Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

La ce sa te uiti cand alegi un fond de pensii (pilon II)?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Salut,

Asa cum spune si titlul: dupa ce criteriu se alege un fond de pensii obligatorii pilon II?

Eu momentan sunt la NN, fiind repartizat automat de cand am inceput sa lucrez. Dar nu stiu daca sunt cei mai buni, sau daca exista alte alternative mai bune.
Eventual, poate imi si recomandati un fond bun, daca cel pe care-l am nu e OK.

Multumesc.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ce inseamna - un fond bun ?
Nu cred ca-ti va da nimeni detalii mura'n gura si va trebui sa "sapi" singur
Poti incepe de aici;
https://asfromania.r...-pensii-private

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Ma uit sa mai existe ei cand ma pensionez eu.

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
cel mai important ar fi cheltuielile de administrare... nu exista nicio relatie intre cheltuielile de administrare si performante. Cheltuielile de administrare manaca din profit, iar in ani si ani de zile se cunoaste. In al doilea rand structura fondului: cat de mult are actiuni (equity assets) si cat de mult titluri de stat/companii (fixed assets). Cu cat esti mai tanar cu atat proportia actiunilor ar trebui sa fie mai mare. Teoretic actiunile sunt mai riscante dar cresc mai mult decat titlurile de stat/companii (bond-uri). Bond-urile sunt mai sigure si recomandate mai spre pensie. Partea proasta e ca cu cresterea dobanzilor ce este asteptata in perioada urmatoare, bondurile (care sunt evaluate zilnic) or sa scada. Nimeni nu-ti mai da, sa zicem, pe un bond care are dobanda de 2% anual aceasi bani cand ar putea sa cumpere un bond pe aceasi durata cu 3% (treaba e valabila si invers).

Partea cea mai proasta la fondurile din Romania e ca sunt axate pe... Romania. Prea multe actiuni si titluri de stat din Romania cand cota Romaniei e de 0,00x din economia mondiala... asta daca nu crezi ca Romania va fi urmatoare tara de senzatie din lume. In plus Romania are o lunga istorie de perioade de inflatie, iar situatia economica a Romaniei, pe ansamblu, nu e chiar roza.

Edited by vladut01, 19 February 2022 - 15:20.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Si cum faci asta,daca sa zicem ai 25 de ani si vei iesi la pensie peste (cel putin) 40 de ani?Posted Image

 MarianG, on 19 februarie 2022 - 14:55, said:

Ma uit sa mai existe ei cand ma pensionez eu.


#6
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Ma uit la ce procentaj au pe piata, momentan sunt cu Aviva .

#7
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Poate se intampla ceva pana ajungi la pensie si esti obligat sa iesi la pensie pe caz de boala, in acest caz poti scoate acei bani.

#8
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
la buletin (C.I.)
n-ai la ce sa te uiti, oricum esti mâncat...

#9
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

 IncredibleWiring, on 19 februarie 2022 - 14:39, said:

Salut,

Asa cum spune si titlul: dupa ce criteriu se alege un fond de pensii obligatorii pilon II?

Eu momentan sunt la NN, fiind repartizat automat de cand am inceput sa lucrez. Dar nu stiu daca sunt cei mai buni, sau daca exista alte alternative mai bune.
Eventual, poate imi si recomandati un fond bun, daca cel pe care-l am nu e OK.

Multumesc.
Nu prea e mare diferenta, inclusiv pentru ca regulile de investitii sunt atat de restrictive incat cam toti investesc in aceleasi instrumente, deci randamentele sunt similare.  Cauta ce comision au fiecare si ce strategie de investitii au, parca ARIPI are risc ridicat si toti ceilalti au risc mediu. Mai vezi si ce platforma au fiecare si care e mai usor de gestionat si alege pe baza acestor criterii.

#10
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
randamente similare egale cu zero sau pe minus
la care adaugam (de fapt scadem) inflatia, si rambursarea "sumei" in 5-10 ani (20, acum se lucreaza la asta) pe care ai mari, mari sanse sa nu-i mai apuci!
cam asta e jmecheria cu "pilonul II"
succesuri!

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,986
  • Înscris: 13.03.2005
Bănuiesc că tu @apolcalipsul ne sfătuiești sa ne bazăm pe pilonul I, nu-i așa?
Măcar pilonul II e pe CNP-ul meu, pe când pilonul I e doar pe talonul pensionarului de azi...

#12
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
eu nu va sfatuiesc nimic, doar semnalez o situatie de fapt, o realitate
eu unul investesc (sunt trecut de varsta piloanelor)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate