa cu el cit am facut facultatea. Orice alti bani de care am avut nevoie in cei 5 ani de Politehnica mi i-am cistigat singur, am avut permanent bursa, am lucrat mai ales in perioada vacantelor, am facut meditatii etc. Ca sa raspund, deci, initiatorului, as pune problema asa: ai de la mine asigurata o chirie si bani de mincare+o bere cind si cind. Vrei mai mult ? Adica iesiri in oras, haine, o masina, bani de carti etc., pui mina si iei bursa, muncesti si incerci sa te descurci singur, cu minim ajutor din partea familiei. Da, doare, insa juniorul va invata valoarea banilor si va invata sa se descurce cu resursele pe care le poate genera alaturi de a merge la scoala. Partea buna e ca aceste resurse pe care si le poate cistiga singur sunt, teoretic, nelimitate, de la un job part time, la meditatii si youtubing.

#25
B_M

B_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.01.2008

View Postadanulea, on 20 februarie 2022 - 19:35, said:

Dar .. copilu' ce vrea? Vad ca parintii au stabilit si orasele potentiale si ca va sta in chirie sa nu vada ce inseamna sa viata in camin si a face ceva pe picioarele proprii (usor ajutat de bani de acasa nu bugetati sute de euro de cheltuiala Posted Image) )...
Bineînțeles că am discutat și cu el și oscilează între Cluj și București. Dar ca mulți la vârsta lui, nu e foarte decis ce să facă pe viitor. Eu nu pot decât să-l sprijin în alegerile lui. La liceu se descurcă bine, nu pentru că are note mari că i-am zis că notele nu sunt relevante, doar în cazul admiterii dacă va fi cazul la ceva facultate. Dar își dă silința să învețe la toate materiile și se mai stresează uneori dacă rămâne în urmă. E genul acela de copil căruia îi place să învețe.

#26
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
ori se baga in it ori de aia 14-15k cat ai baga pentru o facultate inutila mai bine il bagi undeva la bugetari
asta iti zice unu de ala care a terminat o facultate de aia inutila si se chinuie sa mai prinda un loc in it la o varsta la care altii care au terminat facultatea in domeniu la varsta care trebuia, sunt seniori deja isi intemeiaza familii, etc

#27
B_M

B_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.01.2008

View PostQwerty69, on 20 februarie 2022 - 19:22, said:

Acum nu foarte mult timp ai mei cheltuiau cu mine cu facultatrea 600 Ron/luna

200 - Camin
400 - Bani de buzunar (100 ron/saptamana)
pachet saptamanal de acasa
mai luam 250-300 Ron/luna bursa si ma descurcam

In vacanta de vara lucram pentru a-mi putea cumpara haine + ce mai aveam nevoie pe parcursul anului.

Si cei 600 ron, faceau eforturi mari sa mi trimita pentru ca parintii mei castigau destul de putin.
Toată stima!

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 februarie 2022 - 20:10, said:

ori se baga in it ori de aia 14-15k cat ai baga pentru o facultate inutila mai bine il bagi undeva la bugetari
asta iti zice unu de ala care a terminat o facultate de aia inutila si se chinuie sa mai prinda un loc in it la o varsta la care altii care au terminat facultatea in domeniu la varsta care trebuia, sunt seniori deja isi intemeiaza familii, etc
Chiar domeniul acesta vrea să îl studieze și la facultate, informatica. Dar n-am mai menționat la început, ca să aflu de curiozitate cam care ar fi costurile în general

#28
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Daca juniorului ii place sa invete esti mai mult decit norocos ! Intretine cit poti ideea de a invata, deprinderea asta ii va fi de mare folos in viata si in cariera !
Eu am doi copii, sunt inca mici, clasele primare. Cu "greu" m-am determinat sa le cumpar niste carti. Am intrat cu ei intr-o librarie in Sibiu si am inceput sa ma uit la carti, mi-am ales citeva (pentru mine) si am facut socoteala, apoi am facut o fata lunga ca ar fi scumpe. Fireste, fiind inconjurati de mii de carti, copiii au vazut o multime din cele recomandate la scoala. Au zis: pai o vrem p-aia si p-aia etc. Cu "mare greutate" m-am lasat convins sa le cumpar vreo 5-6 carti pentru virsta lor. Le-au citit in 2-3 saptamini si deja le-am promis ca mai mergem si le cumpar volumul 2, continuarea etc. Se intrec acum intre ei care sa citeasca primul, povestesc ce au citit etc. Prefera sa citeasca decit sa stea cu tableta in brate. Pe bune, banii dati pe acele carti au fost super investiti. Nu are legatura directa povestea cu subiectul topicului, dar e ca un fel de sfat legat de puterea exemplului personal.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 februarie 2022 - 20:10, said:

ori se baga in it .....
Sunt o gramada de domenii mult mai interesante decat IT.
IT este o abilitate, nu neaparat o meserie.
Absolvirea unei facultati nu inseamna nimic, daca omul nu a fost interesat sa aprofundeze [singur] acel domeniu.

Edited by pasilla, 20 February 2022 - 20:23.


#30
adanulea

adanulea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.09.2021

View PostB_M, on 20 februarie 2022 - 20:06, said:

Bineînțeles că am discutat și cu el și oscilează între Cluj și București. Dar ca mulți la vârsta lui, nu e foarte decis ce să facă pe viitor. Eu nu pot decât să-l sprijin în alegerile lui. La liceu se descurcă bine, nu pentru că are note mari că i-am zis că notele nu sunt relevante, doar în cazul admiterii dacă va fi cazul la ceva facultate. Dar își dă silința să învețe la toate materiile și se mai stresează uneori dacă rămâne în urmă. E genul acela de copil căruia îi place să învețe.

Buna atitudine. La urma urmei, tu stii mai bine ce poti face pentru el. Experienta mea personala nu te va ajuta mult ca au trecut prea multi ani de cand am fost la Poli si stat in Regie deci sumele sunt probabil altele acum dar iti spun ca am invatat destul de multe dpdv social fata de a merge la cursuri apoi la chirie, fata de inapoi la camin. Mai ales ca viata pana la liceu intr`un oras mic este super diferita de cea a studentului in Bucurestiului.

Mie mi-a luat 3 luni sa ma obisnuiesc sa nu mai zic "scuze" din 20 in 20 de secunde in autobuz cand ma atingeam de cineva in aglomeratie. :)) se uitau toti la mine ca la felu' 14.

Ce e sigur este ca, de la un punct incolo, deciziile ii vor apartine 100% si e bine sa fie pregatit pentru ele. Desi nu sunt nici eu adeptul extremei celeilalte de "am avut eu Dacia 1310, tre sa ai si tu sa tragi ca animalu' de volan sa inveti valoarea banului" dar undeva in mijloc cred ca se gaseste un punct fericit. :)

Buna alegere de domeniu. Asta am facut si eu la Poli si desi nu profesez si am mers pe o traiectorie diferita in cariera, tot ce am prins acolo ma pune un pic inaintea celor din domeniul meu care nu au studiile respective.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostB_M, on 20 februarie 2022 - 16:24, said:

Salut,
Vin și eu cu întrebarea asta, cât mai costă să faci o facultate (orice facultate în general) într-un alt oraș (să zicem București sau Cluj). Nu mă refer la taxele de școlarizare, că le găsesc pe site-urile facultăților. Dar mă gândesc în contextul în care trebuie să faci minim 3 ani cred și ai nevoie de chirie, întreținere, mâncare și toate cheltuielile la care vă puteți gândi. Sunt curios așa cam care ar fi o medie pentru 3 ani, pentru cineva care nu vrea să stea la cămin, ci într-o chirie decentă.

De ce ridic întrebarea asta? Juniorul meu va termina clasa a 12-a și mă gândesc că urmează facultatea și vreau să mă pregătesc pentru ce urmează Posted Image

Un 3,000 pe luna ar fi ceva de care sa tii seama

#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmikaell, on 20 februarie 2022 - 17:41, said:


. are sens sa-ti spun ca a 2-a zi s-a si inchiriat?
și a patra zi era de vânzare la știri?este exemplul tipic de știri fake pentru încercarea creșterii  prețurilor pe orice cale și la chirii și la vânzări

View Postmikaell, on 20 februarie 2022 - 17:41, said:


. are sens sa-ti spun ca a 2-a zi s-a si inchiriat?
și a patra zi era de vânzare la știri?este exemplul tipic de știri fake pentru încercarea creșterii  prețurilor pe orice cale și la chirii și la vânzări

haideți repede că se dă

#33
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Daca te apuci putin de cautat se gaseste chirie si cu 200, fara a fi in porumb sau cu vecini mici, negri si cu multe picioare. Acum vreun an sau 2, o garsoniera in Crangasi (10-15 min de mers pe jos pana in regie (Politehnica)), cu frigider si aragaz (deci, cam nemobilata), era in jur de150 (au mai crescut preturile de atunci dar nu stiu daca atat de mult).
Mancare, acum depinde de pretentii si posibilitati. Avand aragaz si frigider, fie ce primeste de acasa, fie ce stie sa-si faca.
Daca e IT, atunci ar trebui sa se apuce de treaba de cum scapa de liceu. In timpul liber, freelancing ceva intern (dar macar din anul 2) si, mai castiga niste bani ai lui dar si niste experienta.

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsorin147, on 20 februarie 2022 - 21:10, said:

fie ce stie sa-si faca.
Managementul cumparaturilor alimentare si gatitul sunt skiluri extrem de importante, nu numai pentru studenti.

#35
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postionut76, on 20 februarie 2022 - 20:05, said:

Singurul lucru cu care am acceptat sa ma ajute tata a fost cazarea si masa, adica am stat acasa cu el cit am facut facultatea. Orice alti bani de care am avut nevoie in cei 5 ani de Politehnica mi i-am cistigat singur, am avut permanent bursa, am lucrat mai ales in perioada vacantelor, am facut meditatii etc. Ca sa raspund, deci, initiatorului, as pune problema asa: ai de la mine asigurata o chirie si bani de mincare+o bere cind si cind. Vrei mai mult ? Adica iesiri in oras, haine, o masina, bani de carti etc., pui mina si iei bursa, muncesti si incerci sa te descurci singur, cu minim ajutor din partea familiei. Da, doare, insa juniorul va invata valoarea banilor si va invata sa se descurce cu resursele pe care le poate genera alaturi de a merge la scoala. Partea buna e ca aceste resurse pe care si le poate cistiga singur sunt, teoretic, nelimitate, de la un job part time, la meditatii si youtubing.

Sfatul tau este cu dus si intors - este bun in anumite situatii si rau in alte situatii.

De exemplu daca fiul tau ar fi cel care va inventa urmatorul program Windows sau Google sau ceva similar - nu va avea cum sa il inventeze, deoarece va trebui sa fac meditatii cu alti copii, sa lucreze ca ospatar sau orice altceva pentru a avea niste bani de buzunar.
Anii aia in care faci aceste lucruri lasa niste urme asupra lui, este greu mental sa te ridici de acolo si sa ajungi sa faci mai stiu eu ce - deci cu alte cuvinte este greu sa lucrezi ca ospătar 5 ani, implicit să ai prieteni din același mediu, care au invata mai putin sau chiar deloc și apoi să ajungi mai știu eu ce - nu vreu aici sa jignnesc pe cei care sunt ospătari, spun doar ca munca de ospătar este o muncă fizică, obositoare si este greu sa mai inveti după ani de zile in care ai fost ospătar sau ai avut alte meserii fizice solicitante.

Este un om, Maslow, care a împărțit nevoile umane in 5 categorii - la bază se află cele fundamentale, adica nevoia de hrana, apă, siguranță etc. și la vîrf cele care vizează recunoașterea socială, autorealizarea etc. - insa ideea este ca nu poti trece spre nevoile din varf daca nu ti le-ai satisfacut pe cele de la bază.
Nevoia de siguranță vizează și siguranța ca alimente, ca haine, siguranta de a avea cateva zeci de lei in buzunar sa iesi la un suc cu o fată etc.- dacă vorbim de un tanar de circa 20 de ani.

Ei, tu spui sa ii dai copilului doar mancare si cazare, iar de restul sa se descurce, doar ca este foarte greu sa inveti la facultate la un nivel ridicat si in același timp sa muncesti, deci de fapt copilul nu va face nimic bine, nici nu va invata la facultate și nici nu va munci mai stiu ce - mai mult se va descurca, ca sa spunem așa, adica va fi la un nivel mediu spre mediocru ata la munca, cat si la invatat - pentru ca pentru el prioritare vor fi nevoile de siguranta de la baza piramidei, adica sa aiba cîtiva zeci/sute de lei in buzunar in detrimentul invatatului , adica o cale spre posibila  satisfacere a unei nevoi de la vțrful piramidei si anume nevoia de autovalidare, recunoaștere profesională etc.

Aici mai este o problema si anume ca in societatea romaneaca invatatul nu este pretuit - adica uitati-va la modele din societate, in general sunt oameni care nu prea au nicio treaba cu invatatul - deci deja pentru un copil este greu sa invete, deoarece nu vede o relație directa cauză - efect de tipul daca invat o sa imi fie bine cum ii este lui X, Y, Z care au invatat - el pe Tik tok, Instagram etc, vede in general oameni carora le este bine DESI nu au invatat.
Ei, daca aici mai vii si tu ca parinte si ii spui ca ii dai doar cazare si masa iar daca vrea sa scoata o fata in oras la suc sa se descurce, sa munceasca
-una la mana ca il demoralizezi si mai mult, deoarece in mod cert vor fi copii care poate vor invata mai slab dar vor primi bani de buzunar de la părinții lor - iar relațtiile dintre voi se vor deteriorar;
-doi la mana este posibil ca alegerile pe care le va face sa nu iti convină - poate tu crezi ca el va da meditații, dar el va alege sa fure din magazine pentru a avea bani de buzunar.

Mie personal într-o astfel de situație cel mai rau mi se pare ca acel copil niciodată nu va putea sa vadă care ii este adevartul potențial, pentru ca va trebui sa se descurce - este ca si cum cineva l-ar fi pus pe Messi de la 16 ani sa muncească intr-o alimentară 10 ore pe zi - ar fi fost obosit, nu ar mai fi putut face antrenamente la fotbal și poate nu ar fi ajuns niciodată ce este acum.
Poate pentru unii copii asta este bine, poate pentru alții este rau, depinde de copil si de asteptările părinților, depinde si de copil, ca degeaba ai părinții au mai stiu au ce pretentii iar copilul nu are chef sa invete - mai bine sa muncească decat sa piarda noptile aiurea.

Edited by spider8, 20 February 2022 - 21:35.


#36
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Unul dintre copiii mei a facut FETTI la UPB Bucuresti, este una grea.
Altul a facut UTCB, parca ceva mai OK.
Al tau mai are timp sa se gandeasca...
Primul nu a muncit in facultate, al doilea da ultimii doi ani.
Altfel, fiind loco, ca parinti am fost si camin, si cantina, si spalat, si calcat...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate