Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cât mai costă să faci o facultate?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
B_M

B_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.01.2008
Salut,
Vin și eu cu întrebarea asta, cât mai costă să faci o facultate (orice facultate în general) într-un alt oraș (să zicem București sau Cluj). Nu mă refer la taxele de școlarizare, că le găsesc pe site-urile facultăților. Dar mă gândesc în contextul în care trebuie să faci minim 3 ani cred și ai nevoie de chirie, întreținere, mâncare și toate cheltuielile la care vă puteți gândi. Sunt curios așa cam care ar fi o medie pentru 3 ani, pentru cineva care nu vrea să stea la cămin, ci într-o chirie decentă.

De ce ridic întrebarea asta? Juniorul meu va termina clasa a 12-a și mă gândesc că urmează facultatea și vreau să mă pregătesc pentru ce urmează Posted Image

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Intrebarea nu are cum sa genereze rapunsuri exacte, sunt prea multe variabile.
Depinde de oras, de pretentiile juniorului, samd.
Poate lua bursa de merit, poate lucra pentru a isi asigura banii necesari.

Edited by pasilla, 20 February 2022 - 16:35.


#3
B_M

B_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.01.2008

 pasilla, on 20 februarie 2022 - 16:31, said:

Intrebarea nu are cum sa genereze rapunsuri exacte.
Depinde de oras, de pretentiile juniorului, samd.

Evident, nu mă aștept la răspunsuri exacte. Poate mai sunt părinți în situația asta pe forum :) Mă gândesc la București sau Cluj ca opțiuni.
Eu am făcut estimativ pentru chirie de exemplu, la 100 euro (o cameră într-un apartament, mă gândesc aproximativ că atâta ar putea fi), ajungi în 3 ani la 3600 euro. Presupunând că proprietarii vor vrea plata chiriei și în timpul vacanțelor.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 B_M, on 20 februarie 2022 - 16:24, said:

chirie, întreținere, mâncare și toate cheltuielile la care vă puteți gândi
Pai nu le stii pe cele de acasa?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru chirie trebuie sa mai adaugi ceva (poate x2 )

Edited by pasilla, 20 February 2022 - 16:40.


#6
B_M

B_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.01.2008

 neagu_laurentiu, on 20 februarie 2022 - 16:39, said:

Pai nu le stii pe cele de acasa?

Ba da, chiar foarte bine. Dar într-o localitate mică nu sunt atâtea cheltuieli ca și într-un oraș precum Bucureștiul sau Clujul mă gândesc.

 pasilla, on 20 februarie 2022 - 16:39, said:

Pentru chirie trebuie sa mai adaugi ceva (poate x2 )

Wow. e un pic de diferență, de la 3600 la 7200 euro pt 3 ani (la 200eur/lună).
+ cheltuieli de întreținere
+ cheltuieli alimentare
+ bani de buzunar

O căruță de bani, cum ar zice cineva Posted Image  Dar ce să facem, dacă trebuie trebuie

#7
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Buna ziua,

In calitate de student care termina acum facultatea, doresc sa va alterez putin calculele.
Chiria in bucuresti/cluj pentru o garsoniera cat de cat decenta ca si spatiu si zona ajunge la 250-300e pe luna fara utilitati. Daca se intra la cu taxa la facultate mai adaugati inca aprox. 1000e pe an, depinde de facultate.

Deci: 300e chirie + 100e utilitati(iarna chiar 150 spre 200) + 85e taxa la facultate + 8e abonament metrorex + bani de cheltuiala 100-200e pe luna ajungeti undeva la 700-800 euro pe luna.

Este ok si la un camin care sa va asigurati ca are caldura si eventual si o cantina, iesiti mult mai ieftin, iar viata de camin este foarte frumoasa si interesanta.

Succes!

#8
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Mai mult decat vei scoate pe urma pana la pensie.

#9
B_M

B_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.01.2008

 vince085, on 20 februarie 2022 - 16:52, said:

Buna ziua,

In calitate de student care termina acum facultatea, doresc sa va alterez putin calculele.
Chiria in bucuresti/cluj pentru o garsoniera cat de cat decenta ca si spatiu si zona ajunge la 250-300e pe luna fara utilitati. Daca se intra la cu taxa la facultate mai adaugati inca aprox. 1000e pe an, depinde de facultate.

Deci: 300e chirie + 100e utilitati(iarna chiar 150 spre 200) + 85e taxa la facultate + 8e abonament metrorex + bani de cheltuiala 100-200e pe luna ajungeti undeva la 700-800 euro pe luna.

Este ok si la un camin care sa va asigurati ca are caldura si eventual si o cantina, iesiti mult mai ieftin, iar viata de camin este foarte frumoasa si interesanta.

Succes!

Apreciez enorm răspunsul tău! De ceva de genul aveam nevoie să citesc. Îmi imaginam și eu că sunt foarte mulți bani, am și ceva economii și încă mai câștig deci nu e o problemă. Dar chiar mă bucur să văd niște cifre realiste de la cineva în situație.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 B_M, on 20 februarie 2022 - 16:24, said:

pentru cineva care nu vrea să stea la cămin, ci într-o chirie decentă.
Dace are caminul?
Daca invata bine are si bursa. Daca e sef de grupa primeste vreo 600 lei/semestru in plus.

Iar la cantina sunt preturile pt studenti foarte mici. 11,40 lei o ciorba, orez cu carne si salata.
(stiu asta ca fiul meu e in anul 1)

Edited by dorin_2k, 20 February 2022 - 17:25.


#11
B_M

B_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.01.2008

 dorin_2k, on 20 februarie 2022 - 17:22, said:

Dace are caminul?
Daca invata bine are si bursa. Daca e sef de grupa primeste vreo 600 lei/semestru in plus.

Iar la cantina sunt preturile pt studenti foarte mici. 11,40 lei o ciorba, orez cu carne si salata.
(stiu asta ca fiul meu e in anul 1)

Nu are nimic căminul. E o chestie personală. Din păcate știu pe mai mulți copii ai prietenilor care sunt sau au fost la facultate și au stat în cămin și au avut anturaje mai ciudate și nu s-au ținut prea serios de facultate. Știu că o să plătesc mult mai mult pe chirie, dar vreau să-i ofer condiții mai ok decât la un cămin, dacă îmi permit. Apreciez mult răspunsul, mai ales că e de la cineva care e în situația menționată Posted Image

#12
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010
ce a spus @vince..

cu 100 euro nu faci nimic la cluj.. poate ai vazut senzatia cu garsoniera de 11mp la 200 euro/luna Posted Image, cam aste'as preturile la cluj. are sens sa-ti spun ca a 2-a zi s-a si inchiriat?

am o cunostinta care face facultatea la cluj si per total chirie utilitati mancare si satisfacerea catorva pofte pe luna (iesit la restaurant, bere cu prietenii, mall.. nu va imaginati ca face weekend break sau ceva extravagant) da undeva la 4000 lei.  cand si cum il mai viziteaza parintii si ii aduc mancare, atunci mai taie din cheltuieli dar cam atat.

Edited by mikaell, 20 February 2022 - 17:42.


#13
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 B_M, on 20 februarie 2022 - 16:24, said:

Salut,
Vin și eu cu întrebarea asta, cât mai costă să faci o facultate (orice facultate în general) într-un alt oraș (să zicem București sau Cluj).
.......................

Baiatul unei cunostinte este student in Bucuresti.
Chiria a fost in primul an 200 euro/luna de persoana si statea el si o altă persoană în apartament de 2 camere - deci chiria era de 400 de euro pentru tot apartamentul. In anul 2, adica acum, costa 150 euro de persoana si sta el cu alte trei persoane in apartament de 4 camere. La asta se adaugau cheltuielile de intretinere, vreo 100 -200 de lei pe luna de persoana si abonament la metrou.
Astea sunt niste preturi medii pentru o locuinta decenta, nici foarte in centru dar nici la marginea orașului - probabil chiria este mai ieftina la marginea orasului, dar distantele sunt foarte mari si este greu sa faci 2 - 3 ore zilnic dus-intors pana la facultate.

In cazul lui caminul nu a fost o optiune desi media i-ar fi permis sa stea in camin deoarece era la distanta foarte mare de facultate - facea circa o ora si jumatate de la camin la facultate.

Cu mancarea este complicat, cunoștința mea ii trimite saptamanal mancare cu trenul/microbuzul cu alte persoane care merg la Bucuresti.

Si mai complicat este cu banii de buzunar, deoarece in Bucuresti sunt extrem de multe posibilitati de petrecere a timpului liber, de la restaurante, cluburi, baruri, cinematografe etc. iar preturile sunt relativ mari - o simpla iesire la un mall la film costa spre 100 de lei, din care 30-40 biletul la film, 10-20 lei un suc/popcorn si alti 30-40 un fel de măncare absolut obișnuit la un fast - food din mall - adica sub 30-40 de lei nu ai ce sa iei, cu exceptia unui hamburger de la Mc Donalds, care este vreo 5 -20 lei.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 dorin_2k, on 20 februarie 2022 - 17:22, said:

Iar la cantina sunt preturile pt studenti foarte mici. 11,40 lei o ciorba, orez cu carne si salata.
La inceput ii facea nevasta cate o caserola cu piept de pui pane acasa, o oala de orez fiert,... si ii trimiteam. Ma costa mai mult asa. La cantina e subventionat 75% cred si e mai ieftin, e proaspat si cald.

In "antichitate" eu imiluam un sac de cartofi, unul de ceapa si unul de fasole si imi ajungea un semestru. Nu vreneam 2 luni acasa.
4-5 in camera si baia la un palier intreg

Acum e "parfum". 2 in camera cu 2 bai la fiecare camera. Tv si frigider in camera. Spalatorie si bucatarie pe fiecare palier.

Nus daca toate caminele is asa, dar unde sta al meu: asa e. 370 lei/luna.

Stiu ca sunt camine si la 100 lei insa

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 B_M, on 20 februarie 2022 - 16:58, said:

încă mai câștig
Atunci de ce socotesti pe toata durata? Te intereseaza cat dai pe o luna sa vezi daca iti permiti ori nu. Daca socotesti cat ai dat in viata pe (stii tu) are vreun haz?

Edited by neagu_laurentiu, 20 February 2022 - 18:08.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Din anul 1 pana la sf. anului 4 cam:  14,480 euro. Socotit taxa de camin, mancare,niste carti de cumparat.
Fara examene restante sau spagi sau bursa, nici hainele nu le-am socotit, distractiile sau cheltuielile cu transportul.

Si da, hainele cu mancarea trebuia sa pun impreuna, dar asa am socotit eu... haine cumpara de acasa cu parintii, dar mancarea trebuie sa plateasca (nu mai gateste mama)

Daca nu sta la camin, preturile pot varia mult  chiar de la Timisoara la Bucuresti diferite zone de locuit, daca sta singur sau deobicei mai bine stau 2 prieteni/ prietene, plus distractiile, ce mai face, depinde de la caz la caz.
Taxa de scolarizare iara am socotit ca intra pe bune nu la taxa.

Edited by MembruAnonim, 20 February 2022 - 18:20.


#17
B_M

B_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.01.2008

 neagu_laurentiu, on 20 februarie 2022 - 18:05, said:

Atunci de ce socotesti pe toata durata? Te intereseaza cat dai pe o luna sa vezi daca iti permiti ori nu. Daca scotesti cat ai dat in viata pe (stii tu) are vrun haz?

Când vorbim despre investiția în educația copiilor, pentru mine are un rost. Dar vorbesc în dreptul meu. Nu fac calculele în ideea în care cândva o să îi cer să-mi plătească Posted Image  Dar așa după 3 ani, poate o să trag o linie să zic că am investit suma cutare. Până la urmă ca părinți, cred că e de datoria noastră să-i ajutăm pe copii să înceapă să-și facă o carieră.

E strict o opțiune personală să mă intereseze niște numere aproximative pe toată durata studiilor, nu trebuie să aibă un haz pentru toată lumea. Poate și alții consideră că sunt informații interesante de discutat, poate că unii nici nu s-au gândit măcar după finalizarea studiilor cam cât au cheltuit etc. Bineînțeles, după toate acesta eu sper să pot zice că a meritat. Dar mai am de așteptat un pic până atunci.

#18
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
nu am stiut-o pe asta cu mancarea subventionata 75% la cantina
eu cand am fost student la lcuj de ce nu am avut parte de as ceva? :o

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate