Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Câini maidanezi în sat.

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostMunicipalwaste, on 19 februarie 2022 - 16:12, said:


Da, ii creste. Cainii nu se stabilesc undeva decat daca ii hranesti. Daca ii hranesti, e normal sa ii iei in curte, altfel e ca si cum atentezi intentionat la viata celor din jur. Un caine hranit in fata gardului va apara acel gard cu pretul vietii uneori, iar oamenii care trec pot deveni victima unui cretin. Au fost nenumarate cazuri. Ori ii iei inauntru, ori anunti sa vina sa ii ia din prima zi, nu le improvizezi adaposturi pe strada si ii hranesti acolo cu lunile.

Ii crește un drac. Eu am vreo 10 in jurul blocului, cine dracu ii crește, asociația de locatari ?

Am făcut sesizare la Primărie, cică n au loc, adăpostul e plin. Plin va și rămâne daca ii așteaptă să moară de bătrânețe...

In fine, i am bătut la cap, au venit, i au luat, după o săptămână au fost înapoi, cu un crotaliu galben în ureche.
Iar peste ei, "ce e mă cu ăștia înapoi ?"
Cică "i am sterilizat"
Băi nenea, noi v am chemat să i luați că ne e frică să nu ne muște, nu să nu ne futa.
Au dat din umeri, nu i pot eutanasia, n au voie.
Daca ai tu altă soluție, postează o, te rog.

Edited by DarthBane, 19 February 2022 - 16:40.


#38
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Starea de fapt la majoritatea localităților e cum spun eu, degeaba atunci tu cu rahat în orașul în care trăiesc eu, asta e regula, nu excepția, din păcate.
Și în sublimul tău oraș, indiferent care o fi îți găsesc la orice oră maidanezi pe străzi, pun pariu.
De fapt ai recunoscut asta chiar tu...

#39
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ori faci pe prostul, ori...

Eu nu am zis ca nu sunt! Am zis ca ii ia primaria in orice numar si oricand. Faptul ca unii sunt raportati cu intarziere, ca sunt ascunsi de nebuni ca sa nu fie luati, apoi dati inapoi pe strada, e cu totul altceva.

#40
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 07.06.2013

View PostDarthBane, on 19 februarie 2022 - 16:39, said:

Daca ai tu altă soluție, postează o, te rog.
Paracetamol

#41
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostHAL9000, on 19 februarie 2022 - 17:17, said:


Paracetamol
Ce le face paracetamolul?

#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postrim80, on 19 februarie 2022 - 15:45, said:


Nici chiar asa, daca omul are suflet bun si-i ajuta din mila cu putina mancare, e o fapta rea? Am vazut destui calici din astia care-si mananca de sub unghii numai sa nu dea o bucata de paine unor amarate de suflete fara stapan. Sunt caini comunitari si e raspunderea autoritatilor locale sa-i sterilizeze si sa le gaseasca un adapost. Bietele animale nu agreseaza fara motiv pe nimeni, doar se apara de semeni de-ai nostri mai caini la suflet decat cainii.
Ma lași cu vrăjeala asta? Câinele nu se apară pe el, câinele apară ceea ce considera teritoriul lui. Nu ai văzut câini în viata ta?
Acum nu mai am maidanezi în oraș, ca i-a strâns primăria. Pe aici i-a eutanasiat pe aia neadoptati în 7 zile, deci e legal. Dar când erau, în fostul cartier aveam o haita, mama-mama. Simpatici foc, cuminți și jucăuși cu noi, ăștia din bloc. Dar când venea un străin, trebuia să-i spun sa stea în mașină pana coboram să-l însoțesc în casa.
Mai vedeam alți oameni care ajungeau prin cartier, umblau doar cu bata în mana și capul girofar.
Erau străzi în oras, mai ales unde erau întreprinderi, curți mari și paznici care țineau haite, unde mai ales în weekend, nu aveai tupeul sa calci pe jos. Și în mașină de treceai, muscau de cauciucuri. Și pe acolo acum e bine. Care paznic a vrut haita, a reparat gardurile. Care nu, păzește singur.

#43
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

View Postslai, on 19 februarie 2022 - 19:04, said:

Ma lași cu vrăjeala asta? Câinele nu se apară pe el, câinele apară ceea ce considera teritoriul lui. Nu ai văzut câini în viata ta?
Acum nu mai am maidanezi în oraș, ca i-a strâns primăria. Pe aici i-a eutanasiat pe aia neadoptati în 7 zile, deci e legal. Dar când erau, în fostul cartier aveam o haita, mama-mama. Simpatici foc, cuminți și jucăuși cu noi, ăștia din bloc. Dar când venea un străin, trebuia să-i spun sa stea în mașină pana coboram să-l însoțesc în casa.
Mai vedeam alți oameni care ajungeau prin cartier, umblau doar cu bata în mana și capul girofar.
Erau străzi în oras, mai ales unde erau întreprinderi, curți mari și paznici care țineau haite, unde mai ales în weekend, nu aveai tupeul sa calci pe jos. Și în mașină de treceai, muscau de cauciucuri. Și pe acolo acum e bine. Care paznic a vrut haita, a reparat gardurile. Care nu, păzește singur.
Despre ce oras este vorba? E foarte bine ca s-au strans maidanezii.
Din pacate inca sunt multe orase din tara sub dominatia haitelor de maidanezi...

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMunicipalwaste, on 19 februarie 2022 - 16:40, said:

Pai sunt ...

De ce jignesti pe cei care dau de mancare cainilor pe langa blocuri?
Ar manca si ei.  Rog un moderator sa se uite cum Flame-ui si jignesti oamenii de buna credinta!
Si animalele trebuiesc ingrijite, poate nu e cel mai ok ce fac acei oameni dar daca primaria nu actioneaza (am sesizat de nenumarate ori)
atunci mai bine avem grija  noi de animale decat sa  ne fugaresca si sa ne muste tot pe noi.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si atunci va permiteti aici jigniri si asa limbaj?
Nu suntem pe stadion!

#46
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Daca era video cu niste cretini care dau cu pietre in caini si jigneam, nu mai era problema limbajul. Cum ne simtim cu musca pe caciula, gata, devine problematic limbajul.

#47
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Initiatorul a pus o intrebare la care a primit suficiente raspunsuri pentru a-si rezolva problema.
Topicul deviaza cu discutiile in alta directie, fara legatura cu ce a dorit initiatorul.
Closed!

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
Reveniti la subiect!
Stiti ONG-uri, asociatii, fundatii etc pe care le-ar putea chema sa preia cainii de acolo?
Despre asta e discutia, nu despre care si cat sunteti mai smecheri!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate